Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια Ικα-Βιβλιάριο Υγείας


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γιατί δεν κανεις και τώρα το ίδιο? Μια βεβαίωση μακροχρόνια ανέργου απ' τον ΟΑΕΔ και μετά στο μητρώο του ΙΚΑ...

Θα το κανω, αλλά της φοβαμαι πως αφου της αδερφης ανανεωθηκε αυτοματα και ειναι κατω απο 29, και δεν εχω ασφαλιστικη ικανοτητα και ειμαι πανω απο 29 μερικους μηνες, θα φαω τζαμπα την ωρα μου στον οαεδ και στο ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπον, μεχρι 27/7 ειχα ασφαλεια ικα απο το voucher που παρακολουθησα.

 

Μπαινω εδώ, και βλεπω πως δεν εχω πια καλυψη ικα οταν η αδερφη μου (του '88) που ηταν και αυτη το voucher, της εχει ανανεωθει αυτόματα (μαλλον συμφωνα με αυτό ...; ) μεχρι 31/1/16 (!)

 

Παιζει να ισχυει σε μενα πως εχω μπει εδω και 2 μηνες στα 29 και μαλλον δεν ισχυει;;;

Τι πρεπει να κανω;;

 

ΥΓ. Εχω ατομικο βιβλιαριο και καρτα ανεργίας σε ισχυ.

Βασικά να έχεις μπει ήδη στα 29 παίζει να μην σε καλύπτει γιατί η ασφάλιση είναι έως 29 χρόνων..Πρέπει να πας στο ΙΚΑ και να ρωτήσεις αν μπορείς να ασφαλιστείς με άλλο τρόπο πλέον. Δες εδώ τις κατηγορίες μήπως σε καλύπτει κάποια άλλη. http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/mitrwo.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μπαίνω στα 29 σε λίγες μέρες και επομένως χάνω την ασφαλιστική ικανότητα που έχω με το πρόγραμμα ανέργων οαεδ έως 29. Έχω σε ισχύ βέβαια κάρτα ανεργίας.


Τι απογινόμαστε; μένουμε ως ανασφάλιστοι; 
Αν κάποιος παθών έχει περάσει από αυτή τη κατάσταση ας αναφέρει τι μέλει γενέσθαι και τι πρέπει να κάνω στη παρούσα φάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχει και η πρόνοια κάτι αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

για αυτό ανέφερα όποιος έχει περάσει την κατάστασή να πει τι μέλει γενέσθαι.... 

 

mary μιας και ήσουν η τελευταία που πέρασε από αυτό, πως κινήθηκες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σταυρό σου να κάνεις μη πάθεις (φτου φτου) ή χρειαστείς κάτι. Αλλιώς σε εφημερευον ή ανάλογα την τσέπη σου σε ιδιώτη

ναι δεν ρώτησα όμως αυτό, αυτά τα ξέρω ρώτησα κάποιος που έχει περάσει αυτό να πεις πω κινήθηκε. μη το ξεφτιλίσουμε τώρα 

Λες και αμα εχεις ασφάλεια σου καλύπτουν τίποτα ....

ξεκολλήστε με τα off topic 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει αλλάξει κατι, θα πας στην πρόνοια να ζητήσεις να βγάλεις βιβλιάριο υγείας.

Αυτοί θα σου ζητήσουν ενα κάρο δικαιολογητικά, οπως εκκαθαριστικό, φωτογραφίες, βεβαίωση απο το ικα οτι δεν σε καλύπτει, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και πολλά αλλα ωραία που πρεπει να τρεχεις μια εβδομάδα το λιγότερο για να τα μαζέψεις...

 

Αφου τα μαζέψεις θα περιμένεις αλλες 15-20 μερες για να βγει το βιβλιάριο.

 

Κάποτε με άφηνε το ικα ανασφάλιστο και αναγκάστηκα να μαζέψω ολα αυτα που μου ζήτησαν για να βγαλω προνοιακό βιβλιαριο... αλλα μόλις τα μαζεψα μου είπαν απο το ΙΚΑ οτι με καλύπτουν τελικα λόγω ενσήμων... :wacko: ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω για οσους αλλαζουν το πεδιο ανεργιας απο τους <29, σε 29+

Δν μπορουν να ζητανε τα ιδια ενσημα σε μενα που μαι 4 χρονια αμεσα ασφαλισμενη με εναν που εχει τα διπλασια χρονια απο μενα ως αμεσα ασφαλισμενος κ δυνητικα εμισθος νομιμα

 

 

Η προνοια εχει καταργηθει προ διετιας.

Ανασφαλιστοι εξεταζονται δωρεαν σε πεδυ.

δν ξερω τι γινεται με τα φαρμακα κ αν καλυπτει το ποσοστο ο φορεας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...