Προς το περιεχόμενο

Διακοπή υπηρεσιών Paypal στην Ελλάδα


gregdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Υπαρχει κανεις που χτες 2 Ιουλιου ή σημερα 3 Ιουλιου, εχει καταφερει να κανει αγορα/μεταφορα χρηματων μεσω της Πειραιως καρτας του απο το εξωτερικο?

 

Λογικα οχι, το οποιο οδηγει στο απλο συμπερασμα πως η Πειραιως απλα αργησε (?) να επιβαλλει το capital control στις καρτες της σε σχεση με τις υπολοιπες τραπεζες (?).


<p><br />
Γραφει απο κατω τι σημαινουν τα αστερακια.Παντως εαν υπαρχουν ακομα δυσπιστοι μπορω να ανεβασω καο την κινηση του λογαριασμου απο το winbank οταν φανει.<br />
</p>

Μωρε ξερω τι γραφει κατω, τι σημαινει νομικα θα ηθελα να μαθω ;)


ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ Ή ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ .

 

ΑΝ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΤΟ PAYPAL 

PayPal balance: €107.10 EUR

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΔΩ ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ

Οπως σου ειπα και πριν, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις στο ιδιο το paypal εαν θελεις να τα μεταφερεις στο λογαριασμο σου.

Διαφορετικα μπορεις να κανεις κανονικα οτι αγορα θελεις, δεδομενου πως τα λεφτα δεν ειναι στην καρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To refund δεν ειναι προβλημα οπως αναλυσαμε.

Οι αγορες με τις καρτες τις Πειραιως ειναι περιεργο φρουτο και ισως το μοναδικο που δουλευει για καποιο περιεργο λογο, ενω η ιδια η Πειραιως αναφερει ρητα στο twitter account της οτι δεν γινεται κατι τετοιο.

Το αναλυω εδω απο προχτες (διαβαστε και τα επομενα posts για περισσοτερες λεπτομερειες)

Οποιος εχει Πειραιως και μπορει να δοκιμασει τι παιζει σημερα, ας κανει ενα update, θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει αυτη την ωρα. 

 

Δεν ξέρω αν οι debit που ήταν ήδη περασμένες στο προφίλ του paypal μπορούν τώρα να χρησιμοποιηθούν για συναλλαγές, εγώ προσπάθη σα πριν από λίγο να περάσω την visa debit της τράπεζας Πειραιώς με αποτυχία

 

EDIT: Αυτο που λέει "Your card billing address needs to match your PayPal street address" δεν ισχύει (είναι τα ίδια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω αν οι debit που ήταν ήδη περασμένες στο προφίλ του paypal μπορούν τώρα να χρησιμοποιηθούν για συναλλαγές, εγώ προσπάθη σα πριν από λίγο να περάσω την visa debit της τράπεζας Πειραιώς με αποτυχία

Σ ευχαριστω για το feedback. Θα πονταρω πως πια δεν εχει σχεση η χρονικη περιοδο που συνδεθηκε η καρτα με το paypal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κομμένες  τις συναλλαγές από amazon, ebay και Paypal θα είμαστε στο έλεος των ντόπιων μαυραγοριτών δυστυχώς.

Από την Δευτέρα το πρωί πάντως δεν μπορώ να κάνω αγορές με PayPal απλά χθες-σήμερα ανακοινώθηκε και από επίσημα χείλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΕΧΩ PAYPAL BALANCE ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ?

Σου εχω απαντησει ηδη 2 φορες, δεν υπαρχει λογος να συνεχισεις να postαρεις το ιδιο πραγμα. Οπως επισης πρεπει να σταματησεις να χρησιμοποιεις μονο κεφαλαια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε Neteller εδώ και μέρες. Πάντως εγώ μίλησα με την τράπεζα(ΕΤΕ) μου και μου είπαν ότι πιθανόν από την μεθεπόμενη εβδομάδα θα αναιρεθούν τα όρια. Μακάρι, αν και εγώ δεν "καίγομαι" και τόσο. Υπομονή παιδιά, μακάρι αυτή η ταλαιπωρία να μας βγει σε καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ εδώ και μέρες να ανεβάσω λεφτά στο neteller μάταια. Με το που ανοίξουν οι τράπεζες θα βάλω 30€ στο neteller και θα δώσω τα 10 να εκδώσω την κάρτα σε φυσική μορφή να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H debit της alpha μου βγάζει διαφορετικό μήνυμα.

"The bank that issued your card didn't approve this transaction."

Εξωτερικό προσπαθείς να πληρώσεις; Αν ναι τότε λογικό είναι.

Ανέβασα το ΦΕΚ εδώ http://www.filedropper.com/fekbanksγια όσους θέλουν να ρίξουν μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σήμερα πήγα πήρα τα 120 ευρώ μου και έκανα και μεταφορά/πληρωμή από τον ίδιο λογαριασμό στο eshop για αγορά, οπότε κάποια όρια ίσως να έχουν αναιρεθεί όσο αφορά το εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικό προσπαθείς να πληρώσεις; Αν ναι τότε λογικό είναι.

 

 

Το περίμενα και εγώ αλλά ήθελα να δω αν μου περάσει τη χρεωστική της Πειραιώς που αναφέρθηκε ότι ορισμένοι έκαναν συναλλαγή με μικροποσά.

Δεν μπορεί να δεσμέυσει ούτε το 1,5 που χρειάζεται για verify.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...