Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Η κάρτα δεν είναι αρκετή για 1440p. Καλύτερα να κοιτάξεις κάποια 1080p..

H κάρτα μια χαρά θα μπορεί να υποστηρίξει 2k ανάλυση. το Μόνο θέμα που μπορεί να έχεις είναι τα 144hz στο ρυθμό ανανέωσης . Για παράδειγμα μια 2κ οθόνη με FreeSync στα 75hz  σαν αυτήν https://www.skroutz.gr/s/14310220/Acer-KG271U.html#reviews δουλεύει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση ..αλλά μετά την u2414h σε τι να πάω?

27" ? 32"?  2Κ? 4Κ?
το budget είναι ~ 500 ευρώ. και λιγότερα να δώσω και περισσότερα δεν με πειράζει

η χρήση είναι browsing , coding κανα excelακι η word , πολύ ερασιτεχνικό photo/video , και περιστασιακά τρέχω 2-3vm για πειραματισμούς.και λίγο gaming

χρειάζομαι τα φώτα σας.

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, discoboyminimal είπε

σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση ..αλλά μετά την u2414h σε τι να πάω?

27" ? 32"?  2Κ? 4Κ?
το budget είναι ~ 500 ευρώ. και λιγότερα να δώσω και περισσότερα δεν με πειράζει

η χρήση είναι browsing , coding κανα excelακι η word , πολύ ερασιτεχνικό photo/video , και περιστασιακά τρέχω 2-3vm για πειραματισμούς.και λίγο gaming

χρειάζομαι τα φώτα σας.

Καταρχάς πρέπει να αποφασήσεις τι σε ενδιφέρει περισσοτερο. Αλλο το gaming monitor και αλλο ενα monitor για productivity.

Με το Budget που έχεις μπορείς να πας σε διάφορες επιλογές. Το μέγεθος της οθόνης είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής καθώς έχει να κάνει με το χώρο στο γραφείο σου την απόσταση τη χρήση φυσικά και το τι σου αρέσει. Στα χρήματα αυτά θα έψαχνα κάτι που να συνδιάζει και τα 2 (gaming -  productivity και σωστα χώματα).

Δηλαδή κάτι σε : 

  • IPS panel η ίσως και VA (IPS έχει καλύτερα χρώματα)
  • 2Κ ανάλυση (΄τωρα να πας σε 4Κ μπορείς απλά θα χάσεις τα gaming features) 
  • Να υποστηρίζει  Free Sync η G-sync (εξαρτάται απο την gpu που έχεις)
  • Curved - Flat
  • 144hz τουλάχιστον αν ενδιαφέρεσαι για gaming

Επιλογή σε IPS panel καθώς νομίζω στην τιμή της δέν έχει αντίπαλο    -> LG 27GL850-B https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B.html

Επιλογή σε VA panel  και καθαρά προσωπική μου επιλογήDell S3220DGF (είναι curved δεν ξέρα αν σε ενδιφέρει)  https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF.html  

 

Φυσικά υπάρχει και η επιλογή των ultra-wide που είναι άλλο είδος και δεν ξέρω αν τις προτειμάς.

 

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στα παιδιά, 

Μεταξύ αυτών των δύο, ποια θα προτείνατε? 

Εχω ήδη παραγγείλει την AOC αλλά το amazon.de μου κάνει νερά και πρέπει να μπω σε φασαρία (ανανέωση των στοιχείων μου στην τράπεζα για να αποδείξω οτι η κάρτα που χρησιμοποίησα είναι δικιά μου) ώστε να ολοκληρωθεί η παραγγελία. Και τώρα δεν ξέρω αν η Dell είναι καλύτερη περίπτωση. 

Ευχαριστώ όποιον προσφερθεί να βοηθήσει στην επιλογή.

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2020 στις 11:27 ΜΜ, >-Nosakos<- είπε

Καλησπέρα στα παιδιά, 

Μεταξύ αυτών των δύο, ποια θα προτείνατε? 

Εχω ήδη παραγγείλει την AOC αλλά το amazon.de μου κάνει νερά και πρέπει να μπω σε φασαρία (ανανέωση των στοιχείων μου στην τράπεζα για να αποδείξω οτι η κάρτα που χρησιμοποίησα είναι δικιά μου) ώστε να ολοκληρωθεί η παραγγελία. Και τώρα δεν ξέρω αν η Dell είναι καλύτερη περίπτωση. 

Ευχαριστώ όποιον προσφερθεί να βοηθήσει στην επιλογή.

Καλημέρα.

Και οι δύο οθόνες είναι πολύ καλές επιλογές. Ενοείτε πως καλύτερα πήγαινε στη Dell και πάρτο απο εκεί για να μην έχεις θέματα αμα έχει καπιο θέμα να τη στέλνεις κλπ.

Εκτός αυτού πάλι την Dell θα επέλεγα εγώ (IPS panel, 165hz, 2K , FreeSync , Curved). :D

Επεξ/σία από Masma
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Masma είπε

Καλημέρα.

Και οι δύο οθόνες είναι πολύ καλές επιλογές. Ενοείτε πως καλύτερα πήγαινε στη Dell και πάρτο απο εκεί για να μην έχεις θέματα αμα έχει καπιο θέμα να τη στέλνεις κλπ.

Εκτός αυτού πάλι την Dell θα επέλεγα εγώ (IPS panel, 165hz, 2K , FreeSync , Curved). :D

Και οι 2 οθόνες VA είναι, αλλά θα πάω προς Dell για το πιο βολικό service που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, >-Nosakos<- είπε

Και οι 2 οθόνες VA είναι, αλλά θα πάω προς Dell για το πιο βολικό service που λες. 

Α οντως νομιζα οτι ειναι IPS. Ναι καλα θα κανεις νομιζω! Και εγω την σκεφτομαι  απλα θα χρειαστω μαι καλυτερη καρτα μελόντικα για να δω τα 165hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

ψάχνω οικονομική IPS Οθόνη, κατά προτίμηση DELL U series με ρυθμιζόμενο ύψος, κλίση για να συνδυαστεί με Lenovo SFF υπολογιστή το οποίο έχει HDMI, Displayport.

Χρήματα ιδανικά γύρω στα 150.

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2020 στις 4:00 ΜΜ, Masma είπε

Καταρχάς πρέπει να αποφασήσεις τι σε ενδιφέρει περισσοτερο. Αλλο το gaming monitor και αλλο ενα monitor για productivity.

Με το Budget που έχεις μπορείς να πας σε διάφορες επιλογές. Το μέγεθος της οθόνης είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής καθώς έχει να κάνει με το χώρο στο γραφείο σου την απόσταση τη χρήση φυσικά και το τι σου αρέσει. Στα χρήματα αυτά θα έψαχνα κάτι που να συνδιάζει και τα 2 (gaming -  productivity και σωστα χώματα).

Δηλαδή κάτι σε : 

  • IPS panel η ίσως και VA (IPS έχει καλύτερα χρώματα)
  • 2Κ ανάλυση (΄τωρα να πας σε 4Κ μπορείς απλά θα χάσεις τα gaming features) 
  • Να υποστηρίζει  Free Sync η G-sync (εξαρτάται απο την gpu που έχεις)
  • Curved - Flat
  • 144hz τουλάχιστον αν ενδιαφέρεσαι για gaming

Επιλογή σε IPS panel καθώς νομίζω στην τιμή της δέν έχει αντίπαλο    -> LG 27GL850-B https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B.html

Επιλογή σε VA panel  και καθαρά προσωπική μου επιλογήDell S3220DGF (είναι curved δεν ξέρα αν σε ενδιφέρει)  https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF.html  

Φυσικά υπάρχει και η επιλογή των ultra-wide που είναι άλλο είδος και δεν ξέρω αν τις προτειμάς.

curved δεν εχω χρησιμοποιησει , οποτε δεν ξερω αν με βολευει. να το ρισκαρω? ειμαι λιγο προκατειλημμενος με τις curved χαχα
η LG που μου εδειξες φαίνεται μια χαρα. μου αρεσε μπορω να πω. θα ηθελα ομως να βρω κατι μεγαλυτερο των 27 , γιατι καθημερινα δουλευω με 2 27αρες και πλεον μου φαινονται μικρες. να μην πω οτι γυρναω σπιτι και ξενερωνω με την 24αρα

στο skroutz παντως δεν εχει κατι 2κ 32 με high refresh rate. εχεις να προτεινεις κατι αλλο? ας ειναι και απο ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Εδώ και εδώ και αρκετά χρόνια είμαι κάτοχος μιας Asus VS24HR  και πλέον νομίζω πως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για την αντικατάσταση της.

Δυστυχώς επειδή το budget είναι περιορισμένο (250-300), αναγνωρίζω πως και οι επιλογές μου είναι λίγες.

Στην προσπάθεια να πετύχω το vfm,  κατέληξα μεταξύ δυο monitor, όμως δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω το επόμενο βήμα μιας και η γνώση μου επι του θέματος είναι κάπως περιορισμένη και με "φρενάρουν" 1-2 θέματα. 

Η οθόνη προορίζεται για επεξεργασία φωτογραφίας (σε επίπεδο χόμπυ), παραγωγή μουσικής (γι' αυτό και κατέληξα σε 27" ώστε να έχω αρκετή επιφάνεια εργασίας) κανένα excel από τη δουλειά και αρκετούτσικο gaming (world of warships, division 2 , Red dead redemption 2, total war Rome II).

  • Samsung S27R750Q έχει δεχτεί firmware update και πλέον υποστηρίζει freesync (σχετικό review) όμως με προβληματίζουν οι μέτριες κριτικές που έχει λάβει, παρόλο που φαίνεται να έχει αρκετά καλά στοιχεία, το stand της, το οποίο ναι μεν μου αρέσει αλλά δεν ξέρω κατά το πόσο θα είναι βολικό καθώς και το αν θα μπορεί η κάρτα γραφικών μου να υποστηρίξει την ανάλυση 2560x1440 στα 144Hz. 
  • AOC 27G2U/BK  : δυστυχώς δεν έχω βρει κάποια αξιόλογη κριτική για τη συγκεκριμένη οθόνη. Στα θετικά της είναι το IPS panel στα 144Hz και η χαμηλή τιμή της. Αυτό που με προβληματίζει, σχετίζεται κυρίως με την ανάλυση (1080) για το μέγεθος της και το αν θα είναι εμφανή τα pixel λόγω αυτού. Η οθόνη θα είναι τοποθετημένη περίπου στα 60cm.

Πέραν αυτών και οι δυο οθόνες έχουν ικανοποιητικό srgb και μιας και εκτυπώνω έξω,  δεν μου είναι απαραίτητο το απόλυτο adobe rgb.

Το σύστημα μου αποτελείται από έναν ryzen 2600, EVGA GeForce GTX 1070 Ti SC Gaming 8gb και 16gb ram 3200 (g.skill).

Οποιαδήποτε βοήθεια ή αντιπρόταση για να ξεκαθαρίσω τον χαμό στο κεφάλι μου καλοδεχούμενη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από 3manon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Εχω την εξης καρτα γραφικων και επεξεργαστη :

AMD Ryzen 5 2600X Box

XFX Radeon RX 580 8GB GTS XXX Edition

και θελω να αγορασω οθονη για gaming κυριως με περιπου 300 ευρω (αν υπαρχει οθονη με μεγαλη διαφορα λιγο παραπανω δεν υπαρχει θεμα)

Ευχαριστω οποιον προσφερθει να βοηθησει στην επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2020 στις 11:27 ΜΜ, >-Nosakos<- είπε

Καλησπέρα στα παιδιά, 

Μεταξύ αυτών των δύο, ποια θα προτείνατε? 

Εχω ήδη παραγγείλει την AOC αλλά το amazon.de μου κάνει νερά και πρέπει να μπω σε φασαρία (ανανέωση των στοιχείων μου στην τράπεζα για να αποδείξω οτι η κάρτα που χρησιμοποίησα είναι δικιά μου) ώστε να ολοκληρωθεί η παραγγελία. Και τώρα δεν ξέρω αν η Dell είναι καλύτερη περίπτωση. 

Ευχαριστώ όποιον προσφερθεί να βοηθήσει στην επιλογή.

φιλε ειμαι ΑΚΡΙΒΩΣ στην ιδια φαση με εσενα.Περιμενω να ερθουν οι νεες ΑΟΚ στην Ελλαδα μπας και δεν μπλεξω με παραγγελεια μεσω αμαζον,και αν μου την βαρεσει τελικα και βαρεθω να περιμενω κοιτουσα την Ντελ που ποσταρες εδω...Οποια απο τις δυο και αν ειναι η επιλογη σου,κανε εναν κοπο οταν με το καλο την παρεις να μας πεις εντυπωσεις να ξερουμε.

εχει κανεις ιδεα τι ρολο βαραει αυτη σαν εταιρια,σαν οθονη,σαν..γενικα; https://www.skroutz.gr/s/20407482/LC-Power-LC-M34-UWQHD-100-C.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα! 

Με ενδιαφερει η αγορα μιας 32αρας οθονης . Δεν πολυπαιζω παιχνιδια κτλ , πιο πολυ  κανω δουλεια γραφειου και ειχα βολευτει με μια 24αρα Dell.  Ομως, επειδη βρισκεται στο δωματιο, πολυ συχνα τη χρησιμοποιω για να βλεπω ταινιες και nba το βραδυ που ξαπλωνω (κι αρα ειμαι σε αποσταση 4μ+) , οποτε δυσκολευομαι και ειπα να παω στις 32, που νομιζω ειναι οι μαξ ιντσες που θα με καλυπτουν και για θεαση απο μακρια, αλλα και να μη μου φευγουν τα ματια οταν καθομαι κοντα. 
Οποτε
Το μπατζετ ειναι μεχρι μαξ στο 500ρι, αλλα θα προτισμουσα πιο κατω, εκτος αν πραγματικα αξιζει. 
Η χρηση ειναι κυριως για δουλεια γραφειου και ως τι βι, που και που παιζω κανα strategy /rpg.

Η καρτα γραφικων ειναι Nvidia GeForce 970, αλλα ενδεχομενως να αναβαθμιστει στο μελλον, οποτε θα θελα ,αν με παιρνει, να παω για 4κ. 
Επειδη εχει too much info για να καταλαβω τι μου ταιριαζει καλυτερα (VA vs IPS panels, τεχνολογιες gsync /hdr etc) και δεν ξερω ποια απ αυτα τα χαρακτηριστικα μου χρειαζονται (πχ αναλυση, ισως υψηλα Hz για τα αθλητικα που βλεπω? ) και ποια ειναι πιο πολυ για gamers, power users etc , θα ηθελα καποια προταση απο πιο εμπειρους στην κατηγορια. 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bourojean είπε

Kαλησπερα! 

Με ενδιαφερει η αγορα μιας 32αρας οθονης . Δεν πολυπαιζω παιχνιδια κτλ , πιο πολυ  κανω δουλεια γραφειου και ειχα βολευτει με μια 24αρα Dell.  Ομως, επειδη βρισκεται στο δωματιο, πολυ συχνα τη χρησιμοποιω για να βλεπω ταινιες και nba το βραδυ που ξαπλωνω (κι αρα ειμαι σε αποσταση 4μ+) , οποτε δυσκολευομαι και ειπα να παω στις 32, που νομιζω ειναι οι μαξ ιντσες που θα με καλυπτουν και για θεαση απο μακρια, αλλα και να μη μου φευγουν τα ματια οταν καθομαι κοντα. 
Οποτε
Το μπατζετ ειναι μεχρι μαξ στο 500ρι, αλλα θα προτισμουσα πιο κατω, εκτος αν πραγματικα αξιζει. 
Η χρηση ειναι κυριως για δουλεια γραφειου και ως τι βι, που και που παιζω κανα strategy /rpg.

Η καρτα γραφικων ειναι Nvidia GeForce 970, αλλα ενδεχομενως να αναβαθμιστει στο μελλον, οποτε θα θελα ,αν με παιρνει, να παω για 4κ. 
Επειδη εχει too much info για να καταλαβω τι μου ταιριαζει καλυτερα (VA vs IPS panels, τεχνολογιες gsync /hdr etc) και δεν ξερω ποια απ αυτα τα χαρακτηριστικα μου χρειαζονται (πχ αναλυση, ισως υψηλα Hz για τα αθλητικα που βλεπω? ) και ποια ειναι πιο πολυ για gamers, power users etc , θα ηθελα καποια προταση απο πιο εμπειρους στην κατηγορια. 

Ευχαριστω!

Αν και καταλαβαινω το σκεπτικό, θεωρω πως τα 4+ μέτρα ειναι σχεδόν απαγορευτικά ακομα και για την 32αρα. Σε καθε περιπτωση Η πρόταση μου θα ηταν η εξης:

https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...