Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi IR Night Vision


Agathoklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να η έκδοση firmware 1.8.5.1i με υποστήριξη rtsp χωρίς pass:

 

http://www.filedropper.com/xiaomi-yi-ip-cam

 

Κάνεις unzip στο root της MicroSD: έχει ένα αρχείο με όνομα home (το firmware) και ένα φάκελο test με άλλα δύο αρχεία (τον rtsp server). Τα αφήνεις όπως τα έχει. Κάνεις hardware reset την κάμερα και είσαι έτοιμος. Προσοχή, όμως να μην κάνεις στο μέλλον update στο firmware μέσα από την εφαρμογή.

 

Τα είχα βρει πριν από κανένα μήνα σε κάποιο forum...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ λέει οτι υπάρχει η έκδοση 1.8.5 για το app και την κατεβάζει, δεν μπορεί να την κάνει εγκατάσταση.. ideas?

 

----

 

Επίσης τι είναι η επιλογή κάτω από το κουμπί που ανάβει/σβήνει το led και πάνω από εκεί που λέει το firmware;

 

----------

 

Καλά οτι να ναι, έκανα uninstall το 1.8.1 και καινούργια εγκατάσταση το 1.8.5 και το πέρασε.. :wacko:

Επεξ/σία από NT1G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ λέει οτι υπάρχει η έκδοση 1.8.5 για το app και την κατεβάζει, δεν μπορεί να την κάνει εγκατάσταση.. ideas?

 

----

 

Επίσης τι είναι η επιλογή κάτω από το κουμπί που ανάβει/σβήνει το led και πάνω από εκεί που λέει το firmware;

 

----------

 

Καλά οτι να ναι, έκανα uninstall το 1.8.1 και καινούργια εγκατάσταση το 1.8.5 και το πέρασε.. :wacko:

Σε ποια επιλογή αναφέρεσαι? Στο image rotation? Αυτό με τα κινέζικα που κύκλωσα ξέρει κανείς τι είναι?

post-61606-0-74249700-1441691030_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το app είναι το original και κατεβαίνει σκαναρωντας το χαρτι με τις οδηγίες που περιέχονται με την κάμερα.

Σου κατεβάζει μπορεί παλαιότερη έκδοση και μετά κανεις update στην καινούργια η μπορεί να έχουν αλλάξει το app και να μπαίνει η τελευταία.

Κάντε το κόλπο με το Google translate αν τα βρείτε σκούρα.

Ποιό app από τα δύο αναβαθμίζεται σε αγγλικά 2.6.14? το δεύτερο?

 

edit: εγκατέστησα το δεύτερο, έκανα αναβάθμιση σε 2.6.26 αλλά είναι στα κινέζικα.

 

Έχει κάπου μενού για επιλογή γλώσσας?

 

Καταραμμένοι σχιστομάτηδες...

Επεξ/σία από kob6931
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16:07 Check for hardware update- 201507201424 Current version: 1 8.51 J version with update available. 1.8.5.1 K 201 5083111 31- 11, on the first day of September, supported by a small ant millet WiFi connection and zoom 1 dump, let your family no dead ends. Every little ant upgrade is complete, we have increased voice broadcast. 2. Modify the alarm video instability phenomenon. 3 Hardware download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λύση πακέτο για telnet - ftp - rtsp χωρίς pass και local time Ελλάδας!!!

 

Κατεβάστε από εδώ το αρχείο.

 

Αποσυμπιέστε το αρχείο στο root της sd. Θα εμφανιστεί ένας φάκελος "test" και ένα αρχείο "home".

 

Βάζουμε την sd στην κάμερα και την συνδέουμε με το ρεύμα.

 

Περιμένουμε μερικά λεπτά και όλα ok!

 

Ευχαριστώ τον sndev για την βοήθειά του....

 

**Το αρχείο υπάρχει και σ'αυτό το forum

Επεξ/σία από kob6931
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μένα. Επειδή είμαι αδαής, αυτό που αναφέρετε οτι μπορείς να βλέπεις πχ μέσω vlc, μπορεί να γίνει και απο άλλο δίκτυο; Πχ αν είμαι εγώ στην δουλειά, τι ΙΡ θα βάζω για να βλέπω στο VLC??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση πακέτο για telnet - ftp - rtsp χωρίς pass και local time Ελλάδας!!!

 

Κατεβάστε από εδώ το αρχείο.

 

Αποσυμπιέστε το αρχείο στο root της sd. Θα εμφανιστεί ένας φάκελος "test" και ένα αρχείο "home".

 

Βάζουμε την sd στην κάμερα και την συνδέουμε με το ρεύμα.

 

Περιμένουμε μερικά λεπτά και όλα ok!

 

Ευχαριστώ τον sndev για την βοήθειά του....

 

**Το αρχείο υπάρχει και σ'αυτό το forum

 

Το αρχείο αυτό όμως, από ένα ρώσικο forum, μπορεί να κάνει την κάμερά σου σουρωτήρι ως προς την ασφάλειά της αν δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνει αυτό το firmware update. Είναι πιθανόν να επιτρέπει να κατασκοπεύουν οι ρώσοι το σπίτι/μαγαζί σου όσο είναι ανοικτή η κάμερά σου, να στέλνει βίντεο σε ρώσικο σέρβερ και πολλά άλλα (όχι ότι και οι κινέζοι δεν αποκλείεται να το κάνουν με το official xiaomi firmware).

 

Καλησπέρα κι απο μένα. Επειδή είμαι αδαής, αυτό που αναφέρετε οτι μπορείς να βλέπεις πχ μέσω vlc, μπορεί να γίνει και απο άλλο δίκτυο; Πχ αν είμαι εγώ στην δουλειά, τι ΙΡ θα βάζω για να βλέπω στο VLC??

 

Αν έχεις παλαιότερο firmware που επιτρέπει rtsp, τότε μπορείς να βλέπεις stream πχ στο vlc που λες βάζοντας σαν URL το dyndns σου είτε την IP σου αν έχεις σταθερή ή την ξέρεις ανά πάσα στιγμή και την πόρτα που κάνεις forward. Στα τελευταία firmware έχουν κόψει αυτή τη δυνατότητα γιατί το stream ήταν ανοικτό στον καθένα που ήξερε την IP σου (και για τους περισσότερους την συνήθη πόρτα 554.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Παρέλαβα και εγώ την καμερούλα απο GearBest. Το κακό είναι ότι τους είπα για us-eu adaptor και τελικά δεν έβαλαν και τ οεναλλάσω με αυτό του φορτιστή του κινητού. 

Είμαι σε φάση τσεκαρίσματος των λειτουργιών της κάμερας , έβαλα την ελληνική μετάφραση στο plugin της κάμερας στο κινητό και θέλω να ρωτήσω αν έχετε βάλει κάποια sd κάρτα για καταγραφή.

Έχει σήμερα το eshop προσφορά μια Samsung evo 32 gb SDHC με adaptor και σκέφτομαι να την πάρω. 

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι υπάρχει. Κοίτα στο φόρουμ  που έχουν φτιάξει τα παιδιά που έχουν κάνει και την ελληνική μετάφραση στο MIUI.

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Παρέλαβα και εγώ την καμερούλα απο GearBest. Το κακό είναι ότι τους είπα για us-eu adaptor και τελικά δεν έβαλαν και τ οεναλλάσω με αυτό του φορτιστή του κινητού. 

Είμαι σε φάση τσεκαρίσματος των λειτουργιών της κάμερας , έβαλα την ελληνική μετάφραση στο plugin της κάμερας στο κινητό και θέλω να ρωτήσω αν έχετε βάλει κάποια sd κάρτα για καταγραφή.

Έχει σήμερα το eshop προσφορά μια Samsung evo 32 gb SDHC με adaptor και σκέφτομαι να την πάρω. 

αγόρασε εναν adaptor απο το eshop Με 1 ευρω , εγω αυτο εκανα 

http://www.e-shop.gr/adaptor-reymatos-ac-7225-220v-110v-220v-rohs-universal-p-PER.751348 

για τη καρτα βαλε και μια οτι νανε αν εχεις απο παλιο κινητο εγω έβαλα μια με 2 gb και ειναι μια χαρα , φυσικα το βάζεις να γράφει οταν πιάνει κίνηση στο χωρο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα έχει μαζί power plug (φορτιστή)? γιατί βλέπω στο gearbest οτι αναφέρει μονο καλώδιο όπως και σε διάφορες ερωτήσεις στο ίδιο site λεει πως δεν παρέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει φορτιστή (όχι τον ευρωπαϊκό) ο οποίος χρειάζεται αντάπτορα τον οποίο σε μένα δεν τον στείλανε.Δεν ξέρω αν τον ζητήσεις αν θα στον χρεώσουνε για να στον στείλουν αλλά είναι πολύ φτηνός και από εδώ ~1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...