Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Κατά αρχάς, bump αν έχει ακούσει κάποιος κάτι:

 

 

Υπάρχει περίπτωση το Oceanhorn να βγει σε φυσική μορφή;

 

-------------------------------------

 

Κατά δεύτερον:

 

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τι είδους games θα εκμεταλλευτούν το switch γιατί τίτλοι σαν το Xenoblade και το Zelda Botw και skyrim κλπ, μάλλον στην μεγάλη οθόνη παίζονται καλύτερα, αλλά χειρότερα σε σχέση με άλλα συστήματα.

 

 Δηλαδή το Xenoblade 2 και το BotW παίζονται χειρότερα σε σχέση με τα άλλα συστήματα; Άσχετα που το πρώτο δεν θα κυκλοφορήσει πουθενά αλλού για να συγκρίνεις, ενώ το δεύτερο παίζεται πιο καλά στο NSw απ' ότι στην άλλη κονσόλα για την οποία έχει κυκλοφορήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατά αρχάς, bump αν έχει ακούσει κάποιος κάτι:

 

No current plans for physical version of Oceanhorn

 

Πάρε και το twitter account τους και αν θέλεις ρώτα τους απευθείας  μήπως άλλαξε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πουλαει περισσοτερο απολες τις κονσολες στο κοσμο αυτη τη στιγμη

 

 

Εντελώς πληροφορειακά, δεν πουλάει περισσότερο από όλες τις κονσόλες στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Στην Αμερική το Μάιο το ps4 πούλησε περισσότερα κομμάτια σύμφωνα με το NPD group. Ομοίως και στην Ιαπωνία τις τελευταίες δυο εβδομάδες. Για την Ευρώπη δεν υπάρχει εικόνα αλλά φαντάζομαι συμβαίνει το ίδιο. Προφανώς και αυτό δε θα συνέβαινε τουλάχιστον σε Αμερική και Ιαπωνία αν υπήρχε αρκετό stock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζεις. 
Δες τα παρακατω charts αυτης της χρονιας και αναλογισου προβλημα με στοκ + το οτι κυκλοφορησε η κονσολα το Μαρτιο.

 

 

europe.jpg

 

usa.jpg

japan.jpg

 

global.jpg


διαβασε και το παρακατω.

 

To Nintendo Switch κάνει θαύματα για τη Nintendo, όχι μόνο όσον αφορά τον όγκο των πωλήσεων, αλλά βοηθά και την τιμή των μετοχών της Nintendo η οποία έχει φτάσει στο  υψηλότερο επίπεδο από το 2008! Με αυτό τον τρόπο, η κεφαλαιοποίηση της Nintendo είναι τώρα πάνω από τη Sony, τη Sony συνολικά με τα ηλεκτρονικά, τις ταινίες,τη μουσική κλπ. Η τιμή της μετοχής της Nintendo αυξάνεται συνεχώς από τότε που το Switch ξεκίνησε τον Μάρτιο! Θα μάθουμε ακριβώς πώς τα πήγε η Nintendo αργότερα αυτήν την εβδομάδα όταν κυκλοφορήσουν τα οικονομικά της αποτελέσματα!

 

http://www.ninty.gr/home/news/13647-h-kefaleopiisi-tis-nintendo-ine-pleon-pano-apo-ti-sony/

http://asia.nikkei.com/Markets/Tokyo-Market/Switch-catapults-Nintendo-s-market-cap-past-Sony-s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ο Deghinsea σου απάντησε συγκεκριμένα: "Εντελώς πληροφοριακά, δεν πουλάει περισσότερο από όλες τις κονσόλες στον κόσμο αυτή τη στιγμή".

 

Επίσης στο θέμα της μετοχικής αξίας ήταν παροδικό μιας και η Sony ξεπέρασε την Ν και πάλι. Η Ν γενικώς είναι πιο οικονομικά υγιής εταιρία από την Sony ασχέτως αν έχει μικρότερα κεφάλαια εδώ και χρόνια. Το πρόβλημα είναι πως η αναφορά στην μετοχική αξία είναι άσχετη με την όλη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα είσαι και εσύ από αυτούς που παίζουν πωλήσεις. Έχω γνωρίσει αρκετούς οπότε αδυνατώ να σε αναγνωρίσω (όχι ότι θέλω).

 

Εγώ ένα ερώτημα έθεσα αν θες προσπέρασε. Τα 10.000.000 θέλω να δω πως θα γίνουν ως 2ndary κονσόλα. Απορία ανησυχία εξέφρασα και τίποτα άλλο. Καλή συνέχεια με τις μετοχές και τις πωλήσεις. Και όλως τυχαίως οι αδυναμίες παραγωγής μόνο στην Nintendo συμβαίνουν. Αυτήν την γενιά. Μέχρι και τα U με τους αρχαίους Power PC και την EDRAM δεν είχαν. Έχει το switch με το χιλιοπαιγμένο tegra, ΑRM A57 ή την 720p ips-touch οθόνη που έχει και κάθε turbo x tablet...οκ... 

 

Ταυτόχρονα το shield TV μια χαρά το παραγγέλνεις.

 

Εγώ ψιλιάζομαι κάτι άλλα και να το γράψω θα πέσετε να με φάτε .. οπότε why bother...

 

Ηθελα να σου απαντησω σοβαρα διαβαζωντας το αρχικο ερωτημα αλλα οταν διαβασα το παραπανω με τις οθονες των turbox tablet καταλαβα οτι δεν εχει νοημα και οτι η ερωτηση ειναι απλα για να ανεβει το post counter

Για να μην κανω την ζωη δυσκολη κανενος και insomnia και ninty ειμαι με το ιδιο nickname (επειδη αναφερθηκε η λεξη stalk παραπανω) δεν ξερω κανεναν (και θα παραμεινει ετσι) και δεν παρακολουθω κανεναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ο Deghinsea σου απάντησε συγκεκριμένα: "Εντελώς πληροφοριακά, δεν πουλάει περισσότερο από όλες τις κονσόλες στον κόσμο αυτή τη στιγμή".

 

Επίσης στο θέμα της μετοχικής αξίας ήταν παροδικό μιας και η Sony ξεπέρασε την Ν και πάλι. Η Ν γενικώς είναι πιο οικονομικά υγιής εταιρία από την Sony ασχέτως αν έχει μικρότερα κεφάλαια εδώ και χρόνια. Το πρόβλημα είναι πως η αναφορά στην μετοχική αξία είναι άσχετη με την όλη συζήτηση.

Δεν απαντησε συγκεκριμενα καθως αναφερθηκε και στο μαιο και γενικα  ολο το διαστημα ξανα διαβασε παρακατω.

 

Εντελώς πληροφορειακά, δεν πουλάει περισσότερο από όλες τις κονσόλες στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Στην Αμερική το Μάιο το ps4 πούλησε περισσότερα κομμάτια σύμφωνα με το NPD group. Ομοίως και στην Ιαπωνία τις τελευταίες δυο εβδομάδες. Για την Ευρώπη δεν υπάρχει εικόνα αλλά φαντάζομαι συμβαίνει το ίδιο. Προφανώς και αυτό δε θα συνέβαινε τουλάχιστον σε Αμερική και Ιαπωνία αν υπήρχε αρκετό stock.

Το να μας πει καποιος αυτη τη στιγμη δεν πουλαει ειναι λογικο αφου ειναι out of stock σε ιαπωνια και αμερικη.

Παρολα αυτα αυτη τη στιγμη που μιλαμε το switch στην ιαπωνια εχει πουλησει 27,274 παρα την ελλειψη στοκ ενω το ps4 μολις 19,365. Οποτε και εκει εχει λαθος.

Επισης ξεχνας πως οι μετοχες ηρθαν σε συγκριση που δεν εχουν να κανουν με μια εταιρια οπου φτιαχνει μονο playstasion αλλα τα παντα. Αν μη τι αλλο ακομα και ενα κλικ κατω να ειναι απο τη sony και παλι ειναι πολυ παραπανω αν το συγκρινεις ως gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν την στιγμή εννοεί τελευταία για την Ιαπωνία όπως και αναφέρει. Ενώ για την Αμερική ακόμα και αν είμαστε στις αρχές του Ιουλίου δεν έχουμε τα αποτελέσματα πωλήσεων από την NPD για τον Ιούνιο.

 

Βασικά πίστεψε με είναι πολύ πιθανό να έχω ασχοληθεί περισσότερο από εσένα στο θέμα των οικονομικών δεδομένων, αν και γράφεις κάτι γνωστό γενικότερα πιστεύω. Παρόλα αυτά, για άλλη μια φορά, αναφέρω πως η μετοχική αξία είναι άσχετη με την συζήτηση.

 

EDIT: Εδώ είναι τα τελευταία νούμερα για Ιαπωνία από το neogaf. Όπως βλέπεις το NSW είναι πίσω τις τελευταίες δύο εβδομάδες από το PS4 σε συνδυασμό με το PS4Pro. Η Ν έχει ανακοινώσει πως θα αυξήσει την παραγωγικότητα και τα πρώτα αποτελέσματα θα φανούν τον τρέχον μήνα με την επικείμενη κυκλοφορία του Splatoon 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν την στιγμή εννοεί τελευταία για την Ιαπωνία όπως και αναφέρει. Ενώ για την Αμερική ακόμα και αν είμαστε στις αρχές του Ιουλίου δεν έχουμε τα αποτελέσματα πωλήσεων από την NPD για τον Ιούνιο.

Στα εβαλα σε bold δεν θα το ξανα κανω το τι ειπε και σε τι απαντησα. 5 λεπτα search θελει (και πολυ λεω) για να καταλαβει κανεις πως το switch πουλαει 100% και ειναι out of stock. και παρολα αυτα ειναι εξισου κοντα στο ps4 που ειναι και σε φθηνοτερη τιμη και με περισσοτερα παιχνιδια λογο παλαιοτητας.

Βασικά πίστεψε με είναι πολύ πιθανό να έχω ασχοληθεί περισσότερο από εσένα στο θέμα των οικονομικών δεδομένων, αν και γράφεις κάτι γνωστό γενικότερα πιστεύω. Παρόλα αυτά, για άλλη μια φορά, αναφέρω πως η μετοχική αξία είναι άσχετη με την συζήτηση.

Το συμπερασμα βγαινει απο το οτι εισαι εγωκεντρικος ή επαγγελλεσαι οκονομολογος;

Να ξερω σε ποιον μιλαω δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα εβαλα σε bold δεν θα το ξανα κανω το τι ειπε και σε τι απαντησα. 5 λεπτα search θελει (και πολυ λεω) για να καταλαβει κανεις πως το switch πουλαει 100% και ειναι out of stock. και παρολα αυτα ειναι εξισου κοντα στο ps4 που ειναι και σε φθηνοτερη τιμη και με περισσοτερα παιχνιδια λογο παλαιοτητας.

Το συμπερασμα βγαινει απο το οτι εισαι εγωκεντρικος ή επαγγελλεσαι οκονομολογος;

Να ξερω σε ποιον μιλαω δηλαδη.

 

Αν όπως γράφεις διάβασες τι έγραψε τότε πρέπει να παρατήρησες ότι ανέφερε επίσης συγκεκριμένα: "Προφανώς και αυτό δε θα συνέβαινε τουλάχιστον σε Αμερική και Ιαπωνία αν υπήρχε αρκετό stock" κάτι στο οποίο συμφωνούμε όπως προφανέστατα φαίνεται και από τα δεδομένα όπως και εσύ μιας και δεν βλέπω να γράφεις κάτι διαφορετικό "5 λεπτα search θελει (και πολυ λεω) για να καταλαβει κανεις πως το switch πουλαει 100% και ειναι out of stock".

 

Αφού το ξεκαθαρίσαμε αυτό σου ξαναθυμίζω πως δεν έχουμε επίσημα στοιχεία από τον μήνα Ιούνιο για Αμερική επομένως δεν θα μπορούσε και να αναφερθεί. Επίσης τα νούμερα που έβαλες για Ιαπωνία είναι προφανέστατα λάθος αφού η Media Create που είναι και η επίσημη εταιρία καταγραφής πωλήσεων στην εν λόγω χώρα παρουσιάζει το NSW πίσω σε πωλήσεις τις δύο τελευταίες καταγεγραμμένες εβδομάδες. Απλά το διευκρινίζω ακόμα περισσότερο στην περίπτωση που δεν το κατάλαβες.

 

Δεν διαφωνούμε λοιπόν ως δυναμική του συστήματος. Πληροφοριακά και με βάση των διαθέσιμων επίσημων στοιχείων το NSW είναι πίσω σε πωλήσεις για το τελευταίο γνωστό διάστημα με βάση όσα προαναφέρθηκαν. Επομένως πέρα από τα τελευταία δεδομένα δεν διαφωνούμε -πιστεύω- στα υπόλοιπα. 

 

Όσο αφορά τα υπόλοιπα συγνώμη αλλά νιώθω μια επιθετικότητα. Δεν μπορεί κάποιος να περιγράφεται ως εγωκεντρικός επειδή υπάρχει η πιθανότητα να έχει ασχοληθεί περισσότερο με το οτιδήποτε είναι αυτό. Δηλαδή αν λέμε τώρα ήμουν καλύτερος μηχανικός από σένα θα με χαρακτήριζες εγωκεντρικό ή θα χαρακτήριζες το ίδιο κάποιον που έχει περισσότερες ιστορικές γνώσεις για παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διευκρινίσω κι εγώ, αν κι ο mansa2k με κάλυψε, ότι στο post μου ανέφερα τα πιο πρόσφατα γνωστά και έγκυρα στοιχεία πωλήσεων σε Αμερική και Ιαπωνία, ό,τι πιο κοντά δηλαδή σε "αυτή τη στιγμή".

 

@scorpions86 Όσον αφορά τους αριθμούς που παρέθεσες σε ένα post σου με LTD/YTD πωλήσεις κλπ, που αν κρίνω από το format είναι από το vgchartz, να γνωρίζεις ότι είναι τουλάχιστον 10-15 ημέρες outdated. Και γενική συμβουλή, μην εμπιστεύεσαι το vgchartz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διευκρινίσω κι εγώ, αν κι ο mansa2k με κάλυψε, ότι στο post μου ανέφερα τα πιο πρόσφατα γνωστά και έγκυρα στοιχεία πωλήσεων σε Αμερική και Ιαπωνία, ό,τι πιο κοντά δηλαδή σε "αυτή τη στιγμή".

 

@scorpions86 Όσον αφορά τους αριθμούς που παρέθεσες σε ένα post σου με LTD/YTD πωλήσεις κλπ, που αν κρίνω από το format είναι από το vgchartz, να γνωρίζεις ότι είναι τουλάχιστον 10-15 ημέρες outdated. Και γενική συμβουλή, μην εμπιστεύεσαι το vgchartz.

Εκανες αναφορες περι μαιο κλπ. Αρα δεν εκανες σωστη διευκρινηση.

Παρα ταυτα εχεις δικαιο για τα charts που αναφερονταi πως ειναι λιγο outdated (οσο μπορει καποιος να το πει αυτο για 10-15 μερες οταν στα νουμερα αυτα δεν μπορουμε να εχουμε καθημερινο δειγμα πωλησεων) 

Αιτιολογησε μου γιατι να μην εμπιστευομαι το vgchartz και απο που να αντλησω πληροφοριες πωλησεων, επισης αιτιολογησε μου την προταση σου.

Επισης οταν μιλαμε για πωλησεις δεν γινεται να μιλαμε ανα εβδομαδα αλλα ανα ετος ή 6μηνο ή 3μηνο για να εχουμε μια σωστη αντιληψη του τι συμβαινει με το ταδε μηχανημα. 

Ως εκ τουτου το switch φετος ειναι μπροστα και νομιζω στο απεδειξα λιγα ποστ πιο πισω 

Και ξερουμε πολυ καλα πως το στοκ του switch ειναι περιορισμενο οποτε καθε συγκριση θα ειναι αδικη για να μετησουμε τασεις αγορας. ;)

 

Oσο για τις μετοχες  :P 

 

Nintendo Co Ltd 7974:JP 34.930JPY

Sony Corp 6758:JP 4.246JPY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ήδη αναφερθεί ότι δεν έχουν δημοσιευθεί ακόμη τα αποτελέσματα του Ιουνίου για την Αμερική οπότε ο Μάιος είναι ό,τι πιο κοντινό υπάρχει σε "αυτή τη στιγμή". Δεν αμφισβήτησε κανείς ότι δεν υπάρχει στοκ. Απλά θέλησα να σε ενημερώσω ότι "αυτή τη στιγμή" δεν πουλάει περισσότερο από όλες τις κονσόλες όπως έγραψες. Εντέλει εσύ εννοούσες YTD και όχι αυτή τη στιγμή οπότε πάω πάσο.

 

Το VGChartz αργεί πολύ να ενημερώθεί και συμπληρώνει ότι νούμερο δεν βρίσκει με εικασίες. Πέρυσι το φθινόπωρο πχ (δεν θυμάμαι ακριβώς) έδινε 25 εκ. πωλήσεις στο XBONE και κανένα μήνα αργότερα ανακοίνωσε η Microsoft 25 εκ. shipped.... To Switch ξεπέρασε το 1 εκ. στην Ιαπωνία πριν 12-13 μέρες και το ps4 ξεπέρασε τα 60 εκ. παγκοσμίως πριν 25 μέρες. Για πωλήσεις καλύετρα να κοιτάς ανακοινώσεις των εκάστοτε εταιριών ή σε εταιρίες που καταγράφουν όπως η NPD, η Media Create και άλλες.

 

Όσο για τις μετοχές, εντελώς ενημερωτικά πάλι, κοιτάμε το market cap και όχι την τιμή της μετοχής δηλαδή στην περίπτωσή μας αυτή τη στιγμή Sony: 5.370 T JPY και Nintendo 4.944 T JPY.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινεις ποσο πανω ειναι η νιντεντο εναντι της playstasion  ελπιζω. 

 

Μετά εγώ είμαι το troll οκ... μαζί σου.

 

Η μία εταιρεία είναι πολυεθνική με τεράστιο κύκλο εργασιών και η άλλη απλώς φτιάχνει games κλπ. και ας είναι εύρωστη οικονομικά.

Τώρα για μετοχές και λοιπά δεν σχολιάζω γιατί δεν ξέρω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι οι μετοχές επηρεάζονται από την ψυχολογία της αγοράς - όπως είδαμε με τα games για τα κινητά.

 

Όπως και να έχει αυτό που ήθελα να θίξω στο προηγούμενο μνμ - και παρόλο που κάνει sold out προφανώς ΚΑΙ λόγω της χαμηλής διαθεσιμότητας συνεχώς και αντίθετα από ότι θα περίμενε κανείς η :

 

- Ubisoft δήλωσε ότι δεν μπορεί να κάνει το steep να τρέξει στο switch.

 

- Η THQ Nordic έκανε δήλωση πρόσφατα περί underpowered κλπ. παρόλο που έβγαλε πρόσφατα το Darksiders Warmastered στο U.

 

Και αυτά είναι ανησυχητικά τόσο νωρίς στην ζωή του μηχανήματος αντίθετα π.χ. με το wii όταν αυτές οι δηλώσεις ήρθαν αργά στον κύκλο ζωής του και αυτό σχολίασα. 

 

Επίσης μπορεί κάποιος να εξηγήσει που μπορεί να οφείλεται η χαμηλή διαθεσιμότητα? ( Αυτό εννοούσα orck περί οθόνης - ότι δεν μπορεί να είναι αυτή ή το soc). 

 

Κάτι είχα διαβάσει για την flash μνήμη και την Samsung και τα κινητά της αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...