Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ξέρει κανείς τι παίζει με τις χρεωστικές alpha american express? Η κοπέλα μου που έχει alpha AmEX έχει ολοκληρώσει αγόρες απ'ευθείας με κάρτα, από ASOS και Zara ενώ εγώ με χρεωστική Visa Πειραιώς δεν μπόρεσα ούτε με κάρτα ούτε με paypal σε κανένα από τα 2 μαγαζιά. 

Και κάτι ακόμα, να αναφέρω για όποιον ενδιαφέρεται ή δεν γνωρίζει, κατάφερα να κάνω αγορά μέσω paypal με κάρτα όχι balance, από google play μέσω εφαρμογής, αφού πρώτα έβαλα σαν payment method το pp στο google play. Και μάλιστα 2 φορές. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, απλώς το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ξέρει κανείς τι παίζει με τις χρεωστικές alpha american express? Η κοπέλα μου που έχει alpha AmEX έχει ολοκληρώσει αγόρες απ'ευθείας με κάρτα, από ASOS και Zara ενώ εγώ με χρεωστική Visa Πειραιώς δεν μπόρεσα ούτε με κάρτα ούτε με paypal σε κανένα από τα 2 μαγαζιά. 

Και κάτι ακόμα, να αναφέρω για όποιον ενδιαφέρεται ή δεν γνωρίζει, κατάφερα να κάνω αγορά μέσω paypal με κάρτα όχι balance, από google play μέσω εφαρμογής, αφού πρώτα έβαλα σαν payment method το pp στο google play. Και μάλιστα 2 φορές. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, απλώς το αναφέρω.

Οι αγορές εφαρμογών επιτρέπονται γι'αυτό και πέρασε η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορές εφαρμογών επιτρέπονται γι'αυτό και πέρασε η κάρτα.

Δεν αγόρασα εφαρμογή. In game purchase έκανα σε game της Blizzard που υπάρχει και ως εφαρμογή. Ίσως να κατατάσσεται στην ίδια κατηγορία όμως.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγόρασα εφαρμογή. In game purchase έκανα σε game της Blizzard που υπάρχει και ως εφαρμογή. Ίσως να κατατάσσεται στην ίδια κατηγορία όμως.   :)

Στο Hearthstone? Εφαρμογή θεωρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shifty:  :shifty: Παιδιά προσοχή!!!!  :shifty:  :shifty: 

 

H viva έβγαλε πρόσφατα μια κάρτα προπληρωμένη η οποία μπορείτε να την αποκτήσετε με 5 ευρώ μια φορά.

 

Μετά από επικοινωνία που είχα με έναν υπάλληλο μου είπε ότι αφού υπάρχουν τα capitals controls δεν μπορεί να γίνει αγορά από το εξωτερικό με αυτή την κάρτα

 

Μάλλον έχει εκδοθεί από Ελλάδα.

 

Για να μην την πατήσετε μην την πάρετε μόνο εάν θέλετε να κάνετε καμιά αγορά εντός Ελλάδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Έχω κάποιες απορίες. Μπορείς να παραγγείλεις κάτι μέσω PayPal αναλόγως τον τύπο της κάρτας;(MasterCard visa...)

Αν στο everbuying επιλέξω expedited αποστολή θα έχω να ανησυχώ και για το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλευω εδω και 2-3 μερες να παρω απο amazon.es... Με χρεωστικη visa Πειραιως αρνηθηκε την χρεωση και αλλαξα σε μια debit mastercard eurobank που μεσα σε 2 ωρες απο την αλλαγη μου εβγαλε παλι αποτυχια (αλλα δε μου ηρθε εμαιλ οποτε λεω μηπως εκανα εγω κατι λαθος και πατησα ξανα να προσπαθησει με την ιδια καρτα).

Η ειρωνια της υποθεσης ειναι οτι χτες περασα την visa Πειραιως στο paypal και χρεωθηκε χωρις προβλημα για να κανω verify. Το amazon γιατι δε μπορει να την χρεωσει ομως;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα υπόλοιπο στο balance του Paypal αξίας 200€ το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές παρακάμπτοντας τα capital controls. Επειδή δεν χρειάζομαι να κάνω αγορές και προς διευκόλυνση όσων θέλουν να αγορασουν κατι, αν το θέλει κάποιος να του το μεταφέρω στο δικό του balance για να πραγματοποιήσει αγορές αφού πρώτα μου μεταφέρει το αντίστοιχο ποσό σε τραπεζικό λογαριασμό, μπορεί να μου στείλει μήνυμα. 

 

Οι αξιολογησεις που εχω απο τις αγγελιες μου μπορουν να σας πεισουν οτι δεν κινδυνεύετε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επειδή εχω εγω λογαριασμο στο PayPal και έναν η γυναικα μου...μπορει να μεταφερει ο ενας στον άλλο χρηματα,να μπουνε στο balance και να κανουμε αγορες??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επειδή εχω εγω λογαριασμο στο PayPal και έναν η γυναικα μου...μπορει να μεταφερει ο ενας στον άλλο χρηματα,να μπουνε στο balance και να κανουμε αγορες??

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλευω εδω και 2-3 μερες να παρω απο amazon.es... Με χρεωστικη visa Πειραιως αρνηθηκε την χρεωση και αλλαξα σε μια debit mastercard eurobank που μεσα σε 2 ωρες απο την αλλαγη μου εβγαλε παλι αποτυχια (αλλα δε μου ηρθε εμαιλ οποτε λεω μηπως εκανα εγω κατι λαθος και πατησα ξανα να προσπαθησει με την ιδια καρτα).

Η ειρωνια της υποθεσης ειναι οτι χτες περασα την visa Πειραιως στο paypal και χρεωθηκε χωρις προβλημα για να κανω verify. Το amazon γιατι δε μπορει να την χρεωσει ομως;;;

Έχω γράψει και πιο πάνω σχετικά με το άμαζον. Προσπάθησε ξανά και ξανά κι αν βρίσκεις αυτό που ψάχνεις και στα άλλα ευρωπαϊκά amazon, δοκίμασε και εκεί.

Κάποια στιγμή θα στη δεχτεί. Το ίδιο συνέβη και με εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...