Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμήστε μου λίγο, γιατί το έμβασμα προς το revolut περνάει ενώ δεν μπορούμε να κάνουμε το ίδιο προς paypal; Νομίζω κάπου πίσω είχε αναφερθεί αλλά δεν το βρίσκω τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα!

Τις τελευταίες ημέρες αποπειράθηκα να κάνω κάποιες αγορές μέσω Paypal χρησιμοποιώντας Virtual Prepaid Mastercard της Εθνικής, συνέχεια όμως εμφανιζόταν το μήνυμα: "We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, MasterCard x-****. This happened because it has been denied by the card issuer.". Επικοινώνησα με την Εθνική μέσω e-mail και έλαβα την εξής απάντηση:

 

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού,
μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:
· μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και
· εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την
Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.  
 
Ωστόσο, εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι ακόλουθες γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα δεν τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα:
1. Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.
2. Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.
3. Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games.
4. Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.
5. Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που
αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.
6. Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).
7. Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.
8. Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.
9. Αγορές οικιακού εξοπλισμού.
10. Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού.
11. Αγορές καλλυντικών.

Δεν έχω καταλάβει αν τελικά το πρόβλημα οφείλεται στην Εθνική ή στο Paypal, οπότε θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια για το τι ακριβώς συμβαίνει και για το αν μπορώ να πραγματοποιήσω αγορές με αυτόν τον τρόπο. Να σημειώσω πως η μία αγορά που αποπειράθηκα να κάνω ήταν σε μαγαζί που έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα (με την οποία όταν επικοινώνησα μου είπαν πως έχουν γίνει επιτυχώς συναλλαγές εντός Ελλάδας), ενώ η δεύτερη ήταν αγορά πόντων σε online παιχνίδι για έναν φίλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε χρεωσε το 1,5€ από την προσθήκη κάρτας? Γενικά θα περιμένεις 4 ημέρες να εμφανιστεί στις ολοκληρωμενες συναλλαγές της κάρτας σου και μετά θα πάρεις τλφ στην εξυπηρέτηση πελατών για να στο δώσουν!

 

Ενημερωτικά, το PayPal μετά απο προσθήκη debit κάρτας της Alpha bank χρέωσε στο συνδεδεμένο λογ/σμό τα 1.5 ευρώ , πήρα τον 4ψήφιο κωδικό τηλεφωνικά απο την εξυπηρέτηση πελατών της Alpha αφου με έκαναν μπαλάκι σε 5 υπαλλήλους και μετά την επιβεβαίωση στο PP τα χρήματα πιστώθηκαν στο PP Balance και όχι στον συνδεδεμένο με την κάρτα λογαριασμό. Υποτίθεται ότι σε περίπτωση refund στο PP τα χρήματα πάνε απο εκεί που τραβήχτηκαν. Δεν ξέρω αν το αναφέρει στο PP Policy. Κάνοντάς τους ένα ωραίο μήνυμα μου ειπαν και την ημερομηνία που τα πίστωσαν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει αν τελικά το πρόβλημα οφείλεται στην Εθνική ή στο Paypal,

Όπως βλέπεις από το μήνυμα που σου έστειλαν

 

5. Γενικοί κωδικοί

Η κάθε συναλλαγή έχει κάποιον κώδικα, αν ο κώδικας είναι στην «μαύρη» λίστα δεν θα γίνει η αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ξαναρωτησει αλλα δεν θυμαμαι.

Τι στοιχεια βαζεις στα στοιχεια που ζητα για τον αλλον που σου στελνει το χρημα που ζητας;

Εγω μεχρι τωρα βαζω ...εμενα, για να μην γινει -λεω-καμια στραβη, και να υπαρχει 'συμφωνια' της καρτας που θα τραβηχτουν τα χρηματα, με τον κατοχο της.

Αλλα φαινεται ξεκαθαρα οτι εγω στελνω λεφτα στον εαυτο μου.

 

Αν βαλω ψευτικα στοιχεια εκει (ενω εγω ειμαι ο κατοχος-κι αν γινει διασταυρωση οτι ο 'Γιωργος' στελνει χρημα με την καρτα του ΄Γιάννη';), δεν υπαρχει προβλημα;

 

Έχω κάνει κοντά στα 15 κολπάκια με το ίδιο 2ο email και την ίδια συνδεδεμένη με το PP κάρτα. Πάντα περνάει... εκτός και η κάρτα δεν έχει υπόλοιπο...  Ούτε ψεύτικα ονόματα, ούτε ψεύτικες διευθύνσεις. Μπας και με φτιάχνουν γιατί είμαι πλέον " μπάρμπας" ?? (54) ... :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε συναλλαγή έχει κάποιον κώδικα, αν ο κώδικας είναι στην «μαύρη» λίστα δεν θα γίνει η αγορά.

Δηλαδή ο κώδικας αυτός εξαρτάται από την τράπεζα; Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μπόρεσαν άλλοι να κάνουν αγορά από αυτό το κατάστημα ενώ εμένα εμφανιζόταν σφάλμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο κώδικας αυτός εξαρτάται από την τράπεζα; Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μπόρεσαν άλλοι να κάνουν αγορά από αυτό το κατάστημα ενώ εμένα εμφανιζόταν σφάλμα;

Εξαρτάτε από τον πωλητή,από το προϊόν που πουλάει,αν το δηλώνει σαν κάτι που είναι στην λίστα του cc δεν περνάει η αγορά,ενώ αν το δηλώσει σαν «δώρο» είναι ποιο πιθανό να περάσει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα αγορά 110 ευρώ κανονικότατα με paypal και με συνδεμένη κάρτα mastercard χρεωστική eurobank.

Χωρίς balance τα λεφτά τα πήρε απευθείας από την κάρτα.

χαλαρώσανε υπερβολικά τα cc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια καλησπερα γραφτε σας παρακαλω το κολπο με το balans στο peypal  βηματα ποια ειναι! το ψαχνω εδω αλλα ειναι 480 σελιδες και εχασα την μπαλα 


εγω απο εθνικη  βρεφικο γαλα απο γερμανια γιατι εδω αστα τα εχουν διπλα λεφτα εφαγα ακυρο κατευθειαν με paypal χωρις balanv κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε από τον πωλητή,από το προϊόν που πουλάει,αν το δηλώνει σαν κάτι που είναι στην λίστα του cc δεν περνάει η αγορά,ενώ αν το δηλώσει σαν «δώρο» είναι ποιο πιθανό να περάσει.  

Ο πωλητής για το συγκεκριμένο προϊόν έχει ήδη απόθεμα στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα όταν επικοινώνησα μαζί του μου έγραψε: "Δεν βλέπω να έχεις κάποιο πρόβλημα με τις συναλλαγές που γίνονται από Ελλάδα, διότι ήδη έχουμε στείλει δέματα που έχουν πληρωθεί πρόσφατα από διαφορές περιοχές της χώρας.", άρα το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι εμποδίζει τη συναλλαγή είναι το όριο που αναφέρεται,

 

· εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την

Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών. 

το οποίο ίσως είχε εξαντληθεί όταν προσπάθησα να κάνω τις αγορές, χωρίς βέβαια να γνωρίζω πόσο γρήγορα εξαντλείται καθώς αν και οι περισσότερες απόπειρες πληρωμής έγιναν απογευματινές ώρες, μερικές άλλες απόπειρες που έκανα νωρίς το πρωί εμφάνιζαν το ίδιο σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα αγορά 110 ευρώ κανονικότατα με paypal και με συνδεμένη κάρτα mastercard χρεωστική eurobank.

Χωρίς balance τα λεφτά τα πήρε απευθείας από την κάρτα.

χαλαρώσανε υπερβολικά τα cc.

 

Με χρεωστική eurobank visa δεν εχω καταφέρει καμια αγορά πάνω απο 1$, ουτε μεσω paypal, ουτε απευθείας.

 

Μήπως η κάρτα σου εκδόθηκε πρόσφατα, μετα την "χαλάρωση", και τα κατάφερες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χρεωστική eurobank visa δεν εχω καταφέρει καμια αγορά πάνω απο 1$, ουτε μεσω paypal, ουτε απευθείας.

 

Μήπως η κάρτα σου εκδόθηκε πρόσφατα, μετα την "χαλάρωση", και τα κατάφερες;;

Όχι την έχω 2 Χρόνια την κάρτα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια καλησπερα γραφτε σας παρακαλω το κολπο με το balans στο peypal  βηματα ποια ειναι! το ψαχνω εδω αλλα ειναι 480 σελιδες και εχασα την μπαλα 

εγω απο εθνικη  βρεφικο γαλα απο γερμανια γιατι εδω αστα τα εχουν διπλα λεφτα εφαγα ακυρο κατευθειαν με paypal χωρις balanv κτλ

 

Δες στο παρόν θέμα στη σελίδα 182.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...