Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Redrum είπε

Καλημέρα κάποια πρόταση για οθόνη τουλάχιστον 27 ίντσες χρίση word excel autocad 200-250 ευρώ, ταβάνι 300 αν είναι κάτι πολύ καλό και αξίζει.

vfm 1080p χωρίς Vesa και χωρίς ρυθμιζόμενο ύψος

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=10441059%2C9370695

 

1080p με vesa και ρυθμιζόμενο ύψος

https://www.skroutz.gr/s/12997134/Iiyama-ProLite-XB2783HSU-B3.html

 

1440p

https://www.skroutz.gr/s/13934825/Iiyama-ProLite-XB3270QS-B1.html

 

ultrawide

https://www.skroutz.gr/s/8968174/LG-34UM58-P.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω μια οθόνη για χρήση πολύ συγκεκριμένη.

Θέλω να την έχω συνδεδεμένη στο ps4 και μόνο.

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε. Ας πούμε γύρω στα 200ευρώ
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; PS4 gaming και αποσταση απο το σώμα 1,5-2m (σαν pc ένα πράμα) για να καλύψω και το κομμάτι των ιντσών...
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24-28 λογικά λόγω απόστασης σώματος απο το Monitor.
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών. PS4 Slim (και αργότερα PS4 pro)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Kαλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω μια οθόνη για χρήση πολύ συγκεκριμένη.

Θέλω να την έχω συνδεδεμένη στο ps4 και μόνο.

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε. Ας πούμε γύρω στα 200ευρώ
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; PS4 gaming και αποσταση απο το σώμα 1,5-2m (σαν pc ένα πράμα) για να καλύψω και το κομμάτι των ιντσών...
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24-28 λογικά λόγω απόστασης σώματος απο το Monitor.
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών. PS4 Slim (και αργότερα PS4 pro)

θα πρότεινα την DELL S2415H. Δύσκολα να βρεις καλύτερη εικόνα κυρίως λόγω glossy. προσοχή όμως οι glossy έχουν και τα αρνητικά τους. Θα πρέπει να μην υπάρχει φως από πίσω η παράθυρο δίπλα.

Το αποτέλεσμα της εικόνας όμως αποζημιώνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

θα πρότεινα την DELL S2415H. Δύσκολα να βρεις καλύτερη εικόνα κυρίως λόγω glossy. προσοχή όμως οι glossy έχουν και τα αρνητικά τους. Θα πρέπει να μην υπάρχει φως από πίσω η παράθυρο δίπλα.

Το αποτέλεσμα της εικόνας όμως αποζημιώνει .

Ευχαριστω για την απαντηση και την διευκρίνηση.Αν παμε σε κατι "non glossy" λογω της θεσεως του φωτος τι θα προτεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Ευχαριστω για την απαντηση και την διευκρίνηση.Αν παμε σε κατι "non glossy" λογω της θεσεως του φωτος τι θα προτεινες?

Δεν έχω απάντηση σε αυτό. Πάντως είμαι αρκετά απογοητευμένος απο τις οθόνες όσον αφορά τα χρώματα, οι τηλεοράσεις ειναι όλες glossy. (τυχαίο;)

Απο όσες έχω δοκιμάσει η μοναδική που με ικανοποίησε στον ιδιο (και σε καλύτερο) βαθμό ειναι αυτή που έχω. Όμως ακριβή αφού ειναι 4K (ιδανική όμως για ps4 pro).

Τα παιδιά εδώ πιστεύω θα σου προτείνουν κάποιες

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Μια βοηθεια για 27αρα στα 144Hz:

  1. 400€
  2. PUBG, Battlefield 1 κλπ
  3. 27αρα στα 144Hz
  4. 8700Κ / 1080Ti

Ειμαι αναμεσα σε AOC AG272FCX και Samsung C27FG73. Οποιαδηποτε γνωμη για καποια απο αυτες ή προταση για αλλα μοντελα ευπροσδεκτη. Ευχαριστω!

 

Επεξ/σία από AnimaTronic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2018 στις 3:41 ΜΜ, AnimaTronic είπε

Καλησπερα! Μια βοηθεια για 27αρα στα 144Hz:

  1. 400€
  2. PUBG, Battlefield 1 κλπ
  3. 27αρα στα 144Hz
  4. 8700Κ / 1080Ti

Ειμαι αναμεσα σε AOC AG272FCX και Samsung C27FG73. Οποιαδηποτε γνωμη για καποια απο αυτες ή προταση για αλλα μοντελα ευπροσδεκτη. Ευχαριστω!

Με το σύστημα που έχεις δεν θα έπαιρνα καμια από τις 2. Τέτοια κάρτα γραφικών για 1080p είναι αμαρτία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Με το σύστημα που έχεις δεν θα έπαιρνα καμια από τις 2. Τέτοια κάρτα γραφικών για 1080p είναι αμαρτία. 

Μαλλον εννοεις να κινηθω προς 1440p/144Hz. Εχεις καμια προταση; Εχω σταμπαρει την AOC 322QCX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AnimaTronic είπε

Μαλλον εννοεις να κινηθω προς 1440p/144Hz. Εχεις καμια προταση; Εχω σταμπαρει την AOC 322QCX.

Ναι η 1440p/144hz η 2160/60hz. 

Εγω ανήκω στην δεύτερη κατηγορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες, ειμαι αναμεσα στις 2 αυτες οθονες:

https://www.amazon.co.uk/Samsung-S25HG50-25-Inch-Gaming-Monitor/dp/B0722NR2KF
https://www.amazon.co.uk/Samsung-C24FG70-144Hz-Gaming-Monitor/dp/B01LN1QSQY

Την οθονη την θελω για gaming κυριως (cs go, pubg, gta v). Το σύστημα μου έχει i7-3770, gtx 970, 16gb ram. Ποια απο τις δυο θα μου προτεινατε; 

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα έχει κανείς αγοράσει ή δοκιμάσει την dell u2518d για χρήση γραφείου; Φέρεται σαν αντικαταστάτης της u2515h απλά υπάρχουν πολλές αναφορές για αστοχίες ποιότητας που δεν είχε το προηγούμενο μοντέλο. ( Έντονο backlight bleed, yellow tint, καμμένα πίξελ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αγορά δεν θα γίνει άμεσα, απλώς θέλω να ακούσω κάποιες γνώμες πρώτα για να αποφασίσω κατάλληλα για το πως θα προχωρήσω. Αυτή τη στιγμή είμαι με μια οθόνη Phillips, 22 ιντσών και ανάλυσης 1680x1050 pixels, αγορασμένη γύρω στα 180 ευρώ το 2008. Γενικώς με έχει αφήσει ασπροπρόσωπο αλλά μιας και βρήκα πρόσφατα δουλειά, σκέφτομαι με τον 2ο ή 3ο μισθό να πάρω μια καλή οθόνη. Έχω αποφασίσει να πάω στις 27 ίντσες (να δώσω ένα κάρο λεφτά για να ανέβω από τις 22" στις 24" δεν λέει, οπότε πάμε κατευθείαν στις 27). Αυτό που σκέφτομαι και για το οποίο είμαι σε δίλημμα είναι το εξής, να πάρω μια καλή full hd (1920x1080) ή να πάω σε μια "φθηνή" οθόνη 4k; Σκεφτόμουν να δώσω max 400 ευρώ αλλά αν μπορεί να βρεθεί κάτι αξιόλογο ίσως να κάνω το σκ@το παξιμάδι και να ανέβω και στα 500. Γενικώς παιχνίδια δεν παίζω πολλά, αλλά βλέπω πολλές ταινίες. Θα συνδεθεί σε κάρτα γραφικών nvidia 1050 2GB. Το υπόλοιπο σύστημα έχει επεξεργαστή i7-4770k και 16GB Ram DDR3 @ 1600MHz. Αν τελικά πάμε σε 4Κ δεν έχω πρόβλημα να παίζω παιχνίδια σε downscale στα 1080p, για τις ταινίες αξίζει το 4K στις 27 ίντσες; Παιχνίδια παίζω 2-3 τον χρόνο και όχι τα εντελώς καινούρια, και επίσης δεν είμαι καμένος να τα παίζω με τα γραφικά στο τέρμα. Αν δεν μας παίρνει για καλή 4k στην τιμή, μπορώ να δω και για 1440p, αλλιώς πάμε στα 1080p.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα μια βοήθεια με σχετικά με την αναζήτηση tv monitor, τώρα έχω Samsung T24D390. Και επειδή ήπιε λίγο νερό και κάνει κάτι περίεργα που και που θα ήθελα να πάρω μια καινούργια αλλά καλύτερη.
Ψάχνω και δεν βρισκω κάτι να καλύπτει τα κριτήρια τα οποία είναι τα εξής.

Παιχνίδια δεν παίζω και πολλά, κυρίως ταινίες βλέπω.

22 με 24 ίντσες,vesamount, full hd, ips panel-glossy (για ωραία χρώματα), να είναι από Ελλάδα, και να είναι και τηλεόραση(στην παρουσα οθονη χρησιμοποιώ καθημερινα το pip της οθονης).

Πολλά θέλω ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2018 στις 12:53 ΠΜ, giannisv6 είπε

Πολυ καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα μια βοήθεια με σχετικά με την αναζήτηση tv monitor, τώρα έχω Samsung T24D390. Και επειδή ήπιε λίγο νερό και κάνει κάτι περίεργα που και που θα ήθελα να πάρω μια καινούργια αλλά καλύτερη.
Ψάχνω και δεν βρισκω κάτι να καλύπτει τα κριτήρια τα οποία είναι τα εξής.

Παιχνίδια δεν παίζω και πολλά, κυρίως ταινίες βλέπω.

22 με 24 ίντσες,vesamount, full hd, ips panel-glossy (για ωραία χρώματα), να είναι από Ελλάδα, και να είναι και τηλεόραση(στην παρουσα οθονη χρησιμοποιώ καθημερινα το pip της οθονης).

Πολλά θέλω ? :D

Να τα βλέπουν κάποιοι αυτά.

Για ταινίες λοιπόν (και όχι μόνο)glossy δαγκωτό. Οι μόνες glossy που θα βρείς ειναι η σειρά S της DELL. Και φθηνές και πάρα πολύ καλές. 

Προσοχή μόνο γιατί κάποια μοντέλα της S δεν είναι glossy

edit: Δεν ειναι όμως και τηλεόραση καμία

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...