Προς το περιεχόμενο

Που να παω σαν τουριστας στην αθηνα?


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον γ-Ιουλιο ερχομαι στην αθηνα με την κοπελα μου.

Που να παω? Δεν εχει ερθει ποτε της Αθηνα, και εγω δεν εχω ιδεα περα απο ακροπολη και αρχαιολογικο.

Για φαγητο που να παμε? Σημειωση πως ειχα παει ιταλια περσυ σε εκεινη, και ειχα παθει την πλακα μου με το φαγητο, αρα δεν θελω να παμε καπου σκατα, και οτι μου ερχεται στο μυαλο ειναι σκατα.

Πλζ χελπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούφα ψυχραιμία. Αύριο βράδυ θα έχω συνάντηση με την παρέα σου, βρες μας στο Skype να το συζητήσουμε το ζήτημα. Τις καλύτερες ιδέες θα σου δωσουμε!!!

 

Άντε να'ρθεις με το καλό :)

 

Μια γρήγορη προταση μόνο: Νομισματικό Μουσείο. Και τις Πεμπτες έχει jazz live στον κήπο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μουσείο της Ακρόπολης στην Αεροπαγειτου να πάτε οπωσδήποτε.

Στη ταράτσα του έχει και εστιατόριο με καθαρα ελληνικό φαγητό.

Όταν είχα πάει τις πρώτες μέρες που άνοιξε το μουσείο, από τη κούραση, αποφασισαμε να τσιμπησουμε στο εστιατόριο του και είχε φανταστική σαλάτα με καπαρη, ντομάτα, ντακος και δε θυμάμαι τι άλλο.

Να ξέρετε ότι αν πάτε πχ μεσημέρι θα φύγετε απόγευμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σημειωση πως ειχα παει ιταλια περσυ σε εκεινη, και ειχα παθει την πλακα μου με το φαγητο

 

Στη Ρώμη είχατε πάει; Don't think so... Άρα γιατί ψάχνεις κάτι στην Αθήνα για να πάθει την πλάκα της; ;)

 

 

Στο μουσείο της Ακρόπολης στην Αεροπαγειτου να πάτε οπωσδήποτε.

Στη ταράτσα του έχει και εστιατόριο με καθαρα ελληνικό φαγητό.

Όταν είχα πάει τις πρώτες μέρες που άνοιξε το μουσείο, από τη κούραση, αποφασισαμε να τσιμπησουμε στο εστιατόριο του και είχε φανταστική σαλάτα με καπαρη, ντομάτα, ντακος και δε θυμάμαι τι άλλο.

Να ξέρετε ότι αν πάτε πχ μεσημέρι θα φύγετε απόγευμα.

 

Χάλια...όπως το είπες: πανάκριβο κακό φαγητό για κουρασμένους τουρίστες που δεν τους νοιάζει και τόσο το τι τρώνε όσο το να μπουκώσουν κάτι για να συνεχίσουν.

 

 

Μια γρήγορη προταση μόνο: Νομισματικό Μουσείο. Και τις Πεμπτες έχει jazz live στον κήπο του.

 

Έχει καλό φαγητό εκεί; Σίγουρα όχι. Εκεί είναι για να πιείς καμιά ακριβοπληρωμένη μπύρα ΧΑΙΝΕΚΕΝ με χάλια εξυπηρέτηση αγενέστατων και μεζέ κανένα κλαμπ σάντουιτς με πατατάκια, απλά για να πεις οτι δεν πήγες Γκάζι και οτι άκουσες ΤΖΑΖ τις Πέμπτες "σε μια όαση" (μπουαχαχα) δίπλα στο καταθλιπτικό Σιντάγκμα και την Πανεπιστημίου...

 

...όλα τα παραπάνω είναι σκουπίδια του ιστορικού κέντρου, ΜΑΚΡΙΑ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες για ακρόπολη, εννοείς αυτό καθ' αυτό το αρχαιολογικό μνημείο ή και την γύρω περιοχή κοντά στην ακρόπολη, π.χ πλάκα;

 

Εγώ είχα περάσει από διάφορα στενάκια μέσα στην πλάκα πριν 1 μήνα για να βρω μια εκκλησία που ήθελα, μολονότι μένω σχεδόν κέντρο δεν είχα ξαναπεράσει από εκεί, ήταν πολύ ωραίο μέρος και έμοιαζε σαν χωριό μέσα στην Αθήνα, νεοκλασσικά σπίτια μέχρι έναν όροφο το πολύ και οχι ψηλες πολυκατοικίες, αυτοκίνητα λίγα σχετικά και οχι ο χαμός που γίνεται αλλού, καθαρός αέρας, περπατάνε πολλοί τουρίστες και έχει αρκετές ταβέρνες.

Τώρα αν θέλετε να βρείτε και άλλα αρχαία να δείτε υπάρχουν μπόλικα, στήλες του ολυμπίου διός, στοά του Αττάλου.

 

Για φαγητό δεν ξέρω, ας πει κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι σε ταβερνα θελω, να εχει αρκετα καλο φαγητο. Εδω εχουμε παει σε ενα σωρο μαγαζια με michelin κλπ, δεν θελω να παω στην σπονδη για παραδειγμα, κατι πιο χαλαρο, αλλα να ειναι καλο.

Πχ ειχαμε παει στο rimini στην ιταλια σε μια ταβερνα στην παραλια και επαθα την πλακα μου με το φαγητο. Κατι αναλογο θελω.


Όταν λες για ακρόπολη, εννοείς αυτό καθ' αυτό το αρχαιολογικό μνημείο ή και την γύρω περιοχή κοντά στην ακρόπολη, π.χ πλάκα;

 

Εγώ είχα περάσει από διάφορα στενάκια μέσα στην πλάκα πριν 1 μήνα για να βρω μια εκκλησία που ήθελα, μολονότι μένω σχεδόν κέντρο δεν είχα ξαναπεράσει από εκεί, ήταν πολύ ωραίο μέρος και έμοιαζε σαν χωριό μέσα στην Αθήνα, νεοκλασσικά σπίτια μέχρι έναν όροφο το πολύ και οχι ψηλες πολυκατοικίες, αυτοκίνητα λίγα σχετικά και οχι ο χαμός που γίνεται αλλού, καθαρός αέρας, περπατάνε πολλοί τουρίστες και έχει αρκετές ταβέρνες.

Τώρα αν θέλετε να βρείτε και άλλα αρχαία να δείτε υπάρχουν μπόλικα, στήλες του ολυμπίου διός, στοά του Αττάλου.

 

Για φαγητό δεν ξέρω, ας πει κάποιος άλλος.

Και το μνημειο, και την περιοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις αμαξι να φανταστω? ποσο μακρια διατιθεσαι να πας?

 

θες ταβερνα ταβερνα ή κυριλε, ψαρι ή κρεας ή κάτι αλλο, More info plizerino

 Δεν υπαρχει αμαξι, αλλα μπορουμε να βρουμε.

Θελω να εχει καλο φαγητο, για καθε περιπτωση. Κυριλε/ταβερνα/ψαρι (οχι ολα μαζι απαραιτητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...