Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας

Από σήμερα μου μπήκε η ιδέα να αγοράσω δεύτερη οθόνη.

Σας γράφω από το έπιπλο του υπολογιστή που έχω, πίσω και δεξιά τοίχος, αριστερά κρεβάτι. Έτσι η μόνη λύση είναι να την έχω από πάνω βαλμένη στον τοίχο. Η  υπάρχουσα οθόνη εδώ και δεν ξέρω πόσα χρόνια είναι αυτή.

Αρχικά σκεφτόμουν smart tv 40'' πιο πολύ σαν τηλεόραση να τη χρησιμοποιήσω. Πλέον - διαβάζοντας - κατάλαβα ότι καλύτερο είναι να πάρω δεύτερη οθόνη (έτσι κι αλλιώς υπάρχει tv card στον υπολογιστή για live tv και τα υπόλοιπα streaming). Πρώτα από όλα είναι σωστή η επιλογή της οθόνης σε σχέση με smart tv; Δεύτερον, πόσες ίντσες λέτε; Θα έλεγα κάπου στις 32. Ύστερα παίζει και το άλλο ενδεχόμενο: να έχω την μεγάλη (καινούρια) κάτω, δηλαδή στο έπιπλο του υπολογιστή και την τωρινή πάνω; Κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι είναι σωστό γιατί ταινίες και αγώνες σκέφτομαι να βλέπω σε αυτήν που θα είναι πάνω, άρα καλύτερα να είναι περισσότερων ιντσών. Δεν είχα ποτέ δύο  οθόνες και πολύ με γλυκαίνει το συμβάν.

Δεν ξέρω τι άλλο να σχολιάσω εκτός του τι κάνω στον υπολογιστή. Browsing περισσότερο σε forums και ειδήσεις, youtube, office (καθότι εκπαιδευτικός), κανένα asphalt 8,9, παρακολουθώ NBA, γενικά σχετικά light χρήση (θεωρώ). Ξέχασα και λίγο lightroom για τις φωτογραφίες μου και Bluestacks για τις εφαρμογές που θέλω να έχω στον υπολογιστή. 

Για τις wide οθόνες τι γνώμη έχετε αλλά και για τις curved. Γενικά όπως το σκέφτομαι περισσότερο θα την έχω για παρακολούθηση βίντεο, αγώνων κλπ και λιγότερο να κάνω κάποια δουλειά (ίσως να παίζω και asphalt στη μεγάλη). 

Έχουμε και Νοέμβριο, να "κινηθώ" προς Black Friday; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν κατάλαβα καλά φίλε μου τι θέλεις. Προσπάθησα πάντως 😀.

Καταρχήν, η κύρια διαφορά μεταξύ μιας τηλεόρασης και μιας οθόνης είναι αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε η κάθε συσκευή. Οι οθόνες προορίζονται να χρησιμοποιηθούν από κάποιον που κάθεται ακριβώς μπροστά από την οθόνη σε κοντινή απόσταση, πιθανώς για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Μια τηλεόραση έχει σχεδιαστεί για να προβάλλεται από πολλά άτομα ταυτόχρονα από απόσταση.

Απαντάς μόνος σου λέγοντας «Πλέον - διαβάζοντας - κατάλαβα ότι καλύτερο είναι να πάρω δεύτερη οθόνη»

Αναφορικά με τις ίντσες (για PC monitor / Οθόνη).

  • 23-25 inches
    • Θετικά
      • Το βρίσκεις σε καλές τιμές
      • Ικανοποιητικό Multitasking
    • Αρνητικά
      • Για λεπτομερή εργασία, ο περιορισμένος χώρος στην οθόνη ενδέχεται να δυσχεραίνει το χρήστη του
  • 27-29 inches
    • Θετικά
      • Το multitasking και η λεπτομερής εργασία είναι ευκολότερα σε αυτού του μεγέθους οθόνες
      • Κατάλληλο για παιχνίδια, ταινίες, επεξεργασία φωτογραφίας και βίντεο.
      • Εύκολη θέαση χωρίς να χρειάζεσαι να κάνεις scaling
    • Αρνητικά
      • Απαιτεί λίγο μεγαλύτερο χώρο στο γραφείο
      • Σαφώς ακριβότερο από την προηγούμενη  κατηγορία
  • 30-32 inches
    • Θετικά
      • Το multitasking και η λεπτομερής εργασία γίνεται σε ένα τέτοιο monitor μια άνετη εργασία.
      • Ιδανικό για επεξεργασία φωτογραφίας και βίντεο
      • Προφανώς καλύτερη αίσθηση με όλα τα παιχνίδια
    • Αρνητικά
      • Λίγο πιο ακριβές από την προηγούμενη κατηγορία
      • Προφανώς δεν είναι ιδανικό για χρήση σε μικρά γραφεία.
      • Λόγω υψηλότερης ανάλυσης, για χρήση με παιχνίδια θα θέλει μια ισχυρή κάρτα γραφικών

Αναφορικά με την απόσταση και το μέγεθος μιας τηλεόρασης μπορείς να δεις εδώ.

Στα γρήγορα στη φωτογραφία που ακολουθεί.

image.png.97e24a0b13fc4e4e9b57095612b2749b.png

Αναφορικά με τις wide και curved οθόνες είναι θέμα αντίληψης του καθενός. Επίσης μια 27" ιντσών οθόνη με διαστάσεις 61 εκ. (μήκος) x 35 εκ. (πάλτος) έχει λόγο 1.742 κοντά στην αναλογία 16:9 (1.777) που είναι το επίσημο widescreen aspect ratio.   

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις τόσες πληροφορίες. 

42 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Οι οθόνες προορίζονται να χρησιμοποιηθούν από κάποιον που κάθεται ακριβώς μπροστά από την οθόνη σε κοντινή απόσταση, πιθανώς για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Μια τηλεόραση έχει σχεδιαστεί για να προβάλλεται από πολλά άτομα ταυτόχρονα από απόσταση.

Απαντάς μόνος σου λέγοντας «Πλέον - διαβάζοντας - κατάλαβα ότι καλύτερο είναι να πάρω δεύτερη οθόνη»

Δεν ξέρω αν βοηθάει ο τρόπος σκέψης μου. Έχω το desktop (από το οποίο γράφω τώρα) και όταν ήθελα να παρακολουθήσω κάποια σειρα ή ένας αγώνα, τα έβλεπα σε παράθυρο στο μόνιτορ του υπολογιστή. Αργότερα προέκυψε λάπτοπ, οπότε έβλεπα στο λάπτοπ. Εδώ και μερικές μέρες μεταφέρω στο δωμάτιο μια 32άρα smart για να τα βλέπω. Αρχικά σκέφτηκα να συνδέω ασύρματα τη smart με το desktop και έτσι αγόρασα ένα usb wifi adapter. Μετά σκέφτηκα για πιο μόνιμο να πάρω μια σμαρτ και να τη βάλω πάνω από το μόνιτορ ώστε να μη μετακινώ τη συγκεκριμένη τβ κάθε μέρα. Διαβάζοντας άρχισα να σκέφτομαι ότι μήπως ήταν καλύτερα ένα άλλο μόνιτορ ώστε να μπορώ να το χρησιμοποιώ και για τον υπολογιστή. Αυτή σε γενικές γραμμές είναι η πορεία των σκέψεών μου.

51 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Αναφορικά με τις ίντσες (για PC monitor / Οθόνη).

Για τις κατηγορίες που μου αναφέρεις, μάλλον προτιμώ κάπου στις 30-32 ίντσες ώστε και να είναι πιο απολαυστικές οι ταινίες και οι αγώνες που θα βλέπω. Επειδή καταλαβαίνω ότι γνωρίζεις πράγματα, αν έχω σμαρτ ή οθόνη (ας πούμε 32 ιντσών), τι χάνω και τι κερδίζω σε κάθε περίπτωση (όχι βλέποντας βίντεο ή αγώνες, αλλά λειτουργώντας τη ως δεύτερη οθόνη;

Επίσης πώς κρίνεις ότι η μία οθόνη θα είναι από πάνω; Θα με δυσκολεύει λες; Δεν έχω πρότερη εμπειρία και επίσης μόνο από πάνω μπορεί να μπει λόγω έλλειψης άλλου χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολόγισε το χρόνο που θα αφιερώνεις στις δραστηριότητες που σε ενδιαφέρουν περισσότερο. Εάν πρόκειται να δουλεύεις πιο πολύ στον υπολογιστή θέλεις μια καλή οθόνη. Με τα μάτια μας παίζουμε. Εάν δουλεύεις περιστασιακά και περισσότερο βλέπεις ταινίες κ.λπ. τότε θα ευχαριστηθείς μια smart tv. Προσωπικά την τηλεόραση την έχω μόνο για κινηματογράφο, ταινίες, κ.λπ. Τον υπολογιστή τον έχω μόνο για δουλειά, σερφάρισμα κ.λπ. Τώρα εάν θέλεις να χρησιμοποιείς και την smart σαν δεύτερη οθόνη εξαρτάται και από την ανάλυση της smart. Oi 32 άρες είναι συνήθως Full HD και άμα δουλέψεις σε 27' monitor με ανάλυση 1440p θα δεις πόση μεγάλη είναι η διαφορά. Καμία σχέση. Άρα σε τέτοια ανάλυση η smart δεν προτέινεται για χρήση ως δεύτερη οθόνη. Εάν σε μπέρδεψα μπράβο μου 😅.          

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ότι με μπέρδεψες είναι το  μόνο σίγουρο. Οπότε μπράβο σου! 😃

Πρώτα από όλα στον υπολογιστή δε μιλάμε για δουλειά. Εννοώ ότι δεν έχει σχέση η δουλειά μου με τον υπολογιστή εδώ. Άντε το πολύ πολύ να ξοδέψω το 10% του χρόνου μου για κάτι που έχει σχέση με τη δουλειά μου και αν...

Ταινίες δεν πολυβλέπω, δηλαδή δεν είμαι τρελός με ταινιες, μιλάμε για καμιά σειρά, κανένα αγώνα και έτσι. 

Η οθόνη που έχω είναι 24άρα με 1920x1200. 

21 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Τώρα εάν θέλεις να χρησιμοποιείς και την smart σαν δεύτερη οθόνη εξαρτάται και από την ανάλυση της smart. Oi 32 άρες είναι συνήθως Full HD και άμα δουλέψεις σε 27' monitor με ανάλυση 1440p θα δεις πόση μεγάλη είναι η διαφορά. Καμία σχέση. Άρα σε τέτοια ανάλυση η smart δεν προτέινεται για χρήση ως δεύτερη οθόνη. Εάν σε μπέρδεψα μπράβο μου 😅.

Από αυτό που γράφεις μου προτείνεις να πάω σε καμιά οθόνη στα 30+ ίντσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, ψαχνω για καινουργια οθονη κυριως για δουλεια (προγραμματισμος), σειρες και ελαφρο gaming. Ψαχνωντας λιγο ειμαι μεταξυ στο να παω σε 32 ή 27 ιντσες το 4Κ σε 27 inches φαινεται καλυτερο λογω περισσοτερο ppi? Βεβαια το 32 Ιντσ σε κοντινη αποσταση δεν ξερω αμα αξιζει ( ειμαι περιπου 60-70 εκατοστα μακρια απο την οθονη). Αξιζει να παω σε 4Κ 27 ή 32 ή ειναι overkill και να παω σε 27 QHD καλυτερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Θα ηθελα μια γνωμη για οθόνη. Την θελω για gaming και καμια σειρα. Εχω μια dell 27' 2K

Και ειχα και της xiaomi την 34αρα την curved, αλλα δυστυχώς αυτη δεχθηκε επιθεση απο μπιμπερό και τελειωσε.

Εχω μια 3070ti και επεξεργαστή i7-10700k.

Θα ηθελα να παω παλι σε curved γιατι τωρα που γύρισα σε βασικη την dell μου κακοφαινεται.

Μεχρι 400-450 ευρω. Ειδα την Samsung την g5? Που παει μεχρι 165hz αλλα δεν βρηκα εαν δουλευει το g-Sync σε αυτην.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους ! Εχω τις οθόνες της υπογραφης για περιπου 4 ετη. Δυστυχως το τμημα στήριξης της οθόνης ειναι πολυ βασικο και ποτε δεν εχω καταφερει να τις ισορροπησω διπλα διπλα. Ειτε γερνουν μπροστα, ειτε στα πλαγια σε μικρες γωνιες. Αρχισα να βλεπω τις κυρτες οθονες που ειχα παλίοτερα και ειπα να βρω 2 νεες που να ειναι πιο σταθερες και να εχουν καλυτερο δεσιμο.

Ως επι το πλειστον παιζω ΜΜΟ στα 75Hz και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις. 

1440π VA ή IPS δεν παιζει ρολο μεχρι 27 ιντσες, δεν εχω χωρο για 32.

Προυπολογιμος γυρω στις 450 λιρες και για τις 2.

Ολες οι αποψεις δεκτες. 

Ευχαριστω.

 

Επεξ/σία από ASDIC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, iceman33221 said:

Καλησπερα. Θα ηθελα μια γνωμη για οθόνη. Την θελω για gaming και καμια σειρα. Εχω μια dell 27' 2K

Και ειχα και της xiaomi την 34αρα την curved, αλλα δυστυχώς αυτη δεχθηκε επιθεση απο μπιμπερό και τελειωσε.

Εχω μια 3070ti και επεξεργαστή i7-10700k.

Θα ηθελα να παω παλι σε curved γιατι τωρα που γύρισα σε βασικη την dell μου κακοφαινεται.

Μεχρι 400-450 ευρω. Ειδα την Samsung την g5? Που παει μεχρι 165hz αλλα δεν βρηκα εαν δουλευει το g-Sync σε αυτην.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας.

https://www.skroutz.gr/s/21945498/AOC-CU34G2X-Ultrawide-VA-Curved-Gaming-Monitor-34-QHD-3440x1440-144Hz-me-CHrono-Apokrisis-4ms-GTG.html Στα περίπου ιδια specs (VA)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ASDIC είπε

Καλησπερα σε ολους ! Εχω τις οθόνες της υπογραφης για περιπου 4 ετη. Δυστυχως το τμημα στήριξης της οθόνης ειναι πολυ βασικο και ποτε δεν εχω καταφερει να τις ισορροπησω διπλα διπλα. Ειτε γερνουν μπροστα, ειτε στα πλαγια σε μικρες γωνιες. Αρχισα να βλεπω τις κυρτες οθονες που ειχα παλίοτερα και ειπα να βρω 2 νεες που να ειναι πιο σταθερες και να εχουν καλυτερο δεσιμο.

Ως επι το πλειστον παιζω ΜΜΟ στα 75Hz και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις. 

1440π VA ή IPS δεν παιζει ρολο μεχρι 27 ιντσες, δεν εχω χωρο για 32.

Προυπολογιμος γυρω στις 450 λιρες και για τις 2.

Ολες οι αποψεις δεκτες. 

Ευχαριστω.

 

Στα χρήματα που αναφέρεις μπορείς να πάρεις ένα ζευγάρι VA οθονών και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Σου προτείνω τα δυο κάτωθι μοντέλα (με προτεινόμενο αυτό της Samsung).

  • Samsung Odyssey G5 VA Curved Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 144Hz (εδώ)
  • Asus TUF Gaming VG27WQ1B VA HDR Curved Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 165Hz με Χρόνο Απόκρισης 4ms GTG (εδώ)

Για IPS sστην ίδια κατηγορία χρημάτων έχεις περισσότερες επιλογές. Θα σου πρότεινα αυτή την οθόνη.

Gigabyte G27Q IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 144Hz (εδώ)

Να σου αναφέρω ότι σε σχέση με τις Acer οθόνες που έχεις δεν είμαι σίγουρος ότι οι παραπάνω οθόνες είναι εφάμιλλες τους, γιατί απλά είναι πολύ καλές οθόνες. Μόνο στις VA θα δεις κάποιες σημαντικές διαφορές λόγω της καλύτερης αναλογίας στο contrast και στην απόδοση του μαύρου.

Λες ότι δεν τις έχεις καταφέρει να είναι δίπλα. Ίσως χρειάζεσαι μια βάση στήριξης για γραφείο, το οποίο όμως έχει ένα επιπλέον κόστος και θα πρέπει να τη δεις από κοντά για να είσαι σίγουρος ότι πράγματι οι οθόνες θα είναι η μια δίπλα στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι κατά πόσο καλές ήταν, έχουν περάσει αρκετά χρόνια. Δλδ προτείνεις να τις κρατήσω και να βάλω μια σωστή βάση που να τις κρατάει, όπως θέλω εγώ και να αφαιρέσω τη μάπα βάση που έχει ?

Πάντως για τόσο καλό πάνελ δεν θα έπρεπε να είναι η βάση αρκετά καλύτερη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ASDIC είπε

Καλησπερα σε ολους ! Εχω τις οθόνες της υπογραφης για περιπου 4 ετη. Δυστυχως το τμημα στήριξης της οθόνης ειναι πολυ βασικο και ποτε δεν εχω καταφερει να τις ισορροπησω διπλα διπλα. Ειτε γερνουν μπροστα, ειτε στα πλαγια σε μικρες γωνιες. Αρχισα να βλεπω τις κυρτες οθονες που ειχα παλίοτερα και ειπα να βρω 2 νεες που να ειναι πιο σταθερες και να εχουν καλυτερο δεσιμο.

Ως επι το πλειστον παιζω ΜΜΟ στα 75Hz και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις. 

1440π VA ή IPS δεν παιζει ρολο μεχρι 27 ιντσες, δεν εχω χωρο για 32.

Προυπολογιμος γυρω στις 450 λιρες και για τις 2.

Ολες οι αποψεις δεκτες. 

Ευχαριστω.

 

Επειδή αναφέρεις λίρες και βλέπω τοποθεσία Αγγλία, το Amazon uk τρέχει σε προσφορά την άριστη κατ'εμέ Dell g2724d στις 228λίρες. Δεν ξέρω τι μεταφορικά μπορεί να επιβαρύνεσαι ως προορισμός,αλλά εγώ το βρίσκω ως ιστορικά χαμηλό για μια κορυφαία οθόνη ενός τιμιότατου brand( review εδώ https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/g2724d ).
Και το μόνο μου δίλημμα είναι αν πρέπει να την τσιμπήσω και εγώ στα 267 τελική με μεταφορικά όταν Ελλάδα υπάρχει από 310 με μικρές ελπίδες για έκπτωση στην black friday της συμφοράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω οθόνη για fps gaming αποκλειστικά  έχω την Zowie 2411 και λέω να φύγω από TN panel εάν για va / ips ισχύει το response 1 ms, λόγω μπατζετ και χρήσης που είναι ελάχιστη για και μόνο για gaming δεν θέλω κάτι future prof όποτε  24 1080p η άμα παίξει καμμία καλή προσφορά Black Friday 27 2k με 144+ κατά προτίμηση 165/240. 
Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για την Samsung Odyssey G5 32". Ξέρει κανένας αν έχουν λυθεί τα προβλήματα αποκόλλησης του panel; Την θέλω για να αντικαταστήσω την τρίτη μου οθόνη που είναι 28αρα 4K/60 8ετίας, οπότε έχω χαμηλό budget αλλά από την άλλη δεν θέλω να μου ξεκολλήσει το panel σε κανένα χρόνο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...