Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέψου το σαν να σου στέλνει ένας φίλος χρήματα από το δικό του λογαριασμό paypal.

 

Ο φίλος μπαίνει στο λογαριασμό του, επιλέγει Pay and Send payments (δίπλα στο όνομα), στη νέα καρτέλα επιλέγει Make a payment in a few seconds, στη νέα γράφει το email σου, στη νέα το ποσό και Continue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκέψου το σαν να σου στέλνει ένας φίλος χρήματα από το δικό του λογαριασμό paypal.

 

Ο φίλος μπαίνει στο λογαριασμό του, επιλέγει Pay and Send payments (δίπλα στο όνομα), στη νέα καρτέλα επιλέγει Make a payment in a few seconds, στη νέα γράφει το email σου, στη νέα το ποσό και Continue.

 

Δηλαδη, καμια σχεση με την ευκολια του request money?

- δουλευει με το balance ενος αλλου;

- δεν ειμαι αυτονομος να κανω κατι εγω με τις καρτες μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις balance, θα τραβήξει από αυτό, αν δεν έχεις θα σου προτείνει από ποια κάρτα θέλεις να στείλει.

 

Μου λες πως το κανω, εγω, αυτονομα;

Ενα-δυο-τρια-τεσσερα, οπως τα λεγαμε και με το request money?

Εγω θελω προκαταβολικα να φορτωνω το balance μου, οπως γινεται με το request money, και το top up.

Και αυτονομα, μονος μου.

Γινεται;

Αν ναι, μου λες ενα ενα τα βηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα τα βήματα ένα-ένα παραπάνω.

Στο Request ζητούσες από ένα "φίλο" χρήματα, γράφοντας το mail του και το ποσό.

Στο Send ο "φίλος" στέλνει χρήματα, με τον ίδιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα τα βήματα ένα-ένα παραπάνω.

Στο Request ζητούσες από ένα "φίλο" χρήματα, γράφοντας το mail του και το ποσό.

Στο Send ο "φίλος" στέλνει χρήματα, με τον ίδιο τρόπο.

 

Δηλαδη ειναι ας πουμε το αντιστροφο απο το request money?

 

Εγω θελω μια καταγραφη βηματων ως εξης: (το γραφω υποθετικα-καθως δεν το εχω κανει)

- Πας στο send money

- Δηλωνεις ποσο και email του φιλου, δηλωνοντας και την καρτα σου

- Πας στο email του φιλου(δικο σου), και αποδεχεσαι την 'δωρεα'

- Τα χρηματα μπαινουν αμεσα στο pp balance σου

 

Υποθετικα τα εγραψα τα παραπανω.

Ετσι ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειναι ας πουμε το αντιστροφο απο το request money?

 

Εγω θελω μια καταγραφη βηματων ως εξης: (το γραφω υποθετικα-καθως δεν το εχω κανει)

- Πας στο send money

- Δηλωνεις ποσο και email του φιλου, δηλωνοντας και την καρτα σου

- Δηλώνεις το email του φίλου, στην επόμενη καρτέλα το ποσό και στην επόμενη επιλέγεις κάρτα (αν έχεις περισσότερες της μιας), με δεδομένο, φυσικά, ότι έχει συνδέσει ο "φίλος" τουλάχιστον μια κάρτα

- Πας στο email του φιλου(δικο σου), και αποδεχεσαι την 'δωρεα'

- Τα χρηματα μπαινουν αμεσα στο pp balance σου

 

Υποθετικα τα εγραψα τα παραπανω.

Ετσι ειναι;

 

 

Αυτά είναι τα βήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1- Πας στο send money

2- Δηλώνεις το email του φίλου, στην επόμενη καρτέλα το ποσό και στην επόμενη επιλέγεις κάρτα (αν έχεις περισσότερες της μιας), με δεδομένο, φυσικά, ότι έχει συνδέσει ο "φίλος" τουλάχιστον μια κάρτα

3- Τα χρηματα μπαινουν αμεσα στο pp balance σου

---

Δεν καταλαβα το βημα 2.
Εγω, θα δηλωσω ποια καρτα; Την ηδη συνδεδεμενη; Ή την άσχετη, με την οποια εκανα το κολπο και στο request money?
Και πως θα 'επιστρεψουν' ουσιαστικα τα χρηματα στον λογαριασμο μου;
Θελω περισσοτερη αναλυση να το καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφω πουθενά να δηλώσεις κάρτα, αντίθετα, έγραψα "στην επόμενη (καρτέλα) επιλέγεις κάρτα (αν έχεις περισσότερες της μιας), με δεδομένο, φυσικά, ότι έχει συνδέσει ο "φίλος" τουλάχιστον μια κάρτα".

 

Μάλλον, έχεις ξεχάσει ότι, και στο request, ο "φίλος" σου στέλνει χρήματα από μια κάρτα του. 

Έτσι, λοιπόν, και στο Send ο "φίλος" πρέπει να έχει συνδεδεμένη μια κάρτα, από την οποία θα σου στείλει χρήματα.

 

Αυτό το serial έχει τραβήξει πολύ και νομίζω ότι περάσαμε σε άλλη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα δηλαδη, ζητας απο τον 'φιλο' να σου περασει χρηματα απο την καρτα του(ασχετη), στην δηλωμενη καρτα σου εντος paypal.

Καλα τα λεω;

Λαθος τα λεω.

Δεν ζητας, στελνεις!

Ας με βοηθησει καποιος να πιασω την λογικη του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη μέθοδο Send ο "φίλος" στέλνει χρήματα από το δικό του λογαριασμό στο paypal, μέσω της κάρτας του που έχει συνδέσει (εσύ την λες άσχετη, αλλά δεν είναι) στο δικό σου λογαριασμό.

 

Αφού δεν καταλαβαίνεις όσα "ακατανόητα" έχω γράψει μέχρι τώρα για το απλούστατο θέμα σου, καλά κάνεις και ζητάς βοήθεια από κάποιον άλλο, για να "πιάσεις τη λογική του".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη μέθοδο Send ο "φίλος" στέλνει χρήματα από το δικό του λογαριασμό στο paypal, μέσω της κάρτας του που έχει συνδέσει (εσύ την λες άσχετη, αλλά δεν είναι) στο δικό σου λογαριασμό.

 

Αφού δεν καταλαβαίνεις όσα "ακατανόητα" έχω γράψει μέχρι τώρα για το απλούστατο θέμα σου, καλά κάνεις και ζητάς βοήθεια από κάποιον άλλο, για να "πιάσεις τη λογική του".

 

Φιλτατε, κατι χανω στην ολη διαδικασια.

Ή δεν μου λες κατι που το θεωρεις αυτονοητο.

Χρειαζονται δυο λογαριασμοι paypal?

 

Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη και την διαδικασια του send money. Μην αρπαζεσαι και λες για ακατονοητα.

Ολοι βοηθιομαστε εδω μεσα.

Εγω ανοιξα το νημα, κι ειμαι περηφανος γι'αυτο. Σε αυτο το νημα ανακαλυψαμε το request money, κι ευχαριστω το μελος re4male.

Τωρα το παλευουμε αλλιως. Μην αρπαζεσαι.

 

Στο request την ειχα καταλαβει με την μια.

Ζητουσες χρηματα. Εκανες εσυ τον φιλο. Εστελνες στον εαυτο σου.

 

Στο send?

Στελνεις εσυ, στον φιλο. Και πως γυρνανε πισω σε εσενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε περισσότερο και μάθε καλλίτερα πως λειτουργεί, τουλάχιστον, το Paypal, για να μην εκτίθεσαι κάθε μέρα και περισσότερο γι' αυτά που γράφεις. Και το κυριότερο, για να μην παραπληροφορείς όσους δεν γνωρίζουν.

 

Αλλά και πριν γράψεις όσα έγραψες, και εκτεθείς για άλλη μια φορά, δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα posts, σ' αυτή και την προηγούμενη σελίδα, στα οποία αναφέρουν και άλλοι συμφορουμίτες ότι οι λογαριασμοί αποστολής εμβασμάτων στη Deustche Bank είναι προσωπικοί;

 

Προφανώς, δεν γνωρίζεις ότι, μετά τη σύνδεση ΙΒΑΝ στο paypal, εμφανίζονται στη σελίδα σου τα στοιχεία του προσωπικού σου λογαριασμού στη Deustche Bank (διαφορετικός αριθμός λογαριασμού για κάθε πελάτη του paypal) και κάθε φορά που στέλνεις έμβασμα σ' αυτό το λογαριασμό δεν χρειάζεται να γράψεις κανένα άλλο στοιχείο ταυτοποίησης.

 

Αλλά το αλαλούμ με τις απαντήσεις σου στο ίδιο post (#10375) είναι περίεργο και ακατανόητο, αφού 1) απαντάς στον molot12 (με παράθεση δικού του σχολίου "πραγματικά δεν περίμενα να δίνουν ξεχωριστό ΙΒΑΝ για κατάθεση σε κάθε πελάτη τους" λέγοντας ότι "λες να μπορεί να το κάνει η leupay αλλά όχι το paypal" και αφήνοντας να εννοηθεί ότι όπως δίνει προσωπικό λογαριασμό για εμβάσματα η leupay έτσι δίνει και το paypal, και 2) αμέσως μετά, παραθέτεις δικό μου σχόλιο (στην ίδια λογική της ύπαρξης προσωπικού λογαριασμού σε κάθε πελάτη του paypal) και απαντάς ουσιαστικά με το απίθανο "και στο paypal σε λογαριασμό/ούς κουβά πάνε τα λεφτά σου.Όπως και στη revolut και στη leupay".

 

Μετά και από αυτό το post, το συμπέρασμα είναι ότι, πρέπει να διαβάζεις και να ενημερώνεσαι περισσότερο πριν αποφασίσεις να γράψεις οτιδήποτε.

Το αλαλούμ και το μπέρδεμα είναι μόνο στο δικό σου κεφάλι που συγχέει την έννοια IBAN με την έννοια λογαριασμό.Εγώ ξέρω πολύ καλά τί γράφω και τί διαβάζω σε αντίθεση με σένα.Αυτό που έγραψα ισχύει "και στο paypal σε λογαριασμό/ούς κουβά πάνε τα λεφτά σου.Όπως και στη revolut και στη leupay".Και αυτό που απάντησα στον molot12 μια χαρά σωστή απορία είναι,το ότι εσύ δεν έχεις την γνώση για να την καταλάβεις δεν την κάνει λάθος,αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.

 Αν εσύ θες να πιστεύεις ότι στέλνεις λεφτά σε δικό σου λογαριασμό και όχι στον κουβά του paypal,εγώ δεν θα σου χαλάσω την αυταπάτη,μπορεί να κοιμάσαι καλύτερα το βράδυ εσύ έτσι.Αλλά μην το λες παραέξω τουλάχιστον.

 

Όσο για το λοιπό παραλήρημα πάλι περί αδιάβαστου,ότι εκτίθεμαι κτλ,μάλλον για σένα θα ταίριαζε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ίδιο σου λέει και ο spartak.

Τον τελευταίο καιρό καταγράφονται πολλές περιπτώσεις μελών του paypal που προσπαθούν να στείλουν χρήματα με τη μέθοδο Request και τους μπλοκάρει τα χρήματα για 21 μέρες θεωρώντας τους πωλητές.

 

Από τις δύο, η μέθοδος που εξακολουθεί να λειτουργεί χωρίς προβλήματα είναι Send Money.

Ναι για να το κανεις αυτο ομως πρεπει να εχεις δυο λογαριασμους paypal με εναν μονο λογαριασμο paypal δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για να το κανεις αυτο ομως πρεπει να εχεις δυο λογαριασμους paypal με εναν μονο λογαριασμο paypal δεν μπορεις να κανεις κατι τετοιο ετσι δεν ειναι?

 

Αν ειναι οντως ετσι, επρεπε να μην παραλειψει να το πει.

Εχω σπασει το μυαλο μου να βρω τι δεν μπορω να καταλαβω και τι δεν μου παει λογικα σε αυτη τη διαδικασια!

Ας πει καποιος ρε παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...