Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi: Γνώμες, προτάσεις, λύσεις, mods κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ. :)

Θα κάνω παραγγελία.

Είχα δοκιμάσει ενός φίλου τον χειμώνα στα χιόνια.

Και την θέλω και για θάλασσα.

Με καλύπτει νομίζω.

 

Δεν ξέρω από που να παραγγείλω ;;;

όπως και διαφορές εκδόσεων που βλέπω.;;;

πχ http://eud.dx.com/product/xiaomi-xiaoyi-1080p-16mp-sports-action-camera-camcorder-w-wi-fi-bt-852441233

Μιλάει για προπαραγγελία τέλος Αυγούστου.

 

Γνωρίζει κανείς ή καταλαβαίνει την διαφορά με τις εκδόσεις των 60-70 ευρώ που διάβαζα σε αυτό το νήμα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ετυχε να χρησιμοποιησω τη καμερα σε χιονοδρομικο κεντρο πριν απο λιγες μερες,και μετα απο καποιο διαστημα αρχισε να θαμπωνει το εξωτερικο της αδιαβροχης θηκης(παρ'ολα αυτα το βιντεο βγηκε καθαροτατο)...Να παρω αυτο το αντιθαμβωτικο που προτεινετε στα πρωτα ποστ,η θελω κατι αλλο επειδη ειναι για υπαιθρο και οχι για θαλασσα?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτιδήποτε περιέχει άμυλο μπορεί να σε βοηθήσει στο (μη) θάμπωμα. Τώρα επειδή οι διαφορές θερμοκρασίας είναι μεγαλύτερες στο χιόνι (θερμοκρασία που αναπτύσσεται από την κάμερα με εξωτερική θερμοκρασία) σε σχέση με αυτές στη θάλασσα δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά το υγρό. Θεωρώ πως θα κάνει τη δουλειά του. Στη θάλασσα πάντως το προτείνω.

Επεξ/σία από Questioner
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου για να μην αγοράζεις. άμα γράψεις στο youtube gopro anti fog diy θα βρεις χιλιάδες βίντεο με οδηγούς

Δεν ειδα το ποστ σου και αγορασα ηδη.Παρ'ολα αυτα θα το δω και την επομενη φορα θα φτιαξω.Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα!! κάτοχος και εγώ της xiaomi yi στην εγγραφή του βίντεο ακούγονται παράσιτα χωρίς να έχω ανοιχτό wifi στην εγγραφή ξέρεις κανείς τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για τον ηχο βγαλτε το μαυρο σφουγγαρακι που εχει κολλημενο πανω στο μικροφωνο.Εστιαση χρειαζεται παντοτε, ιδιως αν μπει επανω σε drone θα πρεπει να εστιασετε στο απειρο.

 

Παρακατω ακουστε ηχο

https://drive.google.com/file/d/0B9KXxWUKQWYBS1NLWTdRQkdIdmM/view?usp=drivesdk

Οσο για script χρησιμοποιω το ximode το οποιο εχει προφορτωμενα 8 script και διαλεχεις οποιο θελεις με συνδιασμο shutter power. default,auto,notmal,night,yitune,superview,yimax pro,custom

 

προσωπικα θεωρω το yimax pro και yitune κορυφη. Και ο λογος ειναι οτι οταν θα εχουμε κανει την γαματη ληψη ετσι κι αλλιως θα το επεξεργαστουμε πριν το ανεβασουμε. οποτε θελουμε ο αισθητηρας να τραβηξει οσο πιο καλη πρωτογενες πληροφορια μπορουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έχω σίγουρο αποτέλεσμα με το να βγάλω το σφουγγαράκι; φοβάμαι μην κάνω καμια ζημιά!


Παιδια για τον ηχο βγαλτε το μαυρο σφουγγαρακι που εχει κολλημενο πανω στο μικροφωνο.Εστιαση χρειαζεται παντοτε, ιδιως αν μπει επανω σε drone θα πρεπει να εστιασετε στο απειρο.

Παρακατω ακουστε ηχο
https://drive.google.com/file/d/0B9KXxWUKQWYBS1NLWTdRQkdIdmM/view?usp=drivesdk
Οσο για script χρησιμοποιω το ximode το οποιο εχει προφορτωμενα 8 script και διαλεχεις οποιο θελεις με συνδιασμο shutter power. default,auto,notmal,night,yitune,superview,yimax pro,custom

προσωπικα θεωρω το yimax pro και yitune κορυφη. Και ο λογος ειναι οτι οταν θα εχουμε κανει την γαματη ληψη ετσι κι αλλιως θα το επεξεργαστουμε πριν το ανεβασουμε. οποτε θελουμε ο αισθητηρας να τραβηξει οσο πιο καλη πρωτογενες πληροφορια μπορουμε.


θα έχω σίγουρο αποτέλεσμα με το να βγάλω το σφουγγαράκι; φοβάμαι μην κάνω καμια ζημιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θα εχεις αποτελεσμα ειναι σιγουρο. Το θεμα ειναι εαν νομιζεις οτι δεν μπορεις να το κανεις μην το διακινδυνεψεις. Ηταν λιγο ζορικο. πρεπει να την ξεντεριασεις και να μεινει ολη η πλακετα στα χερια σου για να βγει το μικροφωνο.

model z23l

firmware modified by fried

script yimaxpro 2304x1296 30fps

bitrate 40 mbit

 

χωρις επεξεργασια. απλα κατεβαστε το και εαν εχετε οθονη UHD δειτε το εκει.

 

https://drive.google.com/file/d/0B9KXxWUKQWYBcWUyVlhBbEg1RWc/view?usp=drivesdk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά άνοιξα την κάμερα χθες, έβγαλα το σφουγγαράκι απο το μικρόφωνο έβαλα και μονωτική στο σημείο που είναι το wifi αλλα χωρίς αποτέλεσμα εξακολουθεί να κάνει τα παράσιτα, τελικά με πολύ ψάξιμο έμαθα πως είναι ένα γραναζάκι το οποίο όταν κάνει την εστίαση η κάμερα ακούγετε στο εσωτερικό της κάμερας οπότε και το καταγράφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Γνωρίζει κανείς τι διαφορές έχουν με την Yi Dash Cam και αν παίζουν τα κλασσικά script στην dashcam;

Ψάχνω να βρω την Xiaomi Yi αλλά δεν υπάρχει πουθενά καθώς έχει σταματήσει η παραγωγή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω νέα κάρτα μνήμης για την yi (το πρώτο μοντέλο), σχετικά φτηνή μάξ κανα 20ρι και 16gb και πάνω, τώρα έχω μια transcend class 10 και σε full hd 30fps και πάνω κάνει κοψίματα και δεν μπορεί να βγάλω βίντεο ας πούμε 5 λεπτά σερί, μου βγάζει πχ 5 μικρά βίντεο τον 25 δευτερολέπτων!

Είμαι μεταξύ των Sandisk Extreme, Samsung Evo και Samsung Evo +

Κάποια πρόταση?

Επεξ/σία από Duck Dodgers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...