Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το έκανα πριν 2 ημέρες και αυτά μου είπε και το customer service της Ρ.Ρ.

Τώρα για την περίπτωση σου δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται λάθος.

Σου δουλεψε? και αν ναι τι τραπεζα γιατι και εμενα βγαζει το γνωςστο μυνημα οτι δε δεχετε το iban,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ το έκανα πριν 2 ημέρες και αυτά μου είπε και το customer service της Ρ.Ρ.

Τώρα για την περίπτωση σου δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται λάθος.

 

Κι εγώ αναφέρω ποιά είναι η πραγματικότητα εφόσον το δοκίμασα και μάλιστα πάνω από μια φορά όπως έγραψα. Τίποτα δεν έγινε λάθος. Απλά δεν δουλεύει. Και είναι λογικό να μη δουλεύει εφόσον έχουν ξεκάθαρη απόφαση να μη δέχονται σύνδεση Ελληνικών τραπεζικών λογαριασμών. Οι 2 ξένοι λογαριασμοί που διαθέτω, συνδέονται κανονικά χωρίς ιδιοτροπίες (αν γίνεται με copy-paste ή πληκτρολόγηση αριθμού κλπ.).

 

Υ.Γ. Τώρα που βλέπω καλύτερα το ποστ σου, βλέπω ότι μίλησες με το support του Paypal. Άρα αυτός είναι ο λόγος που σε εσένα δούλεψε: προφανώς σου ξεκλείδωσαν τη δυνατότητα να εισάγεις Ελληνικό ΙΒΑΝ όπως τόσον καιρό συζητάμε ότι γίνεται κατόπιν όμως επικοινωνίας και αιτήματος. Όχι ότι γίνεται για οποιονδήποτε προσπαθήσει από μόνος του όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LIFT LIMITS - (συνεχεια)

Κατι δεν καταλαβαινω???

Δεν μπορω να κανω απεριοριστα top up? Αν εχω το χρημα, και ειμαι ζαπλουτος, δεν μπορω να στελνω στο pp πχ 10000, εγω ο ιδιος;

Δεν μπορω μετα να τα ξοδευω;

 

Εγω απο αυτο που μου ειπαν στο helpdesk, καταβαινω οτι το μονο προβλημα ειναι τα 'εισερχομενα' χρηματα.

Εξερχομενα, ανεβαζεις οσα θες εσυ ο ιδιος, χαλας απεριοριστα.

Καταλαβα λαθος;

Φυσικά και μπορείς να στείλεις στο λογαριασμό σου όσα λεφτά θέλεις, αλλά πρέπει να πιστοποιηθείς πρώτα για να μπορείς να το κάνεις. Κι αυτό ακριβώς το νόημα έχει το Lift Limits, την πιστοποίηση του λογαριασμού σου, ώστε να ξέρουν ακριβώς από που προέρχονται τα χρήματα, στην προσπάθεια πάταξης του ξεπλύματος και της εισροής εσόδων από παράνομη δραστηριότητα.

 

Edit: Μόλις πρόσεξα ότι σου είχε απαντήσει ήδη και ο gbouros πάνω σ' αυτό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δουλεψε? και αν ναι τι τραπεζα γιατι και εμενα βγαζει το γνωςστο μυνημα οτι δε δεχετε το iban,

 

Πειραιώς. Στο τηλέφωνο απλα μου είπαν ότι μπορώ να το εισάγω μόνος μου αφού ο λογιαριασμός μου είναι verified.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραιώς. Στο τηλέφωνο απλα μου είπαν ότι μπορώ να το εισάγω μόνος μου αφού ο λογιαριασμός μου είναι verified.

Όπως έχω γράψει από χθες κι εγώ το δοκίμασα και μάλιστα με 3 IBAN από διαφορετικές τράπεζες και δεν μου δούλεψε.

Οπότε, εικάζω ότι μάλλον συνέβη αυτό που σου έγραψε και ο theopan παραπάω. Δηλαδή, σου ξεκλείδωσαν τη δυνατότητα, αφού επικοινώνησες μαζί τους και πλέον μπορούσες να το περάσεις και μόνος σου (δεν χρειαζόταν να το κάνουν αυτοί χειροκίνητα), εφόσον ήσουν ήδη verified. Με λίγα λόγια, μάλλον σου είπαν τη μισή αλήθεια στο τηλέφωνο ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα ενδεχόμενο.

Απλά την πρώτη φορά που πήγα με copy-paste δεν δούλεψε, ούτε μέσω word, ήθελε να το γράψω όλο χωρίς κενά με το πληκτρολόγιο.

Anyway, ένα τηλέφωνο δεν είναι τίποτα γιατί υπάρχει και άμεση ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway, ένα τηλέφωνο δεν είναι τίποτα γιατί υπάρχει και άμεση ανταπόκριση.

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για τηλέφωνο, όταν έχουμε ΙΒΑΝ εξωτερικού (ή μπορούμε πλέον να βγάλουμε σε 5 λεπτά όπως συμβαίνει με τη Leupost) που συνδέονται αμέσως. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο άμεσος και ανέξοδος τρόπος είναι να σου στείλει χρήματα, από το paypal του, κάποιος φίλος, γνωστός, συγγενής.

Ο επόμενος τρόπος είναι με έμβασμα (κοστίζει 1€ αλλά πρέπει να έχεις συνδέσει ΙΒΑΝ).

Ευχαριστώ!

 

Silverage@ Τελικά μόλις διορθώθηκε το πρόβλημα του λογαριασμού στο paypal, επικοινώνησα μαζί τους με email και μου ξανά έκαναν σύνδεση του τραπεζικού λογαριασμού πολύ γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με κάρτα american express σταμάτησε η υποστήριξη στο αλί εξπρές σήμερα μπήκε ο αδερφός μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει κάρτα αμέρικαν εξπρές για αγορές μόνο visa και mastercard ! επίσης προστέθηκε και η επιλογή bank transfer. το έχετε δοκιμάσει?

αμα πας να δεις τους τροπους πληρωμης δεν υπαρχει , ενω μπορει να το εμφανιζει κατω απο την τιμη του προίοντος σαν μεθοδος πληρωμης αλλα τελικα δεν ισχυει ανεβαζω και printscreen.
Eπισης πηρα τηλεφωνο και ρωτησα στα elta για το western union και τελικα εξυπηρετουνε και εκεινοι . Το κοστος για αποστολη σε ιδιωτη στην Σιγκαπουρη που ειναι και το aliexpress ειναι 9,50 ευρω , μου ειπανε να παρω στην world bridge που ειναι τα ειναι τα κεντρικα της western union επειδη θελω να στειλω στην aliexpress .
Τελος παντων το βρηκα στο ιντερνετ και πηρα τηλεφωνο μου ειπανε οτι αμα θελω να αγορασω μεσω western union μπορω και μαζικη παραγγελια να κανω και οχι μονο ατομικα προιόντα κατι που δεν το πιστευα οτι υπηρχε νομιζα οτι καθε προιον πρεπει να πληρωθει ξεχωριστα .
Και μου ειπανε οτι ναι μεν ειναι 9,50 ευρω το κοστος αποστολης για ιδιωτη αλλα η aliexpress εχει δικη της συνεργασια με την western union και προμηθεια πεφτει. πχ ειχε καποια ποσα απο τους πελατες πχ 240 ευρω και η προμηθεια ητανε 9,50 ευρω , για 23 ευρω η προμηθεια ητανε 5,44 ευρω , και για 57 ευρω η προμηθεια ητανε 6,00 ευρω.
Συμφερει μονο οταν κανεις μαζικη αγορα πραγματων αλλιως δεν συμφερει το ελαχιστο ποσο που μπορεις να στειλεις μεσω western union ειναι τα 20 ευρω.
Επισης μου ειπε οτι οταν κανουμε αγορα στο aliexpress μεσω western union μεσα σε 24 ωρες μπορουμε να παμε σε ενα καταστημα western union , μαλλον και τα ελτα ανηκουνε . εφοσον εχουμε τυπωσει την σελιδα που θα μας εμφανισει οταν επιλεξουμε western union και μετα continue. χρειαζονται τα στοιχεια
Company name και Company code και Country και Account number και το ποσο σε usd και οχι σε ευρω . και τα στειλουνε μεσω quick pay και μετα ενημερωνεται αυτοματα το status για την πληρωμη , εγω νομιζα οτι επρεπε να πληκτρολογησουμε τον κωδικο στην αποδειξη που θα μας δωσει το καταστημα αλλα τελικα δεν ισχυει .
Εγω επειδη βλεπω οτι ουτε η viva wallet περναει στις συνναλαγες οπως εχουνε αναφερει αλλοι χρηστες αρα μονο η revolut ειναι μονοδρομος; ή υπαρχει καποια αλλη καρτα; που να ειναι ευκολο να την βγαλει καποιος; επισης σκεφτομουνα να εβγαζα καρτα citybank αλλα δεν μπορεσα να επικοινωνησω με την τραπεζα , μαλλον εχει συνχωνευτει με αλλη τραπεζα .
Πως και δεν εχει paypall η aliexpress ; επισης μπορεις να κανεις καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο στην aliexpress ;

 

post-176091-0-66983900-1466111721_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σταμάτησε η υποστήριξη της AMEX στο Aliexpress, τότε οι κάρτες εξωτερικού (LeuPay, Revolut κτλ.) αποτελούν πλέον μονόδρομο σε αυτή την περίπτωση. Η μέθοδος με τη Western Union είναι εντελώς ασύμφορη και κανονικό "γδύσιμο" με τις προμήθειες που αναφέρεις παραπάνω, οπότε δεν είναι να το σκέφτεται καν οποιοσδήποτε σώφρων άνθρωπος!

 

Το PayPal είναι το ηλεκτρονικό χρηματοπιστωτικό σύστημα των "Δυτικών" που είναι συνδεδεμένο με το Ebay. Επομένως, τι δουλειά έχει το Aliexpress να χρησιμοποιεί το PayPal? Έχει το δικό του ηλεκτρονικό χρηματοπιστωτικό σύστημα που αποκαλεί AliPay, το οποίο είναι το αντίστοιχο PayPal των Κινέζων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Προσπάθησα μέσω 2 λογαριασμών να βάλω λεφτά στο balance μου από prepaid mastercard. Ενώ έχει δουλέψει πολλές φορές μέχρι τώρα, ξαφνικά μου βγάζει "Sorry, the recipient does not accept payments using this payment method. Please choose another". Να πω ότι επειδή μπερδεύω λίγο τους τρόπους που "ζητάς" λεφτά, πάντα μπαίνω αρχικά από αυτόν που "στέλνει" και κάνω send σε φίλο ή γνωστό για να μη μου κρατήσει για ασφάλεια μια βδομάδα τα λεφτά pending. Δεν έχω ξεπεράσει το όριο του μηνιαίου ή ετήσιου ποσού που μπορώ να στείλω. Ο λογαριασμός που "στέλνει" ειναι 80% verified, λείπει ο τραπεζικός λογ. και ο λογαριασμός με το balance είναι 55%, λείπει τρ. λογαρ. και κάρτα. Έχει αλλάξει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Προσπάθησα μέσω 2 λογαριασμών να βάλω λεφτά στο balance μου από prepaid mastercard. Ενώ έχει δουλέψει πολλές φορές μέχρι τώρα, ξαφνικά μου βγάζει "Sorry, the recipient does not accept payments using this payment method. Please choose another". Να πω ότι επειδή μπερδεύω λίγο τους τρόπους που "ζητάς" λεφτά, πάντα μπαίνω αρχικά από αυτόν που "στέλνει" και κάνω send σε φίλο ή γνωστό για να μη μου κρατήσει για ασφάλεια μια βδομάδα τα λεφτά pending. Δεν έχω ξεπεράσει το όριο του μηνιαίου ή ετήσιου ποσού που μπορώ να στείλω. Ο λογαριασμός που "στέλνει" ειναι 80% verified, λείπει ο τραπεζικός λογ. και ο λογαριασμός με το balance είναι 55%, λείπει τρ. λογαρ. και κάρτα. Έχει αλλάξει κάτι;

file exw k egw to idio akrivws prolvhma....mexri ton maio estelna kanonika lefta (send money for goods or services) apo ena account sto opoio eixa sundedemenh mia karta peiraiws se ena allo ke auta ebenan kateu8eian sto paypal balance alla twra mou petaei auto to mhnuma Sorry, the recipient does not accept payments using this payment method. Please choose another.Kai akoma dn exw vrei lush:/ Oi logariasmoi eine ke oi 2 akrivws san tous dikous s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file exw k egw to idio akrivws prolvhma....mexri ton maio estelna kanonika lefta (send money for goods or services) apo ena account sto opoio eixa sundedemenh mia karta peiraiws se ena allo ke auta ebenan kateu8eian sto paypal balance alla twra mou petaei auto to mhnuma Sorry, the recipient does not accept payments using this payment method. Please choose another.Kai akoma dn exw vrei lush:/ Oi logariasmoi eine ke oi 2 akrivws san tous dikous s.

Πως γραφεις ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...