Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ με τα exclusives που είδες να έρχονται και με την γενικότερη αποδοχή του μηχανήματος,ελπιζεις ότι θα αποτύχει;Μωρέ θα βλέπεις πωλήσεις και θα κλαις.

 

Είδες πουθενά να γράφω κάτι τέτοιο? Ίσα ίσα το αντίθετο γράφω ότι παρά τις πωλήσεις δεν βλέπω αλλαγή δυστυχώς ακόμα ενώ περίμενα το αντίθετο. Τέσπα τα λέμε αργότερα απλώς απάντησα γιατί κάποιοι δεν διαβάζετε πραγματικά και απαντάτε αντανακλαστικά.

 

 

η πρώτη παράγραφος τα λέει όλα : http://www.nintendolife.com/news/2017/07/oddworld_creator_lorne_lanning_has_no_faith_in_switch

 

 

Μην απαντήσεις τσάμπα δεν σκοπεύω να απαντήσω ξανά. Διευκρίνηση έκανα απλώς για να μην παρεξηγούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έτυχε να την δω ολόκληρη σχεδόν τη συνέντευξη (που είναι από τον Απρίλιο παρεμπιπτόντως) και η αλήθεια είναι ότι λέει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα ο κύριος. Σε άλλα έχει δίκιο και σε άλλα όχι. Γενικότερα διακρίνω μια πικρία. Καταρχήν, σύμφωνα με τον κύριο, η φορητότητα είναι irrelevant και το Switch έχει 2 gb RAM. Στη συνέχεια λέει ότι από τη μία καμία third party δεν έβγαζε λεφτά στα Wii/WiiU και από την άλλη λέει για το δικό του παιχνίδι στο Wii U ότι έβγαλε λεφτά αλλά θα μπορούσε να είχε βγάλει περισσότερα. Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό που λέει ότι επέλεξε η nintendo cartridge για το Switch για να ελέγχει την παραγωγή και να καταπολεμήσει την πειρατεία.

 

Πέραν αυτών, λέει το λογικό ότι για μια third party εταιρία αυτή τη στιγμή δεν έχει νόημα να σπαταλήσει χρόνο και χρήμα για να ετοιμάσει ένα multiplatform παιχνίδι για τη μικρή βάση του Switch όταν έχει την ευχέρεια να το κυκλοφορήσει στα 100+ εκ PCs, 60 εκ. Ps4 και σχεδόν 30 εκ xbone, πόσο δε μάλλον για κάποιο exclusive.

 

Το μόνο καινούριο που αξίζει να κρατήσουμε από τη συνέντευξη πιστεύω είναι ότι είναι πολιτική της Nintendo να μην προωθεί όσο θα μπορούσε multiplatform παιχνίδια τα οποία δεν κυκλοφορούν στις κονσόλες της ταυτόχρονα με τις άλλες κονσόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής πάντως δεν με έχει κερδίσει το μηχάνημα. Προσπέρασα το αδύνατο hardware, αλλά η παντελης έλλειψη third party παιχνιδιών μου κάθεται άσχημα.

 

Δεν μπορώ άλλο platform, ότι και να λέτε απευθύνονταν κυρίως σε παιδιά. Και σίγουρα όχι jrpg, το πιο βαρετό είδος παιχνιδιών.

 

Ποιος ξέρει, μπορεί σε κανα 6μηνο να δούμε σημάδια αλλαγής. Τώρα, έχει πέσει πολύ στην λίστα με τις αγορές που θέλω να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καινούριο που αξίζει να κρατήσουμε από τη συνέντευξη πιστεύω είναι ότι είναι πολιτική της Nintendo να μην προωθεί όσο θα μπορούσε multiplatform παιχνίδια τα οποία δεν κυκλοφορούν στις κονσόλες της ταυτόχρονα με τις άλλες κονσόλες.

 

Αυτό το κομμάτι σαν πολιτική δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο.Στα υπόλοιπα όντως υπάρχουν αντιφάσεις και όπως καταλαβαίνω απλά κατάθεσε την γνώμη του χωρίς όμως κάποια ουσιαστικά δεδομένα. Στην τελική σκασίλα μας αν το παιχνίδι του δεν έβγαλε τα αναμενόμενα, υπάρχουν και περιπτώσεις όπου άλλοι κατάφεραν να βγάλουν τα περισσότερα στο WiiU.

 

Τώρα στο κομμάτι των τρίτων εταιριών έχει συζητηθεί πολλές φορές από κάποια μέλη σε αυτό το θέμα ότι είναι πολύ δύσκολο να υποστηρίξουν οι δυτικές εταιρίες για διάφορους λόγους το σύστημα ακόμα και αν αποκτήσει μεγαλύτερη βάση. Από την άλλη η Ν μπορεί να παίξει καλύτερη μπάλα με τις Ιαπωνικές εταιρίες μιας και η φορητότητα του συστήματος προσφέρει δυναμική στην συγκεκριμένη χώρα. Τα Splatoon 2 και MHXX θα είναι τα πρώτα χαρτιά αν την ίδια στιγμή καταφέρει ποτέ η Ν να καλύψει την ζήτηση με σταθερότερη διανομή κάτι που έχουν δηλώσει ότι θα πράξουν.

 

Πάντως για μένα -όπως έχω επαναλάβει άπειρες φορές- η επιτυχία ή αποτυχία των συστημάτων της Ν οφείλονται στην αντίστοιχη υποστήριξή της εταιρίας με τους κατάλληλους τίτλους. Αν η Ν καταφέρει να προσφέρει ένα σταθερό πρόγραμμα κυκλοφοριών τότε θα υπάρχει ψωμί τουλάχιστον για αρχή γιατί για περισσότερα θα παίξουν ρόλο και τα περαιτέρω εμπορικά μοντέλα (αύξησης δημοτικότητας χαρακτήρων, δέσμευσης, QoL).

Παλιότερα είχα κάνει μια ανάλυση σχετικά με τους τοπ20 εμπορικά τίτλους της Ν ανά σύστημα που παρουσίαζα μέσα από τα δεδομένα πόσο σημαντικοί είναι οι τίτλοι της. Παρόλα αυτά μου είχε ξεφύγει κάτι που θέλω  να το προσθέσω. Οι ελάχιστοι τίτλοι τρίτων εταιριών που περιλαμβάνονται στα τοπ20 είναι αποκλειστικότητες. Με λίγα λόγια η Ν θα πρέπει να προχωρήσει και σε συνεργασίες για αποκλειστικότητες όπως στο 3DS με τα ΜΗ και Yo-kai Watch αλλά και τίτλους όπως τα B2, W101 κάτι που φαίνεται σε μια πρώτη ματιά να το πράττει.

 

Για άλλη μια φορά αυτό που θα δούμε στο NSW είναι πολλά indies και κυρίως αποκλειστικότητες της Ν αλλά και από συνεργασίες με τρίτες εταιρίες, κυρίως Ιαπωνικές. Από δυτικούς λίγα πράγματα, εδώ η Ν έδωσε Super Mario στην Ubisoft και πήρε το Steep το οποίο φημολογείται πως έχει και προβλήματα στην μεταφορά του όπως και έχει ήδη  προαναφερθεί. 

 

Γενικώς μην περιμένετε υποστήριξη από Δυτικούς σε multiplatforms τίτλους, απλά το επισημάνω γιατί τουλάχιστον κάποιοι το έχουν ξεκαθαρίσει καλά στο μυαλό τους όταν άλλοι ακόμα παιδεύονται (και όπως φαίνεται θα συνεχίσουν να παιδεύονται). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι να ξέρεις για ποιο λόγο αγοράζεις κατι , ήξερα οτι με το switch δεν θα παίξω τους AAA τίτλους η τα φοβερά online παιχνίδια αλλα θα παίξω αλλου είδους παιχνίδια οπως το τρομερό zelda ή το mario που θα βγεί αργότερα , ναι μετα το zelda το έχω στην άκρη και περιμένω να διαλέξω προσεκτικά το επόμενο παιχνίδι μου διοτι δεν ειναι και φτηνά , προσωπικά θα ήθελα να πάρω το nba playgrounds αν φτιάξουν το online κομμάτι του και ίσως το splatoon αν και δεν με τραβάει ιδιαίτερα παρόλαυτα θα το δώ.

 

Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι το switch ειναι ενα ιδιαίτερο μηχάνημα που οταν το αγοράζεις ξέρεις τι αγοράζεις και για ποιο λόγο , και προσωπική μου άποψη καθαρά ειναι οτι δεν μου αρέσει που ενα μεγάλο ποσοστό το αγοράζει μονο και μόνο για το zelda και μετα το πουλάει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι το switch ειναι ενα ιδιαίτερο μηχάνημα που οταν το αγοράζεις ξέρεις τι αγοράζεις και για ποιο λόγο

Οι προσδοκίες πρώτου βγει το switch ήταν άλλες. Ένα μηχάνημα, ισχυρό όσο ο ανταγωνισμός, να παίζει όλα τα 3rd parties συν αυτά της Nintendo.

 

Τίποτα από αύτα δεν έγινε. Δεν είναι ότι δεν θα πουλήσει, απλά το κοινό (ή πλειοψηφία) είναι μικρά παιδιά.

 

Είδα πριν μια βδομάδα σε ένα πάρτι, παιδιά που παίζανε το paperclip. Υπέροχο παιχνίδι, συνεργασία κτλ... αλλά για παιδιά. Ο μόνος λόγος που θα το έπαιζα είναι με το δικό μου παιδί.

 

Όλο αυτό λειτουργεί ανασταλτικα για την κυκλοφορία ΑΑΑ δυτικών παιχνιδιών. Πολύ κόπος για μεταφορά, με πόλους συμβιβασμούς για ένα προϊόν που απευθύνεται κυρίως σε σε μικρα παιδιά που δεν θα αγοράσουν τέτοια παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νιντεντο εχει να χτυπησει τον ανταγωνισμο τα τελευταια κοντα 13 χρονια . Παντα ειναι 2η κονσολα και οχι Main .Αυτο το ξερουν και οι πετρες. Η νιντεντο ειναι εταιρεια παιχνιδιων και δεν εχει καμια σχεση με τις αλλες 2. Ας αφησουμε την κλαψα γιατι μεχρι στιγμης το παει καλα και η κονσολα κυκλοφορει απο τον μαρτιο. Μην ξεχναμε το ps4 τι χαλι ειχε τον πρωτο τουλαχιστον χρονο. Δωστε του χρονο.Αν το παει οπως το wiiu , δλδ μια χρονια χλυαρα και μια τερμα δυνατα και μετα σε λιθαργο , ε ναι τοτε ας παει απο κει που ηρθε. Υποστηριξα το wiiu πολυ δυνατα γιατι δεν υποστηριξα καθολου wii. Στηριζω και switch γιατι βλεπω προσπαθεια , αν μας κλασει και σε αυτη τη κονσολα η νιντεντο , τοτε καληνυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσδοκίες πρώτου βγει το switch ήταν άλλες. Ένα μηχάνημα, ισχυρό όσο ο ανταγωνισμός, να παίζει όλα τα 3rd parties συν αυτά της Nintendo.

Εγω παλι ειχα εντελως διαφορετικες προσδοκιες απο αυτο που γραφεις παραπανω.

Δεν ειναι δυνατον ολοι να θελουν να γινουν Playstation 5 turbo, gts, pro, hyper. Η καθε κονσολα ειχει τον χαρακτηρα της και απο αυτο προκυπτει το κοινο της. Η Nintendo τουλαχιστον εχει δειξει οτι δεν την ενδιαφερουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα. Την ενδιαφερει το παιχνιδι.

Ο καθενας μας ειναι διαφορετικος, θεωρω τουλαχιστον βλακωδη την καταταξη των gamers απο τον σκληροπυρινικο που παιζει τα πιο συνθετα παιχνιδια 10 ωρες την ημερα μεχρι το παιδακι που παιζει paperclip η την κυρα Τουλα που πηρε το WiiFit να κανει λιγο γιογκα πανω στο balance board. Δεν υπαρχει ιεραρχια, κανεις δεν ειναι ανωτερος κανενος. Ο καθενας κανει οτι γουσταρει χωρις να πρεπει να απολογηθει για αυτο.

Χαιρομαι για αλλη μια φορα που η Nintendo εφτιαξε αυτο το συστηματακι μη επενδυωντας σε μεγαλα νουμερα και πολλα αρχικα φοβερων και τρομερων τεχνολογιων αλλα μια κονσολα μοναδικη, με εχει βολεψει απιστευτα το γεγονος οτι μπορω να εχω το παιχνιδι στο κρεβατι. Ξερω οτι τα οικονομικα μου ειναι περιορισμενα, περα απο το Zelda και το, σιγουρο,Odyssey θα παρω πολυ λιγα παιχνιδια, ισως περισσοτερα οταν προκυψουν μεταχειρισμενα σε τιμες οπως σημερα απο το WiiU (10-20ευρω το ενα).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ζήτησε κάνεις ps5 απόδοση. Ζητήσαμε απόδοσή ps4 για ένα μηχάνημα που βγήκε τρία χρόνια μετά και σίγουρα δεν το λες και φτηνό.

Δεν είναι δα και κάτι τόσο δύσκολο.

 

Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει ανώτερος παίχτης. Υπάρχουν παιχνίδια που απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό. Το paperclip είναι για παιδιά και το κάνει υπέροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόδοσή του είναι γνωστή και δεν είναι αυτή που ζητάς.

Δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε πλέον.

Όποιου δεν του κάνει η απόδοση αυτή λοιπόν απλά προσπερνάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοσοφικό το ερώτημα. Αν και εσύ δεν είσαι ικανοποιημένος με την απόδοση, ούτε με την απουσία των third party παιχνίδια, για πιο λόγο υποστηρίζεις την αγορά του;

 

Πώς σε έπεισε μια εταιρεία για το ποιες θα πρέπει να είναι οι ανάγκες σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ζήτησε κάνεις ps5 απόδοση. Ζητήσαμε απόδοσή ps4 για ένα μηχάνημα που βγήκε τρία χρόνια μετά και σίγουρα δεν το λες και φτηνό.

Δεν είναι δα και κάτι τόσο δύσκολο.

 

Αν το NSw έβγαζε γραφικά PS4 και είχε την μορφή που έχει σήμερα (joycons, υβρίδιο κλπ) και παράλληλα κόστιζε 450 ευρώ (γιατί λιγότερο αποκλείεται να κόστιζε) θα το αγόραζες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...