Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου δεν είμαι ο Xmors, ούτε φυσικά θα μιλήσω εξ' ονόματός του, αλλά εγώ 400€+ για 29άρα (και με 60hz) δεν θα έδινα... Η Lg που σου είπε ο firepc είναι vfm, αλλά εφόσον έχεις μεγαλύτερο budget και η οθόνη προορίζεται κυρίως για gaming με την 970, στη θέση σου θα κοίταζα σε 34άρα Ultrawide 1080p. Ειδικά από τη στιγμή που προέρχεσαι από 2 24άρες, η 29άρα πιστεύω θα σε ξενερώσει. Έχει και μικρότερο ύψος (όσο μια 23άρα wide) και φυσικά μικρότερη συνολική επιφάνεια από τις δυο 24άρες στη ίδια ανάλυση 1080p. Τέλος, μην τις υποτιμάς τις Lg επειδή είναι φτηνές. Ναι μεν δεν έχουν τις πιο εργονομικές βάσεις και την καλύτερη ποιότητα υλικών σε σχέση πχ με τις Dell που προσωπικά τις λατρεύω, αλλά σε ποιότητα εικόνας που θα πρέπει να μας ενδιαφέρει περισσότερο δεν υστερούν καθόλου, το αντίθετο θα έλεγα... Και φυσικά είναι πολύ πιο οικονομικές. Η πρότασή μου εφ' όσον δεν σε ενδιαφέρει και το freesync είναι αυτή: LG-34UM58-P , αλλιώς αν το budget επιτρέπει σε 1440p και αναβαθμιστείς κάποια στιγμή σε gpu LG-34UM94C-P, LG-34UM88C-P

Τις δύο τελευταίες τις αναφέρω επειδή με ρώτησες πριν για την DellS2716DG, η οποία είναι μεν tn με όλα τα μειονεκτήματα που έχουν σε γωνίες θέασης, ποιότητας εικόνας και χρωμάτων κτλ, αλλά αν τη θες κυρίως για gaming, δεν είναι κακή επιλογή, εφόσον όμως τη συνδυάσεις με καλή gpu για να εκμεταλλευτείς τα 144hz. Δεν θα την πρότεινα όμως. Για μένα το ips είναι σημαντικότερη προτεραιότητα από το g-sync και τα 144hz, αλλά περι ορέξεως... Έχεις δίκιο όμως έπρεπε να το είχα βάλει σαν τέταρτη επιλογή.

Συμφωνώ απολυτα. Νομίζω ότι πλέον πρέπει να σκεφτόμασρε περιρρότερο το 1440p αν και εφόσον φυσικά όπως σωστά έγραψες συμφωνεί και τσέπη του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες και για τη βοήθεια σας κατ αρχήν παιδιά.

@Millenium θα μ ενδιέφερε το gsync με παρεξήγησες, το οποίο όμως είναι πολύ ακριβότερο απ την αντίστοιχη τεχνολογία της amd.

Αν πρόσεξες η οθόνη που κοιτούσα εγώ αρχικά ήταν Link.png Site: DellS2716DG , πήγαινα δηλαδή για το gsync και εξακολουθώ να τη σκέφτομαι.

Για τη συγκεκριμένη οθόνη η 970 επαρκεί η όχι? Γενικά η δικιά σας γνώμη γι αυτήν ποια είναι σε σύγκριση με το να πάρω ultrawide? Εμένα μου φαίνεται άψογη, είναι Dell που το θεωρώ μεγάλο προτέρημα, έχει gsync, είναι 27 που πιστεύω είναι το μέγεθος που θα με βολέψει περισσότερο απ όλα και τέλος από αξιολογήσεις που διαβάζω στο skroutz μιλάμε για καλό tn panel.

@chrisde φίλε μου με τρομάζουν λίγο οι 34 ίντσες να σου πω την αλήθεια. Τί θα το κάνω αυτό το θηρίο.

 

Λάβετε υπ όψιν παιδιά ότι κατά 80% η χρήση θα ναι lolακι αν και λέω σιγά σιγά να ξεκινάω και πιο απαιτητικά games στα πλαίσια της απεξάρτησης.

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή, όλα είναι υποκειμενικά και εξαρτώνται από τις προτεραιότητές σου. Αν θεωρείς ότι το gsync και τα 144hz με 1440p είναι σημαντικότερα από την καλύτερη ποιότητα εικόνας, χρωμάτων, γωνιών θέασης go for it. Μερικές επισημάνσεις μόνο. 1) Η 34άρα δεν είναι τόσο τέρας όσο πιθανόν να φοβάσαι, είναι στη ουσία μια "ξεχειλωμένη" 27άρα: http://www.displaywars.com/27-inch-16x9-vs-34-inch-21x9 2) Δεν ξέρω για το lol, νομίζω ότι η 970 επαρκεί για 1440p σε wide, αλλά γενικά χρειάζεσαι μια πιο δυνατή κάρτα για τα καινούρια παιχνίδια, πόσο μάλλον για να εκμεταλλευτείς τα 144hz που θα σου προσφέρει η Dell. Εγώ την άποψή μου στην είπα, προφανώς όμως δεν χρειάζεται να συμφωνείς μαζί μου εφ' όσον έχουμε διαφορετικές προτεραιότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίνησα να ασχολούμε με τα pc (πολλά χρόνια πριν) η πρώτη μου οθόνη ήταν μια 15αρα crt eizo. Με αυτήν έβγαλα κσι την φοιτητική ζωή. Αργότερα πήγα στην 1η TFT μια 22αρα. Ποιο μετά πήγα σε 24αρα και λέω πωπω που ζούσα τόσο καιρό. Πιο μετά πήγα σε 24.1(1920x1200). Α λέω ακόμα καλύτερα. Και την έχω ακόμα και τώρα. Πιο μετά γνώρισα(δεν αγόρασα) τις 25αρες και τις 27αρες. Ρε τι γίνεται λέω. Και μέχρι πριν από λίγο καιρό σκεφτόμουν να κάνω μετάβαση σε 27αρα. Τα τελευταία 1-2 χρόνια με την ραγδαία άνοδο στην αγορά των wide μεγάλων οθονών έχω παγώσει το θέμα για 27αρα. Αυτό που θέλω να καταλήξω ότι η οθόνη είναι συνήθεια. Κάθε φορά γινόταν συνήθεια και με την πάροδο του χρόνου η ανάγκη για μεγαλύτερη οθόνη γινόταν όλο και μεγαλύτερη.

 

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι φυσικά προσωπική καθαρά εμπειρίακαι όχι μόνο. Τα έχω ακούσει από πολύ κόσμο. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι μπορεί να ισχύει για όλους όπως και για σένα. Μπορείς να ψάξεις στην Αθήνα κάποιο κατάστημα με 34αρα και να πας όχι μόνο να την δεις αλλά αν είναι δυνατόν να κάτσεις να παίξεις μαζί της 1-2 ώρες. Κάντο κανα 2-3 φορές αυτό. Μία φορά δεν φτάνει γιατί όπως έγραψα με την πάροδο του χρόνου γίνεται συνήθεια.

 

Τέλος έχω να σου πω ότι και την δικιά σου οθόνη(U2414H) και η 2η οθόνη που ανέφερα (24.1) είναι μέρα με την νύχτα. Δεν γυρνάς εύκολα από το 1920x1200 στο 1920x1080. Πόσο μάλλον για μεγαλύτερες οθόνες-αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες και για τη βοήθεια σας κατ αρχήν παιδιά.

@Millenium θα μ ενδιέφερε το gsync με παρεξήγησες, το οποίο όμως είναι πολύ ακριβότερο απ την αντίστοιχη τεχνολογία της amd.

Αν πρόσεξες η οθόνη που κοιτούσα εγώ αρχικά ήταν Link.png Site: DellS2716DG , πήγαινα δηλαδή για το gsync και εξακολουθώ να τη σκέφτομαι.

Για τη συγκεκριμένη οθόνη η 970 επαρκεί η όχι? Γενικά η δικιά σας γνώμη γι αυτήν ποια είναι σε σύγκριση με το να πάρω ultrawide? Εμένα μου φαίνεται άψογη, είναι Dell που το θεωρώ μεγάλο προτέρημα, έχει gsync, είναι 27 που πιστεύω είναι το μέγεθος που θα με βολέψει περισσότερο απ όλα και τέλος από αξιολογήσεις που διαβάζω στο skroutz μιλάμε για καλό tn panel.

@chrisde φίλε μου με τρομάζουν λίγο οι 34 ίντσες να σου πω την αλήθεια. Τί θα το κάνω αυτό το θηρίο.

 

Λάβετε υπ όψιν παιδιά ότι κατά 80% η χρήση θα ναι lolακι αν και λέω σιγά σιγά να ξεκινάω και πιο απαιτητικά games στα πλαίσια της απεξάρτησης.

 

Δεν θα δινα τοσα χρηματα για g-sync και ΤΝ (S2716DG).Με 580ε απο EU υπαρχει η Asus MG279Q 27'' 1440p 144Hz IPS (AHVA) με freesync σε περιπτωση που αλλαζες καρτα και γυρω στα 400ε η πολυ καλη για τα λεφτα Iiyama XUB2792QSU 27αρα qhd IPS 75Hz με freesync και αυτη.Σε 34'' UW δε θα βλεπα τα μοντελα με 2560x1080 αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλήγω στο ότι περισσότερο μ ενδιαφέρουν τα 144hz και το gsync παρά το ultrawide παιδιά.

https://www.skroutz.gr/s/6412950/Acer-XB270HA.html

Η γνώμη σας για αυτό εδώ? Οι 27 είναι οκ με 1920x1080 ή προτείνεται μεγαλύτερη ανάλυση?

 

edit Τώρα είδα ότι είναι tn και αυτή, άκυρο..

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφη και με ότι ψάχνω νομίζω, αλλά η τιμή με πηδάει :P

1920x1080 είναι οκ για 27αρες ή πρέπει να κοιτάω για παραπάνω ανάλυση?

 

27άρα θέλει 2560x1440.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1920x1080 είναι οκ για 27αρες ή πρέπει να κοιτάω για παραπάνω ανάλυση?

 

Η 27'' θελει 1440p τουλαχιστον.Παντως υπαρχει και η επιλογη αν δεν μπορεις να ανεβεις τοσο στα χρηματα για τετοια οθονη, να πουλησεις την 970 να παρεις 480 8gb ή 580 να αναβαθμισεις ετσι επιδοσεις+vram και να πας σε 27'' 1440p με Freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ τράβηγμα γίνεται μετά ν αλλάζω και κάρτα :/

Νομίζω ότι απλά καταλαβαίνω ότι στο budget μου ίσως και να μαι με την καλύτερη επιλογή εφ όσον οι 27αρες gsync είναι τόσο ακριβές και δεν παίρνω και απόφαση να πάω σε ultrawide.

Ίσως και να μείνω με τις τίμιες u2414h μέχρι να έχω αυξήσει το budget μου ώστε να πάω για 27αρα gysnc και καινούρια κάρτα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ τράβηγμα γίνεται μετά ν αλλάζω και κάρτα :/

Νομίζω ότι απλά καταλαβαίνω ότι στο budget μου ίσως και να μαι με την καλύτερη επιλογή εφ όσον οι 27αρες gsync είναι τόσο ακριβές και δεν παίρνω και απόφαση να πάω σε ultrawide.

Ίσως και να μείνω με τις τίμιες u2414h μέχρι να έχω αυξήσει το budget μου ώστε να πάω για 27αρα gysnc και καινούρια κάρτα μαζί.

 

Το κακο ειναι οτι το g-sync το πληρωνεις +100-200 ευρω σε σχεση με οθονη ιδιων δυνατοτητων με Freesync.Ειναι ασυμφορο...Εσυ ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φημίζεται για το vfm της η nvidia :P Έχεις απόλυτο δίκιο, το θέμα είναι ότι είναι μια τεχνολογία που θα θελα να δοκιμάσω, οπότε λέω να περιμένω μέχρι να μεγαλώσει το budget μου.

H μόνη περίπτωση να παιρνα τώρα κάτι  θα ταν αν πήγαινα για 27αρα με gsync, ΑΛΛΑ με tn panel που βρίσκω στα χρήματα που διαθέτω. Τόσο χειρότερο από ips θα ναι το κωλοtn? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...