Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Anyone ?  :-)

 

Ειναι ΤΝ οι περισσοτερες απο οτι θυμαμαι.Κοιταξε και τις προηγουμενες σελιδες για προταση που μπορει να σου κανει.Γραψε περισσοτερα και για τη χρηση και το budget.

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Κλίνω περισσότερο προς την http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος πέραν της τιμής για να προτιμήσω την https://www.digideli.gr/LG-24MP68VQ-P-23.8-149620 ? H dell είναι 60 Hz? Με περιορίζει αυτό κάπου? Εγγύηση 0 pixel έχει κάποια? Βρήκα αυτό http://www.lg.com/gr/press-releases/lg-ma-lg-expands-0-pixel-guarantee

 

Ειναι παλια η U2414H αν και ηταν καλη τοτε.Δεν θα παιρνα 1080p (και 60Hz) τωρα.Εχουν πεσει και οι 24'' 1080p 144Hz+ οπως και οι οθονες υψηλοτερων αναλυσεων.Στα 240ε της dell για να καταλαβεις ξεκινανε απο eu οι entry 24'' 1080p 144Hz (με freesync).Εσυ θες και για gaming και ο μεγαλος ρυθμος ανανεωσης+adaptive sync σου δινει πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο σύστημα της υπογραφής μου λέω να κάνω μία επένδυση σε καλύτερη οθόνη σε 27 28 ιντσες και να υποστηρίζει το gsync της nvidia.

 

Ξέρω ότι η 970 δεν είναι πολύ καλή για τέτοια οθόνη αλλά θα την αλλάξω σύντομα απλά θέλω τώρα μία άλλη οθόνη που θα είναι επένδυση όμως να μου κρατήσει , από χρήματα μέχρι 600 euro μπορώ να δώσω οπότε ακούω τις προτάσεις σας

 

 

Αδερφέ δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έχεις τρείς επιλογές: α) Να ξεχάσεις το g-sync β) να ανέβεις περίπου 200,00€ γ) να κατέβεις στις ίντσες (24") ή στην ανάλυση (1080p). Προτείνω το πρώτο, οπότε και σε παραπέμπω στην προηγούμενη σελίδα του θέματος όπου γίνονται σχετικές προτάσεις.

 

Το μήνυμα του SPANK είναι σα να το γραψα εγώ, είμαι με τις 2 24αρες της υπογραφής μου και 970 και στο ίδιο budget ακριβώς.

Και κοιτάω την Link.png Site: DellS2716DG που νομίζω έχει όσα ψάχνουμε και γω κι αυτός.

Οπότε γιατί δεν την προτείνεις? Είναι τόσο αποτρεπτικός παράγοντας το TN panel?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα του SPANK είναι σα να το γραψα εγώ, είμαι με τις 2 24αρες της υπογραφής μου και 970 και στο ίδιο budget ακριβώς.

Και κοιτάω την Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/7969888/Dell-S2716DG.html">DellS2716DG που νομίζω έχει όσα ψάχνουμε και γω κι αυτός.

Οπότε γιατί δεν την προτείνεις? Είναι τόσο αποτρεπτικός παράγοντας το TN panel?

Ναι ειναι αποτρεπτικος. Ειδικα εσυ και οσοι προερχονται απο 2 24αρες, πατε σε ultrawide. (px. 29um68) Τερμα τα bezels, καλωδια και μανουρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην κράξεις ή τουλάχιστον μην κράξεις πολύ αλλά το monitor προορίζεται σχεδόν αποκλειστικά για gaming μεν, το θέμα είναι ότι το 80% απ αυτό το gaming είναι lol :D Θα παίζω και κανα σοβαρό από άποψη απαιτήσεων hw game, αλλά κατά βάση είναι για lol.

Οπότε δε ξέρω αν έχεις προσωπική άποψη, αν δεις έχω ρωτήσει ήδη στο αντίστοιχο topic του lol, θα μπορώ να παίξω στην ultrawide? Εδώ δε ξέρω καν αν θα με βολεύει να παίξω στην απλή 27αρα.

Bezels btw δεν έχω ούτε τώρα με τις Dell που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην κράξεις ή τουλάχιστον μην κράξεις πολύ αλλά το monitor προορίζεται σχεδόν αποκλειστικά για gaming μεν, το θέμα είναι ότι το 80% απ αυτό το gaming είναι lol :D Θα παίζω και κανα σοβαρό από άποψη απαιτήσεων hw game, αλλά κατά βάση είναι για lol.

Οπότε δε ξέρω αν έχεις προσωπική άποψη, αν δεις έχω ρωτήσει ήδη στο αντίστοιχο topic του lol, θα μπορώ να παίξω στην ultrawide? Εδώ δε ξέρω καν αν θα με βολεύει να παίξω στην απλή 27αρα.

Bezels btw δεν έχω ούτε τώρα με τις Dell που έχω.

Δεν υπαρχει λογος να σε κραξω φιλε. Το lol παιζει native σε ultrawide με ολα τα stats τακτοποιημενα στις ακρες και με το εξτρα vision αριστερα δεξια. Δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Πατα αν θες στο youtube league of legends 21:9 και δες
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πείθεις λίγο λίγο :P

Αν το αποφασίσω για ultrawide προς τα πού κινούμαι από επιλογές?

H lg που παρέθεσες μου κάνει για απόλυτη φθήνια και ασχήμια, πολύ entry level φάση.

Γενικότερα επιλογές σε Dell, Asus, Αοc κάτι τέτοιο δώσε μου, μέχρι τα 500 βαριά.

Το freesync δε μ ενδιαφέρει ούτε καν μελλοντικά.

 

https://www.skroutz.gr/s/3908322/Asus-MX299Q.html

 

https://www.skroutz.gr/s/2626923/Dell-UltraSharp-U2913WM.html

 

https://www.skroutz.gr/s/10871512/Dell-U2917W.html

 

Αυτά εδώ πώς σου φαίνονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω για την U2917w τότε.

Τελευταία ερώτηση και σ ευχαριστώ για τη βοήθεια. Σε σύγκριση με το panel της U2414h που έχω τώρα θεωρείται αναβάθμιση αυτή η οθόνη σε ποιότητα εικόνας κλπ ή θυσιάζω κάτι απλά και μόνο για το ultrawide?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω για την U2917w τότε.

Τελευταία ερώτηση και σ ευχαριστώ για τη βοήθεια. Σε σύγκριση με το panel της U2414h που έχω τώρα θεωρείται αναβάθμιση αυτή η οθόνη σε ποιότητα εικόνας κλπ ή θυσιάζω κάτι απλά και μόνο για το ultrawide?

Φυσικα και θεωρειται αναβαθμιση. Η u2414h ειναι μοντελο του 2014 γι αυτο και η καταληξη που εχει το ονομα της ειναι σε 14. Ε, η u2917w καταλαβαινεις ποιας χρονιας ειναι :) Γι αυτο εχει καινουργιο και καλυτερο πανελ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mors όχι ότι αμφισβητώ το φίλο που βοήθησε πάρα πολύ, αλλά επειδή είμαι έτοιμος να πάω να την πάρω και θέλω άλλη μια καλή και αντικειμενική γνώμη, πώς με βλέπεις προχωράω για την Dell U2719W?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου δεν είμαι ο Xmors, ούτε φυσικά θα μιλήσω εξ' ονόματός του, αλλά εγώ 400€+ για 29άρα (και με 60hz) δεν θα έδινα... Η Lg που σου είπε ο firepc είναι vfm, αλλά εφόσον έχεις μεγαλύτερο budget και η οθόνη προορίζεται κυρίως για gaming με την 970, στη θέση σου θα κοίταζα σε 34άρα Ultrawide 1080p. Ειδικά από τη στιγμή που προέρχεσαι από 2 24άρες, η 29άρα πιστεύω θα σε ξενερώσει. Έχει και μικρότερο ύψος (όσο μια 23άρα wide) και φυσικά μικρότερη συνολική επιφάνεια από τις δυο 24άρες στη ίδια ανάλυση 1080p. Τέλος, μην τις υποτιμάς τις Lg επειδή είναι φτηνές. Ναι μεν δεν έχουν τις πιο εργονομικές βάσεις και την καλύτερη ποιότητα υλικών σε σχέση πχ με τις Dell που προσωπικά τις λατρεύω, αλλά σε ποιότητα εικόνας που θα πρέπει να μας ενδιαφέρει περισσότερο δεν υστερούν καθόλου, το αντίθετο θα έλεγα... Και φυσικά είναι πολύ πιο οικονομικές. Η πρότασή μου εφ' όσον δεν σε ενδιαφέρει και το freesync είναι αυτή: LG-34UM58-P , αλλιώς αν το budget επιτρέπει σε 1440p και αναβαθμιστείς κάποια στιγμή σε gpu LG-34UM94C-P, LG-34UM88C-P

Τις δύο τελευταίες τις αναφέρω επειδή με ρώτησες πριν για την DellS2716DG, η οποία είναι μεν tn με όλα τα μειονεκτήματα που έχουν σε γωνίες θέασης, ποιότητας εικόνας και χρωμάτων κτλ, αλλά αν τη θες κυρίως για gaming, δεν είναι κακή επιλογή, εφόσον όμως τη συνδυάσεις με καλή gpu για να εκμεταλλευτείς τα 144hz. Δεν θα την πρότεινα όμως. Για μένα το ips είναι σημαντικότερη προτεραιότητα από το g-sync και τα 144hz, αλλά περι ορέξεως... Έχεις δίκιο όμως έπρεπε να το είχα βάλει σαν τέταρτη επιλογή.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...