Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην ομάδα. Μια βοήθεια για άμεση αγορά οθόνης. Θα χρησιμοποιηθεί σε gaming και ταινίες 70% και video editing και δουλειά γραφείου 30%. Μέγιστο budget 400€ και μέγεθος 32" μιας και έχω πολύ βαθύ γραφειο 75 cm. 
Ο υπόλοιπος υπολογιστής
2700x
2x16 3333 c15
Rx 590

Αξίζει η MSI optic ag32cq του κοτσοβωλου η προτεινετε κάποια άλλη. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, kostiger said:

Τωρα προσεξα οτι εχει ΧΕΟΝ cpu. Λογω προχωρημενης ωρας ξεγελαστηκα οτι εχει τον i5 απο το κινητο..

Καλα τα λες εσυ λοιπον. Θελει αναβαθμιση για gaming αξιωσεων συμφωνω.

μια χαρα τον καλυπτει ο xeon στην πληθωρα των games εκει εξω, ναι θα ειναι bottleneck αλλα δεν υπαρχει λογος να αλλαξει pc για 1-3 παιχνιδια που και παλι θα ειναι οριακα πανω απο 24fps αρα playable.

δες και αυτη την οθονη αν γουσταρεις ultrawide https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html#specs
κανει και καλο freesync oc (30-80hz βλεπω οτι πετυχαινει αρα θα ενεργοποιηειται το LFC σε nvidia & amd).


υγ: εντωμεταξυ εγω μια χαρα κανω 1440p gaming με την rx 480 σε χειροτερο pc (intel e5450 @ 3.6ghz).
οταν το bottleneck ειναι το cpu δεν σε νοιαζει αν η gpu δεν βγαζει 60fps σε μερικους τιτλους, γιατι το cpu ετσι κι αλλιως βγαζει λιγοτερα...

Επεξ/σία από iakoboss7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, iakoboss7 είπε

μια χαρα τον καλυπτει ο xeon στην πληθωρα των games εκει εξω, ναι θα ειναι bottleneck αλλα δεν υπαρχει λογος να αλλαξει pc για 1-3 παιχνιδια που και παλι θα ειναι οριακα πανω απο 24fps αρα playable.

δες και αυτη την οθονη αν γουσταρεις ultrawide https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html#specs
κανει και καλο freesync oc (30-80hz βλεπω οτι πετυχαινει αρα θα ενεργοποιηειται το LFC σε nvidia & amd).


υγ: εντωμεταξυ εγω μια χαρα κανω 1440p gaming με την rx 480 σε χειροτερο pc (intel e5450 @ 3.6ghz).
οταν το bottleneck ειναι το cpu δεν σε νοιαζει αν η gpu δεν βγαζει 60fps σε μερικους τιτλους, γιατι το cpu ετσι κι αλλιως βγαζει λιγοτερα...

Ωραιος. Θετικοτατη η συνεισφορα σου. Με πολλες παραχωρησεις υποθετωπαιζεις στα 1440p, εκτος κι αν αναφερεσαι σε πιο παλια παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως οχι και τοσες παραχωρησεις μιας και το bottleneck ειναι το cpu οπως ειπα οποτε τα γραφικα ειναι στο max συνηθως (στην χειροτερη high) αφου η gpu "καθεται".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμα ισορροπιας...

Πολυ σχετικο το καθεται απο τη στιγμη που ''ταϊζει'' καμποσα πιξελ. Και απο framerate πως τα πας; Δωσε παραδειγμα προσφατου παιχνιδιου αν θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω πανω απο μηνα που παιζω attack on titan 2 (κακογραμενο game) οποτε δεν θυμαμαι τα αλλα τι κανουν...

με ~90% cpu (δεν παει παραπανω το game) και "100%" gpu (αν και οχι πραγματικο 100% γιατι δεν ανεβαζει θερμοκρασιες φυσιολογικης 100% χρησης) εχω 28-40fps. συνηθως στο ~33fps καθεται.
ειμαι cpu bottlenecked φυσικα.
λογο lfc δεν εχω κανενα θεμα ομως.

υποψην ομως η ultrawide που προτεινω στο παιδι ειναι πιο μικρης αναλυσης απο την οθονη μου οποτε θα ειναι παντα και παντου cpu bottlenecked.

Επεξ/σία από iakoboss7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iakoboss7 είπε

εχω πανω απο μηνα που παιζω attack on titan 2 (κακογραμενο game) οποτε δεν θυμαμαι τα αλλα τι κανουν...

με ~90% cpu (δεν παει παραπανω το game) και "100%" gpu (αν και οχι πραγματικο 100% γιατι δεν ανεβαζει θερμοκρασιες φυσιολογικης 100% χρησης) εχω 28-40fps. συνηθως στο ~33fps καθεται.
ειμαι cpu bottlenecked φυσικα.
λογο lfc δεν εχω κανενα θεμα ομως.

υποψην ομως η ultrawide που προτεινω στο παιδι ειναι πιο μικρης αναλυσης απο την οθονη μου οποτε θα ειναι παντα και παντου cpu bottlenecked.

Ετσι θα ειναι, ειναι πολυ καλη επιλογη ωστοσο η συγκεκριμενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ρε παιδια, 2019 εχουμε , οταν καποιος ζηταει μια οθονη 1080p εως 250 ευρω συμπεριλαμβανομενης gaming χρησης δεν νομιζω οτι ειναι λογικο να εννοει 30fps gaming (Σε 1080p τονιζω). Το συστημα του ειναι τενεκες για να του βαλει καινουργια καρτα της ταξης των 300 ευρω και να κανει gaming. Και αν ακομη φετος ειναι στα 30 fps του παραχρονου δεν θα ειναι ουτε στα 20. Δεν εχει λογικη αυτη η σκεψη. Ας μας πει ο ιδιος για τι ποιοτητα gaming προοριζεται γιατι δεν νομιζω οτι επιζηταει αυτης της ταξης fps rate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, ειμαι σιγουρος οτι εχει συζητηθει αλλα θα ηθελα να εχω προταση για monitor 27", 1440p, 144+hz, IPS με 4ms και adaptive sync. 

Ας υποθέσουμε οτι το σύστημα θα την σηκώνει (μαλλον RTX 2080, Ryzen 3 series).

Στόχος κυρίως Gaming.

Υπαρχει μια σειρα απο οθονες με αυτα τα χαρακτηριστικα και οι ερωτησεις μου ειναι 5:

1) Θα δω διαφορα αναμεσα σε Freesync και Gsync versions με Nvidia καρτα (μαλλον RTX 2080); Υπαρχει λογος να πληρωσω το mark up για Gsync αντι Freesync τωρα που το δευτερο υποστηριζεται;

2) Ξερετε διαφορες αναμεσα στις διαφορες εκδοσεις οθονων με τα παραπανω χαρακτηριστικα; Εχω ακουσει καποιες εχουν περισσοτερα προβληματα απο αλλες. 

3) Με το να παω απο IPS σε TN αν κταλαβαινω καλα χανω σε χρωματα και κερδιζω σε χρονο αποκρισης (1ms εναντι 4ms). Υποθετω τη διαφορα στο χρονο αποκρισης δεν θα την νιωσω ενω τη διαφορα στα χρωματα η αληθεια ειναι οτι την βλεπω αναμεσα σε οθονες IPS/TN. Υπαρχουν αλλες βασικες διαφορες που δεν γνωριζω; (Πχ η μια να ειναι πιο πιθανο να εχει προβληματα ή να ξερουμε πχ οτι backlight bleeding υφισταται μονο στη μια απ τις δυο περιπτωσεις κλπ).

4) Μηπως υπαρχεη καθολου πληροφορηση για το αν αξιζει να περιμενουμε για νεες οθονες και ποσο; Γνωριζω οτι αυτες οι οθονες που αναφερω εχουν βγει εδω και πολυ καιρο και βλεπω οτι (παραδοξως για μενα) δεν ασχολουνται τοσο οι εταιριες με 1440p αλλα περισσοτερο με 1κ/4k.

5) Έχετε κάποια πρόταση για Ultrawide alternatives που θα προτείνατε; Δεν έχω πάρει ποτέ Ultrawide αλλά αν η τιμή δεν ξεφεύγει πολύ και μιλάμε πάλι για παρόμοια ανάλυση/hz και adaptive sync τότε να το σκεφτώ.

Ευχαριστω!

Και ένα ακόμη πράγμα. Όταν πηγαίνουμε σε Ultrawide οθόνες προφανώς αυξάνονται τα pixels (ακόμη και αν είναι 1440p) και άρα πέφτει το performance. Θα μπορούσε η 2080 να υποστηρίξει τις Ultrawide σχεδόν εξίσου καλά; Πόση διαφορα θα εβλεπα σε παιχνίδια θεωρητικά πάντα;

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας οσον αφορά το θέμα με νέα οθόνη.Έριξα μια ματιά σε αυτά που μου προτείνεται και το συμπέρασμα μου είναι οτι το σύστημα μου πολύ δύσκολα θα σηκώσει 2κ ανάλυση σε gaming οπότε θα κινηθώ σε 1080p αναγκαστικά.Διάβασα προηγούμενα άρθρα στο forum και είδα οτι πρότειναν πολλοί την εξής οθόνη https://www.skroutz.gr/s/15715219/AOC-27V2Q.html?from=sku_spec_variations . Αξίζει η αγορά της τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostas Revibe είπε

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας οσον αφορά το θέμα με νέα οθόνη.Έριξα μια ματιά σε αυτά που μου προτείνεται και το συμπέρασμα μου είναι οτι το σύστημα μου πολύ δύσκολα θα σηκώσει 2κ ανάλυση σε gaming οπότε θα κινηθώ σε 1080p αναγκαστικά.Διάβασα προηγούμενα άρθρα στο forum και είδα οτι πρότειναν πολλοί την εξής οθόνη https://www.skroutz.gr/s/15715219/AOC-27V2Q.html?from=sku_spec_variations . Αξίζει η αγορά της τι λέτε;

Αναλογα τι χρηση το θελεις.. αν ειναι λιγο απο ολα αυτη η οθονη ειναι κατάλληλη συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει και εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό έχω ένα ενοχλητικό πρόβλημα. 
ανοίγω τον υπολογιστή μπουτάρει κανονικά αλλά δεν ανοίγει η οθόνη που είναι στην αναμονή ! 

Ανοίγω και κλείνω την οθόνη 3  - 4 φορές μέχρι να μου δώσει εικόνα, αλλά τα windows τρέχουν κανονικά απο πίσω. 

Έχει κανείς ιδέα γιατί γίνεται αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδια σε budget μεχρι 300 ευρω περιπου. Λιγο πανω λιγο κατω δεν με πειραζει. ΤΙ οθονη θα προτεινατε να παρω. Η χρηση ειναι browsing , ταινιες και gaming. 

 Μεχρι στιγμης εχω ενα 24αρι phillips ips . Τα σπεκς του μηχανηματος ειναι cpu: i5 6500 και gpu:gtx 960 4gb. 

 Αργοτερα μεσα στο χειμωνα αν βγαινω οικονομικα σκεφτομαι να αναβαθμισω και gpu(αν τα καφερει βεβαια ο 6500 με τις νεες καρτες)

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχω το κάτωθι σύστημα.

AMD RYZEN 5 2400G BOX, MOBO MSI 8450-A PRO, HD SSD 128GB, MEMORY Corsair Vengeance LPX 16GB DDR$-3000Mhz, GPU SAPHIRE RX 580 8GB Nitro+.

Ενδιαφέρομαι για ένα monitor 90% για GAMES, Pubg κ.λ.π.. 

1. Εστιάζω στο γεγονός πως σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του PC μου θα πρέπει να πάω στα 1080p.

2. Θέλω monitor  από 27" και έως 32".

3. Το buged μου είναι 200€, αλλά μπορεί να κάνω κάποια υπέρβαση στα 300€.

4. Μετά από αρκετό διάβασμα  σας παραθέτω τα ποιο προτεινόμενα monitor γενικότερα στο Forum.

5. https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html#specs  

δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει στα games τύπου PUBG, ή και strategy games, παραμορφώνεται η εικόνα ? και δεν ξέρω αν υπάρχουν ρυθμίσεις ειδικά για τέτοια ανάλυση 2560x1080, 75 Hz,  Freesync και πως φαίνεται στο game ??

6. https://www.skroutz.gr/s/15715219/AOC-27V2Q.html#specs

πολύ καλή η τιμή του για μένα, 1920x1080,  75 Hz,  Freesync

7. https://www.skroutz.gr/s/16164695/AOC-C32G1.html?from=sku_spec_variations#specs

και τέλος για την μεγάλη υπέρβαση από πλευράς μου  με 1920x1080, 144 Hz.  Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο PC μου,  με την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών και επεξεργαστεί μπορεί να ανταπεξέλθει στο μονιτορ με ανάλυση 1920x1080 και 144 Hz με Freesync.

Δεν σχεδιάζω στο άμεσο μέλλον να κάνω κάποια αναβάθμιση του PC.

 

ευχαριστώ πολύ, περιμένω τις προτάσεις σας - υποδείξεις σας και για κάποιο άλλο game monitor ...

ποια η διαφορά του IPS με VA panel ?

 

 

Επεξ/σία από spirakosgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αποφάσισα να παω σε Ultrawide monitor 3440x1440. 

Θα ήθελα συμβουλές μεταξύ των παρακάτω: 

Samsung C34F791: https://geizhals.de/samsung-c34f791-lc34f791wquxen-a1502619.html

Alienware AW3418DW: https://geizhals.de/dell-alienware-aw3418dw-210-amne-a1718262.html

Στο PC θα βάλω κάρτα γραφικών την 2080 και το θέλω κυρίως για games αλλά και δουλειά (εξελ, προγραμματισμος κ σχετικα). Η πρώτη είναι γύρω στα 300 ευρώ ακριβότερη από την δεύτερη. Οι προφανείς διαφορές είναι ότι η δεύτερη είναι 120Hz (αντί 100) και είναι και Overclockable συν το οτι η δεύτερη έχει gsync. Στα χρώματα δεν ξέρω διαφορές.

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως λειτουργει το Φρη/Τζισινκ. Σε παιχνίδια στα οποία με την 2080 δεν πιάνω πάνω από 100fps, το refresh rate δεν θα έχει διαφορά, σωστά; Χάνω κάτι (και πόσο) με το να έχω Φρισινκ αντί για Τζισινκ; Έχετε άλλες προτάσεις δεδομενου οτι θελω UW IPS 3440-1440 με 100+hz?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...