Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά,λίγο άσχετο με το θέμα αλλά καλό είναι να ξέρει ο κόσμος τι παίζει.Σήμερα μου ήρθε εισερχόμενο έμβασμα 250 euro  από στοιχηματική εταιρία σε λογαριασμό μου στην Πειραιώς.Από την εταιρία γνώριζα ότι είναι μία από τις δωρεάν συναλλαγές που δικαιούμαι και όπως είναι φυσικό περίμενα να δω 250 euro στο balance.Αμ δε...246 euro έγραφε ο λογαριασμός  και αμέσως πήρα την εξυπηρέτηση πελατών της Πειραιώς.Μαντέψτε...4 euro χρέωση για εισερχόμενο έμβασμα.Αν έχεις το θεό σου.Για να φέρεις λεφτά σε αυτό το μπορντέλο που είναι η χώρα μας και σε αυτό το σάπιο τραπεζικό σύστημα των cc και του ανύπαρκτου τραπεζικού δανεισμού να σου ζητάνε προμήθεια 4 euro.Πλέον έχω κάρτα revolut και όλα τα λεφτά θα πηγαίνουν εκεί.Δεκάρα τσακιστή στο Ελλαδιστάν.Το Σεπτέμβρη μετακομίζω και εξωτερικό και μην τον είδατε τον Παναή.Revolut με ελάχιστες προμήθειες,λεφτά στο εξωτερικό και ξερό ψωμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις εκανα αγορά απο bundlestars με paypal.Προσοχή, όχι paypal balance αλλά απευθείας απο την κάρτα.Μήπως άνοιξε το paypal και χωρίς balance;

 

Πόσες φορές πρέπει να το πούμε ότι η αγορά με κάρτα (και όχι με paypal, όπως λες) είναι λαχείο και οφείλεται σε πολλούς λόγους;

 

 

Δηλαδή αν εχω συνδέσει ενα λογαριασμό με Α-ΙΒΑΝ και έχω τα στοιχεία του λογαριασμού του paypal μπορώ να καταθέσω στο balance τους και απο άλλον λογαριασμό με διαφορετικό Β-ΙΒΑΝ που δεν εχω συνδεσει ;  Εξυπακούεται οτι είμαι δικαιουχος και στους δυο λογαριασμούς (Α και Β).

 

 

Το έχω κάνει πριν από καιρό και το έχω γράψει στο νήμα.

Σύνδεσα τον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΤΕ, έστειλα το πρώτο έμβασμα και μετά από λίγο διάστημα σκέφτηκα να στείλω έμβασμα από λογαριασμό της Alpha.

Τα χρήματα προστέθηκαν στο balance και ο λογαριασμός προστέθηκε στους συνδεδεμένους λογαριασμούς, χωρίς να κάνω εγώ τη σχετική και γνωστή διαδικασία (Add a Bank Account), που θα μπορούσα, βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει πριν από καιρό και το έχω γράψει στο νήμα.

Σύνδεσα τον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΤΕ, έστειλα το πρώτο έμβασμα και μετά από λίγο διάστημα σκέφτηκα να στείλω έμβασμα από λογαριασμό της Alpha.

Τα χρήματα προστέθηκαν στο balance και ο λογαριασμός προστέθηκε στους συνδεδεμένους λογαριασμούς, χωρίς να κάνω εγώ τη σχετική και γνωστή διαδικασία (Add a Bank Account), που θα μπορούσα, βέβαια.

Eυχαριστώ θα το δοκιμάσω άμεσα Εάν ισχύει λοιπόν, τότε κάποιος με ενα έμβασμα με κόστος 1 ευρώ  μόνο  :-D

 

μέσα σε 2-3 εργάσιμες μπορεί να φορτώσει και το paypal balance, και τη leupay και τη revolut  (αν χρησιμοποιεί και τις τρεις υπηρεσίες) !   Με ενα σμπαρο 3 τρυγόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και γράψε το αποτέλεσμα.

Φυσικά.  Μεχρι στιγμής έχω δοκιμάσει με επιτυχία:

               1. Να συνδέσω απλα πληκτρολογώντας το ΙΒΑΝ της leupay με paypal. 

               2. Να μεταφέρω (withdraw) το balance του paypal σε μια εργάσιμη (προμήθεια μηδέν) στη leupay

               3. Να μεταφέρω χρήματα απο τη leupay και στη revolut (top up) άμεσα (προμήθεια μηδέν).

 

Αν λοιπόν μπορεί να γίνει μεταφορά χρημάτων με 1 ευρώ απο ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό στο paypal balance bingo !!!  :-)

 

Mε ενα ευρώ φορτίζουμε οικονομικότατα τρεις υπηρεσίες (paypal balance, leupay, revolut) και έχουμε και εξτρα ασφάλεια (firewall - το αρχικό ποσό παει στο paypal απευθειας, για όσους ανησυχούν)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σ φιλε!Ναι μια χαρα σιτε ειναι!Εκανα μια παραγγελια χτες και αυριο φευβγει!!Με πιστωτικη την εκανα δεν χρειαζετε να ανυσηχεις περναει κατευθειαν η καρτα!

 

Μήπως άλλαξε τίποτα;

Προσπαθώ σήμερα να κάνω μια αγορά από banggood και μόλις βάζω τη διεύθυνσή μου, εξαφανίζεται η επιλογή της πιστωτικής κάρτας.

post-115790-0-15232600-1453828920_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Επιτέλους κατάφερα να πραγματοποιήσω την αγορά που ήθελα από το sports direct.

 

Η μέθοδος που χρησιμοποίησα ήταν το request money μέσω paypal από δεύτερο email. Όπως είχα πει η διαδικασία είχε κολλήσει αφού είχα στείλει μόνο το μισό ποσό που χρειαζόμουν και μετά δεν μου δεχόταν την κάρτα. 

Έτσι λοιπόν δοκίμασα να κάνω request σε τρίτο email και έγινε με την πρώτη προσπάθεια. Μεταφέρθηκε όλο το ποσό που χρειαζόμουν στο balance και μετά ολοκλήρωσα την παραγγελία μου. 

 

Η κάρτα που είχα δηλώσει στο paypal από τον λογαριασμό μου ήταν Προπληρωμένη κάρτα Πειραιώς. Και επίσης χρησιμοποίησα την ίδια ακριβώς κάρτα για να μεταφέρω τα λεφτά μέσω των email. 

 

Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που με βοήθησαν γιατί πραγματικά χωρίς εσάς δεν θα είχα καταφέρει τίποτα. Να 'στε όλοι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 500€ μηνιαίο όριο για έμβασμα ισχύουν από την ημέρα που θα στείλεις το πρώτο έμβασμα ή από την 1η του μήνα; Αν π.χ. από 15-26 Γενάρη έχω στείλει 500€, για να ξαναστείλω θα πρέπει να περιμένω 16 Φλεβάρη ή μπορώ από 1η Φλεβάρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 500€ μηνιαίο όριο για έμβασμα ισχύουν από την ημέρα που θα στείλεις το πρώτο έμβασμα ή από την 1η του μήνα; Αν π.χ. από 15-26 Γενάρη έχω στείλει 500€, για να ξαναστείλω θα πρέπει να περιμένω 16 Φλεβάρη ή μπορώ από 1η Φλεβάρη;

1η  κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Παρήγγειλα ρούχα απο sport direct και μετα πήγα να πληρώσω μεσω χρεωστικής. Δεν το πηρε. Μετα πηγα μεσω paypal που εχω συνδεσει τη  συγκεκριμένη χρεωστική. Ουτε τότε το πήρε. Και μετα μου εστειλε μυν. το paypal 

 

Thanks for using PayPal. Please note that this is not a charge. Your account will be charged when the merchant processes your payment. You may receive multiple emails as the merchant processes your order.

Your funds will be transferred when the merchant processes your payment. Any money in your PayPal account at that time will be used before any other payment source.

To see the full transaction details, log in to your PayPal account.

 

Δηλαδή, όταν μπουν με καποιο τρόπο λεφτά μεσα θα τα πάρει για την αγορα που εγινε?

 

 

Στο paypal εχω ballance 1,5 Ε  και στις αγορες εχω ενα cancelled τον 12/2015 απο το ιδιο site (γιατι ειχα κανει παλι αγορα αλλα δε μπορεσε να ολοκληρωθεί) και ενα Pending στις 21/1/2016 οταν ξαναπροσπάθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Δηλαδή, όταν μπουν με καποιο τρόπο λεφτά μεσα θα τα πάρει για την αγορα που εγινε?

1.Λεφτα στο balance paypal με τους γνωστους τροπους request, send 

2.Λεφτα στο balance paypal με εμβασμα στο iban paypal(αν υπαρχει συνδεδεμενος με το paypal καποιος τραπεζικος λογαριασμος)

3.Συνδεση ξενης καρτας με το paypal 

Αυτοι νομιζω ειναι οι τροποι και νηματα απειρα με περισσοτερες πληροφοριες στην κατηγορια insomnia-internet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...