Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα. Mια ερωτηση να κανω. Eνα δεμα απο κινα ποσο καιρο κανει να ερθει στην ελλαδα. Eδω και 20 ημερες βλεπω αυτο το μυνημα.

2016-12-03 16:30

CHINA, SEND ITEM ABROAD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Kαλησπερα. Mια ερωτηση να κανω. Eνα δεμα απο κινα ποσο καιρο κανει να ερθει στην ελλαδα. Eδω και 20 ημερες βλεπω αυτο το μυνημα.

2016-12-03 16:30

CHINA, SEND ITEM ABROAD

 

Εγώ από το Banggood,παραλαμβάνω το πολύ σε 20 μέρες.

Από που πήρες το μήνυμα αυτό,από το 17;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παραγγελία απο ebay.uk (αποστολέας απο Αγγλία) με αναμενόμενο χρόνο παράδοσης μέγιστο 14 Δεκεμβρίου (ήδη έχει περάσει μια εβδομάδα), που δεν έχουμε παραλάβει τι κάνουμε;  

Επικοινωνία με τον πωλητή; ή τσεκάρουμε δεν το παρέλαβα και ανοίγουμε θέμα διεκδίκησης (case, request...) με ebay - paypal ; Για paypal το χρονικό περιθώριο διεκδίκησης refund ειναι 180 ημέρες, για ebay αλλάζει κάτι;

Πρώτη φορά αργει τόσο παραγγελία απο Αγγλία (4 Δεκεμβρίου). Προτάσεις..... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.

 

Επειδη ειναι πολλες οι σελιδες και λογω του οτι απεχω απο το αθλημα απο οταν ξεκινησαν τα Capital Controls θελω να μου λυσετε την εξης απορια.

 

Ειχα Pre-paid της Κυπρου (πλεον Πειραιως) και φορτιζα κανονικα τον λογαριασμο μου στο paypal.

αν κ εχει ληξει απο τον Σεπτεμβριο δεν μου εχουν στειλει καινουργια καρτα,

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1)θα μπορω να παω να την ανανεωσω σε ενα υποκαταστημα της Πειραιως?

2)Πλεον μπορω να φορτισω την paypal με την prepaid?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.

 

Επειδη ειναι πολλες οι σελιδες και λογω του οτι απεχω απο το αθλημα απο οταν ξεκινησαν τα Capital Controls θελω να μου λυσετε την εξης απορια.

 

Ειχα Pre-paid της Κυπρου (πλεον Πειραιως) και φορτιζα κανονικα τον λογαριασμο μου στο paypal.

αν κ εχει ληξει απο τον Σεπτεμβριο δεν μου εχουν στειλει καινουργια καρτα,

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1)θα μπορω να παω να την ανανεωσω σε ενα υποκαταστημα της Πειραιως?

2)Πλεον μπορω να φορτισω την paypal με την prepaid?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

1) Οι Prepaid δεν ανανεώνονται ούτε στέλνουν τίποτα οι τράπεζες στο σπίτι σου όταν λήγουν. Αντικαθίστανται μόνο με νέες (με διαφορετικό αριθμό) εάν και εφόσον το αιτηθείς.

2) Το Paypal δεν φορτίζει με κάρτα. Συνδέεις την κάρτα και τη χρησιμοποιείς για τις αγορές σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια πριν κανα 2 μηνες ειχα κανει μια αγορα με virtual της εθνικης στο google play,προσπαθησα να κανω αλλη μια τωρα και δε μου δεχεται την ιδια καρτα που την ειχε δεχτει πριν 2 μηνες!γιατι αυτο ξερει κανενας?

 

 

Tελικα πληρωσα με paypal κανονικα.....

Επεξ/σία από paojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παραγγελία απο ebay.uk (αποστολέας απο Αγγλία) με αναμενόμενο χρόνο παράδοσης μέγιστο 14 Δεκεμβρίου (ήδη έχει περάσει μια εβδομάδα), που δεν έχουμε παραλάβει τι κάνουμε;  

Επικοινωνία με τον πωλητή; ή τσεκάρουμε δεν το παρέλαβα και ανοίγουμε θέμα διεκδίκησης (case, request...) με ebay - paypal ; Για paypal το χρονικό περιθώριο διεκδίκησης refund ειναι 180 ημέρες, για ebay αλλάζει κάτι;

Πρώτη φορά αργει τόσο παραγγελία απο Αγγλία (4 Δεκεμβρίου). Προτάσεις..... :unsure:

Tελικά επιτέλους ήρθε σε χρόνο ρεκόρ για δεμα απο Αγγλία....... 23 ημέρες  :confused:   

Ακόμα και απο Κίνα έχουν έρθει δέματα πιο γρήγορα, τέλος πάντων.  Φέτος πάντως η κατάσταση με τις καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο.  Υπομονή φίλτατοι συμφορουμίτες (για όσους περιμένετε πακέτα) και με μέτρο το dispute  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά επιτέλους ήρθε σε χρόνο ρεκόρ για δεμα απο Αγγλία....... 23 ημέρες  :confused:   

Ακόμα και απο Κίνα έχουν έρθει δέματα πιο γρήγορα, τέλος πάντων.  Φέτος πάντως η κατάσταση με τις καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο.  Υπομονή φίλτατοι συμφορουμίτες (για όσους περιμένετε πακέτα) και με μέτρο το dispute  :P

Ki εμένα που πήρα μία θήκη από το Αμαζον Αγγλίας,μου είπαν για 21/12,αλλά μέχρι σήμερα δεν έχω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου πηρε το ματι μου για νεα χαλαρωση των cc απο 1/1/2017.

Εχουμε καμια εξελιξη στο θεμα μας;

Είναι πρόταση της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών προς το παρόν, δεν έχει τεθεί επίσημα στην ΕΚΤ από την Τράπεζα της Ελλάδος.

Πρέπει λογικά να κλείσει και η β αξιολόγηση και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει λογικά να κλείσει και η β αξιολόγηση και μετά

 

 

να μπουμε και στην ποσοτικη χαλαρωση δηλαδη πρωτα θα βγαλει η ιντελ τα 10nm και μετα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...