Προς το περιεχόμενο

Πιθανή αναστολή έκδοσης για το περιοδικό PC Master


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Τσουρινάκης έχει αποθεώσει σε υπερβολικό βαθμό πολλά 3d adventures....θυμάμαι πρόχειρα το πόσο συχνά ανέφερε και αποθέωνε τα myst και riven πχ...Αν μιλάς για action adventure αυτά όντως δεν τα συμπαθούσε... :)

 

Επίσης είχε γράψει και φοβερά άρθρα εκτός gaming, όπως για κάποια μακρινά ταξίδια που είχε κάνει (τα είχανε βγάλει και στο cd σε μορφή ντοκυμαντέρ με αφήγηση Τσουρινάκη) και κάποια πολύ ενδιαφέροντα άρθρα για τις εξελίξεις των adventures ως είδος και των εταιρειών σε μια στήλη που δεν θυμάμαι το όνομά της...

 

εχεις μπερδευτει. αναφερομαι στα 3D HA graphics και στην περιοδο μεταβασης σε αυτα απο τα παραδοσιακα 2D graphics στην δεκαετια του 90. Τα Myst και Riven δεν ειναι τετοια 3D games, παρα το 3D perspective τους.

 

Ενω ζουσαμε τοτε μια τεχνολογικη επανασταση με την ελευση των πρωτων 3d gpus απο PowerVR,3DFX,ATI,nVidia, και την εμφανιση των πρωτων 3d games οπως Tomb Raider και Quake (στα arcade και home consoles ειχε ξεκινησει πιο νωρις), 

ο Τσουρινακης τα απαξιωνε και υπερηφανευοταν πως η Matrox Millennium του ετρεχε τα παντα, ακομη και 2D/3D games. Eνταξει, ηταν πιο παλιος στο χωρο και επαιζε απο το 80, οποτε ηταν συναισθηματικα πιο δεμενος με τη χρυση εποχη των 2D games,

αλλα τετοια προσκολληση στο παρελθον δεν ηταν δικαιολογημενη, ποσο μαλλον οταν δεν ειχε κανενα προβλημα με τα FMV adventures που ηταν για ενα διαστημα στη μοδα.

 

αναρωτιεμαι ποια να ειναι η γνωμη του για συγχρονα action-adventure games, οπως τα Last of Us και Ηeavy Rain. που μας φερνει στο παραπανω ποστ μου για ενα ετησιο,επετειακο τευχος με αρθρα απο τους παλιους συνεργατες του περιοδικου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Ενω ζουσαμε τοτε μια τεχνολογικη επανασταση με την ελευση των πρωτων 3d gpus απο PowerVR,3DFX,ATI,nVidia, και την εμφανιση των πρωτων 3d games οπως Tomb Raider και Quake (στα arcade και home consoles ειχε ξεκινησει πιο νωρις), 

ο Τσουρινακης τα απαξιωνε και υπερηφανευοταν πως η Matrox Millennium του ετρεχε τα παντα, ακομη και 2D/3D games.

 

 

Τι ελεγε για τη millenium δεν ξερω. Τουλαχιστον τα 2d νομιζω τα δουλευε καλα, τα 3d οχι (υπηρχε η Mystique για αυτα, αν και ολες αυτες πεθαναν αδοξα με την ελευση της 3dfx)

 

Παντως το πρωτο tomb raider θυμαμαι οτι τον ειχε εντυπωσιασει. Το θυμαμαι γιατι μου ειχε κανει εντυπωση και μενα οτι του αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά μπορείς να καθαρίσεις πολλά με αυτό.

 

Καλά είστε σοβαροί? Που είναι το κρίμα? 6.80€ για ενα περιοδικό που θα σου πει συγκεκριμένα πράγματα και κάποια μπορεί να είναι κι αναξιόπιστα. Που είμαστε? Ελεος. Στο 2015 βρισκόμαστε, αυτά τα περιοδικά ήταν για εποχές που στην Ελλάδα δεν είχε αναπτυχθεί το ίντερνετ, δεν είχαμε την ευκολία στο να έχουμε πρόσβαση σε ένα πισι και να ενημερωνόμαστε μέσα απο αυτό. Τώρα με 20€ το μήνα διαβάζεις και βλέπεις κάθε μέρα για 30 μέρες ανα πάσα στιγμή τα πάντα, ότι σε ενδιαφέρει είναι μπροστά σου και θα πας να σκάσεις 7€ για να διαβάσεις μερικές σελίδες? Είμαστε σοβαροί τώρα? Ας κρατήσει τα νέα του σε ιστοσελίδα κι ας πληρώνεται απο διαφημίσεις.

Ετσι ακριβως ειναι γενικα για ολα αυτα τα περιοδικα απο τα Games και Gamespro μεχρι και το Pc master. Η προσαρμοζεσαι στις αλλαγες και εξελιξεις του χωρου ή εχεις το αποτελεσμα του τιτλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ελεγε για τη millenium δεν ξερω. Τουλαχιστον τα 2d νομιζω τα δουλευε καλα, τα 3d οχι (υπηρχε η Mystique για αυτα, αν και ολες αυτες πεθαναν αδοξα με την ελευση της 3dfx)

 

Παντως το πρωτο tomb raider θυμαμαι οτι τον ειχε εντυπωσιασει. Το θυμαμαι γιατι μου ειχε κανει εντυπωση και μενα οτι του αρεσε.

 

την εφερνε ως παραδειγμα οτι δεν χρειαζεσαι 3D καρτα για να παιξεις τα 3D games της τοτε εποχης (το ειχε τονισει και με εικονες στην κριτικη του MI3), και πως την ποιοτητα της 2D εικονας της δεν την εφτανε καμια απο αυτες τις καρτες.

οσο αφορα το TR, μαλλον θα τον εντυπωσιασε πιο πολυ η Lara.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις μπερδευτει. αναφερομαι στα 3D HA graphics και στην περιοδο μεταβασης σε αυτα απο τα παραδοσιακα 2D graphics στην δεκαετια του 90. Τα Myst και Riven δεν ειναι τετοια 3D games, παρα το 3D perspective τους.

 

Ενω ζουσαμε τοτε μια τεχνολογικη επανασταση με την ελευση των πρωτων 3d gpus απο PowerVR,3DFX,ATI,nVidia, και την εμφανιση των πρωτων 3d games οπως Tomb Raider και Quake (στα arcade και home consoles ειχε ξεκινησει πιο νωρις), 

ο Τσουρινακης τα απαξιωνε και υπερηφανευοταν πως η Matrox Millennium του ετρεχε τα παντα, ακομη και 2D/3D games. Eνταξει, ηταν πιο παλιος στο χωρο και επαιζε απο το 80, οποτε ηταν συναισθηματικα πιο δεμενος με τη χρυση εποχη των 2D games,

αλλα τετοια προσκολληση στο παρελθον δεν ηταν δικαιολογημενη, ποσο μαλλον οταν δεν ειχε κανενα προβλημα με τα FMV adventures που ηταν για ενα διαστημα στη μοδα.

 

αναρωτιεμαι ποια να ειναι η γνωμη του για συγχρονα action-adventure games, οπως τα Last of Us και Ηeavy Rain. που μας φερνει στο παραπανω ποστ μου για ενα ετησιο,επετειακο τευχος με αρθρα απο τους παλιους συνεργατες του περιοδικου.

Έχεις δίκιο όντως μπερδεύτηκα....:) θυμάμαι ακόμα ότι δεν του άρεσαν καθόλου οι σκηνές δράσεις που ενσωμάτωναν κάποια παιχνίδια (action adventures) ήθελε καθαρά γρίφους και όλα να στηρίζονται στη σκέψη και στα στοιχεία που σου δίνει το παιχνίδι, όχι στα αντανακλαστικά ή την ταχύτητα...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο όντως μπερδεύτηκα.... :) θυμάμαι ακόμα ότι δεν του άρεσαν καθόλου οι σκηνές δράσεις που ενσωμάτωναν κάποια παιχνίδια (action adventures) ήθελε καθαρά γρίφους και όλα να στηρίζονται στη σκέψη και στα στοιχεία που σου δίνει το παιχνίδι, όχι στα αντανακλαστικά ή την ταχύτητα... :)

 

Άδικο είχε; Έχουμε καταντήσει κάτι QTE (quick time event) fests να μαρκετάρονται ως adventures.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που το ιντερνετ έγινε μια πολύ εύκαιρη πηγή πληροφόρησης για νέα, τα περιοδικά αυτά χρειαζόταν καλή αρθρογραφία με χαρακτήρα για να επιβιώσουν, όπως πχ οι ανταποκρίσεις "Εδώ Λονδίνο" του Pixel, ή για να δώσω ένα συγχρονο παράδειγμα το άρθρο για τα early access/crowdfunding στο μπλογκ του techiechan τις προάλλες. Χωρίς αυτά, και μόνο με αναπαραγωγή ειδήσεων που μπορούμε να βρούμε σε μύριες όσες άλλες πηγές, ή διεκπεραιωτικά reviews, ή με αρθρογράφους τύπου χαλκίδη, εεεε, δεν υπήρχε μεγάλο περιθώριο.

Αρχικά είχα σκοπό να παρακολουθήσω απλώς τη συζήτηση χωρίς να παρέμβω (άλλωστε έχω πάνω από πενταετία που αποχώρησα από το περιοδικό και τη χώρα, οπότε δεν είμαι και τόσο ενημερωμένος γύρω από πρόσωπα και καταστάσεις). Αλλά από τη στιγμή που βλέπω προσωπική επίθεση, ε, θαρρώ πως πρέπει να απαντήσω...

 

Για πείτε μου ρε παιδιά κι εμένα λοιπόν, πώς ακριβώς είναι ένας "αρθρογράφος τύπου Χαλκίδη" και τι κάνει; Όχι τίποτα άλλο, αλλά να νιώσω και περήφανος κιόλας αν ξεκίνησα κάποια σχολή... :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά είχα σκοπό να παρακολουθήσω απλώς τη συζήτηση χωρίς να παρέμβω (άλλωστε έχω πάνω από πενταετία που αποχώρησα από το περιοδικό και τη χώρα, οπότε δεν είμαι και τόσο ενημερωμένος γύρω από πρόσωπα και καταστάσεις). Αλλά από τη στιγμή που βλέπω προσωπική επίθεση, ε, θαρρώ πως πρέπει να απαντήσω...

Για πείτε μου ρε παιδιά κι εμένα λοιπόν, πώς ακριβώς είναι ένας "αρθρογράφος τύπου Χαλκίδη" και τι κάνει; Όχι τίποτα άλλο, αλλά να νιώσω και περήφανος κιόλας αν ξεκίνησα κάποια σχολή... :-)

Φίλε Νότη μην μασάς, δεν μπορεί κάποιος να αρέσει σε όλους...:) Επειδή σε διάβαζα, κατά τη γνώμη μου ήσουν από τους πιο άξιους συνεχιστές της παλιάς ιστορικής γενιάς και κόλλησες και με το όλο κλίμα του περιοδικού...

 

Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά είχα σκοπό να παρακολουθήσω απλώς τη συζήτηση χωρίς να παρέμβω (άλλωστε έχω πάνω από πενταετία που αποχώρησα από το περιοδικό και τη χώρα, οπότε δεν είμαι και τόσο ενημερωμένος γύρω από πρόσωπα και καταστάσεις). Αλλά από τη στιγμή που βλέπω προσωπική επίθεση, ε, θαρρώ πως πρέπει να απαντήσω...

 

Για πείτε μου ρε παιδιά κι εμένα λοιπόν, πώς ακριβώς είναι ένας "αρθρογράφος τύπου Χαλκίδη" και τι κάνει; Όχι τίποτα άλλο, αλλά να νιώσω και περήφανος κιόλας αν ξεκίνησα κάποια σχολή... :-)

 

 

αναφορα στο ονομα σου εκανε, οχι προσωπικη επιθεση.. εκτος και αν η δυσαρεσκεια για την δουλεια καποιου, αυτοματως οριζεται ως "προσωπικη επιθεση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφορα στο ονομα σου εκανε, οχι προσωπικη επιθεση.. εκτος και αν η δυσαρεσκεια για την δουλεια καποιου, αυτοματως οριζεται ως "προσωπικη επιθεση".

Όταν αναφέρει αποκλειστικά το όνομά μου ως χαρακτηριστικό παράδειγμα της πτώσης της ποιότητας του περιοδικού, ε, δεν είναι λογικό να το εκλάβω ως προσωπική επίθεση; Νομίζω πως είναι ο ορισμός του όρου. Αν δεν είναι η περιφρονητική υποτίμηση της δουλειάς κάποιου με ονομαστική αναφορά προσωπική επίθεση, τότε τι είναι;

 

Στην τελική, δεν ενοχλήθηκα τόσο όσο ίσως άφησα να φανεί. Άλλωστε από το PC master έχω αποχωρήσει εδώ και σχεδόν έξι χρόνια, ενώ εδώ και 1,5 χρόνο δεν ασχολούμαι καν με την αρθρογραφία, λόγω της καινούριας μου δουλειάς. Περισσότερο απορία είναι γιατί επέλεξε να αναφέρει εμένα. Μπορεί να έχει τους λόγους του, μπορεί π.χ. να μην του άρεσε ο τρόπος γραφής μου, να έβρισκε τα αστεία μου κρύα κ.λπ. Ή μπορεί και όντως να έτυχε απλώς να ήμουν το πρώτο όνομα που του ήρθε στο μυαλό από τη λίστα των συντακτών που θεωρεί ως υπεύθυνους για την κατηφόρα του περιοδικού (μπορεί να μας είχε κατατάξει με βάση το ύψος, ξέρω γω...). Απλώς μια απορία εκφράζω... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρει αποκλειστικά το όνομά μου ως χαρακτηριστικό παράδειγμα της πτώσης της ποιότητας του περιοδικού, ε, δεν είναι λογικό να το εκλάβω ως προσωπική επίθεση; Νομίζω πως είναι ο ορισμός του όρου. Αν δεν είναι η περιφρονητική υποτίμηση της δουλειάς κάποιου με ονομαστική αναφορά προσωπική επίθεση, τότε τι είναι;

 

Στην τελική, δεν ενοχλήθηκα τόσο όσο ίσως άφησα να φανεί. Άλλωστε από το PC master έχω αποχωρήσει εδώ και σχεδόν έξι χρόνια, ενώ εδώ και 1,5 χρόνο δεν ασχολούμαι καν με την αρθρογραφία, λόγω της καινούριας μου δουλειάς. Περισσότερο απορία είναι γιατί επέλεξε να αναφέρει εμένα. Μπορεί να έχει τους λόγους του, μπορεί π.χ. να μην του άρεσε ο τρόπος γραφής μου, να έβρισκε τα αστεία μου κρύα κ.λπ. Ή μπορεί και όντως να έτυχε απλώς να ήμουν το πρώτο όνομα που του ήρθε στο μυαλό από τη λίστα των συντακτών που θεωρεί ως υπεύθυνους για την κατηφόρα του περιοδικού (μπορεί να μας είχε κατατάξει με βάση το ύψος, ξέρω γω...). Απλώς μια απορία εκφράζω... :-)

 

 

 

 

Εμένα μου άρεσε ο τρόπος που έγραφες πάντως και είχα ενοχλήθει τότε που έφυγες απο το περιοδικό. Απο τότε είχε αρχίσει να χάνεται η παρείστικη ατμόσφαιρα. Όσον αφορά αυτό για το ύψος, ένταξει μην το αναφέρεις ξέρουμε οτι είσαι ψηλός (1,87)... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Οlorin

 

προσωπικη επιθεση θα ηταν αν το κινητρο πισω απο την δυσαρεσκεια του για τη δουλεια σου στο περιοδικο, θα ηταν καθαρα προσωπικο. δεν σε γουσταρει για καποιον προσωπικο λογο, οποτε και απαξιωνει τη δουλεια σου.

αλλα αν ο προβληματισμος του, δικαιλογημενος η οχι, αφορα καθαρα μονο την δουλεια σου καθαυτη, τοτε οχι δεν ειναι προσωπικη επιθεση. νομιζω ειναι κατι το αυτονοητο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λεμε και την αληθεια ομως, καλο, χρυσο το Παλαιο PCM αλλα τα τυπακια που εχουν παρεισφρησει τα τελευταια χρονια, κοιτανε να αρμεξουνε τους τελευταιους πιστους του περιοδικου. Πονταρουν στη νοσταλγια ολων μας, στο συναισθηματισμο και στην αγαπη του (παλιου) PC Master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...