Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Επέκταση δικτύων VDSL/4G, συνδυαστικά πακέτα και OTE TV Hybrid για το 2015


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ναι ναι! Εντάξει ΟΤΕ μας έπεισες! Ρε άντε τραβάτε να φτιάξετε τα ήδη υπάρχοντα δίκτυα που ο περισσότερος κόσμος σας πληρώνει για να έχει τουλάχιστον 24άρα ταχύτητα και στην καλύτερη πιάνει 6-8. Φτάνει πια αυτή η κοροϊδία σε αυτή την χώρα. Να το βάλω το VDSL να πιάνω πόσο δηλαδή? 10-12? Και γιατί να βάλω πλέον VDSL αφού έχουν περάσει ήδη τα δίκτυα των οπτικών ινών? Για να σας πληρώνω το ωραίο μου 40€ ή 50€ χωρίς να έχω το προϊόν  που υποτίθεται ΘΑ δουλεύει πιο γρήγορα? Αναπτύξτε τις οπτικές ίνες να τελειώνουμε. Έτσι κι αλλιώς την εποχή του VDSL την χάσαμε. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ψάχνουν για μ@λ@#$$ δεν εξηγείται αλλιώς. Όσοι είναι κοντά σε αστικά κέντρα ΟΚ αλλά οι υπόλοιποι ξεχάστε το. Πεταμένα φράγκα.

 

Προφανώς αναφέρεσαι στο vdsl που δίνουν οι υπόλοιποι πάροχοι φίλε..

 

Το vdsl που δίνει ο οτε , δεν είναι μέσω χαλκού, είναι με οπτική μέχρι το καφαο.

 

Αν στο φέρει στην περιοχή σου, μην το βάλεις.

 

By the way, ορίστε αποτελέσματα στο πενηντάρι που το έβαλα τον περασμένο μήνα..

 

http://www.speedtest.net/my-result/4423555279

 

Στο οποίο μπορείς να χώσεις και ote tv over vdsl , χωρίς πιάτα και ιστορίες, και να σε καλύπτει η γραμμή για hd μετάδοση και να έχει και bandwidth για το υπόλοιπο home usage.

 

Ακριβό σπορ βέβαια.... Δεν είναι για πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν κράζω φίλε μου απλά και μόνο για να κράξω. Κράζω γιατί σε αυτή την χώρα πληρώνουμε πάντα κάτι που δεν έχουμε.

Έχουν σκάψει και έχουν περάσει τα καλώδια των οπτικών ινών (όχι παντού) και εμείς ακόμα συζητάμε για το VDSL και για το εάν εγώ τελικά θα έχω καλύτερη ταχύτητα ΕΑΝ φτιάξουν το δίκτυο VDSL. Δεν λέω ότι λες κάτι λάθος ή ότι δεν τα γνωρίζω όλα αυτά που ανέφερες.

Όσο για την ταχύτητα σε πληροφορώ ότι όταν πρωτοέβαλα σε αυτό το σπίτι που μένω τώρα Internet η ταχύτητα κλείδωνε στα 22 λόγο που δεν έχω μεγάλη απόσταση από το ΑΚ. Ξαφνικά μια μέρα μετά από 3 μήνες έπεσε στα 16! Όταν πήρα να μάθω τον λόγο μου είπαν ότι είναι θέμα ΟΤΕ. Ότι κατάλαβες κατάλαβα και εγώ.

Δηλαδή θα περιμένω τώρα να έρθει το ξεπερασμένο VDSL (για την εποχή μας) για να ξαναέχω 22 (λέμε τώρα)! Και εγώ τώρα πρέπει να χαίρομαι δηλαδή?

Το ζήτημα είναι ότι δεν υπάρχουν φράγκα για τις οπτικές ίνες και προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να εκσυγχρονίσουμε ένα δίκτυο που ξαναλέω είναι ΞΕ ΠΕ ΡΑ ΣΜΕ ΝΟ για την εποχή στην οποία ζούμε. Εάν το δούμε συμβιβαστικά το όλο θέμα τότε ναι εντάξει συμφωνώ ότι ότι γίνεται κάποια σχετική πρόοδος.

Έχουμε μάθει να λέμε πάντα "Εντάξει μωρέ δεν πειράζει, και με αυτό κάτι πάει να γίνει, θα είναι τουλάχιστον καλύτερα από πριν". Δεν πάει όμως έτσι γιατί αυτοί οι κύριοι τα τσεπώνουν μια χαρά τα φράγκα μας. Και ζητάνε πολλά για το VDSL!

Τώρα κατάλαβες τι θέλω να πω και που το πάω?

 

Αγαπητέ, το vdsl με οπτική ίνα υλοποιείται.

Μέχρι το καφαο δίπλα στο σπίτι σου..

 

Αν βλέπεις και σκάβουν, και βάζουν και τα καινούργια καφαο στην περιοχή σου, καλομελέτα κι έρχεται..

 

Οι οπτικές ίνες που είχαν περαστεί σε κάποιους δήμους , ειδικά στην επαρχία, ήταν μέσω 3 ΚΠΣ και δόθηκαν για διαχείριση σε δήμους,

οι οποίοι τα χρησιμοποιούν για πάρτη τους και για τα diavgeia, opengov, syzeyxis κλπ. 

δηλαδή ουσιαστικά δεν τα χρησιμοποιούν, 

 

και δεν έχουν κάνει καμιά επένδυση για να δώσουν ftth σε ιδιώτες και επιχειρήσεις της επικράτειας τους (αρκετά από αυτά τα δίκτυα κορμού φτιάχτηκαν με αυτή την προοπτική)..

 

Γιατί φυσικά , πέρα από το να ξηλώνουν και να ξαναφτιάχνουν πεζοδρόμια και παιδικές χαρές, δεν ξέρουν να κάνουν και τίποτα άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, σαν value for money θεωρώ ότι το vdsl του οτε (FTTB) είναι καλή επιλογή ως τεχνολογική αναβάθμιση. Ίσως η καλύτερη.

Αν δεν υπήρχαν και οι χοντρολαλάκες καραγκιόζηδες της ΕΕΤΤ να το καθυστερούν μια πενταετία και βάλε, θα είχαμε τώρα σε όλη την Ελλάδα..

Το FTTH θέλει και τερματικό εξοπλισμό και υποδομές στα κτίρια, και θα έβγαινε αρκετά ακριβό για τη μεγάλη πλειοψηφία..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι λειτουργεί διαφορετικά το VDSL??? Ανέφερα κάτι για χαλκό και δεν το ξέρω?

Όσο για καινούρια καφάο κλπ ξέχνα το. Δεν υπάρχει καν ούτε ενημέρωση για το πότε (?) πρόκειται να έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία ερώτηση. πείτε πως μετά από πολλά χρόνια το ftth αρχίζει να παγιώνεται. σε πολυκατοικίες αρχαίες η αντικάτασταση των καλωδίων θα γίνει με εξωτερικά κουτιά; θα χρειαστεί να ξηλωθεί η παλία καλωδίωση κάπως με κάποιο τρόπο μέσα από τους τοίχους και τις κρυφές γωνίες και τα γνωστά σπαγγετι καλωδίων σε κουτιά του υπογείου; πως ακριβώς θα υλοποιηθεί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάστε λοιπόν όσοι θέλετε (και κυρίως αυτοί που θέλουν από χθες να μου παραδώσουν μαθήματα περί VDSL).

 

Εδώ, εδώ, εδώ!

 

Όσοι θέλετε διαβάστε και κατανοείστε τι λένε τα άρθρα. Όσοι δεν θέλετε συνεχίστε να θέλετε να μου κάνετε παράδοση μαθημάτων. Ποιοι είναι οι πραγματικά άσχετοι όλοι πιστεύω καταλαβαίνουν.

 

VDSL λοιπόν κύριοι... πασαλείμματα λόγο έλλειψης χρήματος!

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε το χαμπάρι. Στην Ελλάδα βρίσκεστε. Τα πάντα εκτός από τις λαμογιες γίνονται με ρυθμούς χελώνας είτε προκειτε για ιδιωτική εταιρία είτε για δημόσιο. Το πρόβλημα είναι οι τιμές. Κατηργησαν το πακέτο τον 8mb και σου λέει η 4 η έως 24. Οι πιο πολλοί πιάνουν 8-9 οπότε πάνε αναγκαστικά στο ακριβότερο πακέτο τον έως 24mb. Πάντα ήταν πανακριβος ο ΟΤΕ αλλά τελευταία έχει πάρα γίνει το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο λεγεται και αλλιως "γηρανση πληθυσμου"

οταν "φυγουν" με το καλο οι συνταξιουχοι, τερμα οι τηλεορασεις!

Τελείως λάθος σκεπτικό.

Ακριβώς επειδή τηλεόραση δεν βλέπει κανείς πλεον υπάρχει τόσος πολύς κόσμος στο ΤιΒί. Κανάλι που έχει ολη μέρα μπάσκετ (ΝΒΑ, Ισπανικό, Ιταλικό), Πρέμιερ Λιγκ και μία έστω decent ταινία κάποια στιγμή αξίζουν 20 ευρώ τον μήνα - για μένα. Κάποιος άλλος μπορεί αν γουστάρει άλλα πράγματα που επισης τα καλύπτει. Μόνη μεγάλη απογοήτευση τα κανάλια Discovery που έχουν γίνει χειρότερα από το STAR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είμαστε μια χώρα με μικρή γεωγραφική επιφάνεια δεν σημαίνει ότι είναι εύκολο να καλύψεις όλον τον πληθυσμό. Είμαστε μια ορεινή χώρα και μάλιστα με ένα παράξενο σχήμα. Δεν μπορούμε να συγκριθούμε με κάτι χώρες όπως Βέλγιο, Ολλανδία και παρόμοιες που η πρωτεύουσα είναι σχεδόν στην μέση, και γύρω γύρω είναι οι πόλεις. 

 

Ακριβώς. Και με πολλά νησιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία ερώτηση. πείτε πως μετά από πολλά χρόνια το ftth αρχίζει να παγιώνεται. σε πολυκατοικίες αρχαίες η αντικάτασταση των καλωδίων θα γίνει με εξωτερικά κουτιά; θα χρειαστεί να ξηλωθεί η παλία καλωδίωση κάπως με κάποιο τρόπο μέσα από τους τοίχους και τις κρυφές γωνίες και τα γνωστά σπαγγετι καλωδίων σε κουτιά του υπογείου; πως ακριβώς θα υλοποιηθεί αυτό;

ΦΕΚ 2776/Β/15-10-2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Όταν διαβάζω για FTTH εδώ στην Ελλάδα γελάω!  Ούτε VDSL δεν έχουμε ακόμη σε όλη την Αθήνα, στα δυτικά προάστια ιδίως είναι κάτι άγνωστο το VDSL και μιλάμε για FTTH;;; Που;;  Σε πειραματικό στάδιο σε 1-2 περιοχές κάπου στην Ελλάδα και αν;;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...