Προς το περιεχόμενο

Google Photos για δωρεάν αποθήκευση και οργάνωση όλων των φωτογραφιών σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που αυτονομήθηκε η εφαρμογή μπορώ να διαγράψω τελείως το Google plus ή θα δημιουργήσω πρόβλημα;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

εχω την εντυπωση πως το g+ ειναι πακετο με το gmail. διασταυρωσε το μη διαγραψεις κανενα email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το chrome os βασιζεται σε cloud computing, Oλοκληρη Adobe εχει cloud apps που βολευουν απιστευτα, και γλιτωνουν σημαντικο χρονο για εργασια…… αλλα οχι, το public cloud ειναι κακο, και ολοι θελουν το κακο μας…..  :ph34r:

Η Adobe έχασε και ~50% των εσόδων της από τότε που το γύρισε σε cloud. Πολύ καλή κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Adobe έχασε και ~50% των εσόδων της από τότε που το γύρισε σε cloud. Πολύ καλή κίνηση.

 

Αυτο εγινε περσι, και δεν ειχε βγαλει ακομα τα low cost  subscriptions……

 

επισης απο 2.3m users που ειχε για τις cloud υπηρεσιες ειχε raise σε 2.8m users. (για περσι) 

 

 

 

Oσο για φετος…...

 

 

Adobe Profits Up as Subcribers Move to Cloud

 

http://www.wirelessweek.com/news/2015/03/adobe-profits-subcribers-move-cloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα ακομα αποφευγεις να απαντησεις την αρχικη ερωτηση που σου εκανα στο σεναριο….. ''τι θα εκανα τοτε΄΄

 

Οπως ακριβως λες με την εξελιξη της τεχνολογιας, θα μπορουν να σπασουν ευκολα, ετσι επισης θα βρισκονται καινουργιες μεθοδοι encryption, οποτε ειναι ατοπο αυτο που λες.

...

Οποτε το να τα τσουβαλιαζεις ολα οτι το cloud σε public servers ειναι ''κακο'' και να τους προτρεπεις ολους να μην το κανουν, ειναι καπως αδοκιμο.  :-)

Υπάρχουν πάρα πολλά που θα μπορούσες να κάνεις. Απλό σενάριο: χρησιμοποιείς ένα rasberry pi (για χαμηλή κατανάλωση) ως backup server σε περίπτωση που πέσει ο υπολογιστής, ενώ φυσικά στον υπολογιστή σου έχεις RAID για ασφάλεια δεδομένων (το οποίο είναι εκ των ων ουκ άνευ, εφόσον είναι critical data). Θα μπορούσες να νοικιάζεις ένα VPS για ελάχιστα χρήματα και να έχεις εγκαταστήσει εκεί το owncloud σου.

 

Γενικά, παρουσιάζεις μία λογική ότι "τα δεδομένα μπορούν να υποκλαπούν από οπουδήποτε, άρα γιατί να μην τα δώσω σε ένα public server να τελειώνω". Το θέμα είναι ότι αυτή η λογική είναι τόσο αδόκιμη, όσο το "αφού θα πεθάνω μια μέρα, γιατί να προσέχω στο δρόμο". Εξαρτάται πόσο σε ενδιαφέρει η ζωή σου, βέβαια.

 

Οι εταιρείες δε θέλουν το κακό σου, θέλουν το κέρδος το οποίο πηγάζει από τα δεδομένα σου. Δεν είναι αυτοσκοπός τους να σου προκαλέσουν κακό, απλά δεν τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα να σε προφυλάξουν (πέρα από τα προφανή). Το πρόβλημα δεν είναι οι εταιρείες, αλλά οι χρήστες που δίνουν άκριτα τα δεδομένα. Αν οι χρήστες λειτουργούσαν με περισσότερη συνείδηση, τότε σίγουρα το τοπίο δε θα ήταν τόσο στρεβλό.

 

Η ουσία είναι ότι τα δεδομένα σου είναι πολύτιμα και ότι το να τα δίνεις δωρεάν πρέπει να είναι μία συνειδητή απόφαση. Αν γνωρίζοντας τους κινδύνους και τις επιπτώσεις προτιμάς να το κάνεις, είναι μία συνειδητή επιλογή. Για μένα, καμία πραγματικά συνειδητή απόφαση δεν είναι λανθασμένη. Το πρόβλημα έγγυται στην τεράστια πλειοψηφία του κόσμου, όμως, που δεν έχει επίγνωση του τι βρίσκεται online, πως να το διαχειριστεί και τι κινδύνους έχει το να μοιράζεται άκριτα τα δεδομένα του. Και το πρόβλημα είναι ότι στο privacy υπάρχει opt-in, αλλά δεν υπάρχει opt-out. Από τη στιγμή που η πληροφορία έφυγε από εσένα, δεν υπάρχει τρόπος να την εξαφανίσεις.

 

Υ.Γ.: Δεν έχω κανένα επιθετικό ύφος, αντιθέτως θεωρώ ότι η κουβέντα είναι ενδιαφέρουσα και χρήσιμη και γι αυτό απαντώ. Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάρα πολλά που θα μπορούσες να κάνεις. Απλό σενάριο: χρησιμοποιείς ένα rasberry pi (για χαμηλή κατανάλωση) ως backup server σε περίπτωση που πέσει ο υπολογιστής, ενώ φυσικά στον υπολογιστή σου έχεις RAID για ασφάλεια δεδομένων (το οποίο είναι εκ των ων ουκ άνευ, εφόσον είναι critical data). Θα μπορούσες να νοικιάζεις ένα VPS για ελάχιστα χρήματα και να έχεις εγκαταστήσει εκεί το owncloud σου.

 

 

Εγω απλα στο σεναριο ανεφερα καποια συγκεκριμενα πραγματα, ουτε rasberry, ουτε εξτρα γνωσεις κλπ.

 

Απαντηση υπαρχει ''αποκλειστικα'' στο συγκεκριμενο σεναριο χωρις extras κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εγινε περσι, και δεν ειχε βγαλει ακομα τα low cost  subscriptions……

 

επισης απο 2.3m users που ειχε για τις cloud υπηρεσιες ειχε raise σε 2.8m users. (για περσι) 

 

 

 

Oσο για φετος…...

 

 

Adobe Profits Up as Subcribers Move to Cloud

 

http://www.wirelessweek.com/news/2015/03/adobe-profits-subcribers-move-cloud

Μέχρι και Ιανουάριο 2015 ήταν ~50% κάτω. Σύμφωνα με το άρθρο ακόμα είναι στα ίδια ποσοστά (άμα υπολογίσεις ότι με την μείωση ήταν στα $1.01 billion και τώρα είναι στα $1.11)

 

PS: Να είχαμε να λέγαμε. Δεν με πολυενδιαφέρει τη κάνει η κάθε εταιρεία αλλά δεν μου αρέσει να σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς κάτι που εσύ μπορεί να το θεωρείς άχρηστο/βλακεία/etc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και Ιανουάριο 2015 ήταν ~50% κάτω. Σύμφωνα με το άρθρο ακόμα είναι στα ίδια ποσοστά (άμα υπολογίσεις ότι με την μείωση ήταν στα $1.01 billion και τώρα είναι στα $1.11)

 

PS: Να είχαμε να λέγαμε. Δεν με πολυενδιαφέρει τη κάνει η κάθε εταιρεία αλλά δεν μου αρέσει να σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς κάτι που εσύ μπορεί να το θεωρείς άχρηστο/βλακεία/etc.

 

 

''Its stock slid 3.8 percent to $76.66 in aftermarket trading. The stock has gained about 17 percent in the last 12 months''

 

 

 

Σωστο, αλλα για καποιον μια υπηρεσια που θεωρει οτι μπορει να ειναι αχρηστη για τον ιδιο ,  για καποιον αλλον μπορει να του λυνει τα χερια και να ειναι εξαιρετικα χρησιμη…….   :-)  (δεν μιλαω για cloud κλπ, γενικα αναφερομαι) 

 

 

 

Anyway, 

 

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τα data του και που τα διαμοιραζει….. 

Η καθε εταιρια προσφερει καποιες υπηρεσιες, αν καποιος θελει τις χρησιμοποιει, αν δεν θελει τοτε οχι…..

απλο ειναι….   :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις οτι ο ανθρωπος στελνει διαστημοπολοια στο φεγγαρι, αλλα δεν μπορει να σπασει αρχεια rar;

 

Θεωρητικά... κανένας κωδικός δεν είναι απαραβίαστος.

Για τον δικό μου, ο οποίος είναι και συνειδητά αρκετά χαλαρός , θα χρειαζόντουσαν κάποια χρόνια συνεχόμενης προσπάθειας με desktop pc και brute force για να παραβιαστεί.

 

Αν κάποιος ασχοληθεί τόσο με την περίπτωση μου, με χαρά του στέλνω ευχετήρια κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που αυτονομήθηκε η εφαρμογή μπορώ να διαγράψω τελείως το Google plus ή θα δημιουργήσω πρόβλημα;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ανάλογα με τι έχεις κάνει login. Παράδειγμα ολα τα subs και γενικά οτι έχεις κάνει στο Youtube θα χαθούν. Επίσης αν έχεις Android θα χαθούν οσα έχεις κάνει σε games γιατί το play games ήταν με google+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα παλι σε ''ξενο΄΄online cloud server θα ειναι τα δεδομενα μου. σωστα ? 

 

Απλα αντι για google θα λεγεται οwncloud….. 

 

am i right ?  :-)

 

οχι γιατί σου δίνεται η δυνατότητα να κρυπτογραφήσεις τα δεδομένα σου. Τα κρυπτογραφημένα δεδομένα ακόμα και σε cloud "ξένους" server τα βλέπεις μόνο εσύ και κανείς άλλος δεν μπορεί να τα δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες καλά τα λέτε αλλά με την φορά που έχει πάρει η τεχνολογία δεν Έίπάρχει σωτηρία. Αυτό που τώρα μας τρομάζει σε ένα χρόνο θα ναι δεδομένο όπως τόσα άλλα με τραγικό παράδειγμα τα check in και τα smartphone που κουβαλάμε όλοι πάνω μας που σε μηδέν χρόνο σου βρίσκουν που είσαι και με ποιον. Όποιος πραγματικά δεν γουστάρει να τον ελέγχουν για αρχή ας πεταξει το κινητό του και μετά το ξανασυζητάμε. Όλοι έχουμε εξαρτηθεί με την τεχνολογία με πρώτους και καλύτερους εμάς σε αυτό το site και στον βόμο τη θυσιάζουμε πολλά και όλο και περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα στο σεναριο ανεφερα καποια συγκεκριμενα πραγματα, ουτε rasberry, ουτε εξτρα γνωσεις κλπ.

 

Απαντηση υπαρχει ''αποκλειστικα'' στο συγκεκριμενο σεναριο χωρις extras κλπ ?

 

κοιτα, αν εγω παθαινα ολα αυτα που ειπες, τοτε θα αυτοκτονουσα. Ακομα και cloud να ειχα, θα χαλαγε το internet με τοση γκαντεμια που θα με κυνηγουσε

 

Η αλλιως θα σεταριζα peer to peer με modem και μεχρι να βγω απο το ψυχιατρειο θα ειχαν κατεβει τα data μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα λίγο. Για λίγες φωτογραφίες είναι καλο. Για εμένα που έχω 31000 φωτογραφίες σε 1000 φακέλους δεν βλέπω κάποιον εύκολο τρόπο να τις ανεβάσω...

...να τις εκτυπώσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...