Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παμε σε σταδιακη αρση των cc?

 

Στα 70 ευρώ το ανώτατο όριο των συναλλαγών σε μετρητά στα νησιά

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500012380

 

 

Έχεις αγχωθεί υπερβολικά με το θέμα αυτό.

Προσπάθησε να καταλάβεις αυτό που λέει η λογική και μερικά από τα μέλη του forum.

Οι περιορισμοί στο τραπεζικό σύστημα θα κρατήσουν για αρκετό καρό.

Το παράδειγμα που ανέφερες είναι άστοχο γιατί αφορά στους κατοίκους των νησιών για τους οποίους καταργούνται οι εξαιρέσεις του ΦΠΑ και πρέπει να τους δώσουν ένα μικρό αντιστάθμισμα.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα δε με πειράζει πολύ το να μη μπορώ να σηκώσω πολλά λεφτά από την τράπεζα με τη μία.

Με πειράζει η διακοπή συναλλαγών με το εξωτερικό.

Ελπίζω αυτό να αρθεί γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είναι transfer to credit card δεν θα σου πιστωθεί στο Balance δυστυχώς

προ capital controls πήρε 3 ημέρες να φανεί στη χρεωστική μου άρα αν δεν έχουν περάσει ίσως χρειάζεται να περιμένεις 1-2 ημέρες ακόμα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πως γίνεται όμως να μου περνάει τα χρήματα στην προπληρωμένη από την στιγμή που οι αγορές στο ebay γίνονται μέσω paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τι επαθες?

Προφανως αναφερεται στο γεγονος το οποιο αναλυεται σε ολοκληρο το thread, εδω και 189 posts: Tο paypal δεν λειτουργει ελεω capital control.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να το ξαναπούμε.

 

Αγορές με χρέωση από balance - refund σε balance

Αγορές με χρέωση από credit card - refund σε credit card.

 

So simple.

Δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει αυτό. Από την στιγμή που έχω συνδεδεμένο το paypal με την προπληρωμένη, το ebay και ο κάθε πωλητής του, με τον λογαριασμό μου στο paypal δεν έχει να κάνει; Πώς ο πωλητής επιστρέφει χρήματα απευθείας στην προπληρωμένη αφού οι αγορές στο ebay γίνονται μόνο μέσω paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωμή

Αγοραστής > παυπαλ > πωλητής

 

Refund

Πωλητής > παυπαλ > αγοραστής

 

Απευθείας δεν στέλνει/ επιστρέφει, κανείς σε κανέναν. Και οι δύο εχετε μεσάζων την υπηρεσία του παυπαλ. Η οποία έχει "σετάρει" την διαδικασία έτσι ώστε τα χρήματα να επιστρέφονται στην πηγή από την οποία αρχικά προήλθαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα έκανα φόρτιση κάρτας Q 5€ μέσω PayPal σε χρεωστική κάρτα Debit Mastercard από τη Eurobank και για κάποιον περίεργο λόγο πραγματοποιήθηκε κανονικά η συναλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα έκανα φόρτιση κάρτας Q 5€ μέσω PayPal σε χρεωστική κάρτα Debit Mastercard από τη Eurobank και για κάποιον περίεργο λόγο πραγματοποιήθηκε κανονικά η συναλλαγή...

 

Δηλαδή σου δέιχνει οτι τράβηξε λεφτά απο την κάρτα;

Αν μπορείς βγάλε μια φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει αυτό. Από την στιγμή που έχω συνδεδεμένο το paypal με την προπληρωμένη, το ebay και ο κάθε πωλητής του, με τον λογαριασμό μου στο paypal δεν έχει να κάνει; Πώς ο πωλητής επιστρέφει χρήματα απευθείας στην προπληρωμένη αφού οι αγορές στο ebay γίνονται μόνο μέσω paypal;

 

Όταν αγόρασες από το συγκεκριμένο πωλητή, το ποσό που έπρεπε να χρεωθείς δεν υπήρχε ολόκληρο στο balance ή δεν υπήρχε καθόλου στο balance και στο πήρε από την κάρτα.

Όταν ζήτησες refund τα χρήματα επιστρέφουν εκεί που χρεώθηκαν. Δεν ζήτησε ο πωλητής να πιστωθούν στη κάρτα αλλά το paypal στα πιστώνει εκεί από όπου τα πήρε.

 

Εγώ σήμερα έκανα φόρτιση κάρτας Q 5€ μέσω PayPal σε χρεωστική κάρτα Debit Mastercard από τη Eurobank και για κάποιον περίεργο λόγο πραγματοποιήθηκε κανονικά η συναλλαγή...

 

μπορεί να εγκρίθηκε γιατί χρέωσε την κάρτα που ήταν σε ελληνική τράπεζα και τα 5 ευρώ πιστώθηκαν σε ελληνικό λογαριασμό τραπέζης της Wind. Δεν στάλθηκαν στο εξωτερικό για αυτό μπορεί να εγκρίθηκε.

 

Στο εξωτερικό με paypal δεν δίνει έγκριση και αυτό είναι που μας ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγόρασες από το συγκεκριμένο πωλητή, το ποσό που έπρεπε να χρεωθείς δεν υπήρχε ολόκληρο στο balance ή δεν υπήρχε καθόλου στο balance και στο πήρε από την κάρτα.

Όταν ζήτησες refund τα χρήματα επιστρέφουν εκεί που χρεώθηκαν. Δεν ζήτησε ο πωλητής να πιστωθούν στη κάρτα αλλά το paypal στα πιστώνει εκεί από όπου τα πήρε.

 

 

μπορεί να εγκρίθηκε γιατί χρέωσε την κάρτα που ήταν σε ελληνική τράπεζα και τα 5 ευρώ πιστώθηκαν σε ελληνικό λογαριασμό τραπέζης της Wind. Δεν στάλθηκαν στο εξωτερικό για αυτό μπορεί να εγκρίθηκε.

 

Στο εξωτερικό με paypal δεν δίνει έγκριση και αυτό είναι που μας ενδιαφέρει.

Και πάλι δεν έχει σχέση αφού τα χρήματα φαίνεται οτι πάνε στο εξωτερικο άσχετα αν μετά επιστρέφουν. Εκεί κολλάει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...