Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Τα πολιτικά μηνύματα ΔΕΝ έχουν θέση εδω.

Τελευταία προειδοποίηση προς συγκεκριμένα μέλη που επιμένουν να αγνοούν τους Όρους Χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη δεν ειμαι σιγουρος τι γινεται με τις επιχειρησεις, καθως εγω μιλω απο την πλευρα του ιδιωτη καταναλωτη, ουτε οι ελληνικες επιχειρησεις μπορουν να κανουν εισαγωγες;

Γιατι αν 'εισαγεις' κατι, πρεπει να το πληρωσεις με 'εξερχομενο' εμβασμα, αν δεν μου διαφευγει κατι.

Οι εισαγωγες λοιπον, με ποιο τροπο γινονται, απο την επιβολη των cc και μετα;

Ή εχουν σταματήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν ειμαι σιγουρος τι γινεται με τις επιχειρησεις, καθως εγω μιλω απο την πλευρα του ιδιωτη καταναλωτη, ουτε οι ελληνικες επιχειρησεις μπορουν να κανουν εισαγωγες;

Γιατι αν 'εισαγεις' κατι, πρεπει να το πληρωσεις με 'εξερχομενο' εμβασμα, αν δεν μου διαφευγει κατι.

Οι εισαγωγες λοιπον, με ποιο τροπο γινονται, απο την επιβολη των cc και μετα;

Ή εχουν σταματήσει;

Δεν γινονται εισαγωγες ! Αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα και οχι εγω και εσυ που δεν μπορουμε να αγορασουμε το κινητακι που χαλβαδιαζαμε απο κινα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις χθεσινοβραδινές εξελίξεις, πρέπει να καταλάβουμε ΟΛΟΙ ότι η κατάσταση, για τη χώρα, είναι πολύ δύσκολη και οι τελικές αποφάσεις, για το μέλλον μας, θα παρθούν την ΚΥ 12/7.

 

Το πρώτο σίγουρο είναι ότι, στην καλλίτερη περίπτωση, οι τράπεζες θα αργήσουν πολύ να τροφοδοτηθούν με νέο χρήμα αλλά, αν και όποτε αυτό γίνει, τα CC θα παραμείνουν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το δεύτερο είναι ότι η απόφαση των CC, που λήγει σήμερα το βράδυ, θα ανανεωθεί τουλάχιστον μέχρι την ΚΥ, και πιθανά με μειωμένο όριο ανάληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην γινονται εισαγωγες, οπως αντιλαμβανεται ο καθενας, ειναι κατι το οποιο δεν μπορει να κρατησει για 'πολυ'.

Αρα, αυτος ο περιορισμος, ο συγκεκριμενος, ο πληρης αποκλεισμος απο το εξωτερικο, δεν μπορει να κρατησει για πολυ.

Προσοχη, λεω για τον εν λογω περιορισμο μονο, ο οποιος βεβαια επι του παροντος εντασσεται στην ομπρελα των cc.

Δεν ειμαστε ουτε σε πολεμο, ουτε στο Ιραν, ουτε στην Βορεια Κορεα, με πληρη αποκλεισμο απο τον εξω κοσμο.

Ρεαλιστικα αναμενω, αρση του εν λογω περιορισμου, με όρια.

Ανεξαρτητα απο δρχ ή €, δυνατοτητα αγορων απο εξωτερικο, ειναι κατι αυτονοητο, εστω με διαδικασιες, εστω με περιορισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι λιγο οφ τοπικ αλλα πριν λιγο ανακαλυψα ποσο  κοστιζουν μερικα προϊόντα τεχνολογιας στη Βενεζουελα.

Το iphone 6 λοιπον κοστιζει μολις 60.000 $!!!Το xbox one μολις 27.000$!!!

Παραθετω και το site http://listado.mercadolibre.com.ve/iphone-6#D%5BA:iphone-6,B:0%5D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι λιγο οφ τοπικ αλλα πριν λιγο ανακαλυψα ποσο  κοστιζουν μερικα προϊόντα τεχνολογιας στη Βενεζουελα.

Το iphone 6 λοιπον κοστιζει μολις 60.000 $!!!Το xbox one μολις 27.000$!!!

Παραθετω και το site http://listado.mercadolibre.com.ve/iphone-6#D%5BA:iphone-6,B:0%5D

 

Μονο που ένας ανθρωπος επιβιώνει και χωρίς αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην γινονται εισαγωγες, οπως αντιλαμβανεται ο καθενας, ειναι κατι το οποιο δεν μπορει να κρατησει για 'πολυ'.

Αρα, αυτος ο περιορισμος, ο συγκεκριμενος, ο πληρης αποκλεισμος απο το εξωτερικο, δεν μπορει να κρατησει για πολυ.

Προσοχη, λεω για τον εν λογω περιορισμο μονο, ο οποιος βεβαια επι του παροντος εντασσεται στην ομπρελα των cc.

Δεν ειμαστε ουτε σε πολεμο, ουτε στο Ιραν, ουτε στην Βορεια Κορεα, με πληρη αποκλεισμο απο τον εξω κοσμο.

Ρεαλιστικα αναμενω, αρση του εν λογω περιορισμου, με όρια.

Ανεξαρτητα απο δρχ ή €, δυνατοτητα αγορων απο εξωτερικο, ειναι κατι αυτονοητο, εστω με διαδικασιες, εστω με περιορισμους.

 

Εξακολουθείς να σκέφτεσαι σαν να βρίσκεσαι σε μια χώρα χωρίς πρόβλημα οικονομικής ρευστότητας.

Όμως, η Ελλάδα βρίσκεται σε χρεωκοπία από 30/6, αφού δεν πλήρωσε τις δόσεις του ΙΟΥΝ στο ΔΝΤ, χωρίς να υπολογίσουμε και την αδυναμία εκπλήρωσης των οικονομικών υποχρεώσεών της στις 15/7 και 20/7. 

 

Το σενάριο των κλειστών τραπεζών, με τον πρόσθετο περιορισμό των CC, σημαίνει ότι το περιορισμένο διαθέσιμο χρήμα στις τράπεζες δεν επαρκεί για να καλύψει τις ονομαστικές καταθέσεις και, πολύ περισσότερο, την (ανεξέλεγκτη) χρήση του χρήματος σε αγορές από το εξωτερικό είτε σε ευρώ είτε σε συνάλλαγμα. Σχετικό παράδειγμα και η σύγκρουση απόψεων Βαλαβάνη-Μάδρα για το άνοιγμα των τραπεζών με πρόσβαση στις θυρίδες και στο περιεχόμενό τους, με ή χωρίς την επίβλεψη τραπεζικού υπαλλήλου.

 

Από τη ΔΕ 13/7 ελπίζουμε να μάθουμε το σενάριο που θα ακολουθήσει η χώρα και τις επιπτώσεις που θα έχει στην καθημερινή μας ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι μπορεί να επιβιώσει κανείς και τρώγοντας ζωοτροφές....

Με ντοματούλα , ψωμάκι , ελίτσες και φέτα μια χαρά την βγάζει! Και από αυτά έχουμε μπόλικα στη Ελλαδιτσα μας!

Από όλο αυτό τον κακό χαμό που έχει γίνει μόνο ένα πράγμα ισχύει στο 100% ότι δεν είναι δυνατόν να καταναλώνουμε περισσότερα αποτι παράγουμε και αν αυτό σημαίνει ότι θα περιοριστούμε σε ελιές , ψωμί , φέτα και ήλιο so let it be. Τέρμα τα χρυσά κιυταλια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WalkerSW : Καλά είναι γνωστό ότι δε θέλει να κουράζει το μυαλουδάκι του ο Έλληνας παράγοντας προϊόντα που έχουν υπεραξία.

Έτσι κι αλλιώς αυτή η ιστορία τραβάει εδώ και 200 χρόνια.

Απλά αν το κάνανε όλοι οι λαοί αυτό δε θα προχωρούσε ο ανθρώπινος πολιτισμός.

Θα ήμασταν ακόμα στον μεσαίωνα δηλαδή.

Επίσης δε γεννιούνται όλοι οι Έλληνες με αυτά τα γονίδια.

Τώρα βέβαια με βάση τη δική μου εμπειρία η στατιστική παρέκκλιση είναι μικρή, γύρω στο 1%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα να δω αν μπορώ να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό εξωτερικού στο paypal, και πήρα τα $$%%$, εεε το μήνυμα ότι "You cannot add a bank at this time".... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα να δω αν μπορώ να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό εξωτερικού στο paypal, και πήρα τα $$%%$, εεε το μήνυμα ότι "You cannot add a bank at this time".... :-)

 

 

Κλεισε τον λογαριασμο στο Paypal και ξανανοιξε καινουργιο με home διεύθυνση καποια απο την χωρα του τραπεζικου λογαριασμου....

 

Εμενα παρολο που ειχα δηλωμένη μονο Σουηδική καρτα δεν με αφηνε να ακνω συναλαγες λογο ελληνικης διευθυνσης, με του που εκανα paypal με Σουηδική ολα μια χαρά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...