Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και απο εμενα...εκανα μολις συνδεση Vodafone 100 (VDSL) και  μου εδωσαν ενα ZTE (H268Q). 

Θελω να παρω ενα ρουτερ να το συνδεσω πανω στο ZTE ωστε να του περασω VPN και να εχω πανω του μονο ενα box για iptv. Oλες οι αλλες συσκευες θελω να παιρνουν Internet απο το ZTE (το οποιο θα παραμεινει αναγκαστικα λογω voip).

Hθελα να ρωτησω αν ειναι εφικτο ενα τετοιο setup και πως πρεπει να γινουν οι ρυθμισεις? Aπλα με ενα καλωδιο συνδεω μια lan του ZTE στη wan του 2ου ρουτερ και σεταρω στο 2ο το vpn, ή χρειαζεται ποιο πολλα πραγματα? 

Ποιο ρουτερ (σε νορμαλ τιμη, εως 100 ευρω) να προτιμησω? 

PS: αν τυχον παιζει ρολο στην αποδοση,  υπαρχει διαθεσιμο και ενα vodafone powerstation wifi6.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Lostre76 είπε

Θελω να παρω ενα ρουτερ να το συνδεσω πανω στο ZTE ωστε να του περασω VPN και να εχω πανω του μονο ενα box για iptv. Oλες οι αλλες συσκευες θελω να παιρνουν Internet απο το ZTE (το οποιο θα παραμεινει αναγκαστικα λογω voip).

Δες ένα πρόσφατο σχετικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση...όποτε ουσιαστικά η ρύθμιση που χρειάζεται είναι να βάλω στο 2ο router επιλογή τυπου ethernet over wan  και να δηλώσω ποια θυρα θα χρησιμοποιηθεί αν δεν έχει αυτόνομη θυρα wan.

Από router είδα χρησιμοποιείς  GLi ..τι ταχύτητες σου βγάζει με VPN το δικό σου?  Εγώ το θέλω για  streaming όποτε δεν θέλω μεγάλη πτώση ( θέλω τουλάχιστον 15-20 Mbps για απροσκοπτο 4Κ streaming).

Τέλος πιστεύεις είναι καλύτερη αυτή η λύση με κάποιο οικονομικό router GLi ή το να κάνω bridge  με κάποιο πιο δυνατό τύπου Asus AX86U?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα WiFi Router (όχι τα DSL Router) έχουν μία θύρα WAN και συνήθως 4 LAN, όπως αυτά που αναφέρονται στο άλλο θέμα αλλά και το Asus που γράφεις.

Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις σε ταχύτητα και δεν το χρησιμοποιώ για streaming. Η χρήση είναι για σύνδεση εκ του μακρόθεν και site2site επικοινωνία μεταξύ 3 συνδέσεων στη χώρα, από τις οποίες η μία είναι FTTH 100/10 ενώ οι άλλες 2 απλές ADSL ~16/1. Σε δοκιμές έχω περίπου 5-15Mbps αλλά εξαρτάται από την ταχύτητα των συνδέσεων και τον φόρτο την δεδομένη στιγμή.

Φυσικό είναι να επιτυγχάνονται ταχύτητες ανάλογα την επεξεργαστική ισχύ του Router, ειδικά αν το πρωτόκολλο είναι OpenVPN που είναι απαιτητικό (σε αντίθεση με το Wireguard, που ωστόσο δεν υποστηρίζεται από πολλούς παρόχους).  Για παράδειγμα το Flint (GL-AX1800) που αναφέρεται στο άλλο θέμα σε δοκιμή βγάζει σε OpenVPN ταχύτητα 85Mbps όταν σε Wireguard αξιοποιεί όλη την ταχύτητα σύνδεσης (200Mbps).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί ( κατά τυχη, πριν διαβάσω καν την απάντηση σου) παρήγγειλα το flint. Το έχουν βάλει προσφορά με κουπόνι στα 78 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά (μάλλον γιατί σε 2-3 μήνες βγαίνει το flint 2).

Υποστηρίζει κ τα 2 πρωτόκολλα, όποτε από εβδομάδα που θα το λαβω, το δοκιμάζω κ γράφω εδώ εντυπώσεις....γενικά πάντως απ'οσα διάβασα εκτός από οικονομικό κ γρήγορο, είναι και τρομερά friendly , κ υποστηρίζει τα πάντα σχεδόν out of the box ...για να δούμε ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jkoukos είπε

Εξαιρετικά τα χαρακτηριστικά του Flint 2 και σε καλή τιμή, αν και θα προτιμούσα η μία από τις 2 WAN θύρες να ήταν SFP.

Tσαμπα είναι στα 100κατι δολλάρια, αλλά στην καλύτερη θα στείλουν σε 1 μήνα ( βάλε δλδ τελικά 2 να είσαι μέσα), κ τα πρώτα batch έρχονται από Κίνα όποτε παίζει μεγάλη πιθανότητα τελωνείου ...σαν χαρακτηριστικά όντως, σκιζει...χτυπάει εύκολα το Asus AX86U που έχει σχεδόν 4πλασια τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lostre76 είπε

Σήμερα το πρωί ( κατά τυχη, πριν διαβάσω καν την απάντηση σου) παρήγγειλα το flint. Το έχουν βάλει προσφορά με κουπόνι στα 78 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά (μάλλον γιατί σε 2-3 μήνες βγαίνει το flint 2).

Υποστηρίζει κ τα 2 πρωτόκολλα, όποτε από εβδομάδα που θα το λαβω, το δοκιμάζω κ γράφω εδώ εντυπώσεις....γενικά πάντως απ'οσα διάβασα εκτός από οικονομικό κ γρήγορο, είναι και τρομερά friendly , κ υποστηρίζει τα πάντα σχεδόν out of the box ...για να δούμε ..

Που το βρήκες σε αυτή την τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ευρωπαϊκό site της εταιρείας ..βάλε κωδικό έκπτωσης "Thanks10" στην αρχική τιμή κ θα πάει στα 78 ευρώ τελική με δωρεάν μεταφορικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται για το σκοπό που προορίζεται τώρα αλλά και στο μέλλον. Αν το θέλεις κυρίως για streaming μέσω VPN, όπως συζητάμε εδώ και στο άλλο θέμα, προτιμότερο είναι το Flint, καθώς ναι μεν σε καλύπτουν και τα 2 αλλά είναι οικονομικότερο.

Αν από την άλλη το θέλεις για χρήση ως κύριου Router όλου του δικτύου και αργότερα δημιουργία Mesh WiFi με συμβατές συσκευές, τότε κερδίζει πόντους το Asus. Αν πάλι δεν σκοπεύεις να δημιουργήσεις Mesh WiFi, τότε το Asus κερδίζει πόντους στην εμφάνιση και ίσως στο ότι έχει υποστήριξη από μία μεγάλη εταιρεία.

Όσον αφορά τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά σε λογισμικό και τα 2 είναι φιλικά προς τον απλό χρήστη, ενώ σε κάποια σημεία υπερτερεί το ένα και σε άλλα το άλλο.

Προσωπικά θα επέλεγα το Flint, αλλά μην το παίρνεις μετρητοίς καθώς είμαι θετικά προειδιασμένος με το OpenWrt στο οποίο κατά βάση στηρίζεται το λειτουργικό, με τεράστια βάση πακέτων προς εγκατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...