Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουσιαστική διαφορά, καμία. Συνήθως αλλάζει κάποιο ship με άλλο νεώτερο, είτε λόγω κατάργησης είτε νέας σχεδίασης.

Ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις που αλλάζει ταυτόχρονα και το λογισμικό, με εντελώς διαφορετική μορφή και λιγότερα ή περισσότερα χαρακτηριστικά και δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Κάτι άλλο, αφού το Xiaomi ΔΕΝ είναι DSL Router (που αφορά το παρόν νήμα) αλλά σκέτο WiFi Router.

Αυτό το ξέρω ότι σκέτο router είναι. Ψάχνω αν υπάρχει στα λεφτά του κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, 

Επειδη στη Λάρισα δεν θα δούμε σύντομα άσπρη μέρα με οπτική ίνα θέλω να ρωτήσω κάτι. 

Έχω ακόμη το ρουτερ της cosmote το speedport entry 2i με 24αρα γραμμή. 

Αν κάνω αναβάθμιση στο ρουτερ θα δω ισως κάποια βελτίωση στη ταχυτητα και αν ναι ποιο προτείνετε;; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα στην ομάδα, 

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας για πιθανή επιλογή μόντεμ.

Ακολούθως η κατάστασή μου:

βρίσκομαι σε χωριό πλησίον της Καρδίτσας
έχω σύνδεση Νοβα (+ΕΟΝ) 50άρα
μου έχουν φέρει από την εταιρία ένα Zyxel (VMG8623-T50B)
από την αρχή είχα πολλά προβλήματα σύνδεσης, όπου η τεχνική υποστήριξη είτε τα φόρτωνε στην μεγάλη απόσταση από το "κουτί" είτε στον οτε είτε οπουδήποτε αλλού μπορούσε
όταν έρχόταν τεχνικός, για κανα μήνα η σύνδεση πήγαινε καλά, μετά πάλι αποσυνδέσεις καθημερινά
στο Zyxel για κάποιο λόγο ΔΕΝ μπορώ να συνδεθώ να δω στοιχεία σύνδεσης, χρησιμοποιώντας τους κωδικούς που φαίνονται από πίσω
η σύνδεσή μου με speedtest έφτανε τα 16Mbs ενσύρματα, 12-13 ασύρματα

Πως μου ήρθε η ιδέα και έκλεισα το ασύρματο από το μόντεμ και συνέδεσα πάνω του ένα παλιότερο ρούτερ που είχα (tp link archer AC750 c2) και άρχισα να χρησιμοποιώ πλέον μόνο αυτό

Εδώ και 4 μέρες οι αποσυνδέσεις εξαφανίστηκαν...

 

Από τα ανωτέρω φαίνεται πως ΚΑΙ η σύνδεση είναι χάλια (φαντάζομαι λόγω απόστασης) ΚΑΙ το μοντεμάκι δεν μπορεί να τραβήξει...

Ζητώ να μου προτείνετε λύσεις:

- μένω με την τωρινή κατάσταση;

- θα είχα κέρδος αν άλλαζα μόντεμ;

- θέλω κάποια στιγμή να βάλω ένα mesh για να έχω ίντερνετ σε όλο τον κήπο, μέχρι μια απομακρυσμένη αποθήκη (υπάρχει καλωδίωση από το σπίτι μέχρι την αποθήκη). Αν αλλάξω μόντεμ θα προτιμούσα μια επιλογή που θα προβλέπει αξιοποίηση mesh λύσης. 

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ
ευχαριστώ και καλό 3ήμερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι μερικές καθοδήγησεις σχετικά με την επιλογή ενός κατάλληλου δρομολογητή ADSL. Η κύρια μου ανησυχία είναι η διατήρηση ενός σταθερού και χαμηλού ping σε οποιοδήποτε παιχνίδι (σημαντικό σε competitive παιχνίδια όπως το CS2 / Valorant). Η μοναδική μου επιλογή για internet (με οποιονδήποτε πάροχο) είναι το ADSL 24 της Nova (κάποτε Forthnet) (έως 24Mbps ταχύτητα λήψης / 0.8 upload).

Στο σπίτι μου, είμαστε συνολικά τέσσερα άτομα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν κάποιος ξεκινά κάποιο βίντεο (TikTok, Netflix, YouTube κλπ) ή χρησημοποιεί μεγάλο όγκο δεδομένων, το ping μου τείνει να ανεβαίνει, επηρεάζοντας την εμπειρία μου σε παιχνίδια.

Λαμβάνοντας υπόψη αυτό, αναζητώ προτάσεις για έναν δρομολογητή που μπορεί να διαχειριστεί αποτελεσματικά το "bandwidth allocation", να προτιμά το "traffic" των παιχνιδιών και να εξασφαλίσει μια συνεπή και αξιόπιστη σύνδεση για σκοπούς gaming, ακόμα και σε περιπτώσεις ταυτόχρονης αναπαραγωγής από άλλα μέλη του νοικοκυριού.

Οποιεσδήποτε γνώσεις ή προτάσεις σχετικά με συγκεκριμένα μοντέλα δρομολογητών, χαρακτηριστικά προς αναζήτηση ή γενικές στρατηγικές για τη βελτιστοποίηση της απόδοσης του δικτύου σε τέτοιες περιπτώσεις θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!

speedtest.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, skully είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι μερικές καθοδήγησεις σχετικά με την επιλογή ενός κατάλληλου δρομολογητή ADSL. Η κύρια μου ανησυχία είναι η διατήρηση ενός σταθερού και χαμηλού ping σε οποιοδήποτε παιχνίδι (σημαντικό σε competitive παιχνίδια όπως το CS2 / Valorant). Η μοναδική μου επιλογή για internet (με οποιονδήποτε πάροχο) είναι το ADSL 24 της Nova (κάποτε Forthnet) (έως 24Mbps ταχύτητα λήψης / 0.8 upload).

Στο σπίτι μου, είμαστε συνολικά τέσσερα άτομα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν κάποιος ξεκινά κάποιο βίντεο (TikTok, Netflix, YouTube κλπ) ή χρησημοποιεί μεγάλο όγκο δεδομένων, το ping μου τείνει να ανεβαίνει, επηρεάζοντας την εμπειρία μου σε παιχνίδια.

Λαμβάνοντας υπόψη αυτό, αναζητώ προτάσεις για έναν δρομολογητή που μπορεί να διαχειριστεί αποτελεσματικά το "bandwidth allocation", να προτιμά το "traffic" των παιχνιδιών και να εξασφαλίσει μια συνεπή και αξιόπιστη σύνδεση για σκοπούς gaming, ακόμα και σε περιπτώσεις ταυτόχρονης αναπαραγωγής από άλλα μέλη του νοικοκυριού.

Οποιεσδήποτε γνώσεις ή προτάσεις σχετικά με συγκεκριμένα μοντέλα δρομολογητών, χαρακτηριστικά προς αναζήτηση ή γενικές στρατηγικές για τη βελτιστοποίηση της απόδοσης του δικτύου σε τέτοιες περιπτώσεις θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!

speedtest.png

Εδώ θα έλεγα με τέτοιες ταχύτητες δεν κάνεις τίποτα, αν δεν υπάρχει προοπτική από τις εταιρείες να ανέβεις ταχύτητα γιατί δεν κοιτάς για starlink εταιρία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Εδώ θα έλεγα με τέτοιες ταχύτητες δεν κάνεις τίποτα, αν δεν υπάρχει προοπτική από τις εταιρείες να ανέβεις ταχύτητα γιατί δεν κοιτάς για starlink εταιρία ;

Πώς συγκρίνεται με έναν δρομολογητή κάρτας sim; Έχω ένα συμβόλαιο που λήγει με τη Vodafone και αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχω ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ & ΤΑΧΥΤΗΤΑ μόνο όταν δεν υπάρχει συμφόρηση (δηλαδή γύρω στις 12 π.μ. έως περίπου τις 8 π.μ.). Και είμαι ο μόνος που χρησιμοποιεί αυτό το δίκτυο στο σπίτι.

Οι ταχύτητες που έχω κατά τη διάρκεια της νύχτας μπορεί να είναι μέχρι 150Mbps download και 10-20Mbps upload, με το latency σε παιχνίδια να κυλάει στα 70-90ms - σε σύγκριση με 30-50Mbps download & περίπου 8Mbps upload με ακραίο packet loss κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, σύντομα θα μου δώσει η voda το powerstation wifi6 που έχει, δεν έχω πολλές συσκευές στο δίκτυο (μαξ 5), αξίζει η αλλαγή σε κάποιο απλό aftermarket; Επίσης έχει ddns γιατί μου είναι απαραίτητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε μου μια άποψη παρακαλώ, γιατί σήμερα διαπίστωσα ότι το 4γ ρούτερ της οικογένειας δε θα είναι διαθέσιμο, κι εγώ θα χρειαστώ για backup το πάσχα κάτι αξιοπιστότερο και με καλύτερο σήμα από το κινητό μου!

Με ενδιαφέρει να καλύψω (ελέω telework), έστω με 5-10 mbps ταχύτητα, τη δουλειά μου για 3-4 μέρες αρχικά σε απομακρυσμένο σχετικά χωριό, σε σπίτι που πιάνουν τα κινητά 4g σε κάποια σημεία. Ακολούθως, θέλω να κρατήσω το εν λόγω ρούτερ και για το πολύ πιο... κεντρικό χωριό μου στην Κρήτη, όπου εκεί υποπτεύομαι ότι μπορεί και να πιάνω 5γ, βάσει χαρτών, αλλά 4γ υπάρχει σίγουρα.

Το μπατζετ δεν είναι πρόβλημα, καθώς θα το περάσω έξοδα. (νταξ, μην κάνει και 300-400 ευρώ). Θέλω όμως να πιάνει "καλό" σήμα, να είναι σταθερό και να μην ζυγίζει 2 κιλά. Σχεδίαση, χρώμα, κατανάλωση ενέργειας και routing δυνατότητες, με αφήνουν αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...