Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω πάντως χθες χρησιμοποίησα paypal για να βάλω 10 ευρώ στο κινητό μου και δούλεψε κανονικότατα.Μου ήρθε απόδειξη και η Vodafone πήρε κανονικά τα χρήματα.Και όχι δεν έχω υπόλοιπο απο παλια στο λογαριασμό μου και η κάρτα που έχω συνδεδεμένη είναι μια Eurobank Visa πιστωτική.Οπώτε το paypal δουλεύει Ελλάδα αλλά για πληρωμές εντός Ελλάδας.Για εξωτερικό  οι πληρωμές μπλοκάρονται από την τράπεζα αφού τρώω απανωτά χ για την μηνιάια ανανέωση της συνδρομής μου στο Spotify.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε Μπορεί να χρησιμοποιεί τις πιστωτικές και χωρίς paypal, αρκεί να ξανά "ελευθερωθούν."

 

To προβλημα δεν ειναι το ππ αλλα οι καρτες, τι λεμε εδω και 54 σελιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τράπεζες απορριπτουν εντολες πληρωμων απο εξωτερικο και εμβασματα-τραπεζικες μεταφορες προς τραπεζικους λογαριασμους εξωτερικου.

Δηλαδή οτιδήποτε τροπος υπάρχει εστω μισό ευρώ να βγει απο τα αποθεματικά κεφαλαια των τραπεζων της χωρας. 

Τα μόνα κεφάλαια πλεον που επιτρεπεται να διαφύγουν προς το εξωτερικο ειναι απο

-Τη χρήση καρτων ελληνικών τραπεζων στο εξωτερικο πχ απο ελληνες ταξιδιωτες

-Το συναλλαγμα (οσο επιτρεπεται οταν επιτρεπεται για οσους ταξιδευουν) πχ φοιτητες και γονεις τους

-Τις  εισαγωγες (οσες εντολες πληρωμων εγκρινονονται απο κρατικη επιτροπη ή τραπεζικες επιτροπες)

-συν οσα μου διαφευγουν :-)

 

Οταν το paypal διαμεσολαβει για τη μεταφορα χρηματων απο ελληνικο λογαριασμο σε ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο, δεν παρεμβαλλεται μεταφορα σε ξενη τραπεζα και για αυτο διεκπαιρεωνεται η μεταφορα. Οταν ομως ελληνικος λογαριασμος paypal προσπαθει να φορτισει το balance αλλου ελληνικου λογαριασμου paypal (το balance oχι refund κτλ) τα χρηματα πρεπει να μεταφερθουν στην ξενη τραπεζα του paypal καθως εκει φυλασσονται οσο ειναι στο balance μας. Ομως οπως προειπαμε μεταφορες απο ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο σε ξενη τραπεζα δεν γινεται οποτε εκει κολλαει το θεμα. Και για αυτο πρεπει να βρεθει καποιος φιλος απο εξωτερικο με ξενη καρτα προσαρτημενη στο paypal να μας βαλει χρηματα στο balance.

Για αυτο οσοι ετυχε για τον οποιοδηποτε λογο να εχουμε χρηματα στο paypal balance προ CC μπορουν ακομα και τωρα να αγορασουν απο το εξωτερικο. Αν τα χρηματα του paypal balance φυλασσονταν σε ελληνικη τραπεζα ειμαι σιγουρος οτι ουτε με το paypal balance θα μπορουσαμε να κανουμε αγορες απο το εξωτερικο.

 

50 σελιδες μιλαμε μιλαμε και ακομα μπερδευομαστε χωρις λογο θεωρω.

Και οσοι βλεπουν αγορες απο amazon uk να ολοκληρωνονται και μπαινουν να το πουν στο φορουμ, ειναι επειδη το αμαζον διεκπαιρεωνει την πληρωμη με την αποστολη και οχι την παραγγελια. Οποτε τρωτε ακυρο μερικες ωρες μετα την παραγγελια αν δεν εχετε ξαναψωνισει απο αμαζον (οταν ελεγχει το τραπεζικο λογαριασμο με μια εικονικη αγορα)  ή 1-2 μερες αν εχετε ξαναψωνισει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν το είχα υπόψιν μου...

Οταν το paypal διαμεσολαβει για τη μεταφορα χρηματων απο ελληνικο λογαριασμο σε ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο, δεν παρεμβαλλεται μεταφορα σε ξενη τραπεζα και για αυτο διεκπαιρεωνεται η μεταφορα. Οταν ομως ελληνικος λογαριασμος paypal προσπαθει να φορτισει το balance αλλου ελληνικου λογαριασμου paypal (το balance oχι refund κτλ) τα χρηματα πρεπει να μεταφερθουν στην ξενη τραπεζα του paypal καθως εκει φυλασσονται οσο ειναι στο balance μας.

 

Δηλαδή λες ότι ένας Έλληνας έμπορος που συνεργάζεται με το paypal, μπορεί να λαμβάνει τα χρήματα από κάθε πληρωμή κατευθείαν στον τραπεζικό του λογαριασμό και όχι στο balance του?

 

Και αν ναι, τα refund πως γίνονται, από τη στιγμή που το paypal γενικώς δε μπορεί να κάνει άμεσα χρέωση Ελληνικού τραπεζικού λογαρισμού (στυλ direct debit όπως στην Αγγλία)? Οφείλει μήπως η κάθε επιχείρηση να διατηρεί ένα minimum balance? Ή τα βάζει το paypal από τη τσέπη του και εκκαθαρίζεται μελλοντικά?

 

Απλά ήμουν της εντύπωσης μέχρι τώρα, πως οι έμποροι λαμβάνουν τα χρήματα στο balance, και σε δεύτερο χρόνο σε λογαριασμό αν επιθυμούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα refund γινονται στο μέσο με το οποιο αγοραστηκε ενα προιον οχι στο balance. Και δεν υπαρχει τροπος να ορισεις ενα refund να σου μεινει στο balance. Οποτε δεδομένα στα refund ουσιαστικα δεν παρεμβαλλεται το paypal απλα αντιστρεφεται μια εντολη πληρωμης.

 

Τη λεπτομερεια με το πως οι ελληνες εμποροι πληρωνονται δε ξερω να στο απαντησω. Δεν ειμαι και σιγουρος που πανε οι πληρωμες, πανε απευθειας στο λογαριασμο ή πανε στο balance (με ποιο τροπο???) εδω ναι υπαρχει ενα κενο στη λογικη των οσων ξερουμε.

Το αποτελεσμα ειναι ομως οτι με καποιο τροπο διεκπαιρεωνονται οι αγορες εσωτερικου με χρηση balance ή χωρις είτε απο τη μερια του αγοραστη είτε του εμπορου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με το refund, η ερώτηση μου αφορούσε τη μεριά του πωλητή, που δε γνωρίζω, όχι του αγοραστή. 

Δηλαδή, αν ο πωλητής λάμβανε τα χρήματα άμεσα στο λογαριασμό, όταν έρθει η ώρα του refund, που ακριβώς χρεώνεται για να τα επιστρέψει πίσω?

 

Ωστόσο, κάτι τέτοιο δε μπορεί να απαντηθεί τελικά, αν δεν ξέρουμε με σιγουριά πως γίνεται η πληρωμή προς τον έμπορο σε πρώτο χρόνο...

 

Τώρα για το πως διεκπαιρεώνονται οι συναλλαγές εσωτερικού... Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι η πλατφόρμα χρέωσης καρτών του paypal είναι πλατφόρμα που τους έχει παρασχεθεί από μια τράπεζα της Αγγλίας ή της Αμερικής, μιλάμε για το paypal... Μπορεί να έχει κάνει μια ειδική συμφωνία του τύπου "σαν χώρα χρέωσης συστημικά θα φαίνεται πάντα η χώρα του πραγματικού πωλητή και όχι η χώρα της επιχείρησης paypal". 

 

Αν υποθέσουμε λοιπόν οτι θα μπορούσε να ισχύει κάτι τέτοιο, θα μπορούσε να δικαιολογεί το γεγονός ότι πραγματοποιούνται οι συναλλαγές "εσωτερικού", ακόμα και αν αυτές καταλήγουν σε balance του εμπόρου... Το οποίο είναι πιο λογικό από το να στέλνει το paypal έμβασμα στον έμπορο ανά πληρωμή σε κάθε συναλλαγή, χωρίς να περάσουν από το balance του... 

 

Άλλωστε, ποιος έμπορος θα ήθελε να έχει εισερχόμενο έμβασμα ανα συναλλαγή, και να χρεωνεται τις αντίστοιχες τραπεζικές προμήθειες? Αφού είναι δεδομένο ότι το paypal δεν έχει συνεργασία με ΟΛΕΣ τις Ελληνικές τράπεζες για απευθείας μεταφορά...

 

Άρα η διαφοροποίηση ίσως έγκειται στο πως ξεκιναεί η συναλλαγής χρέωσης...

 

Maybe...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορες απο το εξωτερικο δεν γινονται απο ιδιωτες ακομα. Τελος ολλα τα αλλσ ειναι λογια να αγαπιομαστε ! Αμα πουλησω την πεθερα μου στο εξωτερικο θα την μπλοκαρουν τα CC ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορες απο το εξωτερικο δεν γινονται απο ιδιωτες ακομα. Τελος ολλα τα αλλσ ειναι λογια να αγαπιομαστε ! Αμα πουλησω την πεθερα μου στο εξωτερικο θα την μπλοκαρουν τα CC ?

Eσυ τωρα βρήκες να την πουλήσεις!Εγω την ειχα στειλει ταξιδακι απο την αλλη μερια ΚΙΝΑ πριν τα capital controls και τωρα δεν μπορει να γυρίσει πίσω!! :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τράπεζες απορριπτουν εντολες πληρωμων απο εξωτερικο και εμβασματα-τραπεζικες μεταφορες προς τραπεζικους λογαριασμους εξωτερικου.

Δηλαδή οτιδήποτε τροπος υπάρχει εστω μισό ευρώ να βγει απο τα αποθεματικά κεφαλαια των τραπεζων της χωρας. 

Τα μόνα κεφάλαια πλεον που επιτρεπεται να διαφύγουν προς το εξωτερικο ειναι απο

-Τη χρήση καρτων ελληνικών τραπεζων στο εξωτερικο πχ απο ελληνες ταξιδιωτες

-Το συναλλαγμα (οσο επιτρεπεται οταν επιτρεπεται για οσους ταξιδευουν) πχ φοιτητες και γονεις τους

-Τις  εισαγωγες (οσες εντολες πληρωμων εγκρινονονται απο κρατικη επιτροπη ή τραπεζικες επιτροπες)

-συν οσα μου διαφευγουν :-)

 

Οταν το paypal διαμεσολαβει για τη μεταφορα χρηματων απο ελληνικο λογαριασμο σε ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο, δεν παρεμβαλλεται μεταφορα σε ξενη τραπεζα και για αυτο διεκπαιρεωνεται η μεταφορα. Οταν ομως ελληνικος λογαριασμος paypal προσπαθει να φορτισει το balance αλλου ελληνικου λογαριασμου paypal (το balance oχι refund κτλ) τα χρηματα πρεπει να μεταφερθουν στην ξενη τραπεζα του paypal καθως εκει φυλασσονται οσο ειναι στο balance μας. Ομως οπως προειπαμε μεταφορες απο ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο σε ξενη τραπεζα δεν γινεται οποτε εκει κολλαει το θεμα. Και για αυτο πρεπει να βρεθει καποιος φιλος απο εξωτερικο με ξενη καρτα προσαρτημενη στο paypal να μας βαλει χρηματα στο balance.

Για αυτο οσοι ετυχε για τον οποιοδηποτε λογο να εχουμε χρηματα στο paypal balance προ CC μπορουν ακομα και τωρα να αγορασουν απο το εξωτερικο. Αν τα χρηματα του paypal balance φυλασσονταν σε ελληνικη τραπεζα ειμαι σιγουρος οτι ουτε με το paypal balance θα μπορουσαμε να κανουμε αγορες απο το εξωτερικο.

 

50 σελιδες μιλαμε μιλαμε και ακομα μπερδευομαστε χωρις λογο θεωρω.

Και οσοι βλεπουν αγορες απο amazon uk να ολοκληρωνονται και μπαινουν να το πουν στο φορουμ, ειναι επειδη το αμαζον διεκπαιρεωνει την πληρωμη με την αποστολη και οχι την παραγγελια. Οποτε τρωτε ακυρο μερικες ωρες μετα την παραγγελια αν δεν εχετε ξαναψωνισει απο αμαζον (οταν ελεγχει το τραπεζικο λογαριασμο με μια εικονικη αγορα)  ή 1-2 μερες αν εχετε ξαναψωνισει

 

ΑΨΟΓΟ άρθρο

 

με την παραδοχή του όσα σου διαφεύγουν ακόμα γελάω :) ωραίος ο παίκτης

 

μόνο μια μικρή ένσταση σε κάτι που έγραψες

 

"Και για αυτο πρεπει να βρεθει καποιος φιλος απο εξωτερικο με ξενη καρτα προσαρτημενη στο paypal να μας βαλει χρηματα στο balance"

 

αν εννοείς ότι πρέπει να έχει ο φίλος/συγγενής κάρτα συδεδεμένη με το paypal να επισημάνουμε εδώ ότι μπορούμε με "request money" από το paypal μας να ζήτήσουμε να μας πληρώσουν από visa/mastercard χωρίς να ναι ανάγκη να χουν paypal που συνήθως οι μεγαλύτεροι συγγενείς μας δεν έχουν και δεν γνωρίζουν από αυτές τις τεχνολογίες, αλλά κάρτα ειναι πιο εύκολο να χουν debit ή credit

 

η διαδικασία περιγράφεται στο παρών θέμα με video & fotos

σελίδες #48 & #49

post #716 & #730

 

επίσης ψαχτείτε για:

 

+ moneysafe http://www.moneysafecard.com/en/faq.html

απλά δείτε τις χρεώσεις πρώτα. αν έχετε πραγματικά ανάγκη για αγορές από έξω τότε αξίζει!

http://www.moneysafecard.com/el/xrewseis.html

+ bitcoin http://www.insomnia.gr/topic/575019-info-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE%CF%82-capital-control-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-bitcoin/

https://spectrocard.com/en

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1072856.0

https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet

 

γι'αυτούς που διαμένουν Αθήνα πηγαίντε στο ΑΤΜ τους με το κινητό αν διαθέτετε smartphone!

έχει κάποιες χρεώσεις κι αύτο γι'αυτο βάλτε λίγο παραπάνω απ όσα σας χρειάζονται μόνο.

 

ελπίζω να βοήθησα κι εγώ με την σειρά μου

 

καλή επιτυχία σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η spectrocard μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατευθείαν για αγορές ή μόνο μέσω paypal;

 

https://spectrocard.com/en

 

Prepaid Virtual MasterCard

 

είναι μια προπληρωμένη όπως αυτές εδώ που ξέρουμε

με την διαφορά ότι ειναι εικονική, δεν έχεις πλαστικό αλλά τα σημειώνεις κάπου 12ψηφιο, ημ/νια λήξης & 3ψήφιο CVV

και ειναι του οργανισμού MasterCard

 

συνεπώς ΝΑΙ μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κατευθείαν αγορές αλλά και για σύνδεση με το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://spectrocard.com/en

 

Prepaid Virtual MasterCard

 

είναι μια προπληρωμένη όπως αυτές εδώ που ξέρουμε

με την διαφορά ότι ειναι εικονική, δεν έχεις πλαστικό αλλά τα σημειώνεις κάπου 12ψηφιο, ημ/νια λήξης & 3ψήφιο CVV

και ειναι του οργανισμού MasterCard

 

συνεπώς ΝΑΙ μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κατευθείαν αγορές αλλά και για σύνδεση με το paypal

 

Σε κάποιο απο τα πολλά θέματα για τα capital controls και τις αγορές απο το εξωτερικό θυμάμαι που γράφανε οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μέσω paypal αλλά δεν μπορώ να το βρώ τώρα για να δω αν λέγανε για την spectrocard ή κάποια άλλη γι'αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Bit-x είχα γράψει όχι γιαυτές που βγάζει η spectrocard που τις έχω και δουλεύουν και χωρίς payapl και δουλεύουν μια χαρά. Για την ψηφιακή τους δεν γνωρίζω δεν τις έχω χρησιμοποιοήσει αλλά από τι λένε δουλεύει και αυτή κανονικά. Δείτε το θέμα που έχει δημιουργηθεί εδώ στο forum αλλά κυρίως στο bitcointalk. Υπάρχει πλήθος επιλογών με αυτές τις κάρτες και όλες έχουν κάποια fee και έχω ανεβάσει συγκριτικούς πίνακες με την καθεμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...