Προς το περιεχόμενο

Πιθανή αναστολή έκδοσης για το περιοδικό PC Master


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα περιοδικά, ειδικά για νέες τεχνολογίες, δεν έχουν πλέον νόημα, κατά τη γνώμη μου. Όταν κάθε μέρα βγαίνουν νέα πράγματα και τα μαθαίνουμε από το internet δωρεάν, πώς θα είναι ανταγωνιστικό το περιοδικό που έχει μεγάλο κόστος και δεν είναι και δωρεάν και βγαίνει μια φορά το μήνα; Απλά και λογικά: Δε γίνεται.

Δεν μπορεί να προσφέρει κάτι καλύτερο από αυτά που προσφέρει το internet.

 

Καλύτερα να το γυρίσουν σε ιστοσελίδα, περισσότερες πιθανότητες έχουν να τα καταφέρουν.

 

Πάντως ήταν το μόνο περιοδικό που έπαιρνα μέχρι που έβαλα adsl.

Αν και το διάβαζα πιο παλιά από φίλους, το πρώτο τεύχος που είχα πάρει εγώ ήταν, νομίζω, Φεβρουάριος 1997 που είχε review στο Diablo 1!

Ευχαριστώ PC Master :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι crowdfunding και κουραφέξαλα,αν εμπαιναν στον κοπο να στησουν ενα σοβαρο site θα ειχαν ενα αξιολογο αριθμο click,το περιοδικο σταματησα να το αγοραζω το 2004 νομίζω για προφανείς λογους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τα αφιερώματα του Τσουρινάκη στο Oblivion αν και είχαμε ίντερνετ και πρακτικά μας ήταν ψιλοάχρηστα ήταν μια ευχάριστη νότα γιατί έβλεπες πως οι συντάκτες του περιοδικού αγαπούσαν αυτό που έκαναν. Κατά καιρούς έχει δώσει αρκετά ποιοτικά παιχνίδια (Gothic 3, 2 κλπ) ωστόσο ναι έχει πάρει την κατιούσα. Κρίμα για τους συναδέλφους μου, που ωστόσο, από ότι γνωρίζω πολλοί ήταν απλήρωτοι εδώ και μήνες. Από κει και πέρα το website του περιοδικού είναι για γέλια - κάτι που ίσως αντικοπτρίζει τη γενικότερη διάθεση των ιθυνόντων. Ποτέ δεν θα ξεχνάσω τις διάφορες πένες του αλλά κυρίως το χιούμορ και τους διάφορος οδηγούς κατασκευής υπολογιστή. Με το brand name του πάντως μπορούν να κάνουν παπάδες στο internet - καμία σχέση με eternity κλπ. Μακάρι να είχα χρήματα να τους αγόραζα και να προωθούσα ένα διαδικτυακό μοντέλο. 

 

Απ' όταν έδιωξαν τον Τσουρινάκη πήραν την κάτω βόλτα για τα καλά...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μου τεύχος ήταν Ιούλιος 2014 :P

 

Ακόμα και έτσι μπορώ να βρω την χάρη σε ένα περιοδικό, για αυτό και θα το αγόραζα αν ήταν πιο φτηνό. 7 ευρώ όμως είναι αρκετά αν συνυπολογίσει κανείς ότι δεν είμαι και κάνας σοβαρός gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρόνια που σταμάτησα να αγοράζω το περιοδικό.Από τότε που είχε αρχίσει να βάζει κάτι quiz τύπου "ποιος gaming χαρακτήρας είστε" και μλκιες.

 

Κοίταξα 2-3 τεύχη του πριν κάτι μήνες.Θυμάμαι παλιά (στη gold έκδοση πρέπει να ήταν) , είχαν γράψει ένα άρθρο για το οποίο είχαν τρέξει σε περίπου 10 κάρτες το Oblivion για να δουν ποια είναι η δυνατότερη.Τώρα είχαν ένα review της 290x 8gb που ήταν κυριολεκτικά μισή σελίδα και άλλο ένα της 960 που ήταν μια σελίδα (με εικόνες).Έδινε σε μια γραμμή τα αποτελέσματα από 2-3 synthetic benchmarks και έβγαζε συμπεράσματα ακατανόητα (στη καλύτερη περίπτωση). Και τις κάρτες να μην είχαν στα χέρια τους (που αμφιβάλλω ότι τις είχαν), θα μπορούσαν να γράψουν καλύτερα reviews από αυτά.

 

Δυστυχώς δε φάνηκε να έχει κάτι να μου προσφέρει οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να το αγοράσω πάλι.Αλλά φαντάζομαι δεν είμαι και το target audience του πλέον.Τέσπα, μακάρι να βρεθούν αρκετοί συνδρομητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τσουρινάκης τι κάνει, που έχουν χαθεί τα ίχνη του ;

 

καλα το κλείσιμο ήταν αναμενόμενο , έπρεπε απο το 2000 κιόλας να σκεφτούνε να κάνουν ένα  σοβαρό gaming website εφόσον ήταν ήδη μέσα στα πράγματα και να το κάνουν phase out περιοδικό απο μόνοι τους σταδιακά. Αλλά OK τι να πεί και  ο Κράτσας και ο Πατρίκος , παππουδιάσανε πλέον , ώρα να αναλάβει η καινούργια γενιά (για το 2000 μιλάω πάντα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο με Site σωζονται... Και να γραφουν κανα σωστο αρθρο. Πρεπει να εχει 10ετια που πηρα pc master τελευταια φορα. Και αυτο επειδη ειχε cd-δωρο που το ηθελα. Καποτε ελαμπε , μετα ελαμπε δια της απουσιας ορισμενων συντακτων , και δια της απουσιας ομορφων στηλων που πετσοκοψε ή εκοψε τελειως. 

Τσουρινακης και σια , ηταν η ψυχη του περιοδικου. No party χωρις αυτους. 

Κριμα , αλλα το ηξεραν χρονια πριν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όταν έδιωξαν τον Τσουρινάκη πήραν την κάτω βόλτα για τα καλά...

OXI MONO οταν αλλαζαν τους συντακτες ασχετως αν ειναι εξωτερικοι σαν τα πουκαμισα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ρισκάρει επενδύοντας αρκετά λεφτά για ένα κάλο περιοδικό (ποιότητα, μεγαλύτερη ύλη, dvd, ζελατίνες, διαφήμιση) που θα αφήσει άφωνους τους πάντες και κάνει υπομονή μέχρι να δει αν θα πιάσει. Το θεωρώ πολύ δύσκολο να γίνει.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει νέο περιοδικό και αν βγάλει θα μπει μέσα. 

πχ έστω ότι βγάζει, οι μισές σελίδες  θα είναι διαφημίσεις και το υπόλοιπο 90% συγκριτικά εκτυπωτών κ.τ.λ. οπότε πραγματική και ενδιαφέρουσα ύλη δεν θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα δισκάδικα τα Διβιδάδικα τα ρούχα δικά άλλο ένα λουκέτο μάδε βυ ιδερνετ... Η επανάσταση της γενιάς μας στο χώρο της τεχνολογίας τελικά δεν έχει από τιμηθεί ακόμα πόσο πολύ έβλαψε τον άνθρωπο και τις σχέσεις του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...