Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια Ικα-Βιβλιάριο Υγείας


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Έβγαλα σήμερα πρωτη φορά βιβλιάριο ΙΚΑ.  Η διαδικασία έχει απλουστευτεί αφού ζητάνε μόνο ταυτότητα και Α.Μ.Α. ΙΚΑ + μια φωτογραφία από δικαιολογητικά.

Το μόνο κακό η κλασσική αναμονή, πήγα στις 7 και 30 που υποτίθεται άνοιγαν, (τελικά άνοιξαν 8) και είχε έξω καμιά 70αριά+ άτομα ήδη. Πήρα νούμερα και κατά τις 10 τέλειωσα.

Αυτό που παρατήρησα βέβαια τώρα που γύρισα σπίτι είναι ότι το βιβλιάριο δε γράφει τίποτα μέσα, όλα είναι άδεια.  Έχει κάτι σφραγίδες τους υποκαταστήματος,

Έχει το ΄όνομά μου κα το ΑΜΚΑ και τη διεύθυνση αλλά τίποτα άλλο. Ούτε ημερομηνίες που έχει ισχύ, ούτε πότε θέλει ξανά θεώρηση κλπ. 

Δε χρειάζονται αυτά πλέον ; 

Όχι, με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση το σύστημα βλέπει άμεσα αν το βιβλιάριο ισχύει ή έχει λήξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, MikeJ είπε

Έβγαλα σήμερα πρωτη φορά βιβλιάριο ΙΚΑ.  Η διαδικασία έχει απλουστευτεί αφού ζητάνε μόνο ταυτότητα και Α.Μ.Α. ΙΚΑ + μια φωτογραφία από δικαιολογητικά.

Το μόνο κακό η κλασσική αναμονή, πήγα στις 7 και 30 που υποτίθεται άνοιγαν, (τελικά άνοιξαν 8) και είχε έξω καμιά 70αριά+ άτομα ήδη. Πήρα νούμερα και κατά τις 10 τέλειωσα.

Αυτό που παρατήρησα βέβαια τώρα που γύρισα σπίτι είναι ότι το βιβλιάριο δε γράφει τίποτα μέσα, όλα είναι άδεια.  Έχει κάτι σφραγίδες τους υποκαταστήματος,

Έχει το ΄όνομά μου κα το ΑΜΚΑ και τη διεύθυνση αλλά τίποτα άλλο. Ούτε ημερομηνίες που έχει ισχύ, ούτε πότε θέλει ξανά θεώρηση κλπ. 

Δε χρειάζονται αυτά πλέον ; 

ανανεωνεται αυτοματα εφοσον εχεις τα ενσημα, ληγει 28/02 καθε ετους και ανανεωνεται -πιθανολογω- νωριτερα. Μπηκα σημερα και ειδα οτι εχει ανανεωθει ως Φεβρουαριο του 2019 εμενα πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Τελικά δεν έχει βγει ακόμα υπουργική απόφαση για τα 50 ενσημα οπότε όσοι έχουν κάτω από 100 τον πουλο

Η ρύθμιση συνήθως ξεκινάει από Μάρτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Anorymous είπε

Η ρύθμιση συνήθως ξεκινάει από Μάρτιο

Θα γίνει και φέτος πιστεύεις? Αν ήσουν επιδοτούμενους άνεργος για 3 μήνες το 2017 δικαιούμαι βιβλιάριο για το 18? Έτσι μου είπε ένας φίλος μου που πήγε και ρώτησε στο ΙΚΑ ενώ είναι κάτω το 28 ετών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2018 στις 1:01 ΜΜ, eidikos33 είπε

Τελικά δεν έχει βγει ακόμα υπουργική απόφαση για τα 50 ενσημα οπότε όσοι έχουν κάτω από 100 τον πουλο

Τι ακριβώς εννοείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Demetra_ είπε

Τι ακριβώς εννοείς;

Κανονικα για να ανανεωθει το βιβλιαριο ασθενειες απαιτουνται 100 ενσημα να εχεις το προηγουμενο ετος αλλα καθε χρονο η εκαστοτε κυβερνηση το κανει 50. Φετος ομως μεχρι στιγμης τιποτα

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Κανονικα για να ανανεωθει το βιβλιαριο ασθενειες απαιτουνται 100 ενσημα να εχεις το προηγουμενο ετος αλλα καθε χρονο η εκαστοτε κυβερνηση το κανει 50. Φετος ομως μεχρι στιγμης τιποτα

Αυτό που ακριβώς το έχεις βρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Anorymous είπε

Εγώ ήξερα ότι με τα πρώτα 50 ένσημα που εμφανίζονται στο ενημερωτικό του ΙΚΑ, πλέον ΕΦΚΑ, γίνεται αυτόματα η ενημέρωση της ασφαλιστικής ικανότητας. Λέω κάτι λανθασμένα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Demetra_ είπε

Εγώ ήξερα ότι με τα πρώτα 50 ένσημα που εμφανίζονται στο ενημερωτικό του ΙΚΑ, πλέον ΕΦΚΑ, γίνεται αυτόματα η ενημέρωση της ασφαλιστικής ικανότητας. Λέω κάτι λανθασμένα; 

η ενημερωση γινετε με 100 ενσημα στα οποια δεν μετριουντε οι 2 τελευταιοι μηνες, τα 50 ενσημα ισχυουν καθε χρονο μετα απο ρύθμιση αν δεν γινει η ρύθμιση θελει 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Anorymous είπε

η ενημερωση γινετε με 100 ενσημα στα οποια δεν μετριουντε οι 2 τελευταιοι μηνες, τα 50 ενσημα ισχυουν καθε χρονο μετα απο ρύθμιση αν δεν γινει η ρύθμιση θελει 100

εγω εχω 54 ενσημα απο 1/1/17 μεχρι 31/12/12 αν γινει η ρυθμιση δικαιουμαι βιβλιαριο ετσι δεν ειναι? εντωμεταξυ μεχρι Μαρτιο του 17 επαιρνα ταμειο ανεργιας,μηπως παιζει καποιο ρολο αυτο στο να παρω βιβλιαριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, eidikos33 είπε

εγω εχω 54 ενσημα απο 1/1/17 μεχρι 31/12/12 αν γινει η ρυθμιση δικαιουμαι βιβλιαριο ετσι δεν ειναι? εντωμεταξυ μεχρι Μαρτιο του 17 επαιρνα ταμειο ανεργιας,μηπως παιζει καποιο ρολο αυτο στο να παρω βιβλιαριο?

ναι αν βγει η ρυθμιση θα εχεις κανονικα ασφαλεια, οχι δεν παιζει ρολο που πηρες ταμειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κατι ασχετο με το θεμα αλλα και σχετικο.υοαρχει τροπος να δω ποσα ενσημα εχω ακριβως και χωρις να χρειαζεται να τα μετραω μηνα μηνα οπως ειναι στο ατλας;θελω να δω αν εχω συμπληρωσω τα ενσημα της δωδεκατιας για να δω και για τις 3 μερες επιπλεον που δικαιουσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

Παιδια κατι ασχετο με το θεμα αλλα και σχετικο.υοαρχει τροπος να δω ποσα ενσημα εχω ακριβως και χωρις να χρειαζεται να τα μετραω μηνα μηνα οπως ειναι στο ατλας;θελω να δω αν εχω συμπληρωσω τα ενσημα της δωδεκατιας για να δω και για τις 3 μερες επιπλεον που δικαιουσαι.

ναι πας στο ικα και ζητας να σου εκτυπωσουν τα ενσημα και εκει εχει το συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...