Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

 

Τωρα που χαλαρωσανε καπως τα capital controls μπορουμε να βαλουμε στο paypal λογαριασμο μας νεα καρτα(Credit card) και νεα τραπεζα(Bank account) ή θα πρεπει να παρουμε παλι τηλεφωνο το paypal support για να βαλουμε καποια απο τα δυο μιας και μεσω τραπεζης κ.τ.λ. ειναι διαδικασια.

 

Κυριως οσο αφορα την τραπεζα(Bank account).

Μπορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν με τα capital controls δεν μπορουσες τοσο ευκολα να βαλεις τραπεζα σου ζηταγε κατι στοιχεια που καλυτερα να επαιρνες τηλεφωνο το paypal support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Paypal Balance>Manage Currencies πήγες;

ΝΑι εκει ειναι .Νομιζα οτι σου λεει μονο ποσο απο το balance σου θα σου φαει αν κανεις αγορα σε αλλο νομισμα.

Η διαδικασια ειναι

paypal balance-manage currencies-currency exchange (δεξια), from (το νομισμα που θελεις να σου τραβηξει) το ( το νομισμα που θελεις να βαλεις)> continue και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενα προβλημα με αγορες απο το ebay?? πηγαινω να κανω κανονικα μια αγορα ενω εχει μεσα λεφτα η καρτα κ δεν μ' αφηνει. βγαζει αυτο. Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.

Select a different payment option

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενα προβλημα με αγορες απο το ebay?? πηγαινω να κανω κανονικα μια αγορα ενω εχει μεσα λεφτα η καρτα κ δεν μ' αφηνει. βγαζει αυτο. Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.

Select a different payment option

Δεν φτάνουν τα χρήματα, βάλε και αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενα προβλημα με αγορες απο το ebay?? πηγαινω να κανω κανονικα μια αγορα ενω εχει μεσα λεφτα η καρτα κ δεν μ' αφηνει. βγαζει αυτο. Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.

Select a different payment option

Επειδή το έπαθα αυτό προχτές προσπαθώντας να πάρω ένα ανταλλακτικό φίλτρο νερού για μιά καλή μηχανή Espresso που έχω σπίτι,σου λέω τα εξής.

Βρήκα στη Γερμανία,αλλά με πέταγε έξω με το ίδιο σκεπτικό όπως αυτό που λες εσύ.Μετά προσπάθησα και το βρήκα στη Γαλλία,και το αγόρασα μιά χαρά.Αρα,το φαινόμενο οφείλεται στο ότι τα Γερμανικά μαγαζιά,ήταν εγγεγραμμένα στις Τράπεζες ότι πουλάνε είδη που απαγορεύονται από τα capital controls,πχ είδη τροφίμων,και έτσι μου το απαγόρευε το σύστημα,αν και αυτό που ήθελα εγώ να αγοράσω,ήταν στα επιτρεπόμενα.Το Γαλλικό μαγαζι πουλούσε μόνον φίλτρα νερού,και έτσι μου επέτρεψε το σύστημα την αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα εργαλείο για το ποδήλατο θέλω να αγοράσω. Λεφτά έχω μέσα 10€ και αυτό κοστίζει 2.5€.
 

 

Επειδή το έπαθα αυτό προχτές προσπαθώντας να πάρω ένα ανταλλακτικό φίλτρο νερού για μιά καλή μηχανή Espresso που έχω σπίτι,σου λέω τα εξής.

Βρήκα στη Γερμανία,αλλά με πέταγε έξω με το ίδιο σκεπτικό όπως αυτό που λες εσύ.Μετά προσπάθησα και το βρήκα στη Γαλλία,και το αγόρασα μιά χαρά.Αρα,το φαινόμενο οφείλεται στο ότι τα Γερμανικά μαγαζιά,ήταν εγγεγραμμένα στις Τράπεζες ότι πουλάνε είδη που απαγορεύονται από τα capital controls,πχ είδη τροφίμων,και έτσι μου το απαγόρευε το σύστημα,αν και αυτό που ήθελα εγώ να αγοράσω,ήταν στα επιτρεπόμενα.Το Γαλλικό μαγαζι πουλούσε μόνον φίλτρα νερού,και έτσι μου επέτρεψε το σύστημα την αγορά.

Κατάλαβα. Και γω κάτι τέτοιο υποψιάστηκα αλλά ψώνιζα κανονικά πόσο καιρό από Κίνα. Τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Θέλω να αγοράσω από ένα ρώσικο site κάτι. Το site αυτό κατατάσσει τις υπηρεσίες πληρωμής του σε Interkassa2 και Free-Kassa. Αν τα επιλέξεις αυτά σου βγάζει διάφορους τρόπους πληρωμών. Ανεβάζω φωτογραφίες (τα δύο πρώτα είναι για Free-Kassa και η τελευταία φωτογραφία για InterKassa2):

Untitled1.png
 
Untitled2.png
 
Untitled3.png
Έχω επικοινωνήσει μέ έναν φίλο και μου έχει πει μέσω InterKassa είναι ασφαλές να πληρώνει κανείς. Απλά πήγα να κάνω μία πληρωμή με κάρτα Eurobank και πριν την ολοκληρώσω την συναλλαγή μου βγαίνει ένα μύνημα στον φυλλομετρητή από την Eurobank που έλεγε ότι θα μου στείλει στο κινητό ένα μήνυμα, και να το πληκτρολογήσω προκειμένου να ενεργοποιηθούν δωρεάν οι υπηρεσίες προστασίας συναλλαγών που προσφέρει η εν λόγω τράπεζα για αγορές μέσω Internet. Επειδή το SMS αργούσε να έρθει εγκατέλειψα την συναλλαγή και αποφάσισα να το ψάξω λίγο περεταίρω με τις εν λόγω υπηρεσίες, ανησυχώντας για πιθανή διαρροή τραπεζικών στοιχείων.  Έχει αγοράσει κανείς ποτέ μέσω αυτών των υπηρεσιών, να μας επιβεβαιώσει είναι ασφαλές; Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω περεταίρω στοιχεία σχετικά με τις υπηρεσίες ή το site που τις προσφέρει για ευνόητους λόγους που έχουν να κάνουν με τους κανονισμούς του forum. 
 
Και μία δεύτερη ερώτηση. Έχω μία Prepaid κάρτα που είχα βγάλει παλιά από την Πειραιώς. Κάθε φορά που πάω στον γκισέ όμως να βάλω μέσα χρήματα για να κάνω μία αγορά, μου κρατάνε προμήθεια 1 ευρώ. Γίνεται με κάποια άλλη κάρτα να αποφευχθεί αυτή η προμήθεια; 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Για κάποιον που δεν έχει λογαριασμό σε τράπεζα (και κατ επέκταση ούτε κάρτα), ποιος τρόπος/υπηρεσία θα βόλευε καλύτερα (με λογικά fees) για αγορές από το ebay? Μέχρι στιγμής, μικροαντικείμενα (θήκες κ.λ.π.) τα αγόραζα με paypal με τις επιστροφές από το pockee αλλά τώρα θέλω κάποια πράγματα με λίγο μεγαλύτερη αξία.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Για κάποιον που δεν έχει λογαριασμό σε τράπεζα (και κατ επέκταση ούτε κάρτα), ποιος τρόπος/υπηρεσία θα βόλευε καλύτερα (με λογικά fees) για αγορές από το ebay? Μέχρι στιγμής, μικροαντικείμενα (θήκες κ.λ.π.) τα αγόραζα με paypal με τις επιστροφές από το pockee αλλά τώρα θέλω κάποια πράγματα με λίγο μεγαλύτερη αξία.

 

Ευχαριστώ

 

Viva Wallet. Τη φορτίζεις με μετρητά χωρίς προμήθεια από κάποια βενζινάδικα Shell. Ανεξάρτητα από αυτό, χωρίς τραπεζικό λογαριασμό και κάρτα όμως δεν ξέρω πόσο θα τη βγάλεις με την γενικότερη κατάσταση που -δυστυχώς- διαμορφώνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Viva Wallet. Τη φορτίζεις με μετρητά χωρίς προμήθεια από κάποια βενζινάδικα Shell. Ανεξάρτητα από αυτό, χωρίς τραπεζικό λογαριασμό και κάρτα όμως δεν ξέρω πόσο θα τη βγάλεις με την γενικότερη κατάσταση που -δυστυχώς- διαμορφώνεται.

Δοκιμασμένο; Τι γίνεται με τα μηνιαία όρια - Είναι όπως αυτά που έχουν και οι τράπεζες;

 

Εγώ πολύ ευχαρίστως να άνοιγα λογαριασμό αλλα λόγω capital control δεν αφήνουν... (εκτός αν άλλαξε κάτι  :unsure:) Έτσι κι αλλιώς όμως ενδιαφέρομαι για αγορές 20-30 ευρώ μια στο τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικαρια μια ερωτηση,,,ανοιξα ενα recuest στο ebay για ενα ταμπλετ που περασε η ημερομηνια παραλαβης που ελεγε....και ζηταω refund ,,,,σημερα μου εστειλε μηνυμα ο πωλητης και μου λεει να περιμενω 3-7 βδομαδες (αποστολη απο 27 οκτωμβριου)  ....και μου λεει τωρα το ebay αν θελω να κλεισω το recuest αλλα μετα δεν θα μπορω να διεκδικισω τα χρηματα μου απο το ebay,,,,,,η να προτεινω μια αλλη λυση στον πωλητη....το θεμα ειναι τι λυση να προτεινω εφοσον δεν εχω λαβει το προιον???...αν στειλω μηνυμα στον πωλητη και του πω οτι να περιμενω ακομα καμια βδομαδα,,,,,θα πρεπει να κλεισω το recuest αναγκαστικα οποτε αν δεν λαβω το προιον τερμα και τα χρηματα μεσω ebay....μπορω να επιμεινω να ζηταω refund;;...η πρεπει να απαντησω οπωσδηποτε στον πωλητη και να κλεισω το recuest????Περιμενω τις απαντησεις σας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικαρια μια ερωτηση,,,ανοιξα ενα recuest στο ebay για ενα ταμπλετ που περασε η ημερομηνια παραλαβης που ελεγε....και ζηταω refund ,,,,σημερα μου εστειλε μηνυμα ο πωλητης και μου λεει να περιμενω 3-7 βδομαδες (αποστολη απο 27 οκτωμβριου)  ....και μου λεει τωρα το ebay αν θελω να κλεισω το recuest αλλα μετα δεν θα μπορω να διεκδικισω τα χρηματα μου απο το ebay,,,,,,η να προτεινω μια αλλη λυση στον πωλητη....το θεμα ειναι τι λυση να προτεινω εφοσον δεν εχω λαβει το προιον???...αν στειλω μηνυμα στον πωλητη και του πω οτι να περιμενω ακομα καμια βδομαδα,,,,,θα πρεπει να κλεισω το recuest αναγκαστικα οποτε αν δεν λαβω το προιον τερμα και τα χρηματα μεσω ebay....μπορω να επιμεινω να ζηταω refund;;...η πρεπει να απαντησω οπωσδηποτε στον πωλητη και να κλεισω το recuest????Περιμενω τις απαντησεις σας..

 

Δεν θα κλείσεις το request για κανένα λόγο! Ξαναζήτα του refund γράφοντας μήνυμα ως τελεσίγραφο και περίμενε αν θες 1 εβδομάδα ακόμα να συμπληρωθεί 2μηνο ακριβώς. Μετά κάνε escalate (ή όπως αλλιώς λέει το επόμενο βήμα -"ask us to step up...- το ebay). Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα περίμενα καν και θα έκανα άμεσα το escalate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...