Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εναλλακτικά μπορείτε να κάνετε Top Up το paypal λογαριασμό σας με IBAN διατραπεζική. Στο Τop Up διαλέγετε το "Top Up (takes a few days)" και

 

Payee PayPal Europe Payee's bank Deutsche Bank PayPal IBAN DE79120700883002573703 BIC

DEUTDEDBPAL

Κάνει μια εργάσιμη μέρα, στην Alpha είναι 2-3€ τα φέσια και δε χρειάζεται κόλπα. 

Πάντως και σήμερα η Alpha Visa παίζει.

 

 

Το δοκίμασες και πήγαν τα χρήματα;

 

 

τοσο μαγκες ειναι στην alpha που μπορεις να στειλεις λεφτά σε λογαριασμό της Deutsche Bank? lol

 

 

Ναι, τη περασμένη Κυριακή. Σήμερα χρησιμοιποίησα κανονικά τη κάρτα μου.

 

 

Για να το κάνετε αυτό πρέπει να προσθέσετε τον IBAN του τραπεζικού σας λογαριασμού από τον οποίο θα κάνετε τη μεταφορά. Στο μενού "Top Up" επιλέγετε "Add Money (takes a few days)" και σας εμφανίζει το πεδίο στο οποίο μπορείτε να συμπληρώστε τον IBAN σας. Στη συνέχεια θα σας εμφανίσει τον IBAN και τα στοιχεία της τράπεζας προορισμού που θα χρειαστείτε για να κάνετε το έμβασμα (έχει μάλιστα επιλογή για εκτύπωση).

Προσοχή:

- Μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία με το PayPal ότι ο παραπάνω IBAN της τράπεζας προορισμού είναι virtual και αντιστοιχεί στον συγκεκριμένο δικό σας λογαριασμό PayPal.

- Αν δεν σας εμφανίζει την επιλογή να βάλετε τον δικό σας IBAN στο μενού "Top Up" πρέπει να επικοινωνήσετε με το PayPal να σας το ξεμπλοκάρουν (έτσι είχε γίνει σ' εμένα).

- Σε κατάστημα Πειραιώς μου είπαν σήμερα ότι γίνονται εμβάσματα μέχρι 500 € ανά μήνα και φυσικό πρόσωπο με έξοδα 10 € ανά έμβασμα. Μου είπαν ότι δεν γίνεται μέσω Winbank όπου θα είχε χρέωση μόνο 1 € (το δοκίμασα και το επιβεβαίωσα ότι δεν γίνεται).

- Στην Alpha bank μου είπαν τηλεφωνικά ότι επίσης δεν γίνονται online εμβάσματα παρά μόνο σε κατάστημα. Είδα στο site τους ότι η χρέωση για εμβάσματα προς εξωτερικό από κατάστημα είναι 12 € (το pdf είχε ημερομηνία του 2013 επομένως ίσως να έχει πέσει στα 2-3 €, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω).

 

 

εμένα έβγαλε "You cannot add a bank at this time."

Λογαριασμός Πειραιώς.

Πήγα χθες να ανοίξω έναν στην Alpha Bank αλλά δεν επιτρέπεται :P

Αν ισχύει είναι σούπερ. Βάζεις 500€ με κόστος 10€ = μόνο 2%. Πιο φθηνά και από τα request money και μεταφορές με κάρτα

Βρήκα αυτό που έψαχνα.

 

Μήπως τώρα που άνοιξαν τα εμβάσματα μπορούμε να φορτώσουμε κατ' ευθείαν το Paypal με 1 ευρώ χρέωση μέσω ebanking, αντί να πάμε μέσω revolut; Δοκίμασε κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρήκα αυτό που έψαχνα.

 

Μήπως τώρα που άνοιξαν τα εμβάσματα μπορούμε να φορτώσουμε κατ' ευθείαν το Paypal με 1 ευρώ χρέωση μέσω ebanking, αντί να πάμε μέσω revolut; Δοκίμασε κανείς;

ναι ο καθένας κάνει αυτό που τον βολεύει, απλά το paypal δεν σου δίνει κάρτα, για να κάνεις αγορές όπου χρειάζεται η κάρτα.

σε αγγλία, γερμανία και λουξεμβούργο έφτασαν κανονικά τα εμβάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό που έψαχνα.

 

Μήπως τώρα που άνοιξαν τα εμβάσματα μπορούμε να φορτώσουμε κατ' ευθείαν το Paypal με 1 ευρώ χρέωση μέσω ebanking, αντί να πάμε μέσω revolut; Δοκίμασε κανείς;

 

Κανονικά πάνε τα χρήματα στο λογαριασμό του Paypal αν στείλεις τραπεζικό έμβασμα. Εχε στο νου ότι τα όρια που έχουν εγκριθεί στις τράπεζες είναι πολύ χαμηλά και σύντομα ίσως εξαντληθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ο καθένας κάνει αυτό που τον βολεύει, απλά το paypal δεν σου δίνει κάρτα, για να κάνεις αγορές όπου χρειάζεται η κάρτα.

σε αγγλία, γερμανία και λουξεμβούργο έφτασαν κανονικά τα εμβάσματα.

Σωστός, απλά θα προτιμούσα να μη δίνω σε 100 πλευρές τα στοιχεία μου, εφόσον το Paypal με καλύπτει στο κομμάτι που θέλω.

 

Για το εμβασμα στο paypal γραψανε εδω μεσα πως δε δεχεται το IBAN του λογαριασμου στο Paypal.

Αυτό φοβόμουνα. Παλαιότερα ή μέσα στην τρέχουσα εβδομάδα αναφέρθηκε αυτό;

 

 

Κανονικά πάνε τα χρήματα στο λογαριασμό του Paypal αν στείλεις τραπεζικό έμβασμα. Εχε στο νου ότι τα όρια που έχουν εγκριθεί στις τράπεζες είναι πολύ χαμηλά και σύντομα ίσως εξαντληθούν

Το γνωρίζω ευχαριστώ. Παρακολουθώ το νήμα ανελλιπώς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργησα σημερα λογαριασμο στο revolut χωρις ακομα να δοκιμασω να κανω top-up

Στο διαδικτυο διαβασα πως χωρις αναγνωριση (verify your identity) μπορει κανεις να μεταφερει στην καρτα μονο μεχρι 1000 αγγλικες λιρες μεσα σε ενα χρονο.

Σε μενα δεν λειτουργει η αναγνωριση απο καμερα, και οπως διαβασα και σε πολλους που το δοκιμαζουν απο αλλες χωρες.

Ειναι κανεις που τα καταφερε να κανει τα στοιχεια του verified?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργησα σημερα λογαριασμο στο revolut χωρις ακομα να δοκιμασω να κανω top-up

Στο διαδικτυο διαβασα πως χωρις αναγνωριση (verify your identity) μπορει κανεις να μεταφερει στην καρτα μονο μεχρι 1000 αγγλικες λιρες μεσα σε ενα χρονο.

Σε μενα δεν λειτουργει η αναγνωριση απο καμερα, και οπως διαβασα και σε πολλους που το δοκιμαζουν απο αλλες χωρες.

Ειναι κανεις που τα καταφερε να κανει τα στοιχεια του verified?

πιο είναι το πρόβλημα? δώσε βάση στις 4 γωνίες. εάν το πρόβλημα είναι στην ανάλυση του κινητού ή κάποιο άλλο δοκίμασε με άλλο κινητό. μόνο με passport γίνετε verify. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει προβλημα με το κινητο, αλλα υπαρχει προβλημα με την εφαρμογη του revolut που ζητα ειτε διαβατηριο, ειτε διπλωμα οδηγησης, ειτε αστυνομικη ταυτοτητα.

Οσο και να ερθει στη σωστη θεση το επισημο ντοκουμεντο, δεν συμβαινει τιποτα.

Επισης, δε διαθετω διαβατηριο, παρα αστυνομικη ταυτοτητα.

Τελος. εστειλα μειλ στην υποστηριξη και μου ζητησαν 4 φωτο με την ταυτοτητα μου. Πριν απο λιγα λεπτα και αφου ελαβαν απο μενα τις 4 φωτο οπως τις ζητουσαν, μου εστειλαν μειλ πως δεν δεχονται την ελληνικη ταυτοτητα, θεωρουν πως δεν ειναι διεθνως αποδεκτη και αν εχω διαβατηριο.

Τους εστειλα κι εγω με τη σειρα μου ανταπαντηση πως η ελληνικη ταυτοτητα ειναι διεθνως αναγνωρισμενη μεσα στα ορια της Ε.Ε. και πως δεν εχω διαβατηριο.

Και μονο ο τροπος που διαχειριστηκαν το θεμα με ξενερωσε προσωπικα.

Αν δεχτουν να κανουν κατι verify, εχει καλως. Αν οχι, δεν τρεχει και τιποτα.

Απλα δε θα χρησιμοποιησω τις υπηρεσιες τους για καποιο ιδιαιτερο εμβασμα, η καθολου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα στο coinbase τα ιδια ζητανε διαβατηριο.

 

1000 λιρες μονο????? που το γραφει αυτο?

Δεν ξερω, αν επιτρεπονται συνδεσμοι. Αν οχι, ας το σβησουν οι συντονιστες.
Στη μεση της σελιδας, ο αγγλος υπηκοος γραφει
According to the settings page in the Revolut app, one can only deposit £1000 per year if ones identity is not verified (it's claimed that this is because of banking regulations)
Προσπαθησε να κανει κι εκεινος verify και μετα απο ζορια καταφερε μονο το διαβατηριο μετα απο αποτυχια σε διπλωμα οδηγησης.
Εχει ενδιαφερον ολο το αρθρακι που εγραψε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κάνουν για λόγους ασφάλειας, το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το έντυπο να είναι αυθεντικό και τσεκάρουν το barcode, ενώ με την ελληνική ταυτότητα δεν μπορούν να εξακριβώσουν εάν πρόκειται για αυθεντικό. σε όσες εγγραφές έκανα το passport χρησιμοποίησα και σε μόνο μια μου ζήτησαν να δουν και την σελίδα του passport στην οποία είχα την υπογραφή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνεις verifiy λέει - μέσα στην εφαρμογή - ότι μπορείς να έχεις τον χρόνο 1500€ μέσω της κάρτας .

Εγώ αναγκάστηκα και έκανα verifiy γιατί μπλόκαρα την κάρτα με μερικές αποτυχημένες προσπάθειες να στείλω χρήματα μέσω πιστωτικής (έστειλα τελικά 20€ δοκιμαστικά με έμβασμα για δοκιμή - λογικά θα τα δω αύριο)

Το κουφό ήταν ότι για να την ξεμπλοκάρουν μου ζητάγανε τα μαλλιά της κεφαλής τους!!! Να βγάλω φωτογραφίες τον εαυτό μου κρατώντας τις χρεωστικές μου κάρτες και την ταυτότητα, να τους στείλω αντίγραφο κάποιου λογαριασμού και κάποιο χαρτί από την τράπεζα να φαίνεται ότι έχω τις κάρτες. Οι εγκληματίες στην αστυνομία λιγότερα στοιχεία δίνουν...

Έκανα τελικά verify μέσω της εφαρμογής, με την αστυνομική μου ταυτότητα, νέου τύπου που έχει και λατινικούς χαρακτήρες η οποία πέρασε με την 2η προσπάθεια - παίρνει μπροστά πίσω την ταυτότητα και μετά ζητάει να σας βγάλει φωτό μέσω του κινητού.

Ξαναμίλησα με support, τους είπα ότι έκανα verify και μου λέει οκ η εφαρμογή - μου ξαναλένε να τους στείλω αυτά που γράφω πιο πάνω - τα παίρνω και τους λέω σβήστε οριστικά τον λογαριασμό μου και ότι προσωπικά μου στοιχεία έχετε και ως εκ του θαύματος ξεμπλόκαρε η κάρτα και μου είπαν ότι είδαν τότε ότι έγινε verify η ταύτοτητά μου.

 

Αυτά από δική μου εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...