Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασα αυτο :

 

Το ανώτατο όριο συναλλαγών ημερησίως ανέρχεται στις 50.000 ευρώ την ημέρα για τις ναυτιλιακές εταιρείες, ενώ για άλλους κλάδους επιχειρήσεων μπορεί να ορίζεται όριο ποσού ανάληψης μετρητών ανά ημέρα. Επίσης, μεταξύ άλλων, επιτρέπεται η ανάληψη από τραπεζικό λογαριασμό και η μεταφορά στο εξωτερικό μετρητών έως 2.000 ευρώ καθώς και η μεταφορά χαρτονομισμάτων σε ευρώ ή σε ξένο νόμισμα έως 2.000 ευρώ ανά φυσικό πρόσωπο και ανά ταξίδι.

 

 

 

http://www.newsbeast.gr/financial/greek-financial/arthro/1893016/chalaronoun-i-periorismi-sta-capital-controls

 

Αυτά και άλλα ρυθμίζονται με την απόφαση που έγραψα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή βλέπω αρκετούς να προσπαθούν να δουν τι ίσχυε στην Κύπρο και να κάνουν συγκρίσεις και προβολές με την εδώ κατάσταση, να πω ότι η Κύπρος ήταν διαφορετική περιπτωση σε αρκετά σημεία γιαυτό και τα όρια ήταν διαφορετικά. Οπότε δε σημαίνει ότι επειδή η κύπρος έδωσε νωρίς αγορές στο εξωτερικό για τους απλούς πολίτες ότι θα συμβεί και εδώ το ίδιο και μάλιστα σύντομα. Υπενθυμίζωότι  στη δημόσια συζήτηση το θέμα αγορές ιδιωτών απο το εξωτερικό απουσιάζει (πλην σπάνιων εξαιρέσεων) και μόλις προσφατα αποφασίστηκε η χαλάρωση  για τις επιχειρήσεις των περιορισμών εισαγωγών

Εκτιμώ λοιπόν ότι η δυνατότητα αγορών για ιδιώτες θα αργήσει


για οποιον ξερει ή αν εχει ακουσει αν οι φοιτητηες μπορουν να χουν περισσοτερα απο 2000€ μαζι τους!

αν οχι με βλεπω να κανω πατεντες

Aυτα είναι τα νόμιμα που μπορείς να έχεις μαζί σου. Αν πας σε χώρα Σενγκεν δε νομίζω να σε ψάξουν πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φάρμακα να κανουν εισαγωγές γιατί εχω πρόβλημα με την φαρμακευτική μου αγωγή(επιληψία), όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα. Ακούσατε τίποτα για φάρμακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φάρμακα να κανουν εισαγωγές γιατί εχω πρόβλημα με την φαρμακευτική μου αγωγή(επιληψία), όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα. Ακούσατε τίποτα για φάρμακα;

 

Οι εισαγωγές φαρμάκων εγκρίνονται κατ απόλυτη προτεραιότητα. Το πρόβλημα, όταν υπάρχουν ελλείψεις, δεν είναι συνήθως η τραπεζική αργία, είναι οι φαρμακευτικές εταιρίες που για διάφορους λόγους δεν τα εισάγουν Ελλάδα, και αυτό συνέβαινε και πριν το τέλος Ιούνη. Δε λέω για το συγκεκριμένο φάρμακο, λέω γενικά ότι υπήρχαν και υπάρχουν ελλείψεις που οφείλονται στις εταιρίες και όχι μονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εισαγωγές φαρμάκων εγκρίνονται κατ απόλυτη προτεραιότητα. Το πρόβλημα, όταν υπάρχουν ελλείψεις, δεν είναι συνήθως η τραπεζική αργία, είναι οι φαρμακευτικές εταιρίες που για διάφορους λόγους δεν τα εισάγουν Ελλάδα, και αυτό συνέβαινε και πριν το τέλος Ιούνη. Δε λέω για το συγκεκριμένο φάρμακο, λέω γενικά ότι υπήρχαν και υπάρχουν ελλείψεις που οφείλονται στις εταιρίες και όχι μονο

Thank you! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Aυτα είναι τα νόμιμα που μπορείς να έχεις μαζί σου. Αν πας σε χώρα Σενγκεν δε νομίζω να σε ψάξουν πάντως

2κ στο πορτοφολι και τα υπολοιπα στο πο..ο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι γιατι να μην μπορω να σηκωσω με την χρεωστικη μου καρτα Ελλαδος ,60/ημερα  ενω ειμαι στο εξωτερικο....???

 

 

Είσαι εξωτερικό, δοκίμασες και δε μπορείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι γιατι να μην μπορω να σηκωσω με την χρεωστικη μου καρτα Ελλαδος ,60/ημερα  ενω ειμαι στο εξωτερικο....???

Γιατι πολύ απλά ,σου λέει αν τα βγάλει απο έξω θα τα φάει και έξω και οπως εχει διατυπωθει αρκετές φορές , οτι έχει να κάνει με τράπεζα δέν βγαίνει έξω ούτε ένα ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολύ απλά ,σου λέει αν τα βγάλει απο έξω θα τα φάει και έξω και οπως εχει διατυπωθει αρκετές φορές , οτι έχει να κάνει με τράπεζα δέν βγαίνει έξω ούτε ένα ευρώ.

ναι αλλά μπορεί να χρησιμοποιήσει την ελληνική κάρτα έξω, για να κάνει αγορές.

Οπότε το ίδιο δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά μπορεί να χρησιμοποιήσει την ελληνική κάρτα έξω, για να κάνει αγορές.

Οπότε το ίδιο δεν είναι;

Την ίδια απορία είχα και εγώ αλλά έχω την εντύπωση δεν μπορει να κάνει αγορες με Ελληνική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορές στο εξωτερικό με χρήση κάρτας και φυσική παρουσία γίνεται πλέον κανονικά (σούπερ μάρκετ, καταστήματα, βενζίνη, ξενοδοχεία κλπ) χωρίς όριο (μόνο αυτό της κάρτας που ισχύει κανονικά).

Αυτό που δεν επιτρέπεται είναι η ανάληψη χρημάτων από ατμ του εξωτερικού... Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν μπορεί να μπει ημερήσιο όριο για τους ελληνικούς λογαριασμούς από τα ατμ όλων των τραπεζών του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ρε παιδια  τι ειναι αυτα που λετε....κανονικα μπορεις να κανεις αναληψη στο εξωτερικο απο ΑΤΜ 60/ημερα ή 420 καθε παρασκευη σωρευτικα! Εχω ρωτησει και τισ 4 τραπεζες (Εθνικη, πειραιως,eurobank alpha bank). Και μαλιστα αναφερεται και στις ερωτοαπαντησεις που εχει δωσει στο η κοινο η ενωση τραπεζων!


Δείτε και επισημο εγγραφο της Πειραιως


Εδω

Πειραιως.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...