Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανερχομαι για το flint μιας κ το παρέλαβα χθες ..το ρούτερ απλά τα σπάει......σεταρα το VPN με wireguard σε 2 λεπτακια μόλις (κ είμαι κ ψιλοασχετος με αυτά). Το flint,  παρεπιπτόντως,  το συνδεσα πάνω στο isp router σε μια lan κ πήρε αυτόματα internet...

Με wireguard το VPN (surfshark) πάει σφαίρα. Eίναι μόλις 3 Mbps κατω σε σχέση με την ταχύτητα χωρίς VPN στο dl...σε upload είναι ακριβώς τα ίδια....

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello.

Θα περάσω μάλλον σε 1000άρα της Inalan που μου δίνει καλή προσφορά. Είναι σωστή εικασία ότι για να αξιοποιήσω πλήρως τις ταχύτητες θα χρειαστώ και ένας αντίστοιχης κλάσης router; Και αν ναι, παρατηρώ ότι στο σκρουτζ τα περισσότερα "καλά" (50-150 ευρώ) έχουν θύρες μόνο για ίντερνετ και εγώ χρειάζομαι και μία για το τηλέφωνο γιατί στο τωρινό κουμπώνει εκεί πάνω (είμαι άσχετος). Πώς λύνεται αυτό το θέμα; :)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, σε vdsl ΟΤΕ 100 έχω το speedport plus και σκέφτομαι να το αναβαθμίσω πιο πολύ για την σταθερότητα των ασύρματων συσκευών γιατί βλέπω ότι την ακούει ελαφρώς.. 

Σκέφτομαι κάποιο απο τα 2 : 

https://www.skroutz.gr/s/16177843/AVM-FRITZ-Box-7530-VDSL2-Asyrmato-Modem-Router-Wi-Fi-5-me-4-THyres-Gigabit-Ethernet.html#reviews

ή https://www.skroutz.gr/s/28732120/TP-LINK-Archer-AX73-v1-Asyrmato-Router-Wi-Fi-6-me-4-THyres-Gigabit-Ethernet.html

Καμιά γνώμη? 

Ευχαριστώ 

 

edit: τώρα είδα οτι το tp link δεν έχει voip. Οποτε με βλέπω για το fritz. Πάω σε αυτό ή υπάρχει κάτι άλλο?

Επεξ/σία από denis_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.  Χρονια πολλα στους εορταζοντες και καλα Χριστούγεννα.  

Σημερα πηγα στο χωριο λογο εορτών.  Στο σπιτι υπαρχει το μαυρο ρουτερ της cosmote με 24 συνδεση δινει σε wifi 19 mbps,  εγω σε κωμοπολη που ειναι πιο αναβαθμισμενες οι γραμμες πιανω ως 8 mbps. Σκεφτομαι μηπως φταιει το ρουτερ να μην αποδιδει σωστα και να θελει αλλαγη. Το εχω απο το 2017. 

 

 

Screenshot_20231225_172708_COSMOTE.jpg

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είσαι και στις 2 περιπτώσεις. Πιάνεις πραγματική ταχύτητα περίπου το 80% του συγχρονισμού,  που είναι εντός ορίων για το ADSL. Αυτό οφείλεται στο overhead που υπάρχει λόγω πρωτοκόλλων επικοινωνίας και ισχύει σε όλον τον πλανήτη για το DSL.

Απλά ο συγχρονισμός στην μία περίπτωση είναι μικρότερος, λόγω απόστασης από το DSLAM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το router Vodafone H300s σε 100αρα γραμμή και θα ήθελα να το αντικαταστήσω με κάποιο VoiP ρούτερ του εμπορίου καθότι έχει μεγάλα προβλήματα τόσο στη λειτουργία του wifi όσο και μέσω ethernet (μπουκώνει συνεχώς κτλ κτλ). 

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο αξιόπιστο? Μέχρι 100 ευρώ (+/- 30 ευρω)

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω VDSL Vodafone και σκέφτομαι να αγοράσω το Fritz 7530 AX. Αυτο που θέλω να μάθω ειναι αν είναι ηδη περασμένες η ρυθμίσεις της Vodafone στο modem η θα πρέπει να της παρω απο την εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, timos81 είπε

Xiaomi AX7000 η κάτι άλλο μέχρι 150€ ; 

Κάτι άλλο, αφού το Xiaomi ΔΕΝ είναι DSL Router (που αφορά το παρόν νήμα) αλλά σκέτο WiFi Router.

Μόλις τώρα, epicouros είπε

Εχω VDSL Vodafone και σκέφτομαι να αγοράσω το Fritz 7530 AX. Αυτο που θέλω να μάθω ειναι αν είναι ηδη περασμένες η ρυθμίσεις της Vodafone στο modem η θα πρέπει να της παρω απο την εταιρία;

Οι ρυθμίσεις για την σύνδεση στο Ineternet, είναι. Δεν είναι αυτές για την VoIP τηλεφωνία, οπότε ζητάς τον κωδικό της κι επιπλέον την ρυθμίζεις εσύ (δεν βοηθά και ούτε έχει υποχρέωση η εταιρεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Οι ρυθμίσεις για την σύνδεση στο Ineternet, είναι. Δεν είναι αυτές για την VoIP τηλεφωνία, οπότε ζητάς τον κωδικό της κι επιπλέον την ρυθμίζεις εσύ (δεν βοηθά και ούτε έχει υποχρέωση η εταιρεία).

Δεν ειναι υποχρεωμένη απο το νομο να δώσουν τις ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το διάστημα βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου router και στρέφομαι κυρίως προς τα tp-link. Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω, για το οποίο ζητώ και την βοήθεια σας αν γνωρίζεται είναι το εξής: Τι διαφορά έχουν δύο router με τον ίδιο κωδικό αλλά το ένα είναι V1  και το άλλο V2;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...