Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ είσαι υπεύθυνος στις συμβουλές που δίνεις όταν προτείνεις ...φόρτωμα balance (αν είναι ποτέ δυνατόν!) το οποίο τυπικά αποτελεί παράνομη διαδικασία (εφόσον προορίζεται για συναλλαγές μεταξύ εμπόρου-καταναλωτή, αφήνω στην άκρη τις επιβαρύνσεις με προμήθειες) και κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα φέρνει μπελάδες (υπέρβαση ορίου και ανάγκη ταυτοποίησης); Θέλω να πιστεύω ότι κάνεις πλάκα φίλε!

 

Μην γινεσαι τυπολατρης.

Δεν κανει καποιος και κανενα κακο.

Ζητα χρηματα απο τον ιδιο του τον εαυτο.

Και δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο περιπτωση, τα τζιμανια του pp να μην το ξερουν αυτο.

Απλα, ηταν/ειναι ενας 'ευσχημος' τροπος, να μπορεσουν και τουτοι οι δυσμοιροι κατοικοι της ελληνικης μπανανίας,

να μην αποκοπουν απο τον υπολοιπο κοσμος.

Αρα, μην λες για παρανομιες και πρασιν'αλογα.

Το θεμα ειναι να κανουμε ευκολα/γρηγορα τη δουλειας μας, με νομοτυπες διαδικασιες, χωρις πολλα πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτα να τα βλεπουν οσοι ελαφρα τη καρδια,

προτεινετε στον κοσμο να παει να παρει 'καρτες'.

 

Δεν λεω, ισως ειναι μια λυση.

 

Εγω ομως πιστευω οτι πρεπει να επικεντρωνομαστε στα tips και τα κολπα που η εφευρητικοτητα μας, μας δινει.

Οπως με το request money περυσι, και την βελτιωμενη version φετος.

 

Παρε μια revolut, παρε μια american express, παρε μια leupay, παρε μια viva!

Μην τα λετε ετσι απλα.

Να κοσμος που βλεπει μετα οτι τσαμπα ασχοληθηκε και τσαμπα τις φορτωθηκε,

γινεται συνηθως και beta tester της καθε αμφιλεγομενης καρτας,

και στο τελος ανθρακες.

 

Μην ειστε τοσο επιπολαιοι στις συμβουλες σας.

Θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω μαζί σου.

Το "Request Money" ήταν μια πατέντα που ανακαλύφτηκε σχεδόν ταυτόχρονα με τα CC και έσωσε πολύ κόσμο!

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε προσκολλημένοι σε κάτι, μόνο και μόνο επειδή ήταν η πρώτη ανακάλυψη, όταν από τη μία βρέθηκαν σε βάθος χρόνου εναλλακτικές λύσεις που κάποιες από αυτές είναι σαφώς καλύτερες και οικονομικότερες ή όταν από την άλλη παρουσιάστηκαν σημαντικές δυστοκίες με τη συγκεκριμένη μέθοδο.

 

Διότι, σε περίπτωση που σου διαφεύγει, το Request Money, εκτός από τις υπέρογκες προμήθειες, είναι άκρως απαγορευτικό για όποιον δεν έχει παλιό λογαριασμό PayPal με αρκετές συναλλαγές στο παρελθόν, αφού το PayPal σε βλέπει ως νέο πωλητή και σου δεσμεύει το ποσό για 21 ημέρες!

 

Αυτό λοιπόν που προτείνεται ως εναλλακτική λύση σε σχέση πάντα με το PayPal είναι η φόρτιση του balance με έμβασμα που έχει σταθερή χρέωση 1€ και δεν υπόκειται στη δέσμευση των 21 ημερών, ούτε χρειάζεται πατέντες με I.P. και cookies για να λειτουργήσει.

 

Τέλος, κανένας δεν πρότεινε ελαφρά τη καρδία όλες αυτές τις κάρτες που ανέφερες. Υπάρχουν 3 συγκεκριμένα topics, υπεραναλυτικά, που σχετίζονται με 3 διαφορετικές υπηρεσίες εξωτερικού (LeuPay, Number26, Revolut) και αυτή τη στιγμή αποτελούν την πιο αξιόπιστη και οικονομική λύση, με χρήση από εκατοντάδες συμφορουμίτες. Δηλαδή, λύσεις που έχουν ήδη δοκιμαστεί από πάμπολους και για μεγάλο διάστημα. Το τι θα γίνει στο μέλλον, δεν το ξέρει κανένας! Όχι μόνο για τις κάρτες, αλλά για τίποτα γενικώς...

 

Για την AMEX και τη Viva δεν υπάρχει καν topic (αφού δεν έχουν αντίκρυσμα, ούτε υπάρχει μέτρο σύγκρισης για διάφορους εύλογους λόγους) και μόνο αποσπαματικά κάποια ελάχιστα άτομα τις έχουν αναφέρει ως πιθανές λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα υπαρχει καμια τραπεζα να παω να βγαλω μια καρτα ειτε πιστωτικη ειτε χρεωστικη να κανω αγορες απο εξωτερικο? του αδερφου μου που εχει visa το ebay και ενα site πολωνια και κινα δεν με αφηνει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα υπαρχει καμια τραπεζα να παω να βγαλω μια καρτα ειτε πιστωτικη ειτε χρεωστικη να κανω αγορες απο εξωτερικο? του αδερφου μου που εχει visa το ebay και ενα site πολωνια και κινα δεν με αφηνει . 

Ελληνική τράπεζα όχι, δεν εξυπηρετούν οι κάρτες τους.

Βγάλε μια κάρτα εξωτερικού και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα να τα βλεπουν οσοι ελαφρα τη καρδια,

προτεινετε στον κοσμο να παει να παρει 'καρτες'.

 

Δεν λεω, ισως ειναι μια λυση.

 

Εγω ομως πιστευω οτι πρεπει να επικεντρωνομαστε στα tips και τα κολπα που η εφευρητικοτητα μας, μας δινει.

Οπως με το request money περυσι, και την βελτιωμενη version φετος.

 

Παρε μια revolut, παρε μια american express, παρε μια leupay, παρε μια viva!

Μην τα λετε ετσι απλα.

Να κοσμος που βλεπει μετα οτι τσαμπα ασχοληθηκε και τσαμπα τις φορτωθηκε,

γινεται συνηθως και beta tester της καθε αμφιλεγομενης καρτας,

και στο τελος ανθρακες.

 

Μην ειστε τοσο επιπολαιοι στις συμβουλες σας.

 

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω την αιτία που σε ώθησε να γράψεις τα παραπάνω.

Έχει προτείνει κάποιος σ' αυτό το νήμα την viva σαν λύση για τις αγορές από το εξωτερικό;

Αντίθετα, αν κάνεις αναζήτηση, θα βρεις ένα σωρό ερωτήματα για το αν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη στο εξωτερικό και οι απαντήσεις είναι αρνητικές. 

 

Εξακολουθείς να είσαι προσκολλημένος στη λύση της μεθόδου Request, με όποια παραλλαγή έχει κάνει ο Dedalos, ενώ η πλειοψηφία όλων όσοι συμμετέχουν στο νήμα από την αρχή έχουν περάσει στις κάρτες εξωτερικού (και όχι εσωτερικού, όπως η Viva) και αυτές προτείνουν (Revolut, Leupay και N26 η οποία αφενός έχει τα προβλήματά της αφετέρου έχει σταματήσει να δέχεται πελάτες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς από εδώ μέσα δεν μου πρότεινε την VIVA παιδιά, χαλαρωστε.

Μόνος μου την είχα βγάλει και ήταν μία λύση (έστω και εσωτερικού κάρτα) που μου δούλευε για αρκετό καιρό για αγορές Ευρωπη/Κινα/Αμερικη.

 

Για αυτό και στενοχωρήθηκε. Γιατί ξαφνικά λόγο αλλαγών στα cc έπαψε να λειτουργεί.

 

Και τώρα προσανατολίζονται για revolut έτσι όπως το βλέπω, αν και δεν ξέρω τι θα παίξει με τις τελευταίες εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και N26 η οποία αφενός έχει τα προβλήματά της αφετέρου έχει σταματήσει να δέχεται πελάτες). 

 

Ποια προβλήματα έχει η Ν26; Την έχεις; Υποδειγματικά δουλεύει. Και με το Paypal και μόνης της και σε αγορές στην Ελλάδα και σε αναλήψεις. Ότι έχει σταματήσει τις εγγραφές από Ελλάδα είναι αληθές.

 

Και τώρα προσανατολίζονται για revolut έτσι όπως το βλέπω, αν και δεν ξέρω τι θα παίξει με τις τελευταίες εξελίξεις.

 

Άστη τη Revolut. Leupay ή Leupay Wallet εικονική. Εφόσον έχεις Android ειδικά, εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-129?hl=%2Bleupay#entry54955127

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα απο τη βλεπω λετε για την n26 kai thn leupay . υπαρχει καποιος οδηγος για εμας τους αρχαριους να την/τις αποκτυσουμε? δουλευουν και οι 2 στο εξωτερικο το ιδοιο καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα λεφτα στην revolut. Απο ποιες σελιδες μπορω να κανω αγορά; τη δεχεται το ebay?

Alli express δρν την δεχεται.

τι ; πλακα κανεις; δεν δεχεται το ali express την revolut ; γιατι αφου ειναι mastercard!! πω... και τωρα τι κανουμε ; πως αγοραζουμε απο το ali express.. εγω μονο revolut ειχα μεινει οτι μπορω να αγορασω απο το ali απο τοτε που σταματησε η amex και διαβασα οτι σταματησε και η viva .. να ανοιξω skrill ; leupay ; δεν θελω να κανω ταυτοποιηση, και επισης φοβαμαι να φαινεται ο αριθμος του αφμ απο το διπλωμα οδηγησης για την ταυτοποιηση σε λογαριασμο εξωτερικου μην μου φανει για τοκοι σε τραπεζα εξωτερικου για φορολογικη δηλωση στην ελλαδα και εχω προβλημα επειδη δεν ειμαι κατοικος της χωρας .. ( μπορει να ειναι λαθος αυτο που λεω αλλα δεν ξερω.. τι να κανω ... ) δεν περιμενα οτι δεν περναε η revolut.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε τι γράφετε για το grexit και ένας άλλος χρήστης ότι δεν μπορούσε να κάνει αγορά μέσω alipay ? . Πάλι καλά που δεν άλλαξε κάτι. Και μπορούμε κανονικά με κάρτες εξωτερικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση προσπαθησα να κανω μια αγορα απο κινα με καρτα Viva ελληνικη μεσω paypal και δεν περασε η αγορα μετα δοκιμαζω απευθειας με την καρτα και περασε κανονικα, αυτο οφειλεται σε δυσλειτουργια του paypal η απλα τυχαινει λογω CC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...