Προς το περιεχόμενο

Google Photos για δωρεάν αποθήκευση και οργάνωση όλων των φωτογραφιών σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικαίωμα όπως λες του καθενός και επιλογή του να κάνει ό,τι θέλει με τα προσωπικά του δεδομένα. ΟΚ.

 

Γιατί προσπαθείς όμως και συ να περάσεις τη δική σου επιλογή με το ζόρι στους άλλους κάνοντας την να φένεται "σωστή" επιλογή ενώ των άλλων "λάθος"?

Κάθεσαι και περιγράφεις με ολόκληρα σεντόνια τι θεωρείς εσύ σωστό για τον εαυτό σου, πως ζούσες πριν και πως ζεις τώρα και κάνεις και σενάρια με το μυαλό σου για το που θα καταλήξουν οι υπόλοιποι με τις επιλογές τους... Ξέρεις εσύ καλύτερα γι αυτούς φαντάζομαι.

Από πού να ξεκινήσω;

Αναγνωρίζω το δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει τα προσωπικά του δεδομένα, αρκεί να έχει πλήρη επίγνωση των συνεπειών της επιλογής του, τόσο στον εαυτό του, όσο και στο κοινωνικό σύνολο.

Είναι λογικό να παραθέτω/στηρίζω/επιχειρηματολογώ/θεωρώ σωστη τη δικιά μου άποψη, γιατί, εκτός των άλλων, είναι προϊόν γνώσης. Αν δε την πίστευα και τη στήριζα θα λέγονταν "προπαγάνδα" ή "παραπληροφόρηση". Δεν κάνω σενάρια άνθρωπέ μου... Διάβασε πως δουλεύει μια επιχείρηση σαν ολοκληρωμένο σύστημα και μετά έλα να γράψεις. Αυτό που παρουσιάζω δεν είναι δική μου γνώμη είναι η "αλφαβήτα" των σύγχρονων βιομηχανικών επιχειρήσεων, που προφανώς, αγνοείς. Οι επιχειρήσεις, σήμερα στηρίζονται στο marketing και όχι τόσο στο ίδιο το προϊόν. Το marketing, για να λειτουργήσει σωστά, χρειάζεται πληροφορίες.

 

Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικές προτεραιότητες στη ζωή του. Ακόμα και αν πρόκειται για την ελευθερία του.

Δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι που δεν αποζητούν ελευθερία ή η ελευθερία βρίσκεται χαμηλά στην λίστα με τις προτεραιότητες στη ζωή του. Διαφωνώ και το θεωρώ παράλογο.

Αν υπάρχει τέτοιος άνθρωπος, τότε αυτοί που του έχουν επιβάλει αυτή τη φιλοσοφία θα του έχουν απαγορεύσει να διαβάζει σχόλια σαν τα δικά μου, οπότε δεν "κινδυνεύει". Εξάλλου και μόνο που επιλέγεις να διαβάσεις τα σχόλια δείχνει ότι δεν επιβάλω σε κανένα τίποτα. Απλά παραθέτω τη γνώμη μου με επιχειρήματα. Αν θέλει τη δέχεσαι αν δε θέλεις την απορρίπτεις. :-)

 

Ίσως θα πρέπει να το σεβαστούμε και αυτό κάποια στιγμή και να σταματήσουμε να κάνουμε σαν τους ιεχωβάδες από πόρτα σε πόρτα που προσπαθούν να ανοίξουν τα μάτια των υπόλοιπων στον "σωστό" δρόμο.

Σέβομαι και την άποψη αυτών των ανθρώπων, παρόλο που δεν την ασπάζομαι. "Δημοκρατία" το λένε και όλοι έχουν δικαίωμα να παραθέτουν τις απόψεις τους και να τις θέτουν προς συζήτηση. Δεν ήρθε κανένας από αυτούς να σε πάρει με το ζόρι και να σε προσηλυτίσει στα πιστεύω του. Εκτός αυτού είναιτρομερά άστοχο να παραλληλίζεις, με παράδειγμα, μία αίρεση με μια άποψη λογικά τεκμηριωμένη.

Αφού σου αρέσει να βάζεις ταμπέλες θα σου πώ ότι μόνο φασίστες ή χουντικοί δεν δέχονται το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετική γνώμη από τη δική τους. Είμαι σωστός; Αυτές οι πολιτικές/κοινωνικές ομάδες σε αντιπροσωπεύουν; Αν όχι, τότε καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι να βάζεις "ταμπέλες". Είναι ο πιο άστοχος τρόπος να αποδείξεις κάτι ή να κάνεις πολιτισμένο διάλογο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ανέβασαν στον server μιας εταιρίας χωρίς εμπειρία στο cloud που αναγκάστηκε να μπει στην εν λόγω αγορά επειδή "έπρεπε".

 

 

 

Δηλαδή εσύ στο σπίτι σου κάνεις μπάνιο με μαγιό; Αν τραβήξεις και καμιά φωτό για να σπάσεις πλάκα με την σύντροφο γίνεσαι αυτόμάτως αυτό που είπες;

 

Απλά κάποιος πρέπει να τους πει ότι "πολύ προσωπικές" φωτογραφίες δεν τις ανεβάζεις πουθενά.

Προφανώς το ίδιο πράγμα λέμε... Δεν ανεβάζουμε φωτογραφίες με πολύ προσωπικές στιγμές πουθενά online ;)

(Βασικά αυτά που έκαναν, αν το είδες όλο το αρχείο, δεν ήταν απλώς ένα μπάνιο με ή χωρίς μαγιό που μου αναφέρεις :P πόσο μάλλον να το αποθανατίσω και να το ανεβάσω κάπου! ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το ίδιο πράγμα λέμε... Δεν ανεβάζουμε φωτογραφίες με πολύ προσωπικές στιγμές πουθενά online ;)

(Βασικά αυτά που έκαναν, αν το είδες όλο το αρχείο, δεν ήταν απλώς ένα μπάνιο με ή χωρίς μαγιό που μου αναφέρεις :P πόσο μάλλον να το αποθανατίσω και να το ανεβάσω κάπου! ) 

είσαι σίγουρος οτι ήξεραν οτι ανεβαίνει στο cloud?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που αναρωτιόμουν πόση ώρα θα έπαιρνε να εμφανιστεί κάποιος από το κίνημα "δενέχωτίποτανακρύψωγιατίδενείμαιεγκληματίας"... :-D  :-D  :-D

Γιατί άργησες τόσο; 

 

 

Η άγνοια είναι ευλογία... Πραγματικά σε ζηλεύω... :-)

 

Προτείνω λοιπόν να ακολουθήσεις εσύ ο ίδιος τη συμβουλή σου και να βγάλεις πρώτος τις ταμπέλες και μετά έλα να μου πεις για πολιτισμένο διάλογο και φασισμό.

 

Η υποκρισία σου φτάνει στα όρια φίλε μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω (κυριολεκτικά) όλο το pc μου στο cloud ως backup. Τα πάντα όλα όμως είναι κλειδαμπαρωμένα σε rar με απόκρυψη περιεχομένων του συμπιεσμένου αρχείου και... άντε γειά! ;)

πιστευεις οτι ο ανθρωπος στελνει διαστημοπολοια στο φεγγαρι, αλλα δεν μπορει να σπασει αρχεια rar;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γιατί εδώ στην Ελλάδα είμαστε προχωρημένοι.

 

Πάρε για παράδειγμα αυτό:

 

Σήμερα οι 8 στους 10 είναι πρόθυμοι να ανεβάσουν με δική τους πρωτοβουλία το μακρύ και το κοντό τους στο facebook αλλά όταν ακούνε "φωτογραφία σε cloud" ξαφνικά φοβούνται για τα προσωπικά δεδομένα τους. 

 

Τεχνολογικός αναλφαβατισμός ή κοινωνικός?

Σε αυτό συμφωνώ, αλλά δεν ανήκω σε αυτούς τους ανθρώπους. Καλό θα είναι να υπολογίσεις ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν κάνουν αυτό που λές, αλλά θέλουν απλά να χρησιμοποιούν την τεχνολογία ως εργαλείο και όχι ως χαλινάρι ή άνθρωποι που νομίζουν ότι τη χρησιμοποιύν ως εργαλείο αλλά τελικά είναι χαλινάρι... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω λοιπόν να ακολουθήσεις εσύ ο ίδιος τη συμβουλή σου και να βγάλεις πρώτος τις ταμπέλες και μετά έλα να μου πεις για πολιτισμένο διάλογο και φασισμό.

 

Η υποκρισία σου φτάνει στα όρια φίλε μου.

Δεν απάντησα στον ίδιο τόνο με τον οποίο μου απευθύνθηκε, ο οποίος ήταν κοροϊδευτικός και απαξιωτικός και περιείχε, σαν υπονοούμενο, την ταμπέλα "μαςψεκάζουν". Δεν υποκρίθηκα για κάτι... Το πρώτο που του 'εγραψα ήταν αστείο και όχι κοροϊδία (εξού και τα emoticons, για αποφυγή παρεξήγησης) ή "ταμπέλα" και το δεύτερο το εννοώ, δεν κοροϊδεύω: η άγνοια ΕΙΝΑΙ ευλογία πολλές φορές. Γι αυτό έβαλα και το emoticon, για αποφυγή παρεξήγησης.

Παντώς ΕΣΥ δεν απάντησες σε τίποτα, ούτε έκανες κανένα διάλογο. Έγραψες 2 post, που στο ένα με παρομοιάζεις με αιρετικό και στο άλλο με λες υποκριτή. Μάλλον πρέπει να αρχίζεις να μαθαίνεις πώς κάνουμε πολιτισμένο διάλογο. Είσαι γεμάτος λογικά επιχειρήματα... :P (αυτό είναι πείραγμα, προς αποφυγή παρεξήγησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηταν καταπληκτικο εαν μας εδινε και ενα tool να κανουμε port απο καποια αλλη παρομοια εφαρμογη τυπου dropbox (το χρησιμοποιηουσα για το camera upload)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να τα έιχες περάσει και στο κινητό σου, αλλά θα μου πεις ότι θα σου το κλεψουν. Θα μπορούσες να έχεις UPS, αλλά θα μου πεις ότι η διακοπή ρεύματος είναι μεγάλη. Θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με κάποιον δικό σου να πάει να τον ανοίξει, αλλά θα πάθει κάτι στο δρόμο....

Αν σου συμβούν όλα τα παραπάνω κι άλλα τόσα, γιατί οι επιλογές είναι πολλές, τότε αποθήκευσε τα δεδομένα σου σε public server "για να είναι ασφαλή"... Μέχρι να σου συμβούν, όλα τα παραπάνω, καλύτερα να μείνεις μακρυά τους...

Τα encrypted δεδομένα δεν είναι secure, είναι προσωρινά secure. Με υψηλό encryption είναι απλά δεδομένα που θα σπάσουν στα επόμενα (λίγα) χρόνια ή μήνες, κρίνοντας από την εξέλιξη της τεχνολογίας... Πιστεψέ με: δεν βιάζεται κανένας, τα δεδομένα είναι δεδομένα.

Μόνο αν γίνονταν μια στοχευμένη επίθεση εναντίον σου θα μποροούσε να συμβεί όλος αυτός ο απίθανος συνδυασμός γεγονότων που περιγράφεις. :-)

 

 

Aπλα ακομα αποφευγεις να απαντησεις την αρχικη ερωτηση που σου εκανα στο σεναριο….. ''τι θα εκανα τοτε΄΄

 

Οπως ακριβως λες με την εξελιξη της τεχνολογιας, θα μπορουν να σπασουν ευκολα, ετσι επισης θα βρισκονται καινουργιες μεθοδοι encryption, οποτε ειναι ατοπο αυτο που λες.

 

Επισης δεν μπορεις να γνωριζεις σε ενα forum με τι ασχολειται ο καθενας και ποσο χρησιμο μπορει να ειναι το cloud για την δουλεια του.

 

Οποτε το να τα τσουβαλιαζεις ολα οτι το cloud σε public servers ειναι ''κακο'' και να τους προτρεπεις ολους να μην το κανουν, ειναι καπως αδοκιμο.  :-)

 

Το chrome os βασιζεται σε cloud computing, Oλοκληρη Adobe εχει cloud apps που βολευουν απιστευτα, και γλιτωνουν σημαντικο χρονο για εργασια…… αλλα οχι, το public cloud ειναι κακο, και ολοι θελουν το κακο μας…..  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο αυτο.  :-)

 

To owncloud απο που θα τρεχει ?

 

 

Το έχω στήσει σε vps με μια linux server διανομή και με μόνο 30 δολάρια το χρόνο. 

Το vps που χρησιμοποιώ είναι αυτό εδώ

 

https://www.weloveservers.net/

 

Αυτή είναι η δύσκολη διαδικασία όμως και θέλει λίγο να γνωρίζεις μερικά πράγματα.

Υπάρχουν και έτοιμες λύσεις όπως αυτές που δίνει η Red Hat

 

https://hub.openshift.com/quickstarts/4-owncloud

 

Να προσθέσω ότι υπάρχει και official πρόγραμμα του owncloud client σε android και blackberry και φαντάζομαι και σε windows mobile.

Από εκεί μπορείς να ανεβάζεις τις φωτογραφίες σου από το κινητό και να τις διαμοιράζεις με όλες τις συνδεδεμένες συσκευές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω στήσει σε vps με μια linux server διανομή και με μόνο 30 δολάρια το χρόνο. 

Το vps που χρησιμοποιώ είναι αυτό εδώ

 

https://www.weloveservers.net/

 

Αυτή είναι η δύσκολη διαδικασία όμως και θέλει λίγο να γνωρίζεις μερικά πράγματα.

Υπάρχουν και έτοιμες λύσεις όπως αυτές που δίνει η Red Hat

 

https://hub.openshift.com/quickstarts/4-owncloud

 

Aρα παλι σε ''ξενο΄΄online cloud server θα ειναι τα δεδομενα μου. σωστα ? 

 

Απλα αντι για google θα λεγεται οwncloud….. 

 

am i right ?  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα κομμάτια των προσωπικών δεδομένων, κάθε χρήστη, συγκεντρώνονται και συνθέτουν ένα πλήρες προφίλ που περιέχει τα πάντα, από εξωτερικά χαρακτηριστικά μέχρι καταναλωτικές συνήθειες. Αυτά τα δεδομένα έχουν μεγάλη αξία, όταν εξεταστούν, κάθε φορά, κάτω από το ανάλογο πρίσμα. Τέτοιες πληροφορίες έχουν μεγάλη αξία για τις εταιρείες, διαμορφώνουν την επιχειρησιακή στρατηγική τους στο μεγαλύτερο βαθμό, εξελίσουν και εξειδικεύουν τις τεχνικές marketing, που χρησιμοποιούν, και προσδιορίζουν τις τελικές τιμές των προϊόντων και κατα συνέπεια τα κέρδη τους. Το ότι έχεις άγνοια αυτών των παραγόντων σε κάνει να το μεταφράζεις ως "κυνήγι μαγισσών", αλλά είναι μια πραγματικότητα. Στο γράφω σαν άθρωπος που ασχολείται χρόνια στο χώρο των οικονομικών. Τα περισσότερα υπάρχουν και γραμμένα, με έμεσσο τρόπο, σε επιστημονικά συγγράμματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Δεν είναι φαντασία, είναι πραγματικότητα.

Αν θέλεις λίγο οπτικοακουστικό υλικό, τότε θα σου πρότεινα να δεις την παρακάτω ταινία, ίσως αλλάξει τον τρόπο που σκέφτεσαι:

http://www.metacritic.com/movie/terms-and-conditions-may-apply

Τα παρουσιάζει με γλαφυρό τρόπο και δε συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέγονται, αλλά η βασική ιδέα, είναι σωστή.

 

Και πιστεύεις ότι μία εταιρεία θα πληρώσει δεκάδες ή εκατοντάδες εκατομμύρια επειδή βολεύει εσένα; Καταρχην απαγορεύεται και δια νόμου η παροχή (πραγματικά) δωρεάν προϊόντος στους καταναλωτές από μεριάς των εταιρειών. Θεωρείται αθέμιτος ανταγωνισμός και τιμωρείται. Από πού θα βγάλει η εταιρεία τα χρήματα που δίνει; Από που προκύπτουν τα δισεκατομμύρια καθαρών κερδών που δηλώνουν οι εταιρείες που διαθέτουν "δωρεάν" υπηρεσίες στο κοινό; Από τις διαφημίσεις, που οι περισσότεροι χρήστες μπλοκάρουν, πλέον, μέσω των browsers;

Το να τις καλυτερεύσεις γίνεται πολύ καλύτερα με εξειδικευμένο software. H οργάνωση γίνεται καλύτερα στο pc σου και όχι σε ένα ξένο σκληρό δίσκο που βρίσκεται χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυα από το σπίτι σου και η ταχύτητα απόκρισής του εξαρτάται από τη ταχύτητα του internet σου. Αν θέλεις να τις διαμοιράζεις όποτε θέλεις, τότε μπορείς να τις έχεις μαζί σου, σε κάποια φορητή συσκευή αποθήκευσης, έτσι θα εξασφαλίζεις ότι θα τις μοιράζεσαι και με όποιον θέλεις και όχι πρωτίστως με τη Google και μετά με όποιον θέλεις... Το ότι αναγνωρίζει αυτόματα τα πρόπσωπα στη φωτογραφία σημαίνει ότι δεν τους ενδιαφέρουν τα προσωπικά σου δεδομένα... :blink:  Ή ότι απλά τα αποθηκεύουν και τα συνδυάζουν για να είσαι εσύ και οι φίλοι σου χαρούμενοι;.... :rolleyes:

 

Οι εταιρείες δεν είναι "κακές", ούτε καλές. Απλά έχουν αντίθετα συμφέροντα από τα δικά σου, Προσπαθούν να σου πουλήσουν τα προϊόντα τους στη μέγιστη δυνατή τιμή, που είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις και είναι έτοιμες να πληρώσουν μερικά εκατομμύρια προκειμένου να μάθουν πώς θα σε πείσουν. Γι αυτό χρειάζεται να ξέρουν τον τρόπο που σκέφτεσαι, την κουλτούρα, την καθημερινότητά σου, την ευφυία, τον τρόπο σκέψης, την φυσική σου κατάσταση, την οικονομική σου κατάσταση κτλ,, δηλαδή όλα αυτά που τους δίνουν πληροφορίες για το πως μπορούν να σε πείσουν να πληρώσεις πολλά για να αποκτήσεις το προϊόν τους. Δεν τους ενδιαφέρεις σαν άτομο με την έννοια της μονάδας, αλλά σαν μέρος του καταναλωτικού συνόλου. Με τόσα δεδομένα σε κατηγοριοποιούν και σε κατατάσσουν σε συγκεκριμένες κατηγορίες. Δεν είναι τυχαίο που μέχρι το 1970 το marketing υπηρχε σαν τμήμα της παραγωγής στις μεγάλες επιχειήσεις και τώρα έχει ενσωματωθεί σε όλη την παραγωγική διαδικασία, δηλαδή μια σύγχρονη επιχείρηση δουλεύει όπως της επιβάλει το τμήμα marketing, το οποίο μεζεύει πληροφορίες και σχεδιάζει τα πάντα από τη ίδιο το προϊόν μέχρι τον τρόπο διανομής και τη συσκευασία του και φυσικά την τιμή του.

Συγνώμη για το εκτενέστατο post, αλλά είναι πολλά πράγματα και τα παρουσίασα όσο πιο περιληπτικά μπορούσα. :-)

 

 

Δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις φίλε μου. Απλά σου λέω "μπακαλίστικα" πως δεν με απασχολούν. Αν η Google χρησιμοποιεί τις φωτογραφίες μου απο την βόλτα στην Μαδρίτη για να μου στείλει διαφημίσεις και προσφορές για ταξίδια ή για tickets αγώνων της ρεάλ, είναι ενα price που το αποδέχομαι για την εξυπηρέτηση που μου προσφέρουν οι υπηρεσίες της! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jophiel λες πράγματα εντελώς αυτονόητα. Δεν χρειάζεται κάποιος να έχει σπουδάσει οικονομικά ή να ξέρει από επιχειρήσεις για να καταλάβει ότι αυτά που ανεβάζουμε σε κάποιον server, αυτόματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τρίτους, να γίνει υποκλοπή, hacking κλπ. Και ούτε φυσικά χρειάζεται να έχουμε ειδικές γνώσεις για να καταλάβουμε ότι οι επιχειρήσεις θέλουν κέρδος και δεν χαρίζουν τίποτα.

Απλή λογική είναι νομίζω και το δημοτικό ή έστω το γυμνάσιο αρκεί...

 

Η δική μου ένσταση είναι γιατί θα πρέπει να λέμε στους άλλους εαν πρέπει η δεν πρέπει να το κάνουν ή εαν πρέπει να υπάρχουν υπηρεσίες γι αυτό ή όχι.

 

Όπως είπα, ο καθένας έχει διαφορετικές προταιρεότητες στη ζωή και διαφορετικές ανάγκες. 

 

Εμένα με βολεύει αυτή η υπηρεσία για παράδειγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση με τεχνολογία αυτά που γράφει. Εκτός αν θεωρείς το μάρκετιγκ και τα προσωπικά δεδομένα τεχνολογία. 

Πολύ σχέση γιατί αυτά που αναφέρεις είναι θέματα που εφαρμόστηκαν ΠΑΝΩ σε ένα θέμα τεχνολογίας.

 Επομένος κάποιος που ασχολείται καθαρά τουριστικά με το θέμα ίντερνετ κλπ, σαφώς τουριτική είναι κ η γνώση του για Ιούς, Μάρκετινγκ,ΣΠΑΜ,hoax, προσωπικά δεδομένα κ ότι γυρνάει γύρο απο το κεντρικό θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που αυτονομήθηκε η εφαρμογή μπορώ να διαγράψω τελείως το Google plus ή θα δημιουργήσω πρόβλημα;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...