Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ δεν είπα κάτι για όριο... η Πειραιώς είχε βγάλει ανακοίνωση ότι μέχρι 30/6 δεν γίνεται εκτέλεση εμβάσματος

 

Αυτό που πας να κάνεις (αγορά) δεν ισοδυναμεί όμως σε καμία περίπτωση με έμβασμα. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Ελληνικές κάρτες στο ebay δεν περνάνε για τη συντριπτική πλειοψηφία των αγορών ούτως ή άλλως. Δεν έχει να κάνει τίποτα με τις προθεσμίες που ισχύουν για εμβάσματα η οποιαδήποτε αγορά. Για αυτό βγάζουμε κάρτες εξωτερικού ενώ καποιοι κάθεστε κι ασχολείστε ακόμα με τις κάρτες της Πειραιώς και τη Γιούρομπανκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλο έμβασμα, άλλο αγορά με κάρτα.

 

Αυτό που πας να κάνεις (αγορά) δεν ισοδυναμεί όμως σε καμία περίπτωση με έμβασμα. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Ελληνικές κάρτες στο ebay δεν περνάνε για τη συντριπτική πλειοψηφία των αγορών ούτως ή άλλως. Δεν έχει να κάνει τίποτα με τις προθεσμίες που ισχύουν για εμβάσματα η οποιαδήποτε αγορά. Για αυτό βγάζουμε κάρτες εξωτερικού ενώ καποιοι κάθεστε κι ασχολείστε ακόμα με τις κάρτες της Πειραιώς και τη Γιούρομπανκ.

 

Κομπλέ, έφτιαξα revolut και έστειλα έμβασμα... για να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σήμερα αγόρασα κάτι πράγματα μέσω paypal ,από site εκτός (ebay) Και πέρασε κανονικά πληρωμή 100€ που είχα στην κάρτα (προπληρωμένη της eurobank) ,στάθηκα τυχερός μάλλον ε; αχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελευταία μέθοδο request money του dedalos91, φτανω στο 3ο βήμα που ανοίγω το σύνδεσμο για να πληρώσω αλλα με κάνει redirect στην αρχική σελίδα του paypal. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάνω και δεύτερο λογαρισμό για να μπορέσει να γίνει η πληρωμή;

τα περισσοτερα προβληματα εχουν να κανουν με καποια "λαθακια" μας, κατι που δεν προσεξαμε πως πρεπει να κανουμε και δεν το καναμε....μηπως πριν πας στο 3ο βημα δεν αποσυνδεθηκες απο το paypal? δεν αλλαξες ΙΡ? δεν εσβησες cookies? (πρεπει να "φαινεται" πως εισαι καποιος αλλος, καπου αλλου...) 

κατι τετοιο πιστευω πως παιζει..πες μου οτι το καταφερες και....μην με βαλεις να το δοκιμασω... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος πως βλέπουμε το limit που δίνει το paypal; Επιλέγω το "see how much you can send with paypal" και δε μου εμφανίζει κάτι.

 

Αν έχεις κάνει ήδη verification (αποστολή φωτοτυπίας ταυτότητας κλπ.) για να γίνει το "lift limits", τότε δεν έχεις όριο και για αυτό είναι λογικό να μην σου εμφανίζει τίποτα εκεί. Κι εγώ έχω κάνει για αυτό και σε εμένα -υποθέτω- δεν εμφανίζεται. Αλλά δεν το λέω με σιγουριά πλέον αυτό, γιατί διαπιστώνω ότι σε πάρα πολλούς δεν δείχνει τίποτα εκεί και είναι μάλλον δύσκολο να έχουν κάνει όλοι αυτοί verification. Έχεις κάνει εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σήμερα αγόρασα κάτι πράγματα μέσω paypal ,από site εκτός (ebay) Και πέρασε κανονικά πληρωμή 100€ που είχα στην κάρτα (προπληρωμένη της eurobank) ,στάθηκα τυχερός μάλλον ε; αχαχα!

αν δεν ειναι κατι προσωπικο, γραψε τι ειναι αυτο και απο που το αγορασες. και αν ητανε σε αλλο νομισμα αν χρεωσε προμηθεια. (περαν της κανονικης, η τραπεζα (για μετατροπη συναλλαγματος). Και παντως σε ευχαριστω για την πληροφορια. Καποτε εκανα μια τετοια  ερωτηση για αυτη τη καρτα, αλλα εδω γραφουνε κυριως για καρτες εξωτερικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειναι κατι προσωπικο, γραψε τι ειναι αυτο και απο που το αγορασες. και αν ητανε σε αλλο νομισμα αν χρεωσε προμηθεια. (περαν της κανονικης, η τραπεζα (για μετατροπη συναλλαγματος). Και παντως σε ευχαριστω για την πληροφορια. Καποτε εκανα μια τετοια ερωτηση για αυτη τη καρτα, αλλα εδω γραφουνε κυριως για καρτες εξωτερικου.

Ό,τι ίσχύει για τις άλλες ισχύει και για την προπληρωμένη, τί νομίζεις οτι θα είναι αυτή που θα σπάσει τα cc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτοτυπία ταυτότητας δε θυμάμαι να είχα στείλει. Στο profile Μου γράφει οτι είναι 100%. Μου κάνει ακριβώς αυτό που έγραφε ο silverage. Πάντως είναι παράξενο το paypal να σου δίνει μια επιλογή και όταν θέλεις να ανοίξεις τη σελίδα να σε πηγαίνει στην αρχική, και να μην εμφανίζει έστω ένα μύνημα που να σε ενημερώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε θα χαλαρώσουν τα cc και το νέο χρήμα που θα μπαίνει στο λογαριασμό, εκτός συντάξεων και μισθών, θα είναι ελεύθερο.

Θα τα σηκώνω και θα τα ξανακαταθέτω και θα τα στείλω όλα έξω.

Φωτοτυπία ταυτότητας δε θυμάμαι να είχα στείλει. Στο profile Μου γράφει οτι είναι 100%. Μου κάνει ακριβώς αυτό που έγραφε ο silverage. Πάντως είναι παράξενο το paypal να σου δίνει μια επιλογή και όταν θέλεις να ανοίξεις τη σελίδα να σε πηγαίνει στην αρχική, και να μην εμφανίζει έστω ένα μύνημα που να σε ενημερώνει.

Είναι 100% επειδή έχεις συνδέσει λογαριασμό. Αν δεν είχες θα ήταν 80%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειναι κατι προσωπικο, γραψε τι ειναι αυτο και απο που το αγορασες. και αν ητανε σε αλλο νομισμα αν χρεωσε προμηθεια. (περαν της κανονικης, η τραπεζα (για μετατροπη συναλλαγματος). Και παντως σε ευχαριστω για την πληροφορια. Καποτε εκανα μια τετοια  ερωτηση για αυτη τη καρτα, αλλα εδω γραφουνε κυριως για καρτες εξωτερικου.

 

Φάρμακα από Γερμανία για λόγους υγείας, από το fixmedika κανονικά πέρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά πριν λίγο, RedMi3 απο vickmall με PayPal και κάρτα Πειραιώς, όλα ΟΚ...

 

Στο vickmall περνάνε απροβλημάτιστα οι πληρωμές με Ελληνικές κάρτες από όσο λένε.

 

Φάρμακα από Γερμανία για λόγους υγείας, από το fixmedika κανονικά πέρασε.

 

Τα φάρμακα δεν είναι ανάμεσα στα απαγορευμένα από τα cc αγαθά. Περνάνε κανονικά. Όπως π.χ. και οι φακοί επαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...