Προς το περιεχόμενο

Anti-Fitness Thread


*nenya*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεπερνάει τις θερμίδες συντήρησης κάθε μέρα και να κρατιέται στο ίδιο βάρος.

 

Εκτός άμα παίζει τίποτα άλλο (βουλιμία ας πούμε)

Μια χαρα περιπτωση υπαρχει. Σαν φοιτητης ετρωγα πιτογυρα, πιτσες, σοκολατοειδη plus φραπεδες , κρασια, μπυρες plus καθιστικη ζωη και δεν εβαζα κιλο. Κιλο ομως. Αν περνουσα και περιοδους αγχους, συνηθως εχανα κι απο πανω.

 

Αντιθετως σε κατι περιοδους που ξεκιναγα και αθλουμουν αρα εκαιγα και παραπανω θερμιδες, εβαζα κιλα εχοντας σχεδον την ιδια διατροφη. Πραγμα που εξηγω ως αναπτυξη των μυων λογω της ασκησης, αρα και αποροφησης μερους της διατροφης η οποια προηγουμενως απλα αποβαλλοταν.

 

Οι εξετασεις μου αψογες καθε χρονο, ουτε θυροειδη, ουτε χοληστερινες, ουτε τιποτα. Οι γιατροι λεγανε οτι απλα ειναι ετσι ο μεταβολισμος μου.

 

Μεγαλωνοντας (λιγο πριν τα 30 δηλαδη) βεβαια ολα αυτα αλλαξαν. Εμφανιστηκε και η χοληστερινη, μπηκε και λιγο λιπος στην κοιλια, και πλεον παιρνω κιλα αν κανω καθιστικη ζωη παραλληλα με κακη διατροφη. Προσεχοντας την διατροφη μου, εχω σταθεροποιησει το βαρος μου εκει που θελω, επανεφερα εκει που επρεπε χοληστερινες κλπ κι εχω και περιθωριο πχ εως ενα μηνα να λιωνω πιτογυρα κλπ χωρις να ανησυχω οτι θα παχυνω. Απο κει και περα ομως ξερω οτι και κιλα θα βαλω και καμπανακια στην υγεια μου θα χτυπησω. Δεν ειναι οπως παλιοτερα η φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεπερνάει τις θερμίδες συντήρησης κάθε μέρα και να κρατιέται στο ίδιο βάρος.

 

Εκτός άμα παίζει τίποτα άλλο (βουλιμία ας πούμε)

 

πχ ενα calculator που υπολογίζει τις θερμίδες συντήρησης είναι αυτό

 

δεν ξερω μπορει να εχει καποια ορμονικη διαταραχη η μπορει να εχει σουπερ μεταβολισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα περιπτωση υπαρχει. Σαν φοιτητης ετρωγα πιτογυρα, πιτσες, σοκολατοειδη plus φραπεδες , κρασια, μπυρες plus καθιστικη ζωη και δεν εβαζα κιλο. Κιλο ομως. Αν περνουσα και περιοδους αγχους, συνηθως εχανα κι απο πανω.

 

Αντιθετως σε κατι περιοδους που ξεκιναγα και αθλουμουν αρα εκαιγα και παραπανω θερμιδες, εβαζα κιλα εχοντας σχεδον την ιδια διατροφη. Πραγμα που εξηγω ως αναπτυξη των μυων λογω της ασκησης, αρα και αποροφησης μερους της διατροφης η οποια προηγουμενως απλα αποβαλλοταν.

 

Ειδικος δεν ειμαι, αλλα τοσα χρονια το σωμα μου το εμαθα καλα πως αντιδρα.

 

Το εξηγείς και μόνο σου. Δεν έβαζες κιλά αλλά με αυτή τη ζωή είχες περισσότερο λίπος. Το λεγόμενο skinny fat σωματότυπο.  Μικρή μυική μάζα μαζί με αρκετό σωματικό λίπος. Άμα αρχίσεις και κάνεις διατροφή σε συνδυασμό με γυμναστική, αναπτύσσεις μυική μάζα που καμιά φορά άμα δεν εχεις και πολλά παραπάνω κιλά, στη ζυγαριά φαίνεται ότι δεν χάνεις ή μπορεί και να βάλεις αλλα στη ουσία έχεις βάλει μυική μάζα. Τα πάντα κρίνονται στον καθρέφτη. Η ζυγαριά καμιά φορά δεν λέει την αλήθεια.

δεν ξερω μπορει να εχει καποια ορμονικη διαταραχη η μπορει να εχει σουπερ μεταβολισμο

 

Παίζει ρόλο και ο μεταβολισμός άλλα όχι τόσο όσο μας έχουν κάνει να πιστεύουμε. Πιο πολύ μετράει η πρόσληψη θερμίδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για βαρος δεν ελεγες; Το βαρος στη ζυγαρια μετριεται.

Σου λεω λοιπον πως οτι και να ετρωγα , οσο καθιστικη ζωη και να εκανα, για οσο καιρο κι αν το εκανα, δεν επαιρνα γραμμαριο.

Αν ξεκιναγα αθληση (συνηθως αεροβικου τυπου), εβαζα 4-5 κιλα και ως εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για βαρος δεν ελεγες; Το βαρος στη ζυγαρια μετριεται.

Σου λεω λοιπον πως οτι και να ετρωγα , οσο καθιστικη ζωη και να εκανα, για οσο καιρο κι αν το εκανα, δεν επαιρνα γραμμαριο.

Αν ξεκιναγα αθληση (συνηθως αεροβικου τυπου), εβαζα 4-5 κιλα και ως εκει.

 

Για πες τι έτρωγες σε μια μέρα, βάρος και ύψος (τότε). Να δούμε άμα ξεπερνούσες τις θερμίδες συντήρησης ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τι παιζει?

 

Δεν λένε και πολλά, κάτι εικόνες δείχνουν ότι και καλά είναι κάποιος πλούσιος και μέσω της επεξεργασίας των πρώτων υλών και της εργασίας ανθρώπων παράγεται φαγητό το οποίο αυξάνει την αξία των πρώτων υλών  και έτσι βγάζει κι άλλο κέρδος ο πλούσιος και και κάτι τέτοια....  :whistle:  (λες και όσοι ασχολούνται με εστιατόρια και φαγάδικα είναι μεγιστάνες)

 

Έχει γεμίσει ο τόπος πάντως μέχρι και στο Aιγάλεω που είχα πάει είχε...

 

Ίσως είναι από το fitness και σαμποτάρουν πάλι....  :-D " Κλείστε τα εστιατόρια-Ανοίξτε στη θέση τους γυμναστήρια "....

 

Α την βρήκα...

 

 

 

 

post-268249-0-19519400-1432590720_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για άθληση εδώ μέσα. Δεν μιλάμε για fitness σκηνικά και μέτρημα θερμίδων. Δεν μιλάμε για γυμναστήρια.

 

 

ΝΑΙ ΣΤΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ

ΝΑΙ ΣΤΙΣ ΜΠΟΥΓΑΤΣΕΣ

ΝΑΙ ΣΤΑ ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για άθληση εδώ μέσα. Δεν μιλάμε για fitness σκηνικά και μέτρημα θερμίδων. Δεν μιλάμε για γυμναστήρια.

 

 

ΝΑΙ ΣΤΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ

ΝΑΙ ΣΤΙΣ ΜΠΟΥΓΑΤΣΕΣ

ΝΑΙ ΣΤΑ ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ

Ναι στις καταχρήσεις γενικώς. Στο fitness thread δεν είναι απλός στόχος το καλό σώμα αλλά η πειθαρχία του εαυτού μας και η πιο υγιεινή-ποιοτική ζωή. Όλα χρειάζονται βέβαια αλλά με μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι κανουμε με αυτους πως μπορουμε να τους ξεπαστρεψουμε  :P

 

Γιατι ωρε? :P

 

Εχει πλακα παντως. Συνηθως οταν κανει η κοπελα μακαροναδα τρωω 2 πιατα τουμπανα μαζεμενα και ενα το βραδυ. (εκεινη μισο πιατο περιπου)

 

Που το βαζεις μου λεει, κλασσικα :lol:

 

Οπως τα τρωω μετα απο λιγο εφυγαν... :mrgreen:

 

Και ενα ξαδερφακι που εχω ετσι ειναι, αλλα αυτος παει γυμναστηριο που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι τα ρεκορ σας στο χλαπακιασμα?

Εγώ καποτε άντεχα μέχρι 3 γύρους με αρκετο περιεχόμενο (πατάτες,τζατζικια, κλπ ), και 2 οικογενειακές πίτσες domino's(ξεχωριστά! Θα είχα πεθάνει αν τα ετρωγα όλα μαζί :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...