Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια Ικα-Βιβλιάριο Υγείας


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Anorymous είπε

ναι πας στο ικα και ζητας να σου εκτυπωσουν τα ενσημα και εκει εχει το συνολο

Τα εχει ολα;και το τελευταιο τριμηνο;μεχρι ας πουμε και αυτο που δουλεψα σημερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τονsite του ικα δεν γινεται??

Εντιτ: παντως θελουν καποιο χρονικο διαστημα για να οριστικοποιηθουν απ οτι ξερω!

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panosno1com είπε

Απο τονsite του ικα δεν γινεται??

Εντιτ: παντως θελουν καποιο χρονικο διαστημα για να οριστικοποιηθουν απ οτι ξερω!

Στο σαιτ νομιζω δεν ειναι τοσο ενημερωμενο οσο αν πας σε ενα υποκαταστημα του ικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξεκινήσει να εργάζομαι σε ιδιωτική εταιρία λίγο πριν τα τέλη του Σεπτέμβρη του 2017.

Έστειλα τον πατέρα μου να ρωτήσει στο ΙΚΑ τι χρειάζεται και του έδωσαν αυτό το χαρτί που έχω επισυνάψει συν άλλες 2 υπεύθυνες δηλώσεις για να γράψω ότι είμαι φιλοξενούμενος από τους δικούς μου στο σπίτι μας και για να το γράψουν και εκείνοι στην δεύτερη δήλωση.

Ότι να ναι πραγματικά...

Η γραφειοκρατία είναι αθάνατη 

IMG_20180224_120744.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, noobogadgetakias είπε

Τα εχει ολα;και το τελευταιο τριμηνο;μεχρι ας πουμε και αυτο που δουλεψα σημερα;

εχει ολα τα ενσημα  που εχουν περασει στο συστημα , συνηθως ανανεώνεται καθε 3 μηνες οποτε μπορει και να εχουν περασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέσω ika.gr βλέπεις αναλυτικά όλα σου τα ένσημα. 


άρα για να έχεις ενεργή ασφαλιστική ικανότητα πλέον θέλει να έχεις εργαστεί τους τελευταίους 4μήνες και όχι τους τελευταίους 2μήνες που ήξερα εγώ, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Demetra_ είπε

μέσω ika.gr βλέπεις αναλυτικά όλα σου τα ένσημα. 


άρα για να έχεις ενεργή ασφαλιστική ικανότητα πλέον θέλει να έχεις εργαστεί τους τελευταίους 4μήνες και όχι τους τελευταίους 2μήνες που ήξερα εγώ, σωστά; 

Στο Ika.gr προσωπικα σε εμενα φαινονται μεχρι του νοεμβριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Στο Ika.gr προσωπικα σε εμενα φαινονται μεχρι του νοεμβριου

Δηλωσες μέχρι και τον Ιανουάριο του 2018 στο πεδίο όπως φαίνεται στην εικόνα; Εμένα του Ιανουαρίου φαίνονται κανονικά και οριστικοποιημενα εξαρχής

Screenshot_2018-02-24-17-49-09-971_com.android.chrome.png

Επεξ/σία από Demetra_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Demetra_ είπε

Δηλωσες μέχρι και τον Ιανουάριο του 2018 στο πεδίο όπως φαίνεται στην εικόνα; Εμένα του Ιανουαρίου φαίνονται κανονικά και οριστικοποιημενα εξαρχής

Screenshot_2018-02-24-17-49-09-971_com.android.chrome.png

Ναι αμε και φεβρουαριο βαζω αλλα τιποτα...

 

Της αδερφης μου που μπηκα σημερα τα δειχνει προχθες που ειχα ξανακοιταξει δεν τα εδειχνε!  Μεχρι Δεκεμβριου φαινονται ομως πριν φαινονταν μεχρι Νοεμβρη και σε αυτην!

 

Να σε ρωτησω κατι? Αν μπορεις δες αμα εσενα γραφει οτι η ασφαλιστικη του ικανοτητα ανανεωθηκε και απο 1/3/18 εως 28/2/19 

https://apps.ika.gr/eInsCertEligibility/faces/loginError.xhtml

 

ευχαριστω

Nα ρωτησω κατι? Στις κανονικες αδειες ο εργοδοτης κολλαει κανονικα ενσημα? η μονο εισφορες?

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχυει ακομα το βιβλιαριο αποριας? Ειμαι ανω των 29. Θα μπορω μετα μεσω αυτου να βγαλω καρτα ευρωπαικης ασφαλισης?

edit: είδα οτι έχει καταργηθεί πλέον, και οι ανασφάλιστοι με το αμκα τους δικαιούνται δωρεάν περίθαλψη στα νοσοκομεία.

Να φανταστώ ως ανασφάλιστος δεν δικαιούμαι να βγάλω Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας (ΕΚΑΑ) ?

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2018 στις 5:53 ΜΜ, eidikos33 είπε

Ναι αμε και φεβρουαριο βαζω αλλα τιποτα...

Της αδερφης μου που μπηκα σημερα τα δειχνει προχθες που ειχα ξανακοιταξει δεν τα εδειχνε!  Μεχρι Δεκεμβριου φαινονται ομως πριν φαινονταν μεχρι Νοεμβρη και σε αυτην!

Να σε ρωτησω κατι? Αν μπορεις δες αμα εσενα γραφει οτι η ασφαλιστικη του ικανοτητα ανανεωθηκε και απο 1/3/18 εως 28/2/19 

https://apps.ika.gr/eInsCertEligibility/faces/loginError.xhtml

ευχαριστω

Nα ρωτησω κατι? Στις κανονικες αδειες ο εργοδοτης κολλαει κανονικα ενσημα? η μονο εισφορες?

Εγώ δεν έχω ενεργή ακόμα ασφαλιστική ικανότητα γιατί ξεκίνησα 15.11. ο συνάδελφος μου όμως με πρόσληψη στις 1.11 έχοντας 50 ένσημα οριστικοποιημενα δεν του εμφανίζει ενεργή την ασφ. ικανότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Demetra_ είπε

Εγώ δεν έχω ενεργή ακόμα ασφαλιστική ικανότητα γιατί ξεκίνησα 15.11. ο συνάδελφος μου όμως με πρόσληψη στις 1.11 έχοντας 50 ένσημα οριστικοποιημενα δεν του εμφανίζει ενεργή την ασφ. ικανότητα

Καλημέρα χθες το πρωί που μπήκα το απόγευμα δεν ειχε ενημερωθεί το ηλεκτρονικό σύστημα το ΙΚΑ για τα ένσημα το απόγευμα όμως τα είχαν περάσει έχω 54 το 2017 και αν βάλω και 4 που είχα τον Σεπτέμβριο του 2016 αν πάω στην κατηγορία με τα 50 ενσημα το τελευταίο δεκαπενταμηνο τότε 58 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε η απόφαση για την ασφαλιστική ικανότητα με 50 ένσημα και για φέτος

http://www.enikonomia.gr/economy/181636,paratasi-asfalistikis-ikanotitas-se-olous-tous-asfalismenous-tou-.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill1987 είπε

Βγήκε η απόφαση για την ασφαλιστική ικανότητα με 50 ένσημα και για φέτος

http://www.enikonomia.gr/economy/181636,paratasi-asfalistikis-ikanotitas-se-olous-tous-asfalismenous-tou-.html

Τα εχω τα ενσημα αλλα το σαιτ του ικα με την ασφαλιστικη ικανοτητα δειχνει οτι ληγει αυριο δεν υπαρχει πουθενα η ανανεωση...ισως περασω μια βολτα απο το ικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...