Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, tsigpan είπε

Καλήμερα.  Σ αυτό εδώ το αρχαίο σύστημα:

 Operating System
    Windows 10 Pro 64-bit
CPU
    Intel Core i5 750 @ 2.67GHz    45 °C
    Lynnfield 45nm Technology
RAM
    12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 666MHz (9-9-9-24)
Motherboard
    Gigabyte Technology Co. Ltd. P55M-UD2 (Socket 1156)    
Graphics
    W1943 (1360x768@60Hz)
    2048MB ATI Radeon RX 460 Graphics     

Monitor   W1943

θέλω να αλλάξω την οθόνη και να πάω σε μεγαλύτερη ( 24 ιντσες)  1920x1080  . Η χρηση ειναι κυριως ιντερνετ,office και λιγο και χωρις απαιτησεις επιδόσεων,  gaming τα πιτσιρικια( fifa 2018,fortnite).

Μεχρι 120 Ευρω μπορω να διαθεσω (ξερω ειναι λιγα) γιατι δεν νομιζω πως το hardware του συστημστος μου αξιζει για μεγαλυτερη επενδυση σε οθονη. Θα ηθελα την γνωμη σας και καμια προταση. Αυτη εδω η refurbish αξιζει  ή μπορείτε να μου προτείνετε κατι καινουργιο κατα προτιμηση απο το eshop;   

Με μια μικρουλα υπερβαση πας εδω: https://www.skroutz.gr/s/15696124/AOC-24V2Q.html?from=sku_spec_variations

Πίστεψε με δεν θα μετανιωσεις την χρηματικη διαφορα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά την AOC V2Q σε 21.5΄΄ ή 24΄΄ ?  Η διαφορα τιμής ειναι αμελητέα. Η χρήση office internet. Η απόσταση από τα μάτια στο 1 μέτρο περίπου

 

Επεξ/σία από Vincanity
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vincanity είπε

παιδιά την AOC V2Q σε 21.5΄΄ ή 24΄΄ ?  Η διαφορα τιμής ειναι αμελητέα. Η χρήση office internet. Η απόσταση από τα μάτια στο 1 μέτρο περίπου

Εφυγες για 24 ιντσες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vincanity είπε

o λόγος? 

Η καταλληλη αποσταση απτο monitor. Δεν υπαρχει λογος χωρις ουσιαστικη διαφορα τιμης να πας σε λιγοτερες ιντσες. Εξαλλου η 1080p αναλυση ειναι υπεραρκετη και στις 24 ιντσες. So why not; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω μια οθόνη για browsing/κείμενο. Όσα PC Monitors έχω δει το κείμενο είναι πολύ χάλια σε σχέση με τις οθόνες των λαπτοπς όπου το κείμενο έχει ωραίες στρογγυλές γωνίες.

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει TN vs IPS. Νομίζω ότι έχει να κάνει mate vs glossy. Oι Mate οθόνες χαλάνε-πιξελιαζουν το κείμενο (?). Εσείς τι λέτε?

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Ψάχνω μια οθόνη για browsing/κείμενο. Όσα PC Monitors έχω δει το κείμενο είναι πολύ χάλια σε σχέση με τις οθόνες των λαπτοπς όπου το κείμενο έχει ωραίες στρογγυλές γωνίες.

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει TN vs IPS. Νομίζω ότι έχει να κάνει mate vs glossy. Oι Mate οθόνες χαλάνε-πιξελιαζουν το κείμενο (?). Εσείς τι λέτε?

Νομίζω ότι το πρόβλημα σου λέγεται pixels per inch. 

Σε λάπτοπ βλέπεις μια ανάλυση full HD σε 14 ή 15 ίντσες και σου φαίνεται ωραία και "πεντακάθαρη" με 141 pixels να χωράνε ανά ίντσα.

Μετά πας πχ σε 24 ίντσες πάλι στην ίδια ανάλυση και έχεις 91 ppi.

Επιπλέον μπορεί στα PC monitors που αναφέρεις να έβλεπες και VA panels που λόγο τεχνολογίας έχουν ένα διαφορετικό αποτέλεσμα στο κείμενο. Κάποιους τους ενοχλούν τα VA ακριβώς λόγο αυτού. Έχει αναφερθεί αρκετά το συγκεκριμένο θέμα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2019 στις 11:21 ΜΜ, iakoboss7 είπε

ενας φιλος θελει 27αρα για gaming και all-around.
δεν χωραει μεγαλυτερη (αντε βαρια 29 και αμα) και δεν του αρεσουν οι ultrawide.

1080p (1440p θα μπλεξει με το windows scaling), και freesync (που αν παιρνει και underclock μεσα στο LFC range ακομα καλυτερα) με displayport (για να δουλεψει το "gsync"). και φυσικα να μην εχει το VA ghosting στο μαυρο (αν παμε για VA).
budget 200 με MAX 250 αν ειναι κατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σουπερ! (θα προτιμούσε να μην τα εδινε παρολα αυτα).

ειδαμε αυτη https://www.skroutz.gr/s/11885397/LG-27MP59G-P.html και το αδερφακι της https://www.skroutz.gr/s/15715219/AOC-27V2Q.html που φορανε ιδιο πανελ αλλα εφαγαν ακυρο λογο του αρνητικου review (και εξωτερικο βρηκα να εχουν τα ιδια θεματα).


μετα δυστυχως ανεβαινει πολυ σε τιμη χωρις να ειμαι σιγουρος οτι αξιζει κιολα.
https://www.skroutz.gr/s/9304696/Samsung-C27F591FDU.html με περιεργο freesync range δεν πεφτει σε LFC απο οτι καταλαβα ουτε με underclock (δεν ειμαι σιγουρος για το πανελ).
https://www.skroutz.gr/s/16030383/AOC-C27G1.html με LFC κομπλε αλλα ακριβη (δεν ειμαι σιγουρος για το πανελ).

εχω παραβλεψει κατι? τα φωτα σας παρακαλω!!!!

 

Έχω ακούσει καλά πράγματα για την BenQ EW277HDR
στα 199 στο eshop και από 210 στο σκρουτζ.

 

Επεξ/σία από RedPanda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

Θέλω να μεταβώ στις ultrawide και συγκεκριμένα έχω ξεχωρίσει την Asus Rog Strix XG35VQ. 

Mobo-cpu-ram της υπογραφής θα αναβαθμιστούν από Σεπτέμβρη που θα κατασταλάξουν λίγο τα πράγματα με τους νέους ryzen, τα bios κλπ αλλά λογικά θα είναι am4 με τουλάχιστον τον 3600 πάνω.Την 580 θα την κρατήσω λίγο ακόμα μιας και σε γενικές γραμμές δεν είμαι και ultra-junkie ούτε παίζω ότι ΑΑΑ βγαίνει με το μπουκάλι να το θεωρώ δεδομένο σε πρώτη φάση. Η χρήση είναι all around + gaming φυσικά πχ destiny 2, apex legends, bf V, world of warships, fifa.

Στην ίδια κατηγορία πάνω κάτω ξεχώρισα AOC AG35UCG6 και Dell Alienware AW3418DW. Υπάρχει μια μικρή απόκλιση στην τιμή αλλά υπολογίστε χωρίς τον φπα.

Δεν συζητάω για 32 ιντσών υλοποιήσεις ενώ για 2560χ1080 έχω ενδοιασμούς μήπως το μετανιώσω. Έχω παίξει στην dell στο bnet στα πευκάκια στα extreme και εκεί την πάτησα.

Δεν θα δώσω ποτέ λεφτά για 2080+ γιατι δεν είμαι dedicated gamer και δεν θα την αξιοποιήσω στο έπακρο αλλά όταν παίζω θέλω λίγο να γουστάρω εξού και η αλλαγή οθόνης. 60-100+ fps τα χουμε με συμβιβασμούς; Για να βοηθήσω, αν μου πείτε ότι η 580 δεν νοιώθει ούτε με συμβιβασμούς στα 1440 δεδομένου και του freesync (έστω και περιορισμένο στην asus) δεν θα έλεγα όχι σε μια 1080/2070/vega64 μεταχειρισμένη.

Με λίγα λόγια, για το σύστημα που λίγο πολύ φαντάζεστε θα έχω θέμα να την χαρώ;

 

Επεξ/σία από Koeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή, για οθόνη έχω μια παλιά Samsung syncmaster 2253bw. Στο PC δεν έχω κάρτα γραφικών, δουλεύω με του ryzen 3 2200g. Αξίζει να αλλάξω οθόνη? Έχω σταμπαρει μια LG22MK600M-B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/7/2019 στις 10:19 ΜΜ, Οδυσσέας Τρίκαλα είπε

Με μια μικρουλα υπερβαση πας εδω: https://www.skroutz.gr/s/15696124/AOC-24V2Q.html?from=sku_spec_variations

Πίστεψε με δεν θα μετανιωσεις την χρηματικη διαφορα! 

Επειδή  σ΄αυτή που μου πρότεινε ο φίλος Οδυσσέας δεν βλέπω να υπάρχει διαθεσιμοτητα  αξίζει να πάω σ αυτη (121,90€ στο kaizerstore) που ειναι διαθέσιμη;  υπενθυμίζω τα χαρακτηριστικα του συστήματος:

 Operating System
    Windows 10 Pro 64-bit
CPU
    Intel Core i5 750 @ 2.67GHz    45 °C
    Lynnfield 45nm Technology
RAM
    12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 666MHz (9-9-9-24)
Motherboard
    Gigabyte Technology Co. Ltd. P55M-UD2 (Socket 1156)    
Graphics
    W1943 (1360x768@60Hz)
    2048MB ATI Radeon RX 460 Graphics     

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλο το FORUM!

Θα ήθελα να ρωτήσω τι οθόνη θα μου προτείνατε για casual gaming και για επεξεργασία εικόνας και βίντεο?

Όσον αφορά το casual gaming τα παιχνίδια που παίζω είναι Forza Horizon 4, Euro Truck Simulator 2, PUBG, Apex, CS GO κ.λπ. δηλαδή δεν έχω πολλές απαιτήσεις για αυτόν τον τομέα.

Όσον αφορά την επεξεργασία εικόνας και βίντεο, χρειάζομαι μια οθόνη με

  • Καλό Panel (Δηλαδή IPS)
  • Πολύ καλά χρώματα σε εύρος τιμών sRGB και Adobe RGB κοντά στο 100%
  • Διαστάσεις από 24 έως 34 ίντσες
  • Ανάλυση 1080p ή 1440p....?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν θα με βολέψει μια Ultrawide οθόνη για αυτές τις χρήσεις που πρόκειται να κάνω!

Διαστάσεις Γραφείου

  • Πλάτος: 89εκ.
  • Ύψος: 61 εκ.
  • Βάθος:  32 εκ.

Άρα οι οθόνες που μπορούν να χωρέσουν στο γραφείο μου είναι από 24 έως 34 ίντσες το μέγιστο!

Επίσης το εύρος τιμής είναι από 150 έως 350 Max!

Χαρακτηριστικά του Υπολογιστή μου

  • Case: Phanteks Eclipse P400 Tempered Glass
  • Fans: Thermaltake Riing 12 High Static Pressure Red 120mm (3 Fans Pack)

  • PSU: EVGA 650 B3

  • Motherboard: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC

  • CPU: AMD Ryzen 5 2600

  • RAM: Corsair Vengeance LED 16GB DDR4-3000MHz (CMU16GX4M2C3000C15R)

  • SSD: Samsung 850 Evo 250GB

  • HDD: Western Digital Blue 3.5" 1TB (7200rpm)

  • GPU: MSI GeForce GTX1060 6GB Gaming X

 

Κάποιες προτιμησεις που εχω ρίξει μια ματιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα επιστήμονες. Θέλω και 'γω τη γνώμη σας για 2 monitors, καθώς έσπασε αυτή που έχω και μέχρι να αγοράσω την 27UK850 της LG , είμαι ανάμεσα σε Dell P2417H & P2418D επειδή είναι vfm και σχετικά καλές. Τι προτείνετε; Η χρήση θα είναι κυρίως για coding και ελαφρό editing, καθόλου gaming. Ευχαριστώ 

ή την U2417H; Την ξέχασα αυτήν. 

Επεξ/σία από M A T R I X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...