Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι χρειάζεται να ανοίξεις λογαριασμό στην Κύπρο;Πες περισσότερα σε πιά τράπεζα άνοιξες λογαριασμό; Σε μιά βδομάδα πάω κι εγώ

Στην τράπεζα Κύπρου άνοιξα.

Αν μπεις στο site της και πας εκεί που λέει international γράφει αίτηση για ανοιγμα λογαριασμού. Την συμπλήρωσα και την εστειλα μαζί με φωτοτυπία της ταυτότητα με email. Μετά μου στείλανε τα έντυπα για υπογραφή. Πηγα σε κάτι γραφεία τους, τα έδωσα και αυτό ήταν. Ο λογαριασμός είχε ήδη ανοιχθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα και παλι σε ολους.

Μια μικρη βοηθεια ρε παιδια γτ δεν πηρα καποια απαντηση..

Πριν δυο μερες εκανα το σχετικο "κολπακι" και ενω εχω περασει τα χρηματα στο paypal balance μου δεν μπορω να κανω την αγορα απο minideal.. Μου πεταει το σχετικο μηνυμα οτι η καρτα απορριφθηκε..

Στον λογαριασμο μου δε φαινεται οτι εγινε η μεταφορα χρηματων αλλα στο διαθεσιμο υπολοιπο μου σε σχεση με το λογιστικο τα χρηματα φαινεται οτι εχουν κρατηθει..

Εκανα κατι λαθος μηπως?Τι μπορω να κανω τωρα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ξέρει κανείς να μου απαντήσει με σιγουριά τι γίνεται με τις αποτυχημένες προσπάθειες στο ebay?

Όταν πατάμε buy it now στο προιόν κ μετά τρώμε άκυρο με το paypal

ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ?

Θα ανοίξει case ο πωλητής (σε 5-10 μέρες) για να πάρει τα πίσω την προμήθεια που του κρατά το ebay. (δεν είναι κατι σημαντικό για τους αγοραστές)

Επικοινώνησε μαζί του και πες του για τα cc

Αν είναι να ξαναπροσπαθήσεις μην αγοράσεις ξανά το ιδιο προίoν από την αρχή, αλλά πήγαινε στο καλάθι σου και πατα pay now.

Αν όχι, βρες και ακύρωσε την παραγγελία σου (αν ακυρώνετε . δεν θυμάμαι)

Ακόμα περιμένουμε τη χαλάρωση...

 

Εγώ πάντως ξεμπέρδεψα με τα capital controls. Χθες πήγα Κύπρο και άνοιξα λογαριασμό. Απο εβδομάδα θα μου έρθουν και οι κάρτες με courier.

Αντε γιατί γίναμε Βόρεια Κορέα 3 μηνες τώρα.

Και εγώ σήμερα το πρωι πήρα την ίδια απόφαση.

Πήγα για 20-η και τελευταία φορά στην moneysafe και κατάλαβα ότι μας δουλεύουν με τις 100 αναβολές που δώσαν,  και Κυριακή ξεκινάω για Βουλγαρία.

ετσι ενημερωτικα.

ποσο κοστιζει να στελνεις απο ελλαδα οπως ειπες με western union λεφτα στο λογαριασμο σου στην κυπρο.

?

Μεχρι 500Ε είναι (ήταν, προ CC)  10-15Ε η προμήθεια.

Γενικά, αν είναι για ψιλοαγορές (gadgetakia) από το ebay σίγουρα δεν συμφέρει. (βάλε και το ταξίδι στην Κυπρο)

Αν είναι για να κρατήσεις το μαγαζί σου ανοιχτό (μικρο-εισαγωγές) τότε..... συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα το buy it now, θελει προσοχη. Γιατι αν αγορασεις 3-4 και δεν τα πληρωσεις μπορουν να σου μπλοκαρουν τον ebay λογαριασμο για καποιες μερες.

 

H λυση ειναι να κανετε δοκιμες με αυτην εδω την αγγελια http://www.ebay.com/itm/111698068935?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT που βρηκα εγω, η οποια ειναι μικρο το ποσο και παροολο που πατας buy it now, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ , αρα δεν σου φαινετε στο λογαριασμο στο εβαυ σαν αγορασμενο.

 

Βεβαια θα μου πεις τι να τα κανω εγω αυτα αμα τα αγορασω. Θα σου πω δεν ξερω :P αλλα βρειτε αγγελιες με ειδη που σας ενδιαφερουν και ειναι με τετοιο τροπο αγορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν συμφέρει για ψιλοπράγματα. 200€ ήταν μόνο τα εισιτήρια

και πάλι καλά να λες :mellow:

120 Ε είναι μόνο τα διόδια Αθηνα-Θεσ/νίκη-Αθηνα.

Κάπου 350Ε είναι τα έξοδα για Βουλγαρία με ΙΧ, και 110Ε με τραίνο&πουλμαν (από Αθηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε περίπτωση που αγοράσει κάποιος κάτι με κάρτα και η αγορά δεν ολοκληρωθεί τα λεφτά δεσμεύονται, πόσες μερες κάνουν για να επιστραφούν στον λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε περίπτωση που αγοράσει κάποιος κάτι με κάρτα και η αγορά δεν ολοκληρωθεί τα λεφτά δεσμεύονται, πόσες μερες κάνουν για να επιστραφούν στον λογαριασμό;

Εμενα αν και εχω δοκιμάσει αρκετές φορες και με prepaid της alpha αλλα και με την money safe δεν εχει δεσμευθεί κανενα πόσον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω περιμενω να μου ερ8ει η moneysafe.

εχουν περασει 25μερες για να δουμε.

Δεν μπορεις να κανεις αγορές απο εξωτερικό ουτε με αυτη ,εχω δοκιμάσει και σι eBay και στο gear best βάζοντας απευθείας την κάρτα και δεν γινεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Συστατική επιστολή από την τράπεζα σας"

 

Έστειλες και αυτό φίλε μου;

Στην τράπεζα Κύπρου άνοιξα.
Αν μπεις στο site της και πας εκεί που λέει international γράφει αίτηση για ανοιγμα λογαριασμού. Την συμπλήρωσα και την εστειλα μαζί με φωτοτυπία της ταυτότητα με email. Μετά μου στείλανε τα έντυπα για υπογραφή. Πηγα σε κάτι γραφεία τους, τα έδωσα και αυτό ήταν. Ο λογαριασμός είχε ήδη ανοιχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε περίπτωση που αγοράσει κάποιος κάτι με κάρτα και η αγορά δεν ολοκληρωθεί τα λεφτά δεσμεύονται, πόσες μερες κάνουν για να επιστραφούν στον λογαριασμό;

 

Άκουσε φίλε,  χτές το βράδυ  έκανα μια παραγγελία συμπληρώματα διατροφής απο Αμερική μέσω eBay

αλλά χωρίς το PP balance , οδήγησα τη συναλλαγή σε κάρτα debit. Το eBay έβγαλε μήνυμα ότι η συναλλαγή

δεν πραγματοποιήθηκε αλλά το ποσό δεσμεύτηκε  στο λογ/σμό τον συνδεδεμένο με την κάρτα. Στέλνω ένα μήνυμα στον seller και μου λέει πήρε κανονικά τα χρήματα απλά δεν του έδωσε κωδικό συναλλαγής το eBay. Μου ζήτησε να του δώσω πάλι τη δ/νση να τα στείλει άμεσα.  Περιμένω.

 

Δες και αυτή την περίπτωση, στείλε ένα email στον seller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Συστατική επιστολή από την τράπεζα σας"

 

Έστειλες και αυτό φίλε μου;

Όχι, μόνο την αίτηση συμπληρωμένη, ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ, και την ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις φιλε μου να κανεις αγορές μην γράφεις κατι απλα για να γράψεις ........εσυ εχεις κανει καμμια αγορά ?

εχω κάνει εγω αγορές με τη moneysafe (π.χ απο aliexpress και όχι μονο) και δούλεψε μια χαρα. Αν δε σου δουλευει εσένα μίλα με την εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...