Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Επέκταση δικτύων VDSL/4G, συνδυαστικά πακέτα και OTE TV Hybrid για το 2015


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αξιόπιστος ο έλεγχος διαθεσιμότητας vdsl στο site του οτε;

Αν σου βγάζει ΝΑΙ είναι.

Αν σου βγάζει ΟΧΙ δοκίμαζε μέχρι να το αναγκάσεις να σου πει την αλήθεια!

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην Καισαριανή δεν έχουμε πρόβλημα χώρου. :P

Μήπως επειδή είναι ΚΚΕ ο δήμος; :P

είτε είναι προγραμματισμένο για αργότερα είτε τους κάνει δύσκολη την ζωή ο δήμαρχος όπως την έκανε στο Περιστέρι ο άλλος...

 

ΟΤΕ μαζί σου,αλλά στο θέμα του vdsl κοιμάσαι..Τα KV χωράνε μια χαρά αν θέλουν να τα βολέψουν.

χωράνε σε όλα τα πεζοδρόμια του κέντρου Αθήνας? αμφιβάλω μιας κι έχω δει ουκ ολίγα τέτοια πεζοδρόμια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

375.000 συνδρομητές ΟΤΕ ΤV, απίστευτο! Και εγώ που νόμιζα πως δεν κοιτά ποια κανείς τηλεόραση...

...

αυτο λεγεται και αλλιως "γηρανση πληθυσμου"

οταν "φυγουν" με το καλο οι συνταξιουχοι, τερμα οι τηλεορασεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το μονο που τους νοιάζει ειναι τα κέρδη και τίποτα αλλο, το ανέκδοτο λεγετε "επενδύσεις"

προφανώς, αυτονόητο είναι...

 

οι επενδύσεις μιας ιδιωτικής εταιρίας δλδ είναι χωρίς επιστροφή? σε ποια χώρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω καταλάβει για το VDSL το δίνει μόνο εκεί που έχει αναβαθμίσει τις καμπίνες. Οπότε δεν κοιτά να δώσει VDSL από το κέντρο και μόνο σε αυτούς που είναι στο χιλιόμετρο. Αν θυμάμαι καλά το VDSL είναι ονομαστικά 50Mbps μέχρι το 1 χιλιόμετρο.

 

Τα  προβλήματα ξεκινούν από τα χάλκινα ζευγάρια που έχει σε κάποιες περιοχές. Επίπλων είναι και θέμα με τις καμπίνες. Αν δεν υπάρξει εκεί δουλεία δεν θα ανέβουν οι ταχύτητες.

 

Εγώ με το ADSL είχα συντονίσει στα 19,5Mbps αρχικά μέχρι να με ρίξει η Forthnet σταδιακά στα 16,5Mbps.

 

Τώρα με OTE και VDSL είμαι με 30Mbps profile συγχρονισμένος στα 28Mbps και πάει πολύ καλά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου βγάζει ΝΑΙ είναι.

Αν σου βγάζει ΟΧΙ δοκίμασε μέχρι να το πείσεις να σου πει την αλήθεια!

Μου βγάζει ναι και με παραξενεύει διότι μέχρι τώρα είμαι με 2Mbps λόγω απόστασης(3700μ). Πιθανότατα να βάλαν κάνα kv τα δύο τελευταία χρόνια. Θα το δω στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλά φτιάξτε πρώτα το ADSL τρικοκοσμικοί !!! Και μετά μιλάμε και για vdsl

 

Φίλε μου κάνεις ένα σημαντικό λάθος όπως και όλοι όσοι το λέτε αυτό. Το VDSL "φτιάχνει" τα βασικά μειονεκτήματα του ADSL. Εννοώ ότι για 2 στους 3 χρήστες που έχουν παράπονα το πρόβλημα του ADSL είναι ακριβώς η απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ, που τους περιορίζει σε χαμηλές ταχύτητες. Το πραγματικό VDSL (αυτό που δίνεται από ΚΑΦΑΟ, τα γκρίζα κουτιά του ΟΤΕ στα πεζοδρόμια, και όχι από Α/Κ) αντιμετωπίζει αυτό ακριβώς το πρόβλημα. Οπότε ειδικά όσοι έχετε προβληματικές ADSL πρέπει να αδημονείτε για την διάθεση του VDSL που επιλύει αυτά τα τεχνολογικά προβλήματα της προγενέστερης adsl.

 

Aπό εκεί και πέρα είναι αλήθεια ότι ο ΟΤΕ έχει γίνει το λιγότερο κουραστικός με το να ανακοινώνει ξανά και ξανά εδώ και 2 χρόνια "επεκτάσεις διαθεσιμότητας vdsl" που είτε γίνονται με ρυθμούς χελώνας, είτε δεν είναι διάθεσης από καμπίνα, οπότε αφορούν τους... γείτονες των κέντρων του μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από ότι έχω καταλάβει για το VDSL το δίνει μόνο εκεί που έχει αναβαθμίσει τις καμπίνες. Οπότε δεν κοιτά να δώσει VDSL από το κέντρο και μόνο σε αυτούς που είναι στο χιλιόμετρο. Αν θυμάμαι καλά το VDSL είναι ονομαστικά 50Mbps μέχρι το 1 χιλιόμετρο.

δίνει κι από Αστικό Κέντρο VDSL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει πρόβλημα χώρου εκεί, σε πάρα πολλά πεζοδρόμια δεν χωράνε τα καινούρια ογκώδη KV...

 

Το ξέρω αλλά έχουν περάσει 3 χρόνια! Δεν έπρεπε να έχουν κάνει κάποιο πλάνο τουλάχιστον μέχρι τώρα; Δηλαδή τι; περιμένουν να μεγαλώσουν μαγικά τα πεζοδρόμια για να βάλουν τα KVM; στην τελική ας τα βάλουν όπου χωράνε και αποφασίζουν αργότερα για όσα δεν χωράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αξιόπιστος ο έλεγχος διαθεσιμότητας vdsl στο site του οτε;

Αφού πάντα βγάζει ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΣ ,μην το ψάχνεις ! Έχω απογοητευτεί επανελειμένα..Όχι μόνο έχω κάνει 500 δηλώσεις ενδιαφέροντος και άτυπες αιτήσεις να μου κρατήσουν την πρώτη πόρτα να βρεθεί,2 χρόνια είμαι στο περίμενε για 50άρι vdsl ! Η αναμονή συνεχίζεται

Aπό εκεί και πέρα είναι αλήθεια ότι ο ΟΤΕ έχει γίνει το λιγότερο κουραστικός με το να ανακοινώνει ξανά και ξανά εδώ και 2 χρόνια "επεκτάσεις διαθεσιμότητας vdsl" που είτε γίνονται με ρυθμούς χελώνας, είτε δεν είναι διάθεσης από καμπίνα, οπότε αφορούν τους... γείτονες των κέντρων του μόνο.

Μην ρίχνεις αλάτι στις πληγές... Μόνο για επεκτάσεις ακούμε και 2 χρόνια τώρα είμαστε με το αξιαγάπητο adsl εως 24 και up 1mbps !

Το ξέρω αλλά έχουν περάσει 3 χρόνια! Δεν έπρεπε να έχουν κάνει κάποιο πλάνο τουλάχιστον μέχρι τώρα; Δηλαδή τι; περιμένουν να μεγαλώσουν μαγικά τα πεζοδρόμια για να βάλουν τα KVM; στην τελική ας τα βάλουν όπου χωράνε και αποφασίζουν αργότερα για όσα δεν χωράνε.

Είναι και η γερμανία στη μέση κατά το ήμισυ στον ΟΤΕ,μη το ξεχνάς.Ακολουθεί την γερμανική τακτική του μνημονίου.Ελάχιστες επενδύσεις,περικοπές,αυξήσεις κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και η γερμανία στη μέση κατά το ήμισυ στον ΟΤΕ,μη το ξεχνάς.Ακολουθεί την γερμανική τακτική του μνημονίου.Ελάχιστες επενδύσεις,περικοπές,αυξήσεις κ.ο.κ

 

Έχω μεγαλύτερες ελπίδες από την Inalan αλλά και αυτή είναι μόνο στη Μεταμόρφωση για την ώρα. Μέχρι να φτάσει στο κέντρο θα γεράσουμε. Ίσως αν έχουν αρκετές αιτήσεις να έρθουν πιο σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μεγαλύτερες ελπίδες από την Inalan αλλά και αυτή είναι μόνο στη Μεταμόρφωση για την ώρα. Μέχρι να φτάσει στο κέντρο θα γεράσουμε. Ίσως αν έχουν αρκετές αιτήσεις να έρθουν πιο σύντομα.

Σε διπλανό forum κάποιος είχε γράψει ότι συνεχίζουν σε 1 με 2 μήνες ξανά την κάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διπλανό forum κάποιος είχε γράψει ότι συνεχίζουν σε 1 με 2 μήνες ξανά την κάλυψη.

 

Ναι αλλά θα επεκταθούν προς Λυκόβρυση απ' όσο ξέρω, που είναι η αντίθετη κατεύθυνση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ξέρω αλλά έχουν περάσει 3 χρόνια! Δεν έπρεπε να έχουν κάνει κάποιο πλάνο τουλάχιστον μέχρι τώρα; Δηλαδή τι; περιμένουν να μεγαλώσουν μαγικά τα πεζοδρόμια για να βάλουν τα KVM; στην τελική ας τα βάλουν όπου χωράνε και αποφασίζουν αργότερα για όσα δεν χωράνε.

δεν γνωρίζω τι σκοπεύουν τελικά να κάνουν, για περισσότερες πληροφορίες george94 στο adslgr...

 

προς το παρόν πάντως συνεχίζονται τα έργα σε αρκετές άλλες περιοχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα επει 7 χρονια ΟΤΕ ζω σε χωριο κοντα στον  ΠΥργο Ηλειας πληρωνα παντα πακετα για 24mbps και ειχα 1,5 αντε τα βραδια εφτανε και τα 1,7 download upload ουτε καν 

Eχουμε 4 pc στο σπιτι δεν μπορουσαμε να διαβασουμε ουτε σιτε ενας να εμπαινε youtube ολοι οι αλλοι περιμεναν στην ουρα.

Τωρα κανα μηνα περασανε καινουργιες γραμμες και εχουμε απο 1,7 down--->22,5 Και επιτελους χερομαστε ολοι τα (μηχανακια μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...