Προς το περιεχόμενο

Διακοπή υπηρεσιών Paypal στην Ελλάδα


gregdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναλαμβάνω, πρέπει να είναι κανείς πολύ χαμένος στον μικρόκοσμό του, ώστε η μέγιστη ανησυχία του με τον έλεγχο/περιορισμό κίνησης κεφαλαίων να είναι η αγορά φθηνότερων προϊόντων από το εξωτερικό.

 

Την έπιασα την σπόντα.

Έχεις ήδη δύο ομάδες ανθρώπων που είναι χαμένοι στον μικρόκοσμό τους (ΝΑΙ/ΟΧΙ).

Carry on.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να μεταφέρεις από Paypal (στην πράξη λογαριασμός στην Bank of America είναι) στον τραπεζικό σου λογαριασμό στην Ελλάδα, αλλά όχι το αντίστροφο...

 

Επαναλαμβάνω, πρέπει να είναι κανείς πολύ χαμένος στον μικρόκοσμό του, ώστε η μέγιστη ανησυχία του με τον έλεγχο/περιορισμό κίνησης κεφαλαίων να είναι η αγορά φθηνότερων προϊόντων από το εξωτερικό.

Και εχεις και δεν εχεις δικιο φιλε.

Και να σου εξηγησω το γιατι.

 

Το paypal (ανεξάρτητα το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ το χρεισιμοποιουν/με ολοι) ΔΕΝ ειναι εργαλειο ΜΟΝΟ για αγορα φτηνων πραγματων απο το εξωτερικο.

Εαν , και το τονιζω...ΕΑΝ εχεις λεφτα μεσα -ενα αλφα ποσο- μπορεις να το χρεισιμοποιησεις και για αγορες πραγματων ΚΑΙ ιδιως τωρα που εχουμε ερθει και ποιος ξερει το τι θα ερθει τις επομενες μερες , τροφιμων απο μαγαζια που δεχονται ππ οπως το welovesuper market.

 

Mε το προβλημα που υπαρχει αυτη την στιγμη με τις αναληψεις και τα 60 ευρω γιατι να μην χρεισιμοποιησω το ππ για τις αγορες (οσο ακομα το δεχονται τα ηλεκτρονικα καταστηματα ε!!) και να παρει καποιος τα εφοδια του χωρις να περιμενει τα 60 ευρω?

 

Πιστευω οτι αυτος ειναι ενας σωστος τροπος χρησης του  ππ στις δυσκολες στιγμες που ειμαστε τωρα....και τονοζω οτι ΟΣΟ ακομα το δεχονται τα καταστηματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα που είμαι μικρομεσαίος, ασφαλώς και με έχουν γλιτώσει χρήμα οι συναλλαγές με το εξωτερικό μέσω διαδικτύου όπως ο

Tenshi ορθά επισημαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε παιδιά το επίσημα που το είδατε? Στο site της paypal ΔΕΝ αναφέρει τιποτα σχετικό και σε όλο το internet μονο το παραπάνω link βρίσκω. 

Δοκιμασε να κανεις μια αγορα και θα καταλαβεις.

Ναι, δεν υπάρχουν χειρότερα...από το να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις Paypal για να κάνεις αγορές καταναλωτικών προϊόντων από το εξωτερικό...

...μη χειρότερα...

Eχασα εναν VPS τον οποιο χρησιμοποιω για τη δουλεια μου εξαιτιας αυτου του μετρου, ενω ενας ακομα ειναι σε grace period αφου εξηγησα την κατασταση για την οποια δεν μπορω να τον πληρωσω. Και ευχομαι να προλαβω να τον σωσω.

Τι σε κανει να πιστευεις οτι το paypal ειναι μονο για φρου-φρου και αρωματα υπερκαταναλωτικων συνανθρωπων σου?  Τιποτα δεν ειναι ασπρο μαυρο σ αυτη τη ζωη, μην βγαζετε συμπερασματα χωρις να δειτε σφαιρικα την εικονα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανεις μια αγορα και θα καταλαβεις.

2 ερωτησεςι

 

1. εχεις υπολοιπο μεσα στον λογαριασμο του ππ Η τραβαει απο την καρτα σου?

2. Τι σου λεει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πείτε μου κάτι εμένα... αφού πληρώνομαι αποκλειστικά από τον εργοδότη μου μέσω PayPal, θα λαμβάνω full την πληρωμή; Να τα χαλάσω δεν με καίει, τουλάχιστον ας μαζεύονται μέχρι νεωτέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εχεις υπολοιπο μεσα στον λογαριασμο του ππ Η τραβαει απο την καρτα σου?

Τραβαει απτην καρτα.

Οπως υποθηκε και νωριτερα, εαν το balance του paypal ειναι "φορτωμενο" δεν υπαρχει κανενα προβλημα για οποιαδηποτε αγορα, δεδομενου πως πρακτικα τα λεφτα δεν βρισκονται σε ελληνικη τραπεζα.

Ρε παιδιά πείτε μου κάτι εμένα... αφού πληρώνομαι αποκλειστικά από τον εργοδότη μου μέσω PayPal, θα λαμβάνω full την πληρωμή; Να τα χαλάσω δεν με καίει, τουλάχιστον ας μαζεύονται μέχρι νεωτέρας.

Θα μπουν κανονικα τα λεφτα σου, δεν υπαρχει λογος να μην μπορεις να πληρωθεις δεδομενου πως δεν υπαρχει απαγορευση για μεταφορα χρηματων απο το εξωτερικο σε ελληνικες τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβαει απτην καρτα.

Οπως υποθηκε και νωριτερα, εαν το balance του paypal ειναι "φορτωμενο" δεν υπαρχει κανενα προβλημα για οποιαδηποτε αγορα, δεδομενου πως πρακτικα τα λεφτα δεν βρισκονται σε ελληνικη τραπεζα.

Θα μπουν κανονικα τα λεφτα σου, δεν υπαρχει λογος να μην μπορεις να πληρωθεις δεδομενου πως δεν υπαρχει απαγορευση για μεταφορα χρηματων απο το εξωτερικο σε ελληνικες τραπεζες.

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εκανα την τριτη την τελευταια αγορα απο ebay μικρου ποσου και τραβηξε κανονικα τα χρηματα απο τον λογαριασμο πειραιως.Οπως επισης και σημερα ειδα στον λογαριασμο μου στην πειραιως μπηκε ενα refund που ειχα παρει πριν 3 μερες περιπου αξιας 20€</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

<p>Εκανα την τριτη την τελευταια αγορα απο ebay μικρου ποσου και τραβηξε κανονικα τα χρηματα απο τον λογαριασμο πειραιως.Οπως επισης και σημερα ειδα στον λογαριασμο μου στην πειραιως μπηκε ενα refund που ειχα παρει πριν 3 μερες περιπου αξιας 20€</p>

To refund δεν ειναι προβλημα οπως αναλυσαμε.

Οι αγορες με τις καρτες τις Πειραιως ειναι περιεργο φρουτο και ισως το μοναδικο που δουλευει για καποιο περιεργο λογο, ενω η ιδια η Πειραιως αναφερει ρητα στο twitter account της οτι δεν γινεται κατι τετοιο.

Το αναλυω εδω απο προχτες (διαβαστε και τα επομενα posts για περισσοτερες λεπτομερειες)

Οποιος εχει Πειραιως και μπορει να δοκιμασει τι παιζει σημερα, ας κανει ενα update, θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει αυτη την ωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ο χρήστης Expertr είπε:<br />

Εκανα την τριτη την τελευταια αγορα απο ebay μικρου ποσου και τραβηξε κανονικα τα χρηματα απο τον λογαριασμο πειραιως.Οπως επισης και σημερα ειδα στον λογαριασμο μου στην πειραιως μπηκε ενα refund που ειχα παρει πριν 3 μερες περιπου αξιας 20€<br />

To refund δεν ειναι προβλημα οπως αναλυσαμε.<br />

Οι αγορες με τις καρτες τις Πειραιως ειναι περιεργο φρουτο και ισως το μοναδικο που δουλευει για καποιο περιεργο λογο, ενω η ιδια η Πειραιως αναφερει ρητα στο twitter account της οτι δεν γινεται κατι τετοιο.<br />

Το αναλυω εδω απο προχτες (διαβαστε και τα επομενα posts για περισσοτερες λεπτομερειες)<br />

Οποιος εχει Πειραιως και μπορει να δοκιμασει τι παιζει σημερα, ας κανει ενα update, θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει αυτη την ωρα. <br />

χθες ανεβασα ενα print screen απο το winbank bank της πειραιως που ενημερωνει οτι αγορες εντος και εκτος ελλαδας παραμενουν τα ορια συναλλαγων που υπηρχαν.</p>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

<p>χθες ανεβασα ενα print screen απο το winbank bank της πειραιως που ενημερωνει οτι αγορες εντος και εκτος ελλαδας παραμενουν τα ορια συναλλαγων που υπηρχαν.</p>

Link me please.

 

Υπαρχει κανεις που να γνωριζει πως ειναι δυνατον να συμβαδιζει κατι τετοιο με το capital control? Εστω μια βασιμη θεωρια και ας μην ειναι 100% αληθινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...