Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει όριο αγορών σε ατομικό επίπεδο (και ουδέποτε υπήρξε εκτός από τα δεδομένα όρια της εκάστοτε κάρτας που ορίζονταν πάντα από τις τράπεζες). Έχουν συνολικά μηνιαία όρια όμως οι τράπεζες που ισχύουν για το σύνολο των πελατών τους. Όταν κάποια στιγμή μέσα στον κάθε μήνα τα εξαντλούν, κόβονται εντελώς οι συναλλαγές με το εξωτερικό για όλους. Τώρα είμαστε στην αρχή του μήνα ακόμα, τα όρια ανανεώθηκαν άρα μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ευχαριστω πολυ!! Λογω capital control το ειπα πιο πολυ, εχουν φτιαξει τα πραγματα οπως πριν..? Μπορω απευθειας με την visa μεσω paypal οπως παλια η με balance...δεν το θυμαμαι καλα, που μεταφερεις ενα ποσο σε αλλο account μας...? Καπως ετσι..δηλαδη εχουμε φυγει απο αυτο...? Ειναι οπως πριν 3 χρονια ... ? Ευχαριστω φιλε Theopan για τον χρονο σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και κατι ακομη. Χθες και για δοκιμη αγορασα κατι απο ebay. Στη φαση της πληρωμης μου εβγαλε επιλογη paypal η πιστωτικη καρτα.

Εβαλα τα στοιχεις της πιστωτικης και η πληρωμη προχωρησε κανονικα.

Στο statement της τραπεζας μου παρουσιασε την πληρωμη ως πληρωμη paypal. Η συναλλαγη ηταν σε δολλαρια και την ισοτιμια την ορισε η τραπεζα μου.

Για αυτο ρωτησα αν γινεται να τραβαει απο την καρτα οταν η συναλλαγη γινεται σε νομισμα που δεν εχω balance, χωρις να χρειαστει να βαζω τα στοιχεια της καρτας καθε φορα.

 

Εάν η συναλλαγή έγινε μέσω paypal θα φαίνεται στο ιστορικό του.

Εάν έγινε μέσω της πιστωτικής και όχι του paypal δεν θα φαίνεται σ' αυτό. 

 

Και αφού είδες τη συναλλαγή με τη μετατροπή στο statetement της τράπεζας, έγινε με την ισοτιμία του οργανισμού (Visa/MasterCard) που εξέδωσε την κάρτα σου + την πιθανή προμήθεια για συναλλαγή σε συνάλλαγμα.

Ευχαριστω πολυ!! Λογω capital control το ειπα πιο πολυ, εχουν φτιαξει τα πραγματα οπως πριν..? Μπορω απευθειας με την visa μεσω paypal οπως παλια η με balance...δεν το θυμαμαι καλα, που μεταφερεις ενα ποσο σε αλλο account μας...? Καπως ετσι..δηλαδη εχουμε φυγει απο αυτο...? Ειναι οπως πριν 3 χρονια ... ? Ευχαριστω φιλε Theopan για τον χρονο σου!!!

 

Από τον ΑΥΓ απελευθερώθηκαν και οι αγορές με ελληνικές κάρτες, μέχρι, φυσικά, το ημερήσιο όριο που έχει κάθε κάρτα.

Φυσικά, μπορείς και μέσω paypal με κάρτα, αλλά εάν έχεις χρήματα στο balance, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα.

Η μέθοδος Request που δούλεψε πολύ αμέσως μετά τα CC, δεν χρησιμοποιείται πλέον, για πολλούς λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Από τον ΑΥΓ απελευθερώθηκαν και οι αγορές με ελληνικές κάρτες, μέχρι, φυσικά, το ημερήσιο όριο που έχει κάθε κάρτα.

Φυσικά, μπορείς και μέσω paypal με κάρτα, αλλά εάν έχεις χρήματα στο balance, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα.

Η μέθοδος Request που δούλεψε πολύ αμέσως μετά τα CC, δεν χρησιμοποιείται πλέον, για πολλούς λόγους.

Ευχαριστω πολυ! Τελικα ειχα μεινει πισω πολυ... Οχι δεν εχω balance..πηγα να κανω τοτε αλλα με μπερδεψε κατι και το αφησα ησυχο :) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

 

Εγώ προσωπικά τους τελευταίους μηνές κάνω κανονικά τα ψώνια μου από το ebay,  αλλά από ότι διαπίστωσα για να επιτευχθεί μία συναλλαγή είναι καθαρά στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή αν θα δεχθεί ή όχι τη συναλλαγή μας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 
Προσπαθησα να ξανα κανω λογαριασμο στο paypal.. μου ζητησε Iban... τωρα εδω εχω θεμα πρεπει να ειναι απο την ιδια τραπεζα που εχω ανοιξει την visa  η μπορω και απο αλλη...και τελος παντων γιατι θελει Iban?  δεν θυμαμαι κατι τετοιο παλιοτερα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλλά από ότι διαπίστωσα για να επιτευχθεί μία συναλλαγή είναι καθαρά στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή αν θα δεχθεί ή όχι τη συναλλαγή μας.

 

Καμία σχέση με την πραγματικότητα. Ίσως να ήταν στη διακριτική ευχέρεια της τράπεζας αν θα εγκρίνει την πληρωμή (μια εποχή που συναλλαγές περνούσαν ή δεν περνούσαν "αψυχολόγητα"). Ο πωλητής δεν γνωρίζει καν τι κάρτα έχεις εφόσον η συναλλαγή περνάει μέσω του Paypal. Η τράπεζα που εκδίδει την κάρτα αντιθέτως γνωρίζει τι δραστηριότητα έχει ο πωλητής και αναλόγως τον πληρώνει ή όχι. Ο μόνος υπεύθυνος για απορρίψεις (ή εγκρίσεις) πληρωμών ήταν από την αρχή των cc ως σήμερα πάντα οι τράπεζες. Το Paypal δεν άλλαξε ποτέ και σε τίποτα τη συμπεριφορά του απέναντι στους Έλληνες χρήστες του (με μοναδική εξαίρεση την δυνατότητα σύνδεσης ΙΒΑΝ σε αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσπαθησα να ξανα κανω λογαριασμο στο paypal.. μου ζητησε Iban... τωρα εδω εχω θεμα πρεπει να ειναι απο την ιδια τραπεζα που εχω ανοιξει την visa  η μπορω και απο αλλη...και τελος παντων γιατι θελει Iban?  δεν θυμαμαι κατι τετοιο παλιοτερα

 

 

Όταν ανοίγεις λογαριασμό σου προτείνει να συνδέσεις ΙΒΑΝ για να έχεις τη δυνατότητα να φορτώσεις το balance με έμβασμα αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο εάν σκέφτεσαι να αγοράζεις με συνδεδεμένη κάρτα/ες.

Ο ΙΒΑΝ (και όχι μόνο ένας) μπορεί να είναι από όποια τράπεζα θέλεις και όχι αποκλειστικά από εκείνη που έχει εκδώσει την κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια... είμαι και εγω ενας απο αυτους που αντιμετοπίζουν προβλημα με το Paypal.. να σας περιγραψω λίγο κατι μήπως και μπορεσετε να με βοηθησετε...  εχω συνδεδεμενη μια amex (alpha bank) στο paypal για πολλα χρόνια δουλευουν ολα τέλεια..

πρόσφατα πούλησα κάτι στο ebay 110$ τα οπόια είναι on hold εδω κια 25 μέρες! βλέποντας αυτό νόμιζα  οτι έπρεπε να συνδέσω και τον τραπεζικό μου λογαριασμό   και το έκανα..(τον τραπεζικό που απο εκέι τραβάει η κάρτα)  το αποτέλεσμα είναι οτι πάω να κάνω μια αγορά απο το mygad  και μου βγάζει  αυτο :Sorry, the recipient doesn’t accept payments using this payment method. Please choose another. δοκίμασα και αποστολή του ποσού σε προσωπικό email του μαγαζιού που δεν συνδέεται καν με αυτό  και πάλι τα ίδια!

έχει κανείς καμιά ιδέα  πραγματικά  έχω σπάσει το κεφάλι μου εδώ και  4 μέρες! ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


Sorry, the recipient doesn’t accept payments using this payment method. Please choose another.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανείς καμιά ιδέα  πραγματικά  έχω σπάσει το κεφάλι μου εδώ και  4 μέρες! ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Sorry, the recipient doesn’t accept payments using this payment method. Please choose another.

 

Με το μαγαζί επικοινώνησες; Το πρώτο πράγμα που κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι. 90% είναι πρόβλημα του μαγαζιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μαγαζί επικοινώνησες; Το πρώτο πράγμα που κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι. 90% είναι πρόβλημα του μαγαζιού...

ναι... δεν έχει σχέση μου έδωσε ο άνρθωπος και άσχετο Mail όπως έγραψα... για  να του κάνω send money..  (στην Ελλάδα..)

άρχίζω και σκέφτομαι μήπως πάιζουν ρόλο τα λεφτά στο balance Που είναι onhold ... μήωπς πάει να τραβήξει απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι... δεν έχει σχέση μου έδωσε ο άνρθωπος και άσχετο Mail όπως έγραψα... για  να του κάνω send money..  (στην Ελλάδα..)

άρχίζω και σκέφτομαι μήπως πάιζουν ρόλο τα λεφτά στο balance Που είναι onhold ... μήωπς πάει να τραβήξει απο εκεί.

 

Δεν μπορεί να φταίει το τυχόν ποσό που έχεις λάβει και είναι on hold. Αν ήταν έτσι όσοι πουλούσαν πράγματα συνεχώς (και άρα έχουν σχεδόν συνεχώς κάποια ποσά on hold) δεν θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν ποτέ το Paypal για αγορές. Αν το email που σου έδωσε είναι το ίδιο που είναι καταχωρημένο στο Paypal accoun του μαγαζιού δεν λύνει το πρόβλημα που τυχόν έχει. Οι συνδεδεμένες κάρτες σου έχουν επαρκές υπόλοιπο; Στην τελική ρώτα στο support του Paypal ή συνεννοήσου να πληρώσεις με κάποιον άλλο τρόπο. Δέχεται και κάρτες κατευθείαν και αντικαταβολή και εμβάσματα το mygad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να φταίει το τυχόν ποσό που έχεις λάβει και είναι on hold. Αν ήταν έτσι όσοι πουλούσαν πράγματα συνεχώς (και άρα έχουν σχεδόν συνεχώς κάποια ποσά on hold) δεν θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν ποτέ το Paypal για αγορές. Αν το email που σου έδωσε είναι το ίδιο που είναι καταχωρημένο στο Paypal accoun του μαγαζιού δεν λύνει το πρόβλημα που τυχόν έχει. Οι συνδεδεμένες κάρτες σου έχουν επαρκές υπόλοιπο; Στην τελική ρώτα στο support του Paypal ή συνεννοήσου να πληρώσεις με κάποιον άλλο τρόπο. Δέχεται και κάρτες κατευθείαν και αντικαταβολή και εμβάσματα το mygad.

το Mail .. ήταν άσχετο όπως έγραψα... ήταν απο υπάλληλο του μαγαζιού που ΔΕΝ σκεττίζεται  με το Mygad.τεσπα .. θα το ψάξω.ξέρω τους τροπους  πληρωμης εννοείται... αλλα μπήκα εδώ για να δώ  για το συγκεκριμνένο... 

ευχαριστώ όπως και να έχει καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια ξαναρωταω κατι που δεν απαντηθηκε.Εχω balance sto paypal σε Gbp Και euros.

Πως γινεται να μεταφερω ποσο απο το balance μου (gbp) σε  usd παλι στο balance μου που ειναι μηδενικο? Οσο και να εψαξα δε βρηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια ξαναρωταω κατι που δεν απαντηθηκε.Εχω balance sto paypal σε Gbp Και euros.

Πως γινεται να μεταφερω ποσο απο το balance μου (gbp) σε  usd παλι στο balance μου που ειναι μηδενικο? Οσο και να εψαξα δε βρηκα κατι.

 

Στο Paypal Balance>Manage Currencies πήγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Τωρα που χαλαρωσανε καπως τα capital controls μπορουμε να βαλουμε στο paypal λογαριασμο μας νεα καρτα(Credit card) και νεα τραπεζα(Bank account) ή θα πρεπει να παρουμε παλι τηλεφωνο το paypal support για να βαλουμε καποια απο τα δυο μιας και μεσω τραπεζης κ.τ.λ. ειναι διαδικασια.

 

Κυριως οσο αφορα την τραπεζα(Bank account).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...