Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

xm....μολις εκανα κανονικα αγορα περι τα 85 ευρω απο dealextremeEU.Εγινε μεσω paypal/χρεωστικη πειραιως οπως πριν τα cc.Το προιον αυτο δεν μου το περναγε απο κανενα καταστημα ebay/amazon/κινεζομαγαζα.Απο τοτε που ηρθαν τα cc δεν εχω καταφερει να κανω αγορα μεσω paypal γενικοτερα....εκτος απο σημερα!Μαλλον υπαρχει μια χαλαρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους...νέος εδώ...Παρακολουθώ τη συζήτηση από την αρχή.Μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με τη revolut.Μπορούν να γίνουν με revolut κανονικά αγορές και από aliexpress;σαν να χρησιμοποιώ κανονικά τη χρεωστική μου,όπως πριν τα cc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

Η κάρτα του Revolut δουλεύει κανονικά στο Paypal. Έκανα σήμερα δύο αγορές από Κίνα και πέρασε η πληρωμή χωρίς πρόβλημα. Δεν βρίσκω τον λόγο να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το Aliexpress. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Πειραιώς επιτρέπει τα εμβάσματα στο εξωτερικό (500 ευρω) απο σήμερα κανονικότατα και μέσω winbank:

 

Τώρα μπορείτε μέσω της Τράπεζας Πειραιώς να εκτελείτε εμβάσματα στο εξωτερικό χωρίς δικαιολογητικά και εγκρίσεις, και για οποιοδήποτε σκοπό, είτε ως επιχείρηση είτε ως ιδιώτης.

Πόσα χρήματα μπορώ να στείλω;

Για κάθε πελάτη δίδεται η δυνατότητα αποστολής εμβασμάτων στο εξωτερικό μέχρι του συνολικού ποσού των 500€ μηνιαίως.
Η δυνατότητα αυτή ισχύει και για ιδιώτες και για επιχειρήσεις.


Τι δικαιολογητικά πρέπει να προσκομίσω;

Κανένα. Για την εκτέλεση των εμβασμάτων σας μέχρι του συνολικού ποσού των 500€ μηνιαίως δεν απαιτούνται δικαιολογητικά και εγκρίσεις, ούτε χρειάζεται αιτιολόγησή τους.


Πώς  μπορώ να στείλω τα εμβάσματά μου;

• Μέσω της winbank
• Μέσω του δικτύου Καταστημάτων της Τράπεζας


Πότε εκτελούνται τα εμβάσματα;

Η εκτέλεση των εμβασμάτων γίνεται άμεσα είτε υποβάλετε το αίτημά σας σε κάποιο από τα καταστήματα της Τράπεζας, είτε μέσω της winbank (τηρουμένων των χρονικών ορίων για αυθημερόν αποστολή).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα. Μόλις χθες έκανα παραγγελία από Αμερική (britishcustoms) σέλα και χερούλια μηχανής, 568 δολάρια, με πληρωμή μέσω PayPal, έχοντας συνδεδεμένη εκεί μόνο 1 Alpha Bonus Visa και η παραγγελία έγινε κανονικά!!Χωρίς κόλπο, χωρίς τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,έχω μια ερώτηση,γνωρίζετε αν γίνεται αγορά στο aliexpess με εμβασμα από τρ.λογ/μο της alpha?μου γράφει ότι έχω επιτρεπόμενο όριο για εξωτερικό 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους...νέος εδώ...Παρακολουθώ τη συζήτηση από την αρχή.Μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με τη revolut.Μπορούν να γίνουν με revolut κανονικά αγορές και από aliexpress;σαν να χρησιμοποιώ κανονικά τη χρεωστική μου,όπως πριν τα cc;

σωστα με το πoυ κανεις εγγραφη στο app σου βγαζει αυτοματα στοιχεια της καρτας mastercard απλα θα πρεπει πρωτα να στειλεις εμβασμα! προσωπικα εκανα πριν λιγη ωρα 2 παραγγελιες απο aliexpress!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα με το πoυ κανεις εγγραφη στο app σου βγαζει αυτοματα στοιχεια της καρτας mastercard απλα θα πρεπει πρωτα να στειλεις εμβασμα! προσωπικα εκανα πριν λιγη ωρα 2 παραγγελιες απο aliexpress!

τη δευτερα εκανες το εμβασμα ?απο ποια τραπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη δευτερα εκανες το εμβασμα ?απο ποια τραπεζα?

ναι δευτερα σε εθνικη μεσω web banking με προμηθεια 1euro. αν πας τραπεζα τα παιδια ειπαν ειναι 8 euro.

 

ολα λειτουργουν με τν εφαρμογη στο κινητο στοιχεια iban για να κανεις καταθεση κ να φορτωσεις τν καρτα κλπ ειναι ολα μεσα δεν ειναι δυσκολο! οπως ειπαμε οτι βαλεις μεσα στη καρτα τοσα θα εχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δευτερα σε εθνικη μεσω web banking με προμηθεια 1euro. αν πας τραπεζα τα παιδια ειπαν ειναι 8 euro.

 

ολα λειτουργουν με τν εφαρμογη στο κινητο στοιχεια iban για να κανεις καταθεση κ να φορτωσεις τν καρτα κλπ ειναι ολα μεσα δεν ειναι δυσκολο! οπως ειπαμε οτι βαλεις μεσα στη καρτα τοσα θα εχεις!

και γω δευτερα βραδυ αλλα ακομα τιποτα.Απο οτι ειδα στην εφαρμογη εκει που σου δειχνει τη καρτα δεν εχει ονομα και επιθετο η καρτα πανω.Στο ali τι ονομα εβαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω δευτερα βραδυ αλλα ακομα τιποτα.Απο οτι ειδα στην εφαρμογη εκει που σου δειχνει τη καρτα δεν εχει ονομα και επιθετο η καρτα πανω.Στο ali τι ονομα εβαλες?

το ονομα που δηλωσα στην εφρμογη οταν εκανα εγγραφη! αν ζητησεις να σ στειλουν τ καρτα σπιτι θα στη στειλουν με τ ονομα π δηλωσες στην εγγραφη! επισης τα στοιχεια π βαζετε στην εφαρμογη να ειναι ιδια με εκεινα π δωσατε στη τραπεζα εδω στην ελλαδα (ονοματα, διεθυνσεις κλπ) αλλο ενα τελευταιο οταν κανατε το εμβασμα σαν αιτιολογια να δωσετε το μοναδικο 8ψηφιο νουμερο που αντιστοιχει σε εσας ετσι ωστε να ξερουν απο ποιον προερχονται για να μπουν στη καρτα μεσα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει με ποιον τροπο μπορω να αγορασω απο sportdirect; Προσπαθησα με 3 καρτες απευθειας και μεσω paypal και δε με αφηνει. Δε θελω με request money, γιατι θα μου φαει 8 ευρω. Γινεται με καποιο αλλο τροπο; Με revolut; Ποσες ημερες θα κανει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει με ποιον τροπο μπορω να αγορασω απο sportdirect; Προσπαθησα με 3 καρτες απευθειας και μεσω paypal και δε με αφηνει. Δε θελω με request money, γιατι θα μου φαει 8 ευρω. Γινεται με καποιο αλλο τροπο; Με revolut; Ποσες ημερες θα κανει;;

με revolut γραφεσαι αμεσως... και αμεσως σου δινει αριθμ καρτας μεχρι να ερθει η κανονικη σπιτι σου.... τπ εμβασμα κανει γυρω στις 2-3 εργασιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε φτιαχνω revolut και κανω top up κατευθειαν ή θελει να περιμενω;

 

Μπορω να κανω top up σε IBAN Πειραιως που εχω και να μεταφερω εμβασμα απο την προπληρωμενη της Πειραως στη paypal και οχι απο τον τραπεζικο λογαριασμο; Γινεται κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταφερει ακομα να κανω απο 3 διαφορετικες VISA, prepaid και μη, φορτωμα στο Paypal...κατι κανω λαθος.

 

Απο την αλλα περασα σε δυο ημερες με δυο εμβασματα απο δυο διαφορετικες τραπεζες πανω απο 800 ευρω συνολικα σε τραπεζα εξωτερικου...

 

Επισης φιλος προσπαθει να προσθεσει τραπεζικο λογαριασμο στο Paypal και το αρνειται πεισματικα, δοκιμασε με τρεις διαφορετικους, καμμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...