Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ με Mastercard από Εθνική δεν μπορώ να αγοράσω βιβλία από amazon. Το έχει καταφέρει κανείς; Μου βγάζει το μήνυμα: "Your payment has been declined"...

Επεξ/σία από Φιλοκτήτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά εγώ με Mastercard από Εθνική δεν μπορώ να αγοράσω από amazon. Το έχει καταφέρει κανείς; Μου βγάζει το μήνυμα: "Your payment has been declined"...

Έκανα εγώ πριν 15 μέρες συναλλαγή από Amazon.com me debit card Alphabank visa σε κινητό τηλέφωνο

Επίσης χωρίς προβλημα ανανέωσα υπηρεσίες σε godaddy,etsy,name (τωρα θα μου πεις αυτα οκ ειναι ανοικτα αφου δεν ειναι εμπορικα αγαθά)

Απέτυχα όμως σε mediafire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!

Σημερα που λετε παιδια πηρα μια λαχταρα επειδη οταν προσπαθησα να κανω το γνωστο πλεον σε ολους κολπακι με την μεταφορα funds στην paypal (money request σε ενα διαφορετικο email) απετυχε παταγωδως! Φοβισμενος οτι το κολπο ανακαλυφθηκε εκανα ενα μικρο πειραμα και μετα την επιτυχια του κατεληξα στο εξης συμπερασμα: Αν δοκιμασατε το κολπο και ειχε πετυχει στο παρελθον αλλα ξαφνικα σταματησε να λειτουργει , απλα αλλαξτε το email εκ το οποιου κανετε request money. Δηλαδη εκει που γραφατε απο ποιο email θα ζητησετε λεφτα, απλως βαλτε ενα καινουργιο. Χρησιμοποιουσα gmail για το κολπο απο τον Αυγουστο και πλεον δεν μου δεχεται την Καρτα. Οταν ομως εβαλα ενα hotmail που ειχα πετυχε κατευθειαν! Ολα αυτα με χρεωστικη της PIRAEUS η οποια εκδοθηκε τον Αυγουστο. Ελπιζω να βοηθησα οποιονδηποτε αντιμετωπιζε παρομοιο προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους,  εχθες εκανα μια αγορα απο ebay και καταλαθος πηρα 2 προιοντα. μετα απο συνενοηση ο πωλητης εστειλε full refund απο το ενα αλλα δεν εμφανιζει στο paypal  τα χρηματα ουτε στην καρτα(πειραιως χρεωστικη). πρεπει να κανω καποια ενεργεια??

post-187824-0-83326200-1444797177_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ξαναρωτησει αλλα δεν θυμαμαι.

Τι στοιχεια βαζεις στα στοιχεια που ζητα για τον αλλον που σου στελνει το χρημα που ζητας;

Εγω μεχρι τωρα βαζω ...εμενα, για να μην γινει -λεω-καμια στραβη, και να υπαρχει 'συμφωνια' της καρτας που θα τραβηχτουν τα χρηματα, με τον κατοχο της.

Αλλα φαινεται ξεκαθαρα οτι εγω στελνω λεφτα στον εαυτο μου.

 

Αν βαλω ψευτικα στοιχεια εκει (ενω εγω ειμαι ο κατοχος-κι αν γινει διασταυρωση οτι ο 'Γιωργος' στελνει χρημα με την καρτα του ΄Γιάννη';), δεν υπαρχει προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Paypal πλήρωσα λογαριασμούς κινητής στην Ελλάδα χωρίς πρόβλημα, πριν 3 βδομάδες περίπου. Δοκίμασα με pp αγορά από κατάστημα ρούχων στην Αμερική πριν 2 μέρες αλλά έφαγα άκυρο στο τέλος (στο Paypal έχει μείνει ως pending). Να φανταστώ ότι δε θα καταφέρει να εκτελεστεί η συναλλαγή έ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια εβδομάδα πρόσθεσα μια χρεωστική AMEX Alpha στο PayPal μου κράτησε 0,91 € και αμέσως έκανα μια αγορά από το ebay χωρίς πρόβλημα και περιμένω παραλαβή. Τον τετραψήφιο κωδικό που λέτε, τον ζητάει κάθε φορά που προσθέτεις κάποια κάρτα στο PayPal, γιατί και πιο παλιά που είχα προσθέσει άλλες 2 κάρτες ποτέ δεν μου ζήτησε κάποιο κωδικό. Και βέβαια ούτε στο web banking εμφανίζεται κάποιος κωδικός, αλλά αφού η αγορά έγινε κανονικά νομίζω δεν μου χρειάζεται αυτός ο κωδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωδικός δεν χρειάζεται μέχρι ένα όριο αγορών, μετά σου μπλοκάρουν τον λογαριασμό και σου ζητάνε χαρτιά πιστοποίησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους, εχθες εκανα μια αγορα απο ebay και καταλαθος πηρα 2 προιοντα. μετα απο συνενοηση ο πωλητης εστειλε full refund απο το ενα αλλα δεν εμφανιζει στο paypal τα χρηματα ουτε στην καρτα(πειραιως χρεωστικη). πρεπει να κανω καποια ενεργεια??

refund.PNG

Όχι, απλά περιμένεις να εμφανιστούν στον λογαριασμό σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...