Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα σε ολα τα παιδια!

 

 

Οταν κανουμε εμβασμα στην paypal μεσω ebanking η ελληνικη τραπεζα χρεωνει 1 ευρω.

Η γερμανικη στην οποια εχει λογαριασμο η paypal χρεωνει κατι η οχι?

 

Ρωταω γιατι θελω να στειλω στην paypal μου ενα ποσο και δεν ξερω ποσο να υπολογιζω για να καλυφθουν τα κοστη μετα των τραπεζων.....

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά εγώ πάντως που δοκίμασα request money απο paypal σήμερα με κάρτα πειραιώς δεν με αφήνει να το πληρώσω.. μου λέει χρησιμοποιείστε άλλη κάρτα, ενώ μέσα έχει λεφτά κτλπ.! Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολα τα παιδια!

 

 

Οταν κανουμε εμβασμα στην paypal μεσω ebanking η ελληνικη τραπεζα χρεωνει 1 ευρω.

Η γερμανικη στην οποια εχει λογαριασμο η paypal χρεωνει κατι η οχι?

 

Ρωταω γιατι θελω να στειλω στην paypal μου ενα ποσο και δεν ξερω ποσο να υπολογιζω για να καλυφθουν τα κοστη μετα των τραπεζων.....

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

Δε χρεώνει τίποτα η Γερμανική τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δυο μέρες αφού έκανα την αγορά μου στο ιντερνετ μου έστειλε το paypal το ακόλουθο μήνυμα:

 

 

"We've noticed that you've recently completed a credit card cash advance which we don't allow with our service, as clarified under the 'Restricted Activities' found in Section 9 of our User Agreement.
 
Please note that if you participate in a restricted activity while using our service, we may temporarily or permanently suspend your account. We may also hold or delay a payment at our discretion, to ask you for information about any payments you've completed.
 
You can view the terms of using our services by clicking the 'Legal' link at the bottom of any PayPal webpage, and clicking on 'User Agreement for PayPal Service'."
 
Από ότι κατάλαβα έκανα κάτι "παράνομο" σύμφωνα με το paypal και μου λένε ότι θα μου κλείσουν το λογαριασμό αν το ξανακάνω κάτι τέτοιο.. τι παίζει να έγινε; 
Φταίει μήπως το ότι με το request έστειλα λεφτά από το email με την ίδια κάρτα που έχω δηλώσει στον λογαριασμό;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως λέω...  

Υπάρχει κάποιος που έχει γεμίσει το balance του Paypal με USD δολάρια με έμβασμα από web-banking με οικονομικό τρόπο?

 

...μου ζητάει 15 ευρώ η ΕΤΕ web banking για να στείλει το έμβασμα σε usd :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, η viva wallet τι χρεωσεις εχει οταν την φορτωνω απο μια ελληνικη χρεωστικη καρτα; και επισης εχει μηνιαιο τελος; αυτη την στιγμη χρησιμοποιω την moneysafe και αγοραζω voucher απο το περιπτερο αλλα κοιταζω μηπως συφερει καποια αλλη καρτα απο αποψη προμηθειων. Με ενδιαφερει για μικρες αγορες στο εξωτερικο...

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από ότι κατάλαβα έκανα κάτι "παράνομο" σύμφωνα με το paypal και μου λένε ότι θα μου κλείσουν το λογαριασμό αν το ξανακάνω κάτι τέτοιο.. τι παίζει να έγινε; 

Φταίει μήπως το ότι με το request έστειλα λεφτά από το email με την ίδια κάρτα που έχω δηλώσει στον λογαριασμό;

 

 

 

Δεν ξέρω ποιες άλλες κινήσεις έκανες με το paypal, αλλά για το μήνυμα το πιθανότερο είναι ότι έστειλες χρήματα από την ίδια κάρτα. Αυτό στην αρχή που ανακαλύφθηκε το κόλπο έγινε από μερικούς αλλά δεν είναι ο σωστός τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ πάντως που δοκίμασα request money απο paypal σήμερα με κάρτα πειραιώς δεν με αφήνει να το πληρώσω.. μου λέει χρησιμοποιείστε άλλη κάρτα, ενώ μέσα έχει λεφτά κτλπ.! Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο??

Το ίδιο και σε μένα το δοκίμασα με δύο κάρτες Πειραιώς δεν έπαιξε ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα φαίνεται ότι η κάρτα είναι πάλι μπλοκαρισμένη- δεν περνάει πουθενά. Ούτε καν για αεροπορικά εισιτήρια- που είναι μέσα στις υπηρεσίες που ΠΑΝΤΑ επιτρέπονται.

 

Λόγω απεργίας; Αλλά πώς μπορούν να επηρεάζουν απεργίες στην Ελλάδα αγορές μέσω internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά με κάρτα είναι λαχείο και έχει ειπωθεί πολλές φορές.

Επιπλέον, σήμερα είναι 30/1 και ένας από τους λόγους μπορεί να είναι και το όριο της τράπεζάς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δοκίμασα και χθες και πάλι το ίδιο (για αεροπορικά πάλι. Και στα μέρη που συνήθως περνούσε). Είχα καιρό να τη χρησιμοποιήσω.

 

Για το όριο της τράπεζας δεν ξέρω. Αν είναι αυτό που έλεγαν, ότι η τράπεζα έχει 1 Χ όριο το οποίο αφορά όλους συνολικά. Μάλλον. Γιατί εγώ να ξοδέψω τόσα όσο το ημερήσιο/μηνιαίο όριο.. δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι τις τελευταίες 10 μέρες (και όχι μόνο σήμερα) αντιμετωπίζω δυσκολίες με Ελληνικές κάρτες . Οι κάρτες απορριπτονται εκεί που πριν περνούσαν κανονικά.....Δε γνωρίζω τι φταίει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι τις τελευταίες 10 μέρες (και όχι μόνο σήμερα) αντιμετωπίζω δυσκολίες με Ελληνικές κάρτες . Οι κάρτες απορριπτονται εκεί που πριν περνούσαν κανονικά.....Δε γνωρίζω τι φταίει.....

Το περίεργο είναι που πριν περνούσαν.

Τώρα είναι φυσιολογικό που δεν περνάνε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...