Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετα απο λιγη ερευνα, εχω κανει narrow down σε αυτη τη λιστα : 

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=17523693%2C15715274%2C16296679%2C12178014%2C10554130%2C14254942

Καμια βοηθεια να τις περιορισουμε λιγο ακομη? ΕΧει κανεις εμπειρια με καποια εξ αυτων? 
Επισης, ξεχασα να πω οτι ειναι απαραιτητο να ειναι (πολυ) adjustable καθετως ξ οθονη, (να μπορει να κατεβει πολυ χαμηλα προς τη βαση της), γιατι ο χωρος μου ειναι οριακος ,(κοντα στα 48 εκ) και δεν επιδεχεται μεταβολης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/2/2020 στις 10:47 ΠΜ, PantKo είπε

φιλε ειμαι ΑΚΡΙΒΩΣ στην ιδια φαση με εσενα.Περιμενω να ερθουν οι νεες ΑΟΚ στην Ελλαδα μπας και δεν μπλεξω με παραγγελεια μεσω αμαζον,και αν μου την βαρεσει τελικα και βαρεθω να περιμενω κοιτουσα την Ντελ που ποσταρες εδω...Οποια απο τις δυο και αν ειναι η επιλογη σου,κανε εναν κοπο οταν με το καλο την παρεις να μας πεις εντυπωσεις να ξερουμε.

εχει κανεις ιδεα τι ρολο βαραει αυτη σαν εταιρια,σαν οθονη,σαν..γενικα; https://www.skroutz.gr/s/20407482/LC-Power-LC-M34-UWQHD-100-C.html

Ηρθε τελικά η Dell-S3220DGF χτες. Και είναι σαν τανκ. Πολύ στιβαρή κατασκευή. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες. Παίζεις παιχνίδια και χαίρεσαι την ζωή σου.  

Έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος με τα χρώματα της οθόνης. Ειδικά μετά απο λίγες αλλαγές στις ρυθμίσεις και κοιτώντας εδώ τα χρώματα πάνε σε άλλο επίπεδο.  Η κυρτότητα δεν με χαλάει καθόλου, αλλά ούτε είναι κάτι που με εντυπωσίασε. Το refresh rate είναι άψογο, αρκεί να έχεις κλειστό το overdrive γιατί αλλιώς τρως πολύ ghosting. To freesync δουλεύει τέλεια με την 1070 που έχω. Πραγματικά δεν ξέρω πως την πάλευα παλιά χωρίς freesync, είναι ότι καλύτερο. Το δοκίμασα σε 2-3 παιχνίδια και στο pendulum test της nvidia. Επίσης μου ήρθε χωρίς κανένα καμένο pixel. Η βάση κάνει τα πάντα, πάει πάνω/κάτω και στρίβει clockwise αλλά και δεξιά/αριστερά. Τέλος έχει εντυπωσιακό design, όπως και οι περισσότερες Dell.

Τώρα στα αρνητικά. Ερχόμενος απο την Dell 24'' Ultrasharp IPS για 4 χρόνια και αλλάζοντας πριν 6 μήνες στην LG 27UD88-W 4κ IPS. Είχα συνηθίσει την IPS τεχνολογία με της άψογες γωνίες θέασης. Πηγαίνοντας σε VA αντιλήφθηκα ότι τόσο καιρό δεν καθόμουν σε σωστό σημείο, καθώς έχει κακές γωνίες θέασης και το καταλαβαίνεις εύκολα...αλλά άμα κάθεσαι στο κέντρο είσαι οκ. Επίσης έφαγα ένα μικρό σοκ στην πτώση της ευκρίνειας καθώς είχα συνηθίσει για 6 μήνες την 4k ανάλυση.. ειδικά όταν προγραμματίζω. Αλλά άμα παίζεις games σε 2κ ανάλυση η dell είναι πολυυυ μπροστά σε σχέση με την 4κ LG αλλά σε 2κ ανάλυση. Όμως αν έχεις συνηθίσει σε 1080p τότε σίγουρα θα εντυπωσιαστείς. Τέλος τα βύσματα απο πίσω θα σε ζορίσουν, είναι πολύ περίεργα χωμένα...πολύ κακό design..

Με λίγα λόγια, αν σε ενδιαφέρουν τα games τότε η dell θα σε υπερκαλύψει! Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κυρίως δουλειά γραφείου, browsing, και ταινίες, καλύτερα να πας σε 4κ οθόνη. Προσωπικά για ταινίες έχω μία 55 QLED 4k, οπότε ήθελα καθαρά gaming οθόνη και είμαι πολύ χαρούμενος.

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Σκέφτομαι να βελτιώσω λίγο το setup που έχω στο σπίτι και θα ήθελα τις γνώμες όσων είναι πιο έμπειροι στο θέμα μιας και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα monitor και τις τεχνολογίες τους οπότε δεν γνωρίζω πολλά. 

Το υπάρχον setup είναι το εξής:

Στο σπίτι έχω μια 24' Dell UltraSharp U2415 (1920χ1200), η οποία έχει πάρα πολύ καλές κριτικές σαν 'office' monitor, και πραγματικά είμαι ευχαριστημένος. 

Στο γραφείο είμαι αρκετά τυχερός και έχω 2 HP Z24n, επίσης στα 1920χ1200. Είμαι εξίσου ικανοποιημένος και από τα HP - το αναφέρω γιατί αυτά και το DELL είναι το μέτρο σύγκρισης, αυτά χρησιμοποιώ καθημερινά. 

Να αναφέρω πως χρησιμοποιώ την οθόνη αρκετές ώρες καθημερινά για δουλειά - δηλαδή κυρίως για προγραμματισμό και ανάγνωση/συγγραφή κειμένων και ιστοσελίδων, καθόλου παιχνίδια, ελάχιστο video, λίγο image editing, θα μου άρεσε να αποδίδει τα χρώματα σωστά, χωρίς όμως να με ενδιαφέρει η απόλυτη πιστότητα που ενδεχομένως να χρειάζεται ένας γραφίστας / φωτογράφος κλπ.  Δεν με ενδιαφέρει καθόλου να έχει ηχεία το monitor. Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε αναλύσεις μεγαλύτερες από 1920χ1080 (ή 1920χ1200) οπότε δεν ξέρω τι να περιμένω από μεγαλύτερα monitor και μεγαλύτερες αναλύσεις, τι scaling μπορεί να θέλουν για να διαβάζεις κείμενα, ποιο θα ήταν το κατάλληλο μέγεθος για κάθε ανάλυση κλπ. 

Το βασικό ζητούμενο είναι μια ξεκούραστη οθόνη όταν δουλεύεις με κείμενο αρκετές ώρες (είτε coding είτε απλό κείμενο). Θα ήθελα να έχει επαρκή φωτεινότητα έτσι ώστε να μπορείς να δουλέψεις πχ μεσημέρι με φυσικό φως στον χώρο αλλά και αξιοπιστία και αντοχή στο χρόνο (αν μπορούν αυτά να 'μετρηθούν'). Τέλος, βλέπω καμιά ταινία στο monitor του σπιτιού, ή κανα ματσάκι NBA το βράδυ, από μια σχετική απόσταση (3μ) - αλλά είναι δευτερεύουσα απαίτηση, και με το 24αρι DELL το έχω συνηθίσει μάλλον και είμαι ΟΚ. 

Τέλος, επειδή το dell το πήρα πρόσφατα και είναι καλή οθόνη, δεν θέλω να το παροπλίσω, και δε νομίζω να μπω στον κόπο να το πουλήσω, οπότε ουσιαστικά ψάχνω ένα δεύτερο μόνιτορ για να το χρησιμοποιήσω μαζί με το U2415. 

 

Οπότε, οι επιλογές μου είναι 

  • Ένα ακόμη Dell U2415, [200 ευρώ]
  • κάτι λίγο 'καλύτερο', πχ Dell U2518D, [280 ευρώ] (αν και διαβάζω mixed κριτικές - θα είχε νόημα σαν πρώτο μόνιτορ, με το U2415 σαν δεύτερο? Αξίζει άραγε το παραπάνω κόστος? Υπάρχει κάποιο θέμα με το γεγονός πως έχουν διαφορετική ανάλυση και λίγο διαφορετικό μέγεθος? Μιλάω πάντα για setup με το U2518D σαν main οθόνη και το 2415 στα δεξιά σαν δεύτερο, και τα δυο σε landscape. 
  • κάτι άλλο? Πχ αυτό που υπάρχει στο thread των προσφορών? Κάποιο άλλο monitor μέχρι 300 ευρώ? 
  • Να πήγαινα σε 27αρι (πάντα 2560x1440) ? Θα μπορούσε να δουλέψει με το 2415 σαν δεύτερο ή είναι μεγάλη η διαφορά σε μέγεθος πλέον? 

 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από belalik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλσπερα στο φορουμ θα ηθελα βοηθεια με το εξης θεμα

εχω στο δωματιο και σαν οθονη pc αλλα και σαν tv monitor την https://www.skroutz.gr/s/3048817/LG-27MA53D.html

δεν έχω καποια παραπονο. αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι εαν υπαρχει καποια δυνατότητα αναβαθμισης σε 2κ η 4κ που να αξιζει ?

θελω δλδ ενα μονιτορ αλλα να έχει και είσοδο κεραίας για τιβι

αποσο εχω ψαξει δεν έχω βρει κάποιο μοντέλο

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2020 στις 4:02 ΜΜ, relaksmusic είπε

Καλσπερα στο φορουμ θα ηθελα βοηθεια με το εξης θεμα

εχω στο δωματιο και σαν οθονη pc αλλα και σαν tv monitor την https://www.skroutz.gr/s/3048817/LG-27MA53D.html

δεν έχω καποια παραπονο. αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι εαν υπαρχει καποια δυνατότητα αναβαθμισης σε 2κ η 4κ που να αξιζει ?

θελω δλδ ενα μονιτορ αλλα να έχει και είσοδο κεραίας για τιβι

αποσο εχω ψαξει δεν έχω βρει κάποιο μοντέλο

ευχαριστω προκαταβολικα

Φίλε μου μάλλον έχεις θέμα χώρου για να ζητάς tv monitor και pc monitor σε ένα, αλλιώς πάρε μια τηλεόραση και μια οθόνη υπολογιστή ξεχωριστά να κάνεις σωστά τη δουλειά σου.  
υπάρχει αυτή https://www.skroutz.gr/s/18113344/Samsung-U32R592CWU.html#reviews στα δεδομένα που ζητάς αλλά για tv monitor εγώ θα σου πρότεινα τουλάχιστον 32ίντσες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για ενα gaming monitor μέχρι 300-400€ ισως ειναι πολλά ισως ειναι λίγα θελω απλά να παίζω τα games μου αλλα θελω να φαινετε και κάπως ωραία στην οθόνη. δεν εχω καμία ιδέα απο οθόνες οποτε δεν ξερω και ποσο αξίζουν οι curved πως πανε τα hz και όλα αυτα. Να ειναι τουλάχιστον 24 ιντσες και εχω μια gtx 1660 6gb ventus xs oc και μητρική μια asus prime b450m-k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε -> 200 ευρώ
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; -> 20% Gaming 80% Καθημερινή χρήση (Coding κλπ)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; Σιγουρα 27+
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών -> Macbook Pro 15" (Retina Late 2013) 

Σκέφτομαι κάτι σε UltraWide οπως την LG 29WK500-P , θα βολέψει το Ultrawide ? .

 Την εχει κάποιος να μου κάποια γνώμη?

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη :) 

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2020 στις 2:08 ΠΜ, Skouro07 είπε

Ψάχνω για ενα gaming monitor μέχρι 300-400€ ισως ειναι πολλά ισως ειναι λίγα θελω απλά να παίζω τα games μου αλλα θελω να φαινετε και κάπως ωραία στην οθόνη. δεν εχω καμία ιδέα απο οθόνες οποτε δεν ξερω και ποσο αξίζουν οι curved πως πανε τα hz και όλα αυτα. Να ειναι τουλάχιστον 24 ιντσες και εχω μια gtx 1660 6gb ventus xs oc και μητρική μια asus prime b450m-k.

Τι παιχνίδια παίζεις συνήθως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2020 στις 8:22 ΜΜ, iCyd είπε
  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε -> 200 ευρώ
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; -> 20% Gaming 80% Καθημερινή χρήση (Coding κλπ)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; Σιγουρα 27+
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών -> Macbook Pro 15" (Retina Late 2013) 

Σκέφτομαι κάτι σε UltraWide οπως την LG 29WK500-P , θα βολέψει το Ultrawide ? .

 Την εχει κάποιος να μου κάποια γνώμη?

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη :) 

Την είχα. Αποτέλεσε το δούρειο ίππο για να παω στην LG 34UC79G-B  πολυ πολυ συντομα..

Εκτοτε ειμαι με το δακτυλο στην σκανδαλη για την επομενη οθόνη μου αναλυσης 3440×1440..

Έχε υπόψη σου ότι ειναι σε ύψος 24αρας.

Γενικά μιλώντας, once you go black you can never go back 😎, με την εννοια οτι πλεον δεν φευγω με τπτ απο το ultrawide format. Κορυφαια εμπειρια τοσο στο browsing, οσο και στο gaming. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Skouro07 είπε

Κανα fifa pubg cod

Από ότι κατάλαβα δίνεις περισσότερο βάση στα γραφικά παρά στην απόδοση σου στα games οπότε με βάση το hardware σου θα έπαιρνα μια 1440p/60hz με freesync όπου θα παίζεις μέσο όρο με high settings.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2020 στις 3:35 ΜΜ, music_lover είπε

Από ότι κατάλαβα δίνεις περισσότερο βάση στα γραφικά παρά στην απόδοση σου στα games οπότε με βάση το hardware σου θα έπαιρνα μια 1440p/60hz με freesync όπου θα παίζεις μέσο όρο με high settings.

Αξίζει κάποια απο αυτές;

C1AAD189-FBC0-4A1A-A8AF-819880E8251A.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Skouro07 είπε

Αξίζει κάποια απο αυτές;

C1AAD189-FBC0-4A1A-A8AF-819880E8251A.png

https://www.skroutz.gr/s/21850734/AOC-Q27G2U.html σε flat ή

https://www.skroutz.gr/s/22017715/AOC-CQ27G2U.html σε curved

Θα προτιμούσα ips panel αλλά θα ανέβουμε τιμή. Και δυστυχώς τα φθηνά 60hz ips panel δεν έχουν freesync οπότε σου προτείνω va panel που θα σου είναι μια χαρά γιατί δεν έχεις πολλές απαιτήσεις.

Επεξ/σία από music_lover
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...