Προς το περιεχόμενο

Google Photos για δωρεάν αποθήκευση και οργάνωση όλων των φωτογραφιών σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπλα ακομα αποφευγεις να απαντησεις την αρχικη ερωτηση που σου εκανα στο σεναριο….. ''τι θα εκανα τοτε΄΄

Σου έδωσα απάντηση με 3 εναλλακτικές. Η τρίτη, μάλιστα, σου απαντάει άμεσα στο (απίστευτο, μη ρεαλιστικό) σενάριο που έθεσες. Απλά δε σου άρεσε. Αυτό που προσπάθησες να κάνεις είναι να κατευθύνεις την απάντηση, παρουσιάζοντας ένα σουρεαλιστικό σενάριο με μόνη (φαινομενική) λύση τη χρήση public server cloud. Όταν είδες ότι δεν είχες καλύψει όλες τις άλλες επιλογές, απλά, δε δέχτηκες την απάντηση.

Ο κόσμος υπήρχε και κινούνταν, χωρίς κανένα πρόβλημα και πριν τα public server cloud. Σε κάθε πρόβλημα, που παραθέτεις υπάρχει λύση, γιατί αντιμετωπίζονταν, χρόνια τώρα, χωρίς την ύπαρξη public cloud. Δεν είχε παραλύσει η παγκόσμια οικονομία και ξαφνικά ήρθε η Google/Apple/Microsoft και μας έβγαλαν από το αδιέξοδο.

 

Οπως ακριβως λες με την εξελιξη της τεχνολογιας, θα μπορουν να σπασουν ευκολα, ετσι επισης θα βρισκονται καινουργιες μεθοδοι encryption, οποτε ειναι ατοπο αυτο που λες.

Παίρνεις τα δεδομένα και τα αποθηκεύεις με το τωρινό encryption και τα σπας στο μέλλον. Αυτό κάνουν. Σου έγραψα ότι τα δεδομένα είναι δεδομένα, είτε τα τωρινά, είτα τα παρελθοντικά. Τις καινούριες μεθόσους θα τις σπάσουν αργότερα από την ημερομηνία που θα κυκλοφορήσουν κτλ.

 

Επισης δεν μπορεις να γνωριζεις σε ενα forum με τι ασχολειται ο καθενας και ποσο χρησιμο μπορει να ειναι το cloud για την δουλεια του.

 

Οποτε το να τα τσουβαλιαζεις ολα οτι το cloud σε public servers ειναι ''κακο'' και να τους προτρεπεις ολους να μην το κανουν, ειναι καπως αδοκιμο.  :-)

Ξέρω ότι οποιαδήποτε δουλεια και να κάνουν γίνεται και χωρίς τα public server clouds. Δεν είμαι κατά του cloud γενικότερα. Υπήρχαν και υπάρχουν επιχειρήσεις που δουλεύουν με cloud. Καμία, σοβαρή, επιχείρηση δεν αποθηκεύει τη δουλειά της σε public server cloud.

Γράφω τη γνώμη μου και ο καθένας την αξιολογεί. Τσουβαλιάζω τα public server clouds γιατί είναι ακριβώς τα ίδια και εξυπηρετουν τον ίδιο στόχο. Για την ακρίβεια δεν τα "τσουβαλιάζω", ανήκουν στην ίδια κατηγορία έτσι κι αλλιώς: είναι public server clouds :-)

Στο συγκεκριμένο άρθρο σου γράφει ότι αναγνωρίζει τα πρόσωπα στις φωτογραφίες... Τϊ άλλο να πώ; Μιλάει από μόνο του...

 

Το chrome os βασιζεται σε cloud computing, Oλοκληρη Adobe εχει cloud apps που βολευουν απιστευτα, και γλιτωνουν σημαντικο χρονο για εργασια…… αλλα οχι, το public cloud ειναι κακο, και ολοι θελουν το κακο μας…..  :ph34r:

Γιατί άραγε το chrome os, που είναι "δωρεάν" βασίζεται σε cloud;

Όλες οι επαγγελματικές εφαρμογές της Adobe δουλεύουν και χωρίς cloud και η δουλειά γίνεται μια χαρά γρήγορα. Το cloud τί σου γλυτώνει; Δε μπορείς να έχεις δικό σου cloud δικτυο περιορισμένης πρόσβσης σε αυτούς που πρέπει να έχουν πρόσβαση στο αντικείμενο της εργασίας σου; Πρέπει να περάσει από τους servers της Adobe ή της κάθε άλλης εταιρείας;

Αλήθεια, να ρωτήσω: γιατί όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν δικούς τους servers και δεν χρησιμοποιούν τους "έτοιμους και δωρεάν"; Γιατί να ξοδέψουν τόσα εκατομμύρια και να μην πάρουν τα έτοιμα; Γιατί είναι σπάταλες ή μήπως γιατί δεν είναι αρκετά ασφαλής για σοβαρή εργασία;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί άργησες τόσο; Έστελνες email στη Google για τις δραστηριότητές σου εκτός pc, που δεν μπόρεσε να καταγράψει;

 

Είχα πρόβλημα με το Beach Buggy Blitz στο κινητό, δεν πέρναγε τα saves στο cloud (και κατα συνέπεια ούτε στο tablet). Τελικά έπρεπε να ενεργοποιήσω το αυτόματο backup στους servers της Google και όλα τζί-τζι πλεον. B)

 

(no joke, έγραψα πριν λιγο και σχετικό step-by-step στο android forums, πως τα φέρνει η μοίρα ε; )

 

ΥΓ: Όχι λοιπόν, δεν με νοιάζει. Αν νομίζεις ότι με "μεθόδους tinfoil hat" θα αλλάξεις κάτι, τότε έχεις εξαπατηθεί. Αν θέλουν να σε ξεψαχνίσουν, θα το κάνουν, και ας έχεις ως τηλέφωνο Nokia 3310 με οθόνη 4 γραμμών.

Απλά κάποιος πρέπει να τους πει ότι δε χρειάζεται να ανεβάσεις καθόλου φωτογραφίες πουθενά. Όταν γεμίσει η μνήμη της ψηφιακής ή του κινητού, τότε το συνδέουμε με το pc και τις περνάμε εκεί. Αυτό λες να μην το ξέρουν εκεί στη Google;..

Παρόλα αυτά σου προτείνουν να τις ανεβάσεις στο cloud...

 

Μα δεν θα ανεβάσεις όλη την προίκα σου απο φωτογραφίες στο Photos. Μερικά σετάκια όπως ορκωμωσίες και διακοπές θα ανεβάσεις, να μην χαθούν πουθενά. Μέχρι τώρα πέρναμε backup δεξιά και αριστερά σε σκληρούς (πάντα το περιεχόμενο που είναι μοναδικό σε δυο μερη τουλάχιστον), τώρα θα ανεβάζεις στο photos και ξένοιασες (αν και προσωπικά θα τιμήσω το drive, που δεν τα κάνει re-encode).

 

Και εννοείται ότι στο photos δεν θα έχεις το μοναδικό αντίγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την -κάθε- Google την ενδιαφέρει να έχει κόσμο, οπότε λογικό είναι να δίνει δωρεάν κάποια πράγματα. Εγώ έχω λογαριασμό στο dropbox και όταν ανεβάζω κάτι εκεί, αυτόματα έχω πρόσβαση σε tablet, laptop, PC, κινητό όπου και αν πάω. Ε, τώρα αν δουν ότι στις φωτογραφίες που ανέβασα έπινα μπύρες με τον Μητσάρα στην παραλία ή ήμουνα σε κάποιο πάρτι, 8έστηκα. Έτσι και αλλιώς δεκάδες τους φωτογραφίζουν τα κλαμπ-μπαρ χωρίς να τους ρωτήσουν καν και τους ανεβάζουν στο FB. Τώρα αν μου έρθει καμία διαφήμιση της μπύρας που έπινα με τον Μητσάρα στο email, ΟΚ με έπιασαν κότσο οι αλήτες οι cloud-άδες :)

 

Τις prive photos & αρχεία τις έχω σε δικά μου backup, αλλά αυτά που θέλω να έχω πρόσβαση, μια cloud υπηρεσία με βολεύει. Σιγά μην πληρώσω τώρα να στήσω server και να το έχω μέρα νύχτα ανοιχτό (να δουλεύει για την ΔΕΗ και όχι για εμένα) για να μην μου πάρουνε τα "ευαίσθητα μου αρχεία". 10€/μήνα δίνω στο dropbox και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Το να μην θέλει κανείς να μοιραστεί τα δεδομένα του με κάποιο cloud, είναι δικαίωμα του. Αλλά ελπίζω να μην το παίζουν και καλά "κορόιδα, σας δουλεύει η Google" και έχουν ανεβάσει το 90% της προσωπικής ζωής τους στο FB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις prive photos & αρχεία τις έχω σε δικά μου backup, αλλά αυτά που θέλω να έχω πρόσβαση, μια cloud υπηρεσία με βολεύει. Σιγά μην πληρώσω τώρα να στήσω server και να το έχω μέρα νύχτα ανοιχτό (να δουλεύει για την ΔΕΗ και όχι για εμένα) για να μην μου πάρουνε τα "ευαίσθητα μου αρχεία". 10€/μήνα δίνω στο dropbox και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 Με δικό σου server μπορείς να πληρώνεις πολύ λιγότερα και όχι δεν χρειάζεται να το έχεις σπίτι σου άμα φοβάσαι τον λογαριασμό της ΔΕΗ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Όχι λοιπόν, δεν με νοιάζει. Αν νομίζεις ότι με "μεθόδους tinfoil hat" θα αλλάξεις κάτι, τότε έχεις εξαπατηθεί. Αν θέλουν να σε ξεψαχνίσουν, θα το κάνουν, και ας έχεις ως τηλέφωνο Nokia 3310 με οθόνη 4 γραμμών.

Αν αναφέρεσαι σε "εταιρείες" τύπου NSA, CIA κτλ συμφωνώ. Αν αναφέρεσαι σε εταιρείες τύπου Google, τότε θα διαφωνίσω. Δεν υπάρχει τρόπος να σε "ξεψαχνίσουν" όσο δε χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες τους.

 

Μα δεν θα ανεβάσεις όλη την προίκα σου απο φωτογραφίες στο Photos. Μερικά σετάκια όπως ορκωμωσίες και διακοπές θα ανεβάσεις, να μην χαθούν πουθενά. Μέχρι τώρα πέρναμε backup δεξιά και αριστερά σε σκληρούς (πάντα το περιεχόμενο που είναι μοναδικό σε δυο μερη τουλάχιστον), τώρα θα ανεβάζεις στο photos και ξένοιασες (αν και προσωπικά θα τιμήσω το drive, που δεν τα κάνει re-encode).

 

Και εννοείται ότι στο photos δεν θα έχεις το μοναδικό αντίγραφο.

Από τις "αθώες" φωτογραφίες, που θα ανεβάσεις, αυτομάτως ξέρουν την φυσική σου κατάσταση, την ηλικία σου, τους φίλους σου, τη χώρα καταγωγής σου, την οικονομική σου κατάσταση κ.α. Δε λέω ότι όλα αυτά που έγραψα μπορούν να τα πάρουν, αλλά ανάλογα με τις φωτογραφίες μπορούν να πάρουν κάποια από αυτά. Απο αντίστοιχες φωτογραφίες των φίλων σου βλέπουν και κάποια άλλα δεδομένα, που προκύπτουν συνδυαστικά. Όπως σου προείπα : δεν ξοδεύει κανένας εκατομμύρια για να χαίρεσαι εσύ και οι φίλοι σου, "δωρεάν". υπηρεσίες... :-)

Ελπίζω να μην παρεξήγησες το προηγούμενο μύνημά μου. Σου έκανα πλάκα και φυσικά ανανγωρίζω και σέβομαι το δικαίωμα του καθενός να κάνει τις επιλογές του, αρκεί να γνωρίζει πλήρως τις συνέπειες και οι επιλογές αυτές να είναι πλήρως συνειδητές... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το google photos  μπορει να σου δωσει και στοιχεια για αυτον που ναι στη φωτο;δηλ ονομα και τετια;

Απάντηση από το άρθρο:

 

Στα smartphones, η αποθήκευση κάθε φωτογραφίας που κάνετε λήψη αποθηκεύεται παράλληλα και στην υπηρεσία, με την εφαρμογή να αναλαμβάνει την αυτόματη αναγνώριση των προσώπων προκειμένου να τις αναγνωρίσει είτε ανά πρόσωπο είτε ανά τοποθεσία. Ειδικά στην περίπτωση της λειτουργίας των προσώπων, το Google Photos αναγνωρίζει τον ίδιο άνθρωπο ανάμεσα σε όλες τις φωτογραφίες που έχετε κάνει λήψη, και σας εμφανίζει τις φωτογραφίες του που έχετε στη βιβλιοθήκη σας κατά τη διάρκεια των χρόνων, χωρίς να χρειαστεί να κάνετε οποιαδήποτε κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον nas για να τον λειτουργήσεις θα πρέπει να βάλεις κάποιο πρόγραμμα τις φωτογραφίες σου. Το owncloud είναι open source πρόγραμμα και δεν υπάρχει κεντρική διαχείριση αλλά εσύ είσαι ο διαχειριστής συν ότι ειναι διαθέσιμο για όλα τα linux nas

Συγκεντρώσουυυυ... μα τι λες τώρα, λέμε για να λέμε έτσι απλά, το ίδιο owncloud είναι λογισμικό στην ουσία μέσο web. Και στο owncloud δεν κάνει εγκατάστασή .... ???

 

Ετσι και αλλιώς και πρόγραμμα να βάλεις τι αλλάζει στη ασφάλεια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

πιστευεις οτι ο ανθρωπος στελνει διαστημοπολοια στο φεγγαρι, αλλα δεν μπορει να σπασει αρχεια rar;

 

Αυτό δεν αποτελεί καν επιχείρημα.

 

Για να το αλλάξω λίγο.

Πιστεύεις ότι ο άνθρωπος στέλνει διαστημόπλοια στο φεγγάρι αλλά δεν μπορεί να σπάσει 4096 RSA;

 

Ναι δε μπορεί.

Και δε μιλάω για το μικρόφωνο στη cpu, αλλά για κάποιο ήδη κρυπτογραφημένο μήνυμα.

 

Πιστεύεις ότι ο άνθρωπος στέλνει διαστημόπλοια στο φεγγάρι και έχει ανακαλύψει το μποζόνιο χιγκς, αλλά δεν μπορεί να τετραγωνίσει τον κύκλο;;;;

 

Λολ κάποια πράγματα έχουν όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 χρόνια αργότερα...
43 λεπτά πριν, adi32 είπε

Πως μπορεί κάποιος να κατεβάσει τις φώτο του ξανά στην sd card αν έχουν σβηστεί? 

Το ξέθαψες.

Πήγαινε Google Photos, βρες τη φώτο που θες, και από τις επιλογές έχει Αποθήκευση στη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...