Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια Ικα-Βιβλιάριο Υγείας


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

mary μιας και ήσουν η τελευταία που πέρασε από αυτό, πως κινήθηκες;

Δεν κινήθηκα. Δεν έκανα κάτι τελικά. Αυτό για την πρόνοια το είχα ακούσει αλλά δεν το έψαξα. Ανασφάλιστη ήμουν και ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πάω σε γιατρό.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες 100 ενσημα το τελευταιο 15 μηνο καπου κει περιπου..τα οποια γινονται 50 μετα απο μια διαταξη που βγαζει καθε χρονο η εκαστοτε κυβερνηση..ελπιζω οτι θα γινει και φετος αυτο...

 

παντως τωρα αμα εισαι ανασφαλιστος μονο με το αμκα σου νομιζω σε καλυπτει εξετασεις να σου γραψουν στο πεδυ...το θεμα ειναι δεν ξερω αμα χρειαστεισ νοσηλεια σε νοσοκομειο αμα σε καλυπτει οπως επισης και φαρμακα αμα μπορουν να σου γραψουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειτονάς  μου 45 ετών ανασφάλιστος κ ανεργος 5-6 χρόνια ειχε βιβλιάριο πρόνοιας τό οποίο κ καταργήθηκε πρίν 1-2 χρόνια

γιά ολους οσους ειχαν αυτό τό βιβλιάριο,

ειχε υψηλή πίεση κ ταχυκαρδία πρίν 15 ημέρες περίπου κ  εκλεισε ραντεβού μέσω τηλεφώνου δημόσιου  νοσοκομείου γιά καρδιολόγο,

ηταν τυχερος κ ακυρώθηκε αλλο ραντεβού κ πήγε σέ 2 ημέρες στον γιατρό αλλιώς θά περίμενε 1.5 μήνα περίπου για  κανονικό

ραντεβού , εκεί  στην γραμματεία τού ζήτησαν μόνο τό ΑΜΚΑ κ τόν ρωτησαν τί ασφάλεια εχει ,

ανασφάλιστος ειμαι ειπε κ τού εδωσαν μία καρτέλα κ πήγε γιά εξέταση στον καρδιολόγο ,αυτός τόν εξέτασε πάνω από 40 λεπτά γιατί,

τού εβγαλαν καρδιογράφημα - μέτρηση πίεσης - ιστορικό κλπ ,τού εγραψε ο γιατρός ηλεκτρονική συνταγή γιά κάποιο φάρμακο 

για την πίεση κ μάλιστα ειναι γιά 3 μήνες διάρκειας δηλ. 1 φάρμακο ανά 1 μήνα κ τού ειπε ο γιατρός νά κλείσει πάλι τηλ. ραντεβού

γιά triplex καρδιάς κ κάποια αλλη εξεταση γιά μέτρηση παλμών ,εφυγε πήγε στο πρωτο φαρμακείο πού βρήκε εδωσε την συνταγή 

πήρε το φαρμακο (κόστιζε 9-10 euro) δέν πλήρωσε ουτε 1 cents ουτε γιά τό φάρμακο ουτε γιά την εξεταση στό νοσοκομείο,

συγνώμη γιά τό σεντόνι αλλά τά εγραψα αναλυτικά οπως μού τά ειπε ,

γιά νά ξέρετε οταν εισαι ανασφάλιστος δέν εισαι γιά πέταμα...

στά σκουπίδια ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειτονάς μου 45 ετών ανασφάλιστος κ ανεργος 5-6 χρόνια ειχε βιβλιάριο πρόνοιας τό οποίο κ καταργήθηκε πρίν 1-2 χρόνια

γιά ολους οσους ειχαν αυτό τό βιβλιάριο,

ειχε υψηλή πίεση κ ταχυκαρδία πρίν 15 ημέρες περίπου κ εκλεισε ραντεβού μέσω τηλεφώνου δημόσιου νοσοκομείου γιά καρδιολόγο,

ηταν τυχερος κ ακυρώθηκε αλλο ραντεβού κ πήγε σέ 2 ημέρες στον γιατρό αλλιώς θά περίμενε 1.5 μήνα περίπου για κανονικό

ραντεβού , εκεί στην γραμματεία τού ζήτησαν μόνο τό ΑΜΚΑ κ τόν ρωτησαν τί ασφάλεια εχει ,

ανασφάλιστος ειμαι ειπε κ τού εδωσαν μία καρτέλα κ πήγε γιά εξέταση στον καρδιολόγο ,αυτός τόν εξέτασε πάνω από 40 λεπτά γιατί,

τού εβγαλαν καρδιογράφημα - μέτρηση πίεσης - ιστορικό κλπ ,τού εγραψε ο γιατρός ηλεκτρονική συνταγή γιά κάποιο φάρμακο

για την πίεση κ μάλιστα ειναι γιά 3 μήνες διάρκειας δηλ. 1 φάρμακο ανά 1 μήνα κ τού ειπε ο γιατρός νά κλείσει πάλι τηλ. ραντεβού

γιά triplex καρδιάς κ κάποια αλλη εξεταση γιά μέτρηση παλμών ,εφυγε πήγε στο πρωτο φαρμακείο πού βρήκε εδωσε την συνταγή

πήρε το φαρμακο (κόστιζε 9-10 euro) δέν πλήρωσε ουτε 1 cents ουτε γιά τό φάρμακο ουτε γιά την εξεταση στό νοσοκομείο,

συγνώμη γιά τό σεντόνι αλλά τά εγραψα αναλυτικά οπως μού τά ειπε ,

γιά νά ξέρετε οταν εισαι ανασφάλιστος δέν εισαι γιά πέταμα...

στά σκουπίδια ...

Όλοι οι ανασφάλιστοι μπορούν να πανε δωρεάν σε νοσοκομείο δημόσια, το θέμα είναι τι γίνεται με της εξετάσεις και με τα φάρμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι ανασφάλιστοι μπορούν να πανε δωρεάν σε νοσοκομείο δημόσια, το θέμα είναι τι γίνεται με της εξετάσεις και με τα φάρμακα.

Η ιατρική περίθαλψη εκτελείται από τους φορείς του ΠΕΔΥ (τα πρώην τοπικά ΙΚΑ-ορισμένα εξ αυτών έχουν μικροβιολογικά και ακτινολογικά εργαστήρια) 

Τα φάρμακα είναι το θέμα ... 

 

εγώ ευελπιστώ στο επόμενο άμεσο διάστημα να προσληφθώ ώστε να αποκτήσω εκ νέου την ασφαλιστική μου ικανότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιατρική περίθαλψη εκτελείται από τους φορείς του ΠΕΔΥ (τα πρώην τοπικά ΙΚΑ-ορισμένα εξ αυτών έχουν μικροβιολογικά και ακτινολογικά εργαστήρια)

Τα φάρμακα είναι το θέμα ...

 

εγώ ευελπιστώ στο επόμενο άμεσο διάστημα να προσληφθώ ώστε να αποκτήσω εκ νέου την ασφαλιστική μου ικανότητα.

Έχω πέρσι είχα πάει σε δημόσια νοσοκομείο στα επείγοντα και με χρέωσαν 220 ευρώ για τις εξετάσεις, μετά από πολύ τρέξιμο στην πρόνοια μου τα έσβησαν.

 

Φάρμακα παίρνεις από τα φαρμακεία των νοσοκομείων αλλά επίσης θέλει τρέξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω δεν σου γραφουν φαρμακα ενω εισαι ασφαλισμενος...και ανασφαλιστος??? εδω παει ο κοσμος να κανει χειρουργειο και του ζητανε να φερει γαζες ακομα και καθετηρες...και μετα να ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά σου χορηγούν φάρμακα ως ασφαλισμένος το θέμα είναι το ποσοστό κάλυψης από αυτούς κλπ κλπ
αλλά καλό είναι να μην πάρει τέτοια πολιτική έκταση το νήμα. είσαι και TS αν κλειδωθεί θα χρεωθείς με ποινή και δεν το θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Ένας φίλος μου έπιασε δουλειά πριν κάνα μήνα και υπολογίζει να έχει κάνει 40-45 ημερομησθια μέχρι τέλη Δεκέμβρη η σύμβαση του είναι 60 ημερομισθια αλλά δεν γνωρίζει αν θα τελειωσει μέχρι τέλη Φλεβάρη θα μπορεί να βγάλει βιβλιάριο υγείας όταν τα συμπληρώσει τα 50 ενσημα και ας είναι πχ τέλη Μαρτίου?

 

Επίσης το προηγούμενο διάστημα ήταν άνεργος και έπαιρνε επίδομα ανεργίας από τον Σεπτέμβρη του 16 μέχρι Μάρτιο του 17 μετράει να ανανεωθεί το βιβλιάριο ασθενείας του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα μπηκε κανεις να δει αν εχει ανανεωθει στο ικα η ασφαλιστικη του ικανοτητα? εμενα παντως εχει ανανεωθει του φιλου μου οπως ειχα γραψει παραπανω δεν γραφει αν θα ανενεωθει

 

εχει μπει καποιος αλλος στο σαιτ του ικα να δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2017 στις 2:00 ΠΜ, aristos12 είπε

γειτονάς  μου 45 ετών ανασφάλιστος κ ανεργος 5-6 χρόνια ειχε βιβλιάριο πρόνοιας τό οποίο κ καταργήθηκε πρίν 1-2 χρόνια

γιά ολους οσους ειχαν αυτό τό βιβλιάριο,

ειχε υψηλή πίεση κ ταχυκαρδία πρίν 15 ημέρες περίπου κ  εκλεισε ραντεβού μέσω τηλεφώνου δημόσιου  νοσοκομείου γιά καρδιολόγο,

ηταν τυχερος κ ακυρώθηκε αλλο ραντεβού κ πήγε σέ 2 ημέρες στον γιατρό αλλιώς θά περίμενε 1.5 μήνα περίπου για  κανονικό

ραντεβού , εκεί  στην γραμματεία τού ζήτησαν μόνο τό ΑΜΚΑ κ τόν ρωτησαν τί ασφάλεια εχει ,

ανασφάλιστος ειμαι ειπε κ τού εδωσαν μία καρτέλα κ πήγε γιά εξέταση στον καρδιολόγο ,αυτός τόν εξέτασε πάνω από 40 λεπτά γιατί,

τού εβγαλαν καρδιογράφημα - μέτρηση πίεσης - ιστορικό κλπ ,τού εγραψε ο γιατρός ηλεκτρονική συνταγή γιά κάποιο φάρμακο 

για την πίεση κ μάλιστα ειναι γιά 3 μήνες διάρκειας δηλ. 1 φάρμακο ανά 1 μήνα κ τού ειπε ο γιατρός νά κλείσει πάλι τηλ. ραντεβού

γιά triplex καρδιάς κ κάποια αλλη εξεταση γιά μέτρηση παλμών ,εφυγε πήγε στο πρωτο φαρμακείο πού βρήκε εδωσε την συνταγή 

πήρε το φαρμακο (κόστιζε 9-10 euro) δέν πλήρωσε ουτε 1 cents ουτε γιά τό φάρμακο ουτε γιά την εξεταση στό νοσοκομείο,

συγνώμη γιά τό σεντόνι αλλά τά εγραψα αναλυτικά οπως μού τά ειπε ,

γιά νά ξέρετε οταν εισαι ανασφάλιστος δέν εισαι γιά πέταμα...

στά σκουπίδια ...

χμμμ ναι... οι μονοι που ειναι για σκουπιδια ειμαστε εμεις που δουλευουμε και μας κρατανε για ασφαλεια...

και ο νομος μου (100χιλιαδες και πληθυσμο) δεν εχει συμβεβλημενο οδοντιατρο-ους και πρεπει να πας να τα ξανα σκασεις :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

οδοντιάτρους δεν βρίσκεις καλά καλά στην Αθήνα.... 

ξερουμε τον λογο? αν ειναι να γινουμε ολοι οδοντιατροι που εχει ψωμι η δουλεια..

εγω ομως πληρωνω 120 ευρω εισφορες καθε μηνα για ασφαλεια κανονικα.. πιθηκοχωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα σήμερα πρωτη φορά βιβλιάριο ΙΚΑ.  Η διαδικασία έχει απλουστευτεί αφού ζητάνε μόνο ταυτότητα και Α.Μ.Α. ΙΚΑ + μια φωτογραφία από δικαιολογητικά.

Το μόνο κακό η κλασσική αναμονή, πήγα στις 7 και 30 που υποτίθεται άνοιγαν, (τελικά άνοιξαν 8) και είχε έξω καμιά 70αριά+ άτομα ήδη. Πήρα νούμερα και κατά τις 10 τέλειωσα.

Αυτό που παρατήρησα βέβαια τώρα που γύρισα σπίτι είναι ότι το βιβλιάριο δε γράφει τίποτα μέσα, όλα είναι άδεια.  Έχει κάτι σφραγίδες τους υποκαταστήματος,

Έχει το ΄όνομά μου κα το ΑΜΚΑ και τη διεύθυνση αλλά τίποτα άλλο. Ούτε ημερομηνίες που έχει ισχύ, ούτε πότε θέλει ξανά θεώρηση κλπ. 

Δε χρειάζονται αυτά πλέον ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...