Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Επέκταση δικτύων VDSL/4G, συνδυαστικά πακέτα και OTE TV Hybrid για το 2015


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι αλλά θα το κάνω. Σπουδάζω στη Ρουμανία και μάλιστα όχι στο Βουκουρέστι και έχω σύνδεση 500mbps (καθαρά όχι βλακείες έως 500) και πληρώνω 20 ευρώ μαζί με τηλέφωνο και καλωδιακή τηλεόραση (όλα τα κανάλια).. ΠΟΥ όλα αυτά στη Ρουμανία!?!?! και στην Ελλάδα παλεύουν για τα 50mbps που για να τα πιάσεις πρέπει να μένεις στον ΟΤΕ. 

ΥΓ: Έχω επιλογή και για 1000mbps αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί και τα 500 πολλά μου είναι .

ΥΓ2: Για τους δύσπιστους: http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/fiberlink?t=internet-fix&pachet=digi_net_fiberlink_1000

 

 

Πφφ... Τι να μας πούνε και οι Βαλκάνιοι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τους πρόχειρους υπολογισμούς μου, το VDSL θα φτάσει στην περιοχή μου περίπου το 2032.

καληνυχτα κοσμε οτε και καηκαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι αλλά θα το κάνω. Σπουδάζω στη Ρουμανία και μάλιστα όχι στο Βουκουρέστι και έχω σύνδεση 500mbps (καθαρά όχι βλακείες έως 500) και πληρώνω 20 ευρώ μαζί με τηλέφωνο και καλωδιακή τηλεόραση (όλα τα κανάλια).. ΠΟΥ όλα αυτά στη Ρουμανία!?!?! και στην Ελλάδα παλεύουν για τα 50mbps που για να τα πιάσεις πρέπει να μένεις στον ΟΤΕ. 

ΥΓ: Έχω επιλογή και για 1000mbps αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί και τα 500 πολλά μου είναι .

ΥΓ2: Για τους δύσπιστους: http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/fiberlink?t=internet-fix&pachet=digi_net_fiberlink_1000

 

Και το διαφημιστικό των εδώ ISP "55,00 Lei δεν λέει"

 

Είσαι τυχερός με τέτοιες ταχύτητες B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι αλλά θα το κάνω. Σπουδάζω στη Ρουμανία και μάλιστα όχι στο Βουκουρέστι και έχω σύνδεση 500mbps (καθαρά όχι βλακείες έως 500) και πληρώνω 20 ευρώ μαζί με τηλέφωνο και καλωδιακή τηλεόραση (όλα τα κανάλια).. ΠΟΥ όλα αυτά στη Ρουμανία!?!?! και στην Ελλάδα παλεύουν για τα 50mbps που για να τα πιάσεις πρέπει να μένεις στον ΟΤΕ. 

ΥΓ: Έχω επιλογή και για 1000mbps αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί και τα 500 πολλά μου είναι .

ΥΓ2: Για τους δύσπιστους: http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/fiberlink?t=internet-fix&pachet=digi_net_fiberlink_1000

στην Ρουμανία ο Μ.Ο. ταχύτητας περνάει και Σκανδιναβικές χώρες, τι περίμενες ότι δεν θα πέρναγε την Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενα εκατομμυριο φορες να σας το γραψουν, εσεις παλι θα κραζετε απλα και μονο για να κραξετε.

Το υπαρχον δικτυο δεν φτιαχνει πιο πολυ, αυτη ειναι η τεχνολογια, ως εκει παει. Και δεκα τρις ευτω να επενδυσει καποιος σε ADSL το πολυ να σου αυξηθει 1-2 mbit η ταχυτητα.

Αντιθετα, αν φτιαξουν το δικτυο VDSL εσυ που εχει ADSL θα παιρνεις πλεον απο αυτο το δικτυο ADSL (και οχι VDSL, οπως νομιζεις οτι θα σε αναγκασουν να κανεις), θα παιρνεις απο μια αποσταση ελαχιστη (σπιτι σου - ΚΑΦΑΟ), και η ταχυτητα σου μπορει να φτασει και το peak των 24. 

 

Καταλαβες λοιπον οτι στην ουσια, αυτο που κραζεις "φτιαξτε τα υπαρχοντα δικτυα", ειναι τελικα, αυτο που φτιαχνεται, με τον ερχομο του ADSL...

Δεν κράζω φίλε μου απλά και μόνο για να κράξω. Κράζω γιατί σε αυτή την χώρα πληρώνουμε πάντα κάτι που δεν έχουμε.

Έχουν σκάψει και έχουν περάσει τα καλώδια των οπτικών ινών (όχι παντού) και εμείς ακόμα συζητάμε για το VDSL και για το εάν εγώ τελικά θα έχω καλύτερη ταχύτητα ΕΑΝ φτιάξουν το δίκτυο VDSL. Δεν λέω ότι λες κάτι λάθος ή ότι δεν τα γνωρίζω όλα αυτά που ανέφερες.

Όσο για την ταχύτητα σε πληροφορώ ότι όταν πρωτοέβαλα σε αυτό το σπίτι που μένω τώρα Internet η ταχύτητα κλείδωνε στα 22 λόγο που δεν έχω μεγάλη απόσταση από το ΑΚ. Ξαφνικά μια μέρα μετά από 3 μήνες έπεσε στα 16! Όταν πήρα να μάθω τον λόγο μου είπαν ότι είναι θέμα ΟΤΕ. Ότι κατάλαβες κατάλαβα και εγώ.

Δηλαδή θα περιμένω τώρα να έρθει το ξεπερασμένο VDSL (για την εποχή μας) για να ξαναέχω 22 (λέμε τώρα)! Και εγώ τώρα πρέπει να χαίρομαι δηλαδή?

Το ζήτημα είναι ότι δεν υπάρχουν φράγκα για τις οπτικές ίνες και προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να εκσυγχρονίσουμε ένα δίκτυο που ξαναλέω είναι ΞΕ ΠΕ ΡΑ ΣΜΕ ΝΟ για την εποχή στην οποία ζούμε. Εάν το δούμε συμβιβαστικά το όλο θέμα τότε ναι εντάξει συμφωνώ ότι ότι γίνεται κάποια σχετική πρόοδος.

Έχουμε μάθει να λέμε πάντα "Εντάξει μωρέ δεν πειράζει, και με αυτό κάτι πάει να γίνει, θα είναι τουλάχιστον καλύτερα από πριν". Δεν πάει όμως έτσι γιατί αυτοί οι κύριοι τα τσεπώνουν μια χαρά τα φράγκα μας. Και ζητάνε πολλά για το VDSL!

Τώρα κατάλαβες τι θέλω να πω και που το πάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι διαβάζω σε διάφορα forum λένε ότι το έκανε λόγο Champions League

Εμ βέβαια αφού έδωσε υπέρογκα ποσά για το ch.l και το γερμανικό (για να μην το ξεχνάμε και αυτό) τώρα πληρώστε. Και αν δεν θέλετε πληρώστε πέναλτι για να φύγετε. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα που λέμε. 

 

Χώρια το ότι η αύξηση τιμών περιλαμβάνει και τους παλιούς συνδρομητές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρια το ότι η αύξηση τιμών περιλαμβάνει και τους παλιούς συνδρομητές...

Από ότι διάβασα οι αυξήσεις στους παλιούς συνδρομητές θα ισχύσει μετά την λήξη της τυχόν προσφοράς που έχουν τώρα, αν εννοείς τους πιο παλιούς τότε παίζει να ισχύει αυτό που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το τέλος του 15 κλείνουμε 3 χρόνια εμπορικής διάθεσης, το 40% κάλυψη δεν είναι καθόλου άσχημο...

 

no more pots, only VoIP!

το 40% απο που βγαίνει; γιατι μου φαίνεται ειναι πλασματική.. με την έννοια που την ανέφερε ο Retromaniac δηλαδή γεωγραφικά μπορεί το 40% των κέντρων/KV να δίνουν vdsl αλλά να δίνουν σε χωριουδάκια με λίγα ports ...

 

Εγώ ξέρω ας πούμε οτι τέρμα κέντρο ηράκλειο κρήτης (σαν να λέμε πλατεία συντάγματος στην αθήνα με την διαφορά ότι το κέντρο ειναι και πιο πυκνοκατοικημένο εδώ) πάνω απο το μισό (και πάνω απο την μισή πόλη γενικά) δεν έχει vdsl και μιλάμε για πόλη με βιομηχανική περιοχή,τουρισμό(internet cafe,ξενοδοχεία),φοιτητές και ΤΕΙ και ΑΕΙ πολυκατοικία 300 μέτρα απο το ψηφιακό κέντρο δεν έχει vdsl πολυκατοικία στον ίδιο δρόμο 400 μέτρα μακριά έχει (και όλες οι επόμενες στον δρόμο και προηγούμενες ΔΕΝ εχουν με εξαίρεση μια που ειναι στην ίδια οδό/δρόμο στα 280 μέτρα απόσταση και έχει μόνο έως 30... ναι αυτή στα 280 έχει έως 30 και η άλλη της ίδια οδού στα 400 μέτρα έχει 50!!)

 

εγώ 600 μέτρα απόσταση και έχω πρόσβαση μόνο σε VDSL 30!!!!!!!! με πραγματική ταχύτητα λιγο μικρότερη απο την ονομαστική ADSL (= ~2,7MB download)

 

γιατι; γιατι δεν βάλανε κασέτα στο kv για 50... και στην οδό μου υπάρχει και internet cafe που αναγκαστικά έχει 2 30άρες αλλά και πάλι με το ζόρι φτάνουν...

 

τουλάχιστον μπορώ να πω ότι όντας συνδρομητής xDSL τεχνολογιών στην ελλάδα απο το 2007 χρειάστηκα 8 χρόνια για να πλησιάσω αυτό το περιβόητο "εως 24" που άκουγα "απο παιδί"  πιο συγκεκριμένα 21,6 βέβαια... αλλα δεν βαριέσαι; :P

 

και σε ενα χωριό έξω απο το ηράκλειο έχουν 50mbits καρφωτά........... τι να πει κανείς; ΟΤΕ.. τι περιμένει κανείς απο εταιρία που σου ζητά να προπληρώσεις τον δίμηνο λογαριασμό σου και στον κόβει αν δεν προπληρώσεις τον επόμενο μέσα σε 10 μέρες... α και σου ζητάει και 5€ fees για να σε ξαναενεργοποιήσει λες και έχει λειτουργικά έξοδα να κάνει ο υπάλληλος ενα click για να ενεργοποιηθεί... και σαν να μην έφτανε αυτό στο κόβουνε αυτόματα αλλά (παρότι σε χρεώνουν κιόλας) για να στο ενεργοποιήσουν πρέπει να να ενημερωθούν manually με τηλέφωνο εντός εργάσιμων ορών και να περιμένεις και κάνα 2ωρο μετά....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν κράζω φίλε μου απλά και μόνο για να κράξω. Κράζω γιατί σε αυτή την χώρα πληρώνουμε πάντα κάτι που δεν έχουμε.

Έχουν σκάψει και έχουν περάσει τα καλώδια των οπτικών ινών (όχι παντού) και εμείς ακόμα συζητάμε για το VDSL και για το εάν εγώ τελικά θα έχω καλύτερη ταχύτητα ΕΑΝ φτιάξουν το δίκτυο VDSL. Δεν λέω ότι λες κάτι λάθος ή ότι δεν τα γνωρίζω όλα αυτά που ανέφερες.

Όσο για την ταχύτητα σε πληροφορώ ότι όταν πρωτοέβαλα σε αυτό το σπίτι που μένω τώρα Internet η ταχύτητα κλείδωνε στα 22 λόγο που δεν έχω μεγάλη απόσταση από το ΑΚ. Ξαφνικά μια μέρα μετά από 3 μήνες έπεσε στα 16! Όταν πήρα να μάθω τον λόγο μου είπαν ότι είναι θέμα ΟΤΕ. Ότι κατάλαβες κατάλαβα και εγώ.

Δηλαδή θα περιμένω τώρα να έρθει το ξεπερασμένο VDSL (για την εποχή μας) για να ξαναέχω 22 (λέμε τώρα)! Και εγώ τώρα πρέπει να χαίρομαι δηλαδή?

Το ζήτημα είναι ότι δεν υπάρχουν φράγκα για τις οπτικές ίνες και προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να εκσυγχρονίσουμε ένα δίκτυο που ξαναλέω είναι ΞΕ ΠΕ ΡΑ ΣΜΕ ΝΟ για την εποχή στην οποία ζούμε. Εάν το δούμε συμβιβαστικά το όλο θέμα τότε ναι εντάξει συμφωνώ ότι ότι γίνεται κάποια σχετική πρόοδος.

Έχουμε μάθει να λέμε πάντα "Εντάξει μωρέ δεν πειράζει, και με αυτό κάτι πάει να γίνει, θα είναι τουλάχιστον καλύτερα από πριν". Δεν πάει όμως έτσι γιατί αυτοί οι κύριοι τα τσεπώνουν μια χαρά τα φράγκα μας. Και ζητάνε πολλά για το VDSL!

Τώρα κατάλαβες τι θέλω να πω και που το πάω?

δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω...

 

καταρχάς πληρώνεις για έως 24, όχι για 24, δεν έχεις μισθωμένο κύκλωμα για να "παίρνεις ότι πληρώνεις", γιατί αλλιώς θα σε χρέωναν με 4ψήφιο ποσό κάθε μήνα...

 

το ότι έχουν πέρασει οπτικές ίνες σε διάφορες περιοχές δεν σημαίνει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για το ευρύ κοινό, μπορεί να είναι για επιχειρήσεις που πλήρωσαν για αυτές, για δήμους/περιφερειες/δημόσιες υπηρεσίες/κτλπ, δεν σημαίνει ότι τις έριξαν για να καλύψουν περιοχές/καταναλωτές...

 

ο ΟΤΕ υλοποιεί σταδιακά το VDSL με FTTC, αν εσύ λοιπόν πιστεύεις ότι με τις νέες καμπίνες θα έχεις 22mbps συγχρονισμό, απλά ενημερώσου για το τι είναι το FTTC...

 

αν νομίζεις ότι στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα μπορούσε να αρχίσει τα έργα για FTTH, εκεί να δεις γκρίνια με την καθυστέρηση που θα έίχε και για τα έξοδα που ενδεχομένως θα είχαν οι ίδιοι καταναλωτές στα σπίτια τους...

 

αυτό που δεν καταλαβαίνουν αρκετοί είναι ότι το FTTC μπορεί μετά να γίνει FTTH...

το 40% απο που βγαίνει; γιατι μου φαίνεται ειναι πλασματική.. με την έννοια που την ανέφερε ο Retromaniac δηλαδή γεωγραφικά μπορεί το 40% των κέντρων/KV να δίνουν vdsl αλλά να δίνουν σε χωριουδάκια με λίγα ports ...

πληθυσμιακή λογικά...

Πως και έτσι;  :confused:

tbh δεν έχω κάτσει να ψάξω λεπτομερίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VDSL μονο σε ΒΠ και ΝΠ παιζει. Ας μεριμνησουν να καλυψουν το λεκανοπεδιο οπου το ADSL ειναι αισχρο εκτος αν ζεις διπλα στο κεντρο και μετα μιλανε για επεκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

VDSL μονο σε ΒΠ και ΝΠ παιζει. Ας μεριμνησουν να καλυψουν το λεκανοπεδιο οπου το ADSL ειναι αισχρο εκτος αν ζεις διπλσ στο κεντρο και μετα μιλανε για επεκταση.

θα είχαν και τα δυτικά αν ο Maevius δεν ζήταγε τα τελευταία χρόνια λαγούς με πετραχίλια για να τους αφήσει να σκάψουν...

 

ευτυχώς φέτος τις έκοψε τις μλκίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγώ ότι θέλω σώνει ντε και καλά 24 Mbps? Είπα ότι δεν ξέρω ότι είναι το έως 24 και όχι 24?

Είπα ότι θέλω να έχω σώνει ντε και καλά οπτικές ίνες επειδή είναι περασμένα τα καλώδια κάτω από το σπίτι μου?

Είπα ότι έκανα καμία κομπίνα ή πατέντα για να πιάσω τα 22Mbps? Απλά αυτό έπιανε για 3 μήνες χωρίς να παρέμβω εγώ σε κάτι.

Είπα εγώ ότι δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η χώρα μου και ότι έχω απαιτήσεις? Είπα ότι οι τιμές με βάση το τελικό προϊόν δεν είναι οι αυτές που θα έπρεπε να είναι. Επίσης είπα ότι το VDSL είναι ξεπερασμένο για την εποχή μας. Λάθος?

Για απάντησε να σε δω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως που υπαρχει και ο οτε και βλεπουμε κανενα σοβαρο καναλι απο ντοκιμαντερ μεχρι μηχανοκινητα μπαλα κ.α πολλα.γιατι σε λιγο θα ανοιξει και αλλη χωματερη απο τα τηλεσκουπιδια που δειχνουν οι αλλοι.οσο για την καλυψη 4g...δεν εχω λογια οπου και να βρισκομαι καρφωμενο 4g και ταχυτητες 4g οχι να δειχνει οτι πιανω 4g και να ειναι πιο αργο και απο edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...